A+ A A-

Najbardziej utalentowani uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży wzięli udział w dorocznym koncercie „Estrada młodych”. Grając z prowadzoną przez włoskiego dyrygenta Giovanniego Pompeo orkiestrą Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego klarnecista Piotr Rogalewski, saksofonista Paweł Rogalewski i skrzypek Szymon Krajewski potwierdzili, że zdobywane przez nich liczne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach w żadnym razie nie są dziełem przypadku. – Jestem zaszczycony, że mogłem zagrać z tymi świetnymi już, młodymi muzykami i była to dla mnie ogromna przyjemność, podobnie jak współpraca z waszą doskonałą orkiestrą! – podkreśla Giovanni Pompeo, dyrygujący po raz pierwszy nie tylko w Łomży, ale również w Polsce.

Entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność koncert „Zostańmy razem!” zwieńczył cykl wydarzeń w ramach przedsięwzięcia grantowego „Filharmonia dostępna” łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę poprowadziła Julia Kurzydlak, solistą był bas-baryton Armand Perykietko, a w równie eksponowanej roli wystąpili uczestnicy warsztatów muzycznych, grający i śpiewający wspólnie z filharmonikami. – Spełniło się moje wielkie marzenie! – mówił jeden z warsztatowiczów. Muzyce towarzyszyła w foyer wystawa prac wykonanych przez uczestników warsztatów plastycznych, odbywających się w ramach projektu.

Trzema bisami i owacją na stojąco zakończył się majówkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Bardzo liczna i zróżnicowana wiekowo publiczność oklaskiwała nie tylko solistów, sopranistkę Hannę Zajączkiewicz oraz wirtuoza-multiinstrumentalistę Jerzego Karwowskiego, ale też samą orkiestrę pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Bardzo spodobał się również występ kwartetu saksofonowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, z którym w drugiej części suity jazzowej zagrał też sam Jerzy Karwowski.

Zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami ostatni kwietniowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego okazał się artystycznym wydarzeniem. Głównym punktem programu był Koncert podwójny na akordeon, wiolonczelę, smyczki i instrumenty perkusyjne Rhythm Games Mikołaja Majkusiaka. Jego solistami byli wybitni wirtuozi, wiolonczelistka Karolina Jaroszewska oraz akordeonista Klaudiusz Baran. Zabrzmiały też inne kompozycje współczesne, w tym autorstwa dyrygenta Maurizo Colasantiego oraz obecnej na sali Barbary Kaszuby, a koncert był też sukcesem frekwencyjnym, przyciągając ponad 300 słuchaczy w różnym wieku.

Zdjęcia z koncertu Mam tę moc, który odbył się 19 kwietnia 2023 w sali koncertowej FKWL w Łomży. Jako solistki wystąpiły Laura Florentyna Dziąba (śpiew) oraz Małgorzata Marczyk-Wojciak (fortepian). Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Koncert integracyjny realizowany w przedsięwzięciu grantowym "Filharmonia dostępna" finansowanym w ramach projektu "Kultura bez barier".

Wiolonczelista Maciej Kułakowski zachwycił publiczność podczas koncertu z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Ceniony nie tylko w kraju solista zagrał oprócz I Koncertu wiolonczelowego a-moll op. 33 Camille Saint-Saënsa również wirtuozowskie wariacje Niccolo Paganiniego na temat opery „Mojżesz w Egipcie“ Rossiniego w opracowaniu na wiolonczelę. W drugiej części koncertu zasiadł zaś na widowni, by już na spokojnie posłuchać znakomitej łomżyńskiej orkiestry i ocenić świetną akustykę sali z perspektywy zwykłego odbiorcy. Orkiestrę poprowadził Francisco Javier Gutierrez Juan z Hiszpanii, dlatego w programie koncertu nie zabrakło utworów współczesnych hiszpańskich kompozytorów.

Łomżyńscy filharmonicy w pięknym stylu rozpoczęli muzyczną wiosnę. Wraz z artystami z Włoch: dyrygentem Andreą Vitello, harfistką Letizią Lazzerini i klarnecistą Francesco Darmaninem, wykonali dzieła kompozytorów francuskich, z utworami Claude'a Debussy’ego na czele, ale nie tylko. Soliści zagrali w duecie oraz zaprezentowali się pojedynczo, a do tego Letizia Lazzerini wzmocniła skład Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego podczas wykonania Koncertu na klarnet i orkiestrę smyczkową Coplanda. Pierwszą część tej kompozycji artyści zadedykowali zmarłej 20 marca Ewie Więckowskiej-Kosmali, dzięki której sala koncertowa łomżyńskiej orkiestry  charakteryzuje się wyśmienitą akustyką. Do tego koncert okazał się sukcesem nie tylko artystycznym, ale również frekwencyjnym, bowiem publiczność liczyła blisko 300 osób.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego kontynuuje projekt „Filharmonia dostępna”, dedykowany osobom niepełnosprawnym. Jednocześnie jest też wciąż realizowany cykl koncertów szkolnych, dzięki czemu w środę 15 marca łomżyńskiej orkiestry pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego wysłuchało kilkaset osób w różnym wieku. Solistami byli uwielbiany w Łomży wirtuoz-multiinstrumentalista Jerzy Karwowski oraz Iga Marta Ludkiewicz, która tym razem z powodzeniem porzuciła wiolonczelę na rzecz mikrofonu.

Jak co roku Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego przygotowała tradycyjny koncert z okazji Dnia Kobiet. Tradycyjnie też cieszył się on ogromnym zainteresowaniem, bowiem bilety wyprzedały się błyskawicznie. Orkiestrę poprowadził, często goszczący w Łomży, Ruben Silva. Zaśpiewali, entuzjastycznie przyjęci przez publiczność, sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Michał Dziedzic, dla których, ku zaskoczeniu słuchaczy, był to pierwszy wspólny występ. Świetnie zaprezentowała się również orkiestra, z koncertmistrzynią-solistką Izabelą Bławat-Leofreddi na czele, a wszystkie panie otrzymały kwiaty, dzięki hojności kwiaciarni „Ogrodnik“.

Po wspaniałym koncercie wieńczącym tegoroczny karnawał Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego przygotowała dla melomanów kolejne wydarzenie najwyższych lotów. Dlatego ponownie znakomitą łomżyńską orkiestrę oraz dyrygenta Adama Wesołowskiego i pianistę Piotra Sałajczyka gorąco przyjął komplet publiczności. Słuchacze owacyjnie reagowali nie tylko na popularne tematy filmowe w błyskotliwych opracowaniach, ale też kompozycje dyrygenta „Silver Concerto” z udziałem pianisty i „Sinfonię industrialną”, łączące światy muzyki współczesnej i industrialnej; nowatorskie nie tylko w skali kraju, ale również całego świata – ostatnia część tej pierwszej kompozycji była bisowana, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii jej wykonań.

Wspaniały koncert na finał tegorocznego karnawału przygotowała dla melomanów Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Jego solistami byli uwielbiana w Łomży gwiazda polskiej sceny operetkowej i musicalowej sopranistka Grażyna Brodzińska oraz baryton Maciej Bogumił Nerkowski, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Efektowny, pełen humoru  i perfekcyjnie wykonany program zwieńczyły aż trzy bisy, a w roli solistów zaprezentowali się również  skrzypkowie Piotr Sawicki i Izabela Bławat-Leofreddi.

W środę 8 lutego 2023 odbył się trzeci koncert integracyjny Żegnamy karnawał! połączony z warsztatami plastycznymi i muzycznymi realizowany w przedsięwzięciu grantowym "Filharmonia dostępna" finansowanym w ramach projektu "Kultura bez barier". Jako solistka wystąpiła Grażyna Brodzińska, której towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Takiej międzynarodowej obsady podczas regularnego koncertu abonamentowego Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego nie miała od dawna. W dodatku sześć solistek oraz dyrygent Young-Dae Yoo bez wyjątku pochodzą z Korei Południowej, a program wypełniły zróżnicowane utwory kompozytorów europejskich z XVIII-XX wieku. Stephanie Kwak, Soo-Yeon Lee, Ji-Sun Lee, Sung-Hee Shin, Gi-Yeon Koh i Eun-Kyoung Noh zaprezentowały się z najlepszej strony nie tylko jako solistki – trzy pierwsze zagrały również w składzie orkiestry. – To nasz pierwszy koncert nie tylko w Łomży, ale i w Polsce! – podkreśla Young-Dae Yoo, zachwycony nie tylko poziomem prezentowanym przez łomżyńskich filharmoników i ich nową salą, ale również odbiorem koncertu przez liczną publiczność.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprosiła młodszych i starszych słuchaczy na aż dwa koncerty kolędowe. Oba cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, odbywając się w ramach cyklu „Ferie z Filharmonią” oraz realizowanego przez łomżyńską orkiestrę dużego projektu „Filharmonia dostępna”, adresowanego do osób o różnym stopniu niepełnosprawności i mającego uczynić ją dla nich miejscem jeszcze przyjaźniejszym, i bardziej funkcjonalnym. Najpiękniejsze kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe pieśni zaśpiewali sopranistka Hanna Zajączkiewicz i utalentowany młody wokalista, Polak z Litwy Andrzej Stankiewicz, a finałem tego bardzo udanego dnia były integracyjne warsztaty muzyczne i plastyczne.

Spektakl „Bo to się zwykle tak zaczyna... czyli od piosenki do musicalu” przyciągnął do nowej sali Filharmonii Kameralnej niemal komplet publiczności. Na tę muzyczną opowieść o różnych odcieniach miłości złożyły się znane szlagiery z lat 30.-60. oraz musicalowe i filmowe przeboje. Wykonało je aż 12. solistów, z pomysłodawcą całego przedsięwzięcia Tomaszem Janczakiem, zachwycającą jako Christine Pauliną Janczak oraz Rafałem „Szczepanem” Wróblewskim na czele.

Ukazała się nowa płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zatytułowana Polish Stories, nagrana wspólnie z wybitnymi polskimi solistami: pianistą Karolem Radziwonowiczem, wiolonczelistą Tomaszem Strahlem oraz saksofonistą Pawłem Gusnarem. Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX.

Zdjęcia z Gali Sylwestrowej, która odbyła się 31 grudnia 2022 w sali koncertowej FKWL w Łomży. Jako soliści wystąpili: Maria Jesus Garcia (sopran, Hiszpania), Maja Krysiak (wokal) oraz Iwo Orłowski (tenor, prowadzenie koncertu). Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził hiszpański dyrygent Juan Jose Navarro. Dekoracja sali Kwiaciarnia Ogrodnik Państwo Irena i Edward Przybylak.

Łomżyńscy filharmonicy zwieńczyli Rok Romantyzmu Polskiego koncertem muzyki polskiej. Solistkami w utworach Chopina i Paderewskiego były pianistka Kaja Kosowska i koncertmistrzyni orkiestry Izabela Bławat-Leofreddi. Głównym punktem programu było światowe prawykonanie Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową Mateusza Smoczyńskiego, który wraz z flecistką Jadwigą Kotnowską wystąpił również jako solista w owacyjnie przyjętej, napisanej dla łomżyńskiej orkiestry kompozycji. Suita trafi na kolejną płytę Filharmonii Kameralnej, a na razie ukazała się najnowsza, „Polish Stories”.

W środę 21 grudnia 2022 odbyły się pierwszy koncert integracyjny Romantycznie i po polsku połączony z warsztatami plastycznymi i muzycznymi realizowany w przedsięwzięciu grantowym "Filharmonia dostępna" finansowanym w ramach projektu "Kultura bez barier". Jako solistki wystąpią sopranistka Magdalena Stanciu oraz pianistka Kaja Kosowska. Solistkom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Familijny koncert mikołajkowy przygotowała jak co roku Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Zainteresowanie było tak duże, że musiał być powtórzony aż trzy razy: dwukrotnie  dla najmłodszych słuchaczy, a wieczorem już z udziałem większej ilości dorosłej publiczności.
Artyści wykonali „Bajkę o królewnie Wiolince”, w warstwie muzycznej opartej na motywach z klasycznych arcydzieł najwybitniejszych kompozytorów. Orkiestrę poprowadził bardzo w Łomży lubiany Jacek Rogala, narratorką była Agnieszka Nowak-Zagóra, a w roli Wiolinki zaprezentowała się bardzo utalentowana, młodziutka wiolonczelistka Wiktoria Osińska.

Wspólny koncert legendarnego Adama Makowicza i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego był, zgodnie z oczekiwaniami, wielkim wydarzeniem. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Stanach Zjednoczonych polskich jazzmanów okazał się nie nie tylko wspaniałym solistą-improwizatorem, ale równie perfekcyjnie zagrał z orkiestrą smyczkową – nie tylko kompozycje autorskie, ale również Fryderyka Chopina. Nic dziwnego, że wszystko zakończyło się aż trzema bisami i owacją na stojąco.

Łomżyńscy filharmonicy w wyjątkowy sposób uczcili tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Nie tylko, wraz z włoskim dyrygentem Roberto Gianolą, przygotowali specjalny koncert „Z ziemi włoskiej do Polski”, ale też uświetnili je światowym prawykonaniem Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego i z udziałem solisty Artura Pachlewskiego, co zakończyło się bisem i owacją kompletu publiczności. – Myślę, że nie można było sobie wyobrazić lepszego uczczenia naszego narodowego święta, jak wykonanie utworu inspirowanego historią o Prasłowianach-Wenedach i ich walce i niepodległość! – podkreślał prowadzący koncert Mateusz Goc.

Zdjęcia z koncertu Nie ma już tych miasteczek przeminęły cieniem w 80. rocznicę likwidacji getta łomżyńskiego połączony z prelekcją tematyczną, który odbył się 29 października 2022 w sali koncertowej FKWL w Łomży. Jako solista wystąpił Darek Wójcik vel Dawidek razem z Szaweł Lipski Klezmer Quartet oraz orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą włoskiego dyrygenta Maurizio Colasantiego. Wystąpił również chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży (przygotowanie chóru - Piotr Dąbrowski), a poezję czytał aktor Michał Kucharski.

Zdjęcia z koncertu Klasyczne inspiracje, który odbył się 27 października 2022 w sali koncertowej FKWL w Łomży. Jako solista wystąpił Mateusz Krzyżowski (fortepian). Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Klarnecista Krzysztof Grzybowski ponownie zachwycił łomżyńską publiczność. Z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego błyskotliwie wykonał operowe arie w opracowaniach na klarnet, co zakończyło się owacjami i bisem. Pole do popisu miała też sama orkiestra pod kierunkiem jednego z najlepszych dyrygentów młodego pokolenia Rafała Kłoczko, wykonując bardzo zróżnicowany i rzadko w Łomży słyszany program, obejmujący utwory polskich i zagranicznych kompozytorów.

Burzą oklasków i owacją na stojąco liczna publiczność nagrodziła artystów po koncercie wieńczącym XVIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Jako soliści wystąpili sopranistka Gintarė Ramanauskaitė, tenor Klaudijus Zajančkauskas i bas Deimantas Braukyla oraz skrzypkowie Piotr Sawicki i Darius Krapikas, koncertmistrz Kaunas City Symphony Orchestra, której muzycy wzmocnili skład Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Zaśpiewał też prowadzony przez Robertasa Šervenikasa, doskonale już w Łomży znany, Kauno Valstybinis Choras, a litewscy śpiewacy jeden z utworów zadedykowali wszystkim ofiarom wojny w Ukrainie.

Podczas drugiego koncertu w sezonie artystycznym 2022/2023 orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zabrała melomanów w podróż po świecie muzyki klasycznej. Przewodnikami po tej pięknej, tylko pozornie niegościnnej, krainie byli doskonale już w Łomży znani muzycy z Włoch: pianista Antonio di Cristofano oraz dyrygent Giancarlo de Lorenzo. Zabrzmiały młodzieńcze symfonie Mendelsshonna-Bartholdy'ego oraz koncert fortepianowy Mozarta. Liczni słuchacze nie kryli zachwytu, a kolejne koncerty Filharmonii Kameralnej  w nowym sezonie zapowiadają się jeszcze ciekawiej.

Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego otrzymał statuetkę Muzycznego Orła! Odebrał ją 25 września 2022 podczas Uroczystej Gali II Międzynarodowego Konkursu "Muzyczne Orły" zwyciężając konkurs kategorii Dyrygent.

Łomżyńscy filharmonicy rozpoczęli nowy sezon artystyczny 2022/2023. Otwierający go koncert był jednocześnie inauguracją II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, którego koncerty dotąd odbywały się wyłącznie w Warszawie. Jako soliści wystąpili skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński oraz altowiolista Adrian Stanciu, orkiestrę poprowadził portugalski dyrygent Filipe Cunha, zaś koncert prowadzili Anna Popek i Piotr Jegliński, inicjator festiwalu i szerszego promowania postaci i twórczości Karola Kurpińskiego. – Kurpiński był prekursorem muzyki ludowej, on pierwszy wprowadził ją na salony! – podkreślał Piotr Jegliński.

XVIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica oficjalnie rozpoczął się uroczystym koncertem w łomżyńskiej katedrze. Jego solistami byli grecka śpiewaczka Marita Paparizou i skrzypek Waldemar Kośmieja, koncertmistrz towarzyszącej im Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis. Całość poprowadził hiszpański dyrygent Jose Miguel Rodilla, a koncert, z programem wypełnionym barokowymi arcydziełami, został owacyjnie przyjęty przez liczną publiczność.

Pośród burzy oklasków i po aż 4 bisach Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży schodziła ze sceny po koncercie wieńczącym 41. festiwal Setmana Internacional de Musica de Cambra w Montserrat w Hiszpanii. Koncert odbył się w sobotę 23 lipca 2022 w samym centrum Montserrat, na Plaça l'Esglèsia, który szczelnie wypełniła publiczność.

Zdjęcia z koncertu W słonecznej Walencji, który odbył się 20 lipca 2022 w sali koncertowej FKWL w Łomży. Jako solistki wystąpiły: Nao Mieno (Japonia) - fortepian oraz Izabela Bławat-Leofreddi - skrzypce. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży p/d Jana Miłosza Zarzyckiego zakończyła bardzo udany sezon artystyczny 2021/2022. Był to pierwszy po pandemicznym załamaniu sezon z prawdziwego zdarzenia, dlatego nie brakowało w w jego trakcie koncertowych i festiwalowych wydarzeń, a dyskografia orkiestry powiększyła się o kolejną płytę, tym razem DVD,
„Nadwiślańskie krajobrazy”. Czwartkowy koncert był jednocześnie preludium XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Dlatego poza odkryciem dyrektora Zarzyckiego, zaledwie 14-letnią skrzypaczką Julią Majewską, wystąpili festiwalowi soliści, koreańska sopranistka Yeyoung Sohn i pianista Rafał Lewandowski. Nie zabrakło też podwójnej, muzyczno-lokalnej, niespodzianki dla melomanów.

Zdjęcia z koncertu wieńczącego cykl Scena Muzyki Polskiej, który odbył się 22 czerwca 2022 w sali koncertowej FKWL w Łomży. Wystąpili Jakub Jakowicz (skrzypce) i Łukasz Chrzęszczyk (fortepian).

Najbardziej utalentowani uczniowie i studenci byli solistami koncertu „Estrada młodych” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. To inicjatywa bez precedensu, bowiem uczniowie nielicznych szkół muzycznych w Polsce mają możliwość regularnego występowania z orkiestrą podczas koncertu, niczym dorośli, pełnoprawni soliści. Koncert poprowadził  hiszpański dyrygent Pascual Cabanes Fabra, tak więc honorowym patronatem objęła go hiszpańska ambasada, a na widowni zasiadł konsul Eduardo Ramón Merino de Mena wraz z małżonką i synem. Inga Wawrzynkowska, Dominik Gawarkiewicz, Dominik Góralczyk i najmłodszy w tym gronie Paweł Jacak zachwycili słuchaczy, nierzadko wychodzących z koncertu z myślą, że byli świadkami początku wielkich karier tych bardzo młodych, ale już imponujących umiejętnościami, muzyków.

Przedostatni koncert z cyklu Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Kameralnej  im. Witolda Lutosławskiego okazał się prawdziwym wydarzeniem. Śpiewaczki Aleksandra Kubas-Kruk i Anna Bernacka z pianistką Moniką Kruk wykonały program złożony wyłącznie z pieśni polskich kompozytorów współczesnych Mieczysława Weinberga, Piotra Perkowskiego i Zbigniewa Popielskiego. To obecnie jedyne takie trio na świecie, wykonujące tego typu repertuar.

Koncert kwintetu Vołosi, określanego przez krytyków mianem „jednego z najbardziej ekscytujących i dynamicznych zespołów na współczesnej scenie muzycznej”, okazał się kolejnym z wielkich wydarzeń obecnego sezonu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Skrzypkowie Krzysztof Lasoń i Zbigniew Michałek, altowiolista Jan Kaczmarzyk, wiolonczelista Stanisław Lasoń i kontrabasista Robert Waszut wraz orkiestrą pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, oczarowali liczną publiczność perfekcyjnym połączeniem wielu gatunków, tworząc na bazie muzyki ludowej jedyną w swoim rodzaju całość, miłą dla ucha nie tylko klasycznie nastawionych melomanów, ale też zwolenników jazzu czy folku.

Cracow Golden Quintet zachwycił publiczność kolejnego koncertu z cyklu Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Nagradzany w krajowych i zagranicznych konkursach, jeden z nielicznych tego typu składów w Polsce, zespół zaprezentował licznym słuchaczom kompozycje pisane na taki skład przez XX-wiecznych kompozytorów, w tym jeden z pierwszych utworów Grażyny Bacewicz czy odkryty na nowo Kwintet dęty Tadeusza Paciorkiewicza. – Ważne jest dla nas to, żeby pokazywać muzykę polską niekoniecznie tę najbardziej znaną, bo każdy z nas spotkał się gdzieś z muzyką Pendereckiego, Kilara czy Lutosławskiego, a kompozycje zaprezentowane tu dzisiaj nie były pierwszym sortem najbardziej znanych utworów – podkreśla Tomasz Sowa. – Grażyna Bacewicz oczywiście jest znana, ale niekoniecznie ta kompozycja była często grywana, bo jest to jeden z jej pierwszych utworów.

Porywający koncert Tria Kameralnego  im. Macieja Paderewskiego zakończył tegoroczną odsłonę łomżyńskiej edycji Nocy Muzeów. Flecistka Maria Peradzyńska, pianista Robert Morawski i wiolonczelista Tomasz Strahl zaprezentowali w nowej sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego program złożony z samych arcydzieł, w tym transkrypcje kompozycji napisanych pierwotnie na nieco inny skład. – Noc Muzeów to nastrój pewnego uduchowienia, mistycyzmu, związanego z tym, że dzisiaj wszystko inaczej odbieramy – mówi Tomasz Strahl. – Zwiedzanie gmachów sztuki  czy obiektów zabytkowych wieczorową porą, oglądanie wystaw, słuchanie muzyki – postrzegamy to inaczej niż na co dzień.

Zdjęcia z koncertu Muzyczna majówka, który odbył się 3 maja 2022 w Sali koncertowej FKWL. Jako soliści wystąpili: sopran Soyung Yu (Korea Południowa), baryton Andrzej Bator oraz skrzypaczka Izabela Bławat-Leofreddi. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Koncert w ramach miejskich obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Roku Romantyzmu Polskiego.

Zdjęcia z koncertu Scena Muzyki Polskiej, który odbył się 28 kwietnia 2022 roku w Sali koncertowej FKWL w Łomży. Wystąpił zespół Sepia Ensemble w składzie: Szymon Jóźwiak (klarnet), Wojciech Jeliński (puzon), Tomasz Sośniak (fortepian), Anna Szmatoła (wiolonczela).

Wybitni jazzmani i łomżyńscy filharmonicy połączyli swe siły. Efekt to wyjątkowy pod każdym względem, począwszy od doboru repertuaru aż do poziomu wykonania, koncert „Tribute To Stan Getz”. Jako soliści zaprezentowali się, dawno w Łomży nie słyszani, saksofonista Piotr Baron i perkusista Łukasz Żyta, a orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadził Marek Wroniszewski. Liczni słuchacze bardzo ciepło przyjęli zarówno suitę „Focus” Eddiego Sautera z roku 1961, jak też premierową „Tribute To Stan Getz” Krzysztofa Herdzina. Pierwsza została napisana dla Stana Getza, druga z myślą o Piotrze Baronie, który oddaje w niej hołd jednemu z najwybitniejszych saksofonistów w historii muzyki.

Artyści ze słonecznej Italii po raz kolejny wystąpili z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Dyrygował maestro Maurizio Colasanti, w roli solisty wystąpił pianista Luigi Fracasso. Zabrzmiały Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna, Suita czeska op. 39 Antonína Dvořáka oraz 3 tańce z opery „Sprzedana narzeczona” Bedřicha Smetany. Łomżyńska orkiestra nie zapomniała też o walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainie, dedykując licznym słuchaczom z tego kraju „Melodię” Myrosława Skoryka.

W GEŚCIE SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ,
POLSKIE FILHARMONIE I ORKIESTRY GRAJĄ MELODIĘ MYROSŁAWA SKORYKA

Na znak solidarności z walczącą Ukrainą, wszystkie orkiestry symfoniczne przynależące do Zrzeszenia Filharmonii Polskich, w tym nasza Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, podczas swoich koncertów wykonują Melodię ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka (1938-2020).

Japońska pianistka Nao Mieno i łomżyńscy filharmonicy pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego zachwycili publiczność podczas kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej w trwającym sezonie artystycznym. Solistka zabłysła w Koncercie fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, orkiestra oczarowała słuchaczy Suitą w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40. Edwarda Griega oraz „Orawą“ Wojciecha Kilara, którą musiała bisować. Zabrzmiał też utwór wyjątkowy, „Melodia” ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka, wykonana w ramach ogólnopolskiej akcji Zrzeszenia Filharmonii Polskich jako wyraz solidarności z walczącą Ukrainą.

Ostatnia płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży Harmonia Polonica Nova została ponownie doceniona. Po nominacji do międzynarodowej nagrody International Classical Music Awards płyta zyskała uznanie Akademii Fonograficznej otrzymując nominację do prestiżowego FRYDERYKA 2022. To już jubileuszowa, 10. nominacja za płyty dla Łomżyńskich Filharmoników.

Jak co roku Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego przygotowała koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Za pulpitem dyrygenckim stanął izraelski dyrygent Orr Guy, na saksofonie zagrał Łukasz Dyczko, zaśpiewał ukraiński tenor Nazarii Kachala. To wszystko laureaci prestiżowych międzynarodowych konkursów, co jeszcze bardziej przełożyło się na poziom tego wyjątkowego koncertu. Był on jednocześnie manifestacją solidarności z zaatakowaną przez Rosję Ukrainą, dlatego pochodzący z tego kraju solista został przyjęty wyjątkowo gorąco.

Zdjęcia z koncertu Symphony Violin Show, który odbył się 24 lutego 2022 w sali koncertowej FKWL w Łomży. Jako solista wystąpił skrzypek Bogdan Kierejsza, któremu towarzyszyła orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak oczarowali łomżyńską publiczność podczas kolejnego koncertu w ramach programu Scena Muzyki Polskiej. Laureaci liczonych już w setkach nagród na krajowych i zagranicznych konkursach zaprezentowali koncert muzyki polskiej, w tym po raz pierwszy zmierzyli się na żywo z Sonatą na dwoje skrzypiec Mieczysława Weinberga. Ponad 250 słuchaczy przyjęło koncert entuzjastycznie, a taka frekwencja i wiekowe zróżnicowanie publiczności zaskoczyły nawet reprezentantkę organizującego ten cykl występów Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Tegoroczny karnawał został zaakcentowany w łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej wspaniałym koncertem. Argentyński zespół San Luis Tango z gościnnym wsparciem polskich artystów, z wokalistką Magdaleną Lechowską na czele, zaprezentował kompletowi, żywiołowo reagującej publiczności, najpiękniejsze argentyńskie i polskie tanga. Nie zabrakło też niespodzianek, jak ludowy taniec malambo czy słynnego tanga „To ostatnia niedziela”, zaśpiewanego po polsku przez gitarzystę Jose Torresa Duvala. – Taka reakcja publiczności naprawdę uskrzydla – mówi Magdalena Lechowska. – Tym bardziej, że zarówno my, jak i publiczność jesteśmy spragnieni muzyki na żywo, takich spotkań na salach koncertowych – przyjęcie było niezwykłe i jesteśmy wzruszeni!

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w 77 rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zaprezentowała specjalny koncert „Tehorah” w hołdzie ofiarom Holocaustu. Niemiecka pieśniarka Adrienne Haan wykonała utwory żydowskich autorów i kompozytorów, śpiewając je głównie w jidysz i hebrajskim. – Tym koncertem upamiętniamy koniec Holocaustu sprzed 77 lat i wspominamy poległych, wygnanych i tych, którzy pozostali – podkreślała Adrienne Haan. Dyrygowała Vanessa Benelli Mosell z Włoch, a koncert odbył się pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

Wyśmienity pianista Michał Francuz zagrał w nowej sali koncertowej Filharmonii Kameralnej w Łomży. Był to trzeci koncert w ramach ministerialnego cyklu koncertowego Scena Muzyki Polskiej. Artysta wykonał kompozycje Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Władysława Żeleńskiego oraz Mieczysława Wajnberga, a całość spuentował zaskakującym bisem. – Grało mi się bardzo dobrze – mówi Michał Francuz. – Akustyka nie zmieniła się względem próby, grało mi się na niej bardzo wygodnie, podobnie tak jak teraz. Dźwięk wybrzmiewa dostatecznie długo, ale nie za długo, publiczność też była fajna! W koncercie uczestniczyło ponad 80 osób, od 10-latków do seniorów, a łomżyńskich melomanów w ramach Sceny Muzyki Polskiej czeka jeszcze aż siedem koncertów.

Zdjęcia z muzyczno-poetyckiego koncertu kolędowego, który odbył się 15 stycznia 2022 w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przygotowany przez FKWL wspólnie z Teatrem Lalki i Aktora w Łomży. Wystąpili: sopran Anna Mikołajczyk-Niewiedział, tenor Tomasz Piluchowski oraz aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Łomży: Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych, Tomasz Bogdan Rynkowski i Rafał Swaczyna. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Dobór wierszy oraz reżyseria - Jarosław Antoniuk.

Niezapomniany wieczór utrzymany w hiszpańskich rytmach zapewnili melomanom łomżyńscy filharmonicy. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził hiszpański dyrygent Santiago J. Otero, solistą-instrumentalistą i zarazem koncertmistrzem był jego rodak Daniel García De Castro, a zaśpiewała holenderska sopranistka Channa Malkin. Koncert był tak udany, a zabawa tak dobra, że publiczność wyprosiła u artystów aż dwa bisy, co wcale nie jest w filharmoniach normą.

Zapraszamy do przeczytania recenzji naszej płyty Harmonia Polonica Nova autorstwa cenionego krytyka muzycznego Jana Popisa.

Zdjęcia z Gali Sylwestrowej, która odbyła się 31 grudnia 2021 roku w Sali koncertowej FKWL w Łomży. Jako soliści wystąpili: Marta Mazanek-Matuszewska (sopran koloraturowy), Krzysztof Zimny (tenor) oraz Jerzy Karwowski (saksofon, klarnet). Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Salę pięknie udekorowała Kwiaciarnia Ogrodnik - Pan Edward Przybylak.

Zdjęcia z koncertu Wieczór z bajki, który odbył się 9 grudnia 2021 roku w Sali koncertowej FKWL w Łomży, podczas którego zabrzmiały najpiękniejsze piosenki z bajek Walta Disneya. Jako soliści wystąpili: Sylwia Przetak, Małgorzata Chruściel i Jarek Oberbek, a orkiestrę Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Tadeusz Wicherek.

Wybitny saksofonista Paweł Gusnar był solistą czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Z orkiestrą pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego wykonał, owacyjnie przyjęte przez liczną publiczność, „Bajkowe opowieści” Krzysztofa Herdzina. Jeszcze większą atrakcją dla słuchaczy było polskie prawykonanie kompozycji Pawła Łukaszewskiego „Claromontana”, a koncert zwieńczyła Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego w mistrzowskim wykonaniu samych filharmoników. – Zawsze bardzo się cieszę, kiedy mogę wystąpić z orkiestrą Filharmonii Kameralnej – podkreśla Paweł Gusnar. – Nie jest to mój pierwszy koncert w Łomży i mam nadzieję, że nie ostatni, a ta obecna wizyta jest początkiem kolejnych nagrań, które czekają nas już w najbliższym czasie.

Burzą oklasków zakończył się wieczorny koncert łomżyńskich filharmoników 18 listopada 2021 roku w Filharmonii w Kownie. Majestatycznym Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta orkiestra wraz ze znakomitymi solistami oraz Kowieńskim Chórem Państwowym, uczciła pamięć założyciela i wieloletniego dyrektora artystycznego chóru Petrasa Bingelisa w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Zdjęcia z koncertów dla dzieci Muzyka Pana Fryderyka, podczas którego piękne utwory Fryderyka Chopina grała znakomita pianistka Nao Mieno (Japonia). Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadziła wspaniała dyrygentka Anna Dąbrowska, a o Fryderyku Chopinie pięknie opowiadała Iga Marta Ludkiewicz.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży po raz kolejny została doceniona za granicą. Już niedługo przekonamy się, czy do FRYDERYKA dołączy międzynarodowa nagroda International Classical Music Awards, do której Łomżyńscy Filharmonicy byli nominowani już dwukrotnie. Tym razem uznanie zyskała najnowsza płyta łomżyńskiej orkiestry Harmonia Polonica Nova.

Atom String Quartet, jeden z najsłynniejszych kwartetów smyczkowych nie tylko w skali krajowej, zagrał pierwszy koncert w Łomży. Było to możliwe z racji udziału Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w programie Scena Muzyki Polskiej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, realizowanego w filharmoniach Łomży, Krakowa i Warszawy. Dzięki temu łomżyńscy i przyjezdni melomani mogli uczestniczyć w wyjątkowym koncercie połączonych składów Atom String Quartet i Szczecin Philharmonic Wind Quartet, wykonujących pieśni Mieczysława Karłowicza w aranżacjach z płyty „Karłowicz Recomposed”.

Recital pianisty Adama Kośmiei „Tansman/Serocki/Sikorski” zainaugurował w Łomży cykl koncertów Scena Muzyki Polskiej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego będzie jednym z trzech miejsc tych wydarzeń, obok Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Do końca sezonu w Łomży odbędzie się jeszcze dziewięć występów w ramach tego prestiżowego cyklu; następny już 10 listopada z udziałem słynnego Atom String Quartet oraz Szczecin Philharmonic Wind Quartet w programie pieśni Mieczysława Karłowicza w aranżacji na kwartety smyczkowy i dęty.

Światowa premiera Reminiscencji polskich Mikołaja Hertla była głównym punktem programu ostatniego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Łomżyńska orkiestra zagrała go pod batutą włoskiego dyrygenta Andrei Vitello i w obecności kompozytora, a solistą był wybitny pianista Karol Radziwonowicz. Jemu oraz Filharmonii Kameralnej autor zadedykował ten utwór i już niebawem zostanie on zarejestrowany z myślą o drugiej części albumu „Opus dedicatum” łomżyńskich filharmoników.

Flecistka Tsveta Palikarova i dyrygent Grigor Palikarov byli gośćmi ostatniego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Klasycznym programem, obejmującym dzieła z trzech epok, orkiestra potwierdziła swą wszechstronność, zwłaszcza w finałowej Serenadzie E-dur op. 22 Antonína Dvořáka, nagrodzonej długimi owacjami. Liczącej ponad 170 osób i żywo reagującej na muzykę publiczności bardzo spodobał się też Koncert na flet i orkiestrę smyczkową D-dur „Il Gardellino” RV 428 Antonio Vivaldiego, melomanom w kraju i poza jego granicami znany również z płyty „Flute Reflections” Filharmonii Kameralnej i wirtuozowskiego wykonania Łukasza Długosza.

To już kolejny album firmy Dux zawierający współczesne polskie koncerty na akordeon, harmonijkę ustną i dwa pozytywy. I jeszcze jedna orkiestra o zwięzłej nazwie, którą można wymówić z łatwością. Żarty na bok – ten album z pewnością stanowi zupełnie wyjątkową niszę. W omówieniu do płyty Magdalena Pasternak informuje, że dwa pierwsze utwory są transkrypcjami dzieł na organy i orkiestrę. Wyjątek stanowi Koncert harmonijkowy Krzysztofa Herdzina – to pierwsza tego typu kompozycja w Polsce. Pani Pasternak zwraca uwagę, że ukończenie Koncertu Herdzina zbiegło się z setną rocznicą wynalezienia harmonijki chromatycznej (w 1920 roku), choć nie wiadomo, czy utwór powstał specjalnie z myślą o tym burzliwym wydarzeniu.

Słynne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zakończyło XVII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Wykonało je czworo śpiewaków: sopranistka Hanna Zajączkiewicz, mezzosopranistka Donata Zuliani, tenor Jacek Szymański i baryton Grzegorz Piotr Kołodziej. Solistom towarzyszył Kowieński Chór Państwowy z Litwy, a orkiestrą i całością wykonania w łomżyńskiej katedrze dyrygował Jan Miłosz Zarzycki. Bardzo liczna publiczność przyjęła artystów entuzjastycznie, nagradzając ich długimi owacjami na stojąco. Koncert był dedykowany pamięci zmarłych w ostatnich 10 latach przyjaciół Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Marcin Zdunik zachwycił publiczność podczas drugiego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w ramach sezonu 2021/22. Jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów zaprezentował dwa oblicza muzyki, wykonując klasyczny koncert Saint- Saënsa oraz jazzowe kompozycje Krzysztofa Komedy, w których nie brakowało też partii improwizowanych. Orkiestrę poprowadził doskonale w Łomży znany Rafał Jacek Delekta, a koncert był też zarazem pożegnaniem koncertmistrza Cezarego Gójskiego, kończącego swą kilkunastoletnią przygodę z łomżyńską orkiestrą.

W ramach jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki pn. „Sacrum et musica”, jaki organizowany jest już po raz siedemnasty przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży; 18 września w zambrowskim Centrum Kultury, odbył się Festiwalowy koncert pn. „Perły muzyki polskiej”.

Aż trzy koncerty odbyły się w miniony weekend w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. W Piątnicy i Łomży z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą włoskiego dyrygenta Manfredo di Crescenzo zagrali wybitni wirtuozi, organista Roman Perucki i skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński. W Kolnie wystąpił zaś duet Belarte, złożony z równie błyskotliwych muzyków, skrzypaczki Marty Magdaleny Lelek i pianisty Mauricio Silvy. Kolejne koncerty już niebawem, bo festiwal potrwa aż do pierwszych dni października.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży rozpoczęła kolejny sezon artystyczny. Uroczysta inauguracja w wypełnionej słuchaczami nowej sali koncertowej odbyła się z udziałem gruzińskiej skrzypaczki Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. – Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę być tutaj! – mówi Veriko Tchumburidze. – To mój pierwszy koncert w Łomży, więc wszystko jest dla mnie nowe i ciekawe. Do tego dopiero po raz drugi grałam ten koncert, więc była to dla mnie ogromna przyjemność – tym większa, że publiczność przyjęła mnie bardzo ciepło.

Niedziela 5 września stała na XVII Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica pod znakiem muzyki meksykańskiej. Stało się tak dzięki goszczącym w Grajewie oraz w Łomży sopranistce Alejandrinie Vázquez Ramirez i pianiście Braulio Alcarazowi, prezentującym słuchaczom dzieła głównie rodzimych czy kubańskich kompozytorów z XIX i XX stulecia, często w Polsce nieznanych. Artyści przygotowali też niespodzianki, w tym utwór zaśpiewany w języku Azteków oraz „Lacrimosę” Witolda Lutosławskiego, patrona organizującej festiwal łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej.

Łomżyńscy filharmonicy zainaugurowali XVII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W miniony weekend odbyły się trzy festiwalowe koncerty w Kadzidle, Łomży i Piszu. W łomżyńskiej katedrze sopranistka Iwona Socha, tenor Tomasz Krzysica i Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego wykonali bardzo urozmaicony program, obejmujący nie tylko dzieła sakralne, ale też operowe arie i lżejszy repertuar wokalny.

Owacją na stojąco zakończył się koncert „Wakacje z muzyką polską” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Było to swoiste preludium nowego sezonu artystycznego 2021/2022 i zarazem podsumowanie bardzo pracowitego, trzeciego tygodnia sierpnia. Łomżyńska orkiestra zarejestrowała bowiem w cztery dni materiał na pierwsze DVD oraz zagrała dwa koncerty – poza łomżyńskim również w Sierpcu. Solistami byli sopranistka Agnieszka Kadłubowska, skrzypek Szymon Telecki i pianista Paweł Pawlik, orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a zabrzmiały utwory wyłącznie polskich kompozytorów.

Koncertem w swej nowej sali, oddanej do użytku niespełna dwa tygodnie wcześniej, orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży p/d Jana Miłosza Zarzyckiego zakończyła sezon artystyczny 2020/21. W jego trakcie zagrała niemal 50 koncertów: na żywo, online i hybrydowych, w tym podczas XXV prestiżowego festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne. Zrealizowała też własny, XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica oraz wydała dwie kolejne płyty, „Harmonia Polonica Nova” i „Opus Dedicatum”. Czwartkowy koncert był zarazem preludium XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, stąd udział w nim Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego i Dariusza Wójcika.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży dokonała otwarcia swej wyremontowanej sali koncertowej. Uroczysty koncert poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a solistami byli wybitni wirtuozi, skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak i pianista Paweł Kowalski. Muzycy i melomani nie kryli radości z faktu, że doczekali się nowoczesnej sali koncertowej na miarę XXI wieku. Wcześniej w foyer wystąpiła utalentowana młodzież z łomżyńskich szkół i instytucji kultury, a łomżyńscy filharmonicy zagrali tam koncert kameralny z udziałem tenora Macieja Dziemiańczuka.

Zdjęcia z koncertu Muzyczny Salon Branickiego w ramach Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki, który odbył się 12 czerwca 2021 roku w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Jako soliści wystąpili oboiści: Arkadiusz Krupa oraz Paulina Sochaj. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży z sukcesem powróciła do koncertów na żywo z udziałem publiczności. W kościele pw. Krzyża Świętego łomżyńscy filharmonicy pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego zaprezentowali barokowy, bardzo urozmaicony program. Dwa dni później z równym powodzeniem wykonali go również w Białymstoku, podczas koncertu „Muzyczny salon Branickiego”, w ramach festiwalu „Barokowe ogrody sztuki”. Solistami byli oboiści: utytułowany wirtuoz Arkadiusz Krupa oraz jego bardzo zdolna studentka, laureatka licznych nagród, Paulina Sochaj.

Zdjęcia z koncertu "Barka", który odbył się w Parku Jana Pawła II Papieża-Pielgrzyma w Łomży w ramach miejskich obchodów 30. rocznicy pobytu w Łomży Papieża Jana Pawła II. Wystąpiła Hanna Zajączkiewicz (sopran), Kwartet smyczkowy FKWL w składzie: Cezary Gójski (I skrzypce), Agnieszka Sobolewska (II skrzypce), Adrian Stanciu (altówka), Iga Marta Ludkiewicz (wiolonczela) oraz Małgorzata Marczyk (fortepian).

Kolejny koncert online Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego wypełniły utwory z okresu baroku, klasycyzmu i romantyzmu. Orkiestrę poprowadził doskonale w Łomży znany maestro Jacek Rogala, a solistką w koncertach na fagot i orkiestrę Antonio Vivaldiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta była  znakomita Alicja Kieruzalska. Transmitowany z foyer odnowionej siedziby Filharmonii koncert był też premierą nowego klawesynu łomżyńskiej orkiestry, pochodzącego z pracowni Krzysztofa Kulisa. W utworach Vivaldiego zagrała na nim Anna Krzysztofik-Buczyńska, a cały koncert został świetnie przyjęty przez internetową publiczność.

Koncert online, prowadzonej przez Jana Miłosza Zarzyckiego orkiestry smyczkowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, zakończył dziewiątą edycję łomżyńskiej Nocy Muzeów.
Filharmonicy zaprezentowali bardzo urozmaicony program w świetnym wykonaniu, a solistą w  Koncercie C-dur na wiolonczelę i orkiestrę Józefa Haydna był młody, bardzo utalentowany wiolonczelista Antoni Wrona, stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz laureat licznych konkursów, w tym specjalnej nagrody łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. – To było naprawdę świetne doświadczenie, grać z tą orkiestrą – mówi Antoni Wrona. – Byłem bardzo mile zaskoczony, jak dobrze wszyscy muzycy współpracowali od początku próby, jestem naprawdę zaszczycony, że mogłem tutaj wystąpić!

Bardzo udany koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego zwieńczył 35. edycję prestiżowego festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne. Łomżyńska orkiestra zadebiutowała w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wykonując w ramach programu „Energia i melancholia” współczesne kompozycje Władysława Słowińskiego, Edwarda Sielickiego i Sławomira Czarneckiego. Solistami w „Deszczach” Sielickiego byli pianiści Marta Wójcik-Sikora i Jakub Sikora, a cały koncert został bardzo ciepło przyjęty nie tylko przez słuchaczy obecnych na sali, ale też przez tych śledzących internetową transmisję na żywo.

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zwieńczyła okolicznościowym koncertem online „Z ziemi włoskiej do Polski”. Z racji udziału w nim dyrygenta z Italii Maurizio Colasantiego w programie nie zabrakło włoskich arcydzieł, a sopranistka Katarzyna Jaracz wykonała pieśni autorstwa Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. W programie nie zabrakło też repertuarowych perełek, a cały koncertowy maj w wykonaniu łomżyńskich filharmoników zapowiada się równie ciekawie.

Ukazała się druga w tym roku płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zawierająca wyłącznie utwory dedykowane łomżyńskiej orkiestrze. Nosi tytuł Opus dedicatum i została wydana przez prestiżową wytwórnię REQUIEM RECORDS.

Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, ponownie poprowadził orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Solistami w Symfonii koncertującej D-dur na skrzypce i altówkę Carla Stamitza byli wyśmienici, łomżyńscy muzycy Cezary Gójski i Adrian Stanciu, zaś na finał orkiestra wykonała słynną Symfonię nr 49 f-moll „La Passione” Hob. I:49 Józefa Haydna w kameralnej wersji. Z racji obowiązujących obostrzeń koncert miał premierę online i wciąż można go obejrzeć w sieci, ale łomżyńscy filharmonicy liczą, że już wkrótce będą mogli ponownie spotkać się ze słuchaczami na żywo.

211 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego uczciła okolicznościowym koncertem online. Poprowadził go Jan Miłosz Zarzycki, a w roli solistki wystąpiła utytułowana pianistka Joanna Marcinkowska, goszcząca w Łomży po raz pierwszy. – Przez ostatnich kilka lat z powodu remontu nasz fortepian był zamknięty w garderobie i nie było do niej dostępu – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Dlatego mogliśmy koncerty fortepianowe wykonywać jedynie w szkole muzycznej; na szczęście rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, profesor Dariusz Surowik zgodził się, aby po odblokowaniu garderoby nasz fortepian wstawić tutaj i koncertować w auli uczelni. Dzięki temu możemy dzisiaj na naszym Bechsteinie wykonać ponadczasowe utwory Fryderyka Chopina.

Drugi tegoroczny koncert na żywo orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego okazał się prawdziwym wydarzeniem. Nie tylko dlatego, że w czwartkowy wieczór odbyły się aż dwa koncerty, ale też dzięki ich artystycznemu poziomowi i osobie solisty. Goszczący po raz pierwszy w Łomży wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek nie tylko przyciągnął i zachwycił licznych słuchaczy, ale nawiązał też wspaniały kontakt z muzykami i dyrygentem Janem Miłoszem Zarzyckim, co przełożyło się na jakość obu występów, zatytułowanych „Nie tylko Piazzolla“.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego po ponad czteromiesięcznej przerwie znowu wystąpiła na żywo przed publicznością. Na dedykowany paniom koncert „O sole mio” złożyły się tenorowe arie i neapolitańskie pieśni, zaśpiewane przez bardzo w Łomży lubianego Adama Zdunikowskiego i jego dyplomanta Nazarija Kachalę z Ukrainy, solistę  bydgoskiej Opera Nova, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. – To wspaniały repertuar, wymarzony dla tenora – mówi Nazarii Kachala. – Te pieśni są ciekawe, opowiadają o życiu, są też bardzo melodyjne i po prostu piękne – można w nich pokazać głos, wnieść do interpretacji coś od siebie.

Tradycyjnie już łomżyńscy filharmonicy uczcili Międzynarodowy Dzień Kobiet specjalnym koncertem online. Złożyły się nań same wielkie przeboje, zaśpiewane przez Patrycję i Jacka Kotlarskich. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej  poprowadził zaś doskonale w Łomży znany dyrygent i aranżer Bohdan Jarmołowicz. – Program naszego koncertu został dopasowany do Dnia Kobiet, bo jest tak, że jest wiele tekstów o kobiecie, o mężczyźnie, oczywiście o miłości – mówi Bohdan Jarmołowicz. – Stąd wybór mieliśmy ogromny i są to same miłosne przeboje lat 60.-90., kiedy powstawały najpiękniejsze piosenki.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przypomniała twórczość Henryka Gały poetycko-muzycznym koncertem online „Wspomnienie poety”. – Zaskoczyła mnie informacja z Filharmonii, że pan Zarzycki przygotowuje taki koncert i jestem mu za to niewymownie wdzięczna – mówi Irena Józefowicz-Gała. – Cieszy mnie bardzo, że pamięć o Henryku wciąż trwa, a jego twórczość jest przypominana przez przyjaciół, przez Filharmonię Kameralną; która była mu tak bliska, zresztą u niego poezja zawsze szła w parze z muzyką.
Poezję Henryka Gały recytował Dariusz Szada-Borzyszkowski, a orkiestra pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego wykonała kompozycje tak lubianych przez poetę kompozytorów jak Jan Sebastian Bach czy Antonio Vivaldi.

Ukazała się nowa płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zatytułowana Harmonia Polonica Nova, nagrana wspólnie z wybitymi polskimi solistami: Klaudiuszem Baranem (akordeon), Romanem Peruckim i Hanną Dys (pozytywy) oraz Kacprem Smolińskim (harmonijka ustna). Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX, a patronat medialny nad nim objęła TVP Kultura.

Łomżyńscy filharmonicy zakończyli niewesoły karnawał A.D. 2021 koncertem muzyki filmowej. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a solistą był wybitny saksofonista Paweł Gusnar. W programie znalazły się same przeboje srebrnego i kinowego ekranu, między innymi Kilara, Gershwina, Piazzolli czy Morricone.
– Wspólnie z dyrektorem, profesorem Janem Miłoszem Zarzyckim zdecydowaliśmy, że będzie to koncert karnawałowy, ale nostalgiczny – mówi Paweł Gusnar. – Sytuacja pandemii nastraja niezbyt optymistycznie, ale są to przepiękne tematy muzyki filmowej, które upodobałem sobie od lat i cieszę się, że w tym opracowaniu, na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową, znalazły się w programie tego koncertu oraz publiczność łomżyńska, i nie tylko, będzie mogła ich posłuchać.

Sopranistka Barbara Lewicka i baryton Grzegorz Piotr Kołodziej byli gwiazdami koncertu noworocznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Soliści i orkiestra pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego wykonali musicalowe i filmowe przeboje, tak chętnie słuchane przez publiczność. Można było się nimi delektować tylko za pośrednictwem transmisji online, bo ograniczenia wciąż uniemożliwiają organizację koncertów z udziałem słuchaczy.
– Jest to nietypowe i niespotykane, ale cały ten rok jest dziwny, dlatego pracujemy w taki właśnie sposób – mówi Grzegorz Piotr Kołodziej. – Cieszę się, że dyrektor Zarzycki coś takiego robi, bo myślę, że jest mnóstwo ludzi, którzy z przyjemnością obejrzą taki koncert.

Nadejście Nowego Roku od lat było dla orkiestry Filharmonii Kameralnej i publiczności muzycznym świętem. Bilety na koncerty sylwestrowe rozchodziły się błyskawicznie, a spóźnialscy mogli tylko żałować, że nie kupili ich jeszcze w listopadzie. Pandemia zmieniła wszystko: biletów nie było, więc zabraknąć ich nie mogło, a sylwestra 2020 z łomżyńskimi filharmonikami, Janem Miłoszem Zarzyckim, Barbarą Lewicką i Grzegorzem Piotrem Kołodziejem mogli spędzić wszyscy – pod warunkiem, że włączyli komputer o godzinie 17:30 i weszli na stronę Filharmonii, żeby obejrzeć rejestrację tego wyjątkowego koncertu.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przygotowała muzyczny prezent dla wszystkich melomanów. To koncert świąteczny online, zaprezentowany w drugi dzień Bożego Narodzenia. Orkiestra pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zagrała utwory z różnych epok, z barokowymi perełkami na czele, a solistką była młodziutka skrzypaczka Marta Dettlaff, zdobywczyni Grand Prix II Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie oraz nagrody specjalnej, koncertu z łomżyńskimi filharmonikami. – To chyba największa nagroda i niesamowita przyjemność, że mogę zagrać koncert z orkiestrą! – mówi Marta Dettlaff, dodając, że ogromnie cieszy się z tej możliwości.

Relacja z koncertu Klasyczna serenada, który odbył się 16 grudnia 2020 roku na foyer remontowanej sali koncertowej FKWL.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego ukończyła nagrania kolejnej płyty. Na album „Opus Dedicatum” złożą się utwory dedykowane łomżyńskim filharmonikom i ich dyrektorowi, autorstwa polskich i zagranicznych kompozytorów, w tym Romualda Twardowskiego, Sławomira Czarneckiego i Rosselli Spinosy.
– „Łomża Suite” tej włoskiej kompozytorki potwierdza, że to co robimy ma również odzew poza granicami naszego kraju, a nasza instytucja zyskuje tam coraz większą rozpoznawalność – mówi Jan Miłosz Zarzycki, zapowiadając rychłe wydanie nie tylko płyty „Opus Dedicatum”, ale też „Harmonia Polonica Nova” z koncertami Herdzina, Przybylskiego i Łukaszewskiego.

Mimo pandemicznych realiów trwa Rok Ludwiga van Beethovena. Obchodzoną w połowie grudnia 250. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego
w Łomży uczciła specjalnym koncertem. Zabrzmiały tylko dwa, ale wyjątkowe utwory: Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 oraz Koncert fortepianowy nr 5 Es-dur op. 73. Orkiestrę poprowadził, goszczący w Polsce po raz pierwszy, hiszpański dyrygent Juan José Navarro, w roli solistów wystąpili: debiutująca w Łomży skrzypaczka Karolina Nowotczyńska oraz doskonale już tu znany włoski pianista Antonio di Cristofano. Internetową transmisję koncertu śledzili melomani nie tylko z Łomży i Polski, ale też z innych krajów europejskich.

Wybitnego kompozytora Romualda Twardowskiego uczczono w Łomży koncertem z okazji 90-lecia urodzin. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Tomasza Bugaja wykonała program złożony z kompozycji jubilata, z dedykowaną łomżyńskiej orkiestrze i zagraną po raz pierwszy Smugą cienia. Solistką w koncercie skrzypcowym była Elżbieta Sandel. Z racji podyktowanych sytuacją epidemiologiczną obostrzeń koncert odbył się bez udziału publiczności, ale był transmitowany online, z czego skwapliwie skorzystali liczni melomani, z samym Romualdem Twardowskim na czele. Był to jednocześnie koncert muzyki polskiej na Narodowe Święto Niepodległości, który Filharmonia Kameralna przygotowuje rokrocznie przed 11. listopada.

Łomżyńscy filharmonicy kontynuują, mimo pandemicznych trudności i ograniczeń, obecny sezon artystyczny. Czwarty koncert w jego trakcie wypełniły najsłynniejsze tematy muzyki filmowej. Zagrali je klarneciści: słynny wirtuoz Roman Widaszek i jego wybitnie utalentowana, zaledwie 15-letnia, uczennica Agnieszka Natanek. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził włoski dyrygent Stefano Teani, który w ostatniej chwili zastąpił Giancarlo de Lorenzo. Koncert odbył się z udziałem publiczności i był jednocześnie transmitowany na żywo w sieci, na profilu facebookowym Filharmonii Kameralnej.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego ma w dorobku, kolejne już w tym sezonie, światowe prawykonanie. Po zagranych dwa tygodnie wcześniej Kaskadach Alicji Gronau łomżyńscy filharmonicy zachwycili słuchaczy Koncertem na akordeon i orkiestrę smyczkową wybitnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Solistą był, również doskonale znany tutejszej publiczności, wirtuoz akordeonu Klaudiusz Baran, a orkiestrę poprowadził dyrygent z Węgier Huba Hollókői, dla którego koncert w Łomży był dodatkową nagrodą za zwycięstwo podczas konkursu dyrygenckiego we Włoszech. – Przed kilku laty grałem w Polsce jako skrzypek, ale dzisiaj był to mój debiut tutaj jako dyrygenta – mówi Huba Hollókői, dodając, że jest bardzo szczęśliwy z tego powodu, iż mógł poprowadzić znakomitą, łomżyńską orkiestrę.

XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica zwieńczył koncert Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra w łomżyńskiej katedrze. Śpiewacy wykonali, pod dyrekcją  wybitnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego i z organowym akompaniamentem Łukasza Farcinkiewicza, utwory sakralne z różnych epok, od baroku do współczesności. Koncert był dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II, z racji przypadającej na ten rok setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. Również chórzyści poświęcili świętemu Janowi Pawłowi II jeden z utworów, dedykując go też biskupowi Januszowi Stepnowskiemu.

XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica jest kontynuowany, mimo trudnej sytuacji związanej z nawrotem pandemii. W miniony weekend odbyły się trzy koncerty w miejscowościach województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W kościele pw. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu orkiestra kameralna Sinfonia Academica pod dyrekcją Anny Dąbrowskiej zaprezentowała żywo reagującej publiczności urozmaicony, ponad godzinny program, wypełniony muzyką z różnych epok. Solistami w Koncercie na dwoje skrzypiec Antonio Vivaldiego byli cenieni wirtuozi Włodzimierz Promiński i Rafał Dudzik a cały koncert był też transmitowany na żywo w sieci, podobnie jak wszystkie inne festiwalowe wydarzenia.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wzbogaciła swój repertuar o kolejną, napisaną specjalnie dla niej, kompozycję. Kaskady na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Alicji Gronau powstały w ramach programu „Zamówień kompozytorskich”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, a ich czwartkowe prawykonanie okazało się ogromnym sukcesem. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, solistą był wybitny wiolonczelista Tomasz Strahl, którym owa kompozycja została zadedykowana. Koncert poprzedziło spotkanie z kompozytorką, a dzień wcześniej Kaskady zostały zarejestrowane, z myślą o kolejnej już płycie łomżyńskich filharmoników.

Zdjęcia z koncertu Corde Sonore, który odbył się 26 września 2020 roku w Kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej Braci Mniejszych Kapucynów w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica". Wystąpiło trio Corde Sonore w składzie: Adrian Stanciu (altówka), Iga Marta Ludkiewicz (wiolonczela) i Wojciech Popielarz (gitara).

Zdjęcia z koncertu Wieczór muzyki skrzypcowej, który odbył się 20 września 2020 roku w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica". Wystąpiły: Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypce), Maria Belica (skrzypce) i Anna Rutkowska-Schock (fortepian).

Pierwszy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w nowym sezonie artystycznym 2020/2021 stał pod znakiem debiutów i objawień. Orkiestrą dyrygował Cezary Gójski, na co dzień jej koncertmistrz i był to jego koncert dyplomowy. Solistką była japońska skrzypaczka Mao Konishi, która z kolei debiutowała koncertowo w Polsce, a jej występ w Łomży był nagrodą przyznaną podczas V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu. Program też był ciekawy, wyłącznie młodzieńcze kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, co doceniła spora, jak na pandemiczne realia, publiczność.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego kontynuuje XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica oraz nagrania na swą piętnastą płytę. W piątek i w sobotę zarejestrowano w kościele Krzyża Świętego, z udziałem wybitnych solistów-organistów Hanny Dys i Romana Peruckiego, Concerto Festivo na dwa pozytywy Dariusza Przybylskiego. Tam też w sobotni wieczór odbył się koncert o takim samym tytule, niezwykle gorąco przyjęty przez słuchaczy. W niedzielę również nie brakowało muzycznych wrażeń, dzięki kameralnym koncertom Hanny Dys i Romana Peruckiego w Kupiskach oraz kwartetu Filharmonii Kameralnej z cenioną flecistką Hanną Turonek w Drozdowie.

Trwa XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W minioną niedzielę odbyły się dwa koncerty, w Piątnicy i w Łomży. Oba zachwyciły publiczność, zarówno tę zgromadzoną w świątyniach, jak też śledzącą transmisje internetowe; nie tylko doborem utworów i ich nienagannym wykonaniem, ale również poziomem reprezentowanym przez wykonawców: śpiewaków Magdalenę Stanciu i Krzysztofa Zimnego oraz kwartet  Alla Breve. Instrumentaliści również zaprezentowali się w roli solistów, a oba bisy były co najmniej zaskakujące.

Łomżyńscy filharmonicy p/d Jana Miłosza Zarzyckiego koncertami w Kadzidle oraz w Łomży rozpoczęli XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Słuchacze bardzo gorąco przyjęli również solistów, doskonale znanych z płyt i wcześniejszych występów Filharmonii Kameralnej: sopranistkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział i tenora Leszka Świdzińskiego oraz klawesynistkę Annę Krzysztofik-Buczyńską. Był to początek festiwalu w czasach niezwykle trudnych dla kultury oraz wszystkich ludzi. Dlatego wszystkie koncerty, a będzie ich łącznie 18 w 12 miejscowościach, będą odbywać się na żywo, przy równoczesnej transmisji w sieci, co umożliwi dostęp do muzyki wszystkim zainteresowanym melomanom, również spoza Łomży i jej okolic.

Zdjęcia z koncertu "Witaj Ojczyzno", który odbył się 15 sierpnia 2020 roku w Parku Jana Pawła II – Papieża-Pielgrzyma w Łomży w ramach Rodzinnego Pikniku Patriotycznego. Wystąpili: Andrzej Bator (baryton), Piotr Sawicki (skrzypce) oraz Małgorzata Marczyk (fortepian).

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego koncertem na żywo zakończyła sezon artystyczny 2019/2020. W kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego filharmonicy wykonali wakacyjny program „Muzyczna wycieczka”, a solistą był tenor Tomasz Piluchowski. Dla lubianego w Łomży śpiewaka był to pierwszy koncert po spowodowanej pandemią przymusowej przerwie w artystycznej aktywności, a do tego pierwszy z łomżyńskimi filharmonikami w którym był jedynym solistą.
– Wydaje mi się, że takiego koncertu jeszcze nie było – mówi Tomasz Piluchowski. – Zawsze były to albo duety, albo jakieś większe grono śpiewaków. Tym bardziej jest mi więc miło i jestem zaszczycony wyróżnieniem, że jako jedyny solista kończę ten sezon łomżyńskich filharmoników!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wróciła do koncertów na żywo. Pierwszym z nich był „Violini a due” w kościele Krzyża Świętego, zagrany w maseczkach, przyłbicach i z zachowaniem dystansu pomiędzy muzykami. Jako soliści zaprezentowali się Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, dla których koncert z łomżyńskimi filharmonikami był nagrodą specjalną za zwycięstwo podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. – Każdy występ jest dla nas ogromną nagrodą, a szczególnie występ z orkiestrą – nie kryje Marta Gidaszewska. – To dla nas wielkie wyróżnienie i cieszymy się bardzo, że mogliśmy się tu dzisiaj znaleźć i stworzyć, jak się nam wydaje, tak wspaniałe wydarzenie w towarzystwie tak świetnych muzyków. – Każdy koncert, szczególnie z orkiestrą, jest dla nas bardzo ekscytujący – dodaje Robert Łaguniak. – Staraliśmy się dać z siebie absolutnie wszystko i dać słuchaczom jak najwięcej pozytywnej energii – sami też świetnie się bawiliśmy.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego na czas pandemii przeniosła się do sieci. To tam regularnie pojawiają się kolejne koncerty łomżyńskich filharmoników, przygotowywane dużym nakładem sił i środków. Cieszą się one sporym zainteresowaniem melomanów w kraju i poza jego granicami, tak jak choćby ostatni koncert „Viva Vivaldi“, przypominający perełki mistrzów włoskiego baroku. Orkiestra pracuje już nad kolejnym koncertem, tym razem w ramach Roku Beethovenowskiego, na który złożą się wyłącznie kompozycje wielkiego Ludwiga van Beethovena. Premiera tego wyjątkowego wydarzenia już w sobotę 13. czerwca o godzinie 18:30 na stronie internetowej Filharmonii Kameralnej.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zagrała swój kolejny koncert online.
Odbył się on w ramach e-obchodów 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, dlatego na jego program złożyły się arcydzieła wyłącznie polskich kompozytorów, nie tylko ojca naszej opery narodowej. Dyrygował Jan Miłosz Zarzycki, materiał audio/wideo zmiksował i zmontował Sławomir Dubowski, śpiewało zaś troje doskonale znanych w Łomży solistów: baryton Witold Żołądkiewicz i oraz sopranistki Katarzyna Rzymska i Marta Wróblewska. – To nowa sytuacja dla nas wszystkich – mówi Marta Wróblewska. – Uczymy się jej, szukamy nowych sposobów na komunikowanie się ze słuchaczami. Taki koncert w internecie nie jest to na pewno nasz cel ani sytuacja optymalna, ale póki nie będziemy mogli spotykać się z publicznością na żywo jest to jakieś rozwiązanie, dające słuchaczom kontakt z muzyką.

Na Międzynarodowy Dzień Kobiet orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego tradycyjnie przygotowała muzyczny prezent dla wszystkich pań. Zaśpiewali tenor Sławomir Naborczyk, baryton Jakub Milewski i bas Piotr Lempa, a orkiestrę poprowadził dyrygent Joost Smeets z Holandii, dla którego koncert w Łomży był nagrodą po ubiegłorocznym sukcesie podczas dyrygenckiego konkursu we Włoszech. Nadkomplet publiczności bawił się doskonale przy operetkowych, musicalowych czy filmowych szlagierach, nie brakowało też klasycznych arii operowych, a do tego wszystkie panie zostały obdarowane kwiatami.

Łomżyńscy filharmonicy zakończyli tegoroczny karnawał w iście gwiazdorskiej obsadzie. Po raz kolejny zagrali z wirtuozem akordeonu i bandoneonu Wiesławem Prządką, a solistką- wokalistką była znana aktorka Olga Bończyk, debiutująca tym sposobem w Łomży. Na program owacyjnie przyjętego przez nadkomplet publiczności koncertu złożyły się same ponadczasowe przeboje, w tym licznie reprezentowane utwory kompozytorów francuskich, tanga Astora Piazzolli oraz blok wciąż lśniących pełnym blaskiem piosenek z repertuaru Kaliny Jędrusik.

Sopranistka Dorota Laskowiecka-Urban i tenor Tomasz Janczak wykonali w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie najpiękniejsze miłosne operowe i operetkowe arie. Był to pierwszy walentynkowy koncert w ramach cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”, realizowanego przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego dzięki gościnności drozdowskiego muzeum. Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność, która poza wokalnymi popisami obojga śpiewaków, solo i w duecie, mogła też posłuchać samej pianistki, zambrowianki Małgorzaty Marczyk.

Artur Banaszkiewicz i Marta Matuszewska byli solistami karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Był to ich pierwszy wspólny występ, podobnie jak z prowadzącym orkiestrę maestro Mirosławem Jackiem Błaszczykiem. Wybitny skrzypek i utalentowana sopranistka oczarowali publiczność nie tylko solowymi występami, ale przede wszystkim duetem w „Kiedy skrzypki grają” z operetki „Cygańska miłość” Imre Kálmána.
– Już dawno wpadłem na pomysł, że warto rozbudować partię skrzypiec w „Kiedy skrzypki grają” o taką improwizatorską rzecz – mówi Artur Banaszkiewicz. – I skrzypce grają tam nie tylko rozbudowany wstęp, ale też tworzymy duet, tym bardziej, że jest to rodzaj takiego szlagieru, że już po pierwszym przesłuchaniu pamięta się go na całe życie.

Właśnie ukazała się najnowsza płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży „Flute Essentials” nagrana ze światowej sławy flecistami: Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz. Album wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z ogromnym powodzeniem zainaugurowała koncertowy cykl „Nie tylko klasycznie“ w Sali Wielkiej warszawskiego Zamku Królewskiego. Wraz ze skrzypkiem Jakubem Jakowiczem i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem wykonała współczesny repertuar polskich kompozytorów, w tym utwory pisane specjalnie dla niej, z Concerto Lendinum, pochodzącym z nagrodzonej Fryderykiem płyty, na czele. Był to debiut łomżyńskiej orkiestry w tym prestiżowym miejscu, a koncert został świetnie przyjęty przez ponad 300 zróżnicowanych wiekowo melomanów.

Ogrom artystycznych wrażeń najwyższej próby zafundowali publiczności łomżyńscy filharmonicy pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Wraz z wybitnymi solistami, skrzypkiem Jakubem Jakowiczem i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem, wykonali wyłącznie współczesny repertuar autorstwa polskich kompozytorów, zachwycając słuchaczy, z liczną grupą dzieci i młodzieży na czele. Na sali byli też obecni kompozytor Sławomir Czarnecki i Alicja Twardowska, reprezentująca męża, kompozytora Romualda Twardowskiego, a już 2. lutego niemal ten sam program, wzbogacony Narew Concerto Czarneckiego, Filharmonia Kameralna wykona w Warszawie, podczas inaugurcji cyklu „Nie tylko klasycznie“ w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim.

Skrzypkowie Piotr Sawicki i Filip Szymaniak oraz kontrabasista Mateusz Bakun byli bohaterami kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Muzycy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zagrali w salonie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie wspaniały koncert, prezentując klasyczne i rozrywkowe kompozycje w nowych aranżacjach. Liczna publiczność nie kryła zachwytu, a koncert zakończył się rzecz jasna bisem – równie porywającym jak wcześniej wykonane utwory.

Mimo iście wiosennej aury właśnie rozpoczął się karnawał. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego nie mogła tego nie dostrzec, zapraszając miłośników muzyki na koncert „Rosyjski karnawał”. Dyrygował, znany już łomżyńskim melomanom, rosyjski dyrygent Igor Verbitsky, a zagrał jego rodak, pianista-wirtuoz Alexander Maslov. W programie koncertu nie brakowało utworów kompozytorów z całego świata, ale najbardziej owacyjnie – były dwa bisy – słuchacze przyjęli utwory twórców rosyjskich, zaprezentowane w aranżacjach na jazzowe trio i orkiestrę smyczkową. Jeden z nich, „Krakowiak” Michaiła Glinki, miał w Łomży swą światową, koncertową premierę.

Zdjęcia z koncertu Jubileusz z kolędą, który odbył się 5 stycznia 2020 roku w Łomżyńskiej Katedrze. Razem z Łomżyńskimi Filharmonikami pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wystąpiła Magda Sinoff, Studio wokalne eMDeK działające przy MDK-DŚT w Łomży oraz zespół w składzie: Grzegorz Sekmistrz (fortepian), Przemysław Kamiński (gitara) i Artur Pawelczyk (gitara basowa). Koncert we współpracy z MDK-DŚT w Łomży.

Pełen muzycznych atrakcji i niespodzianek sylwestrowy koncert przygotowała dla słuchaczy Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Jego gwiazdami byli: skrzypaczka i śpiewaczka Yuliya Lebedenko oraz tenor Rafał Bartmiński, oboje znani już łomżyńskim słuchaczom. Nadkomplet publiczności przyjął artystów owacyjnie – nie tylko w najsłynniejszych ariach czy żartobliwych utworach jak koci duet Rossiniego z udziałem „debiutantki” Bogny Szczepańskiej, ale też w instrumentalnych dziełach Dvořáka czy Johanna Straussa syna, prawdziwych popisach orkiestry pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. – Nie trzeba jechać na sylwestrowy koncert do Warszawy czy Białegostoku, jak mamy tutaj na miejscu taką orkiestrę! – mówili usatysfakcjonowani słuchacze, a wśród noworocznych życzeń przewijało się też takie, żeby kolejny taki koncert odbył się już w wyremontowanej siedzibie łomżyńskich filharmoników.

Sopranistka Magdalena Stanciu, pianistka Małgorzata Marczyk i altowiolista Adrian Stanciu wykonali w drozdowskim muzeum program kolędowy „Wśród nocnej ciszy”. Złożyły się nań najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych epok i części świata, od tych najbardziej znanych do nigdy w Drozdowie nie wykonywanych. Nie zabrakło też instrumentalnych perełek, tak jak to zwykle bywa podczas kameralnych koncertów w ramach cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. – To debiut tego składu – mówi Magdalena Stanciu. – Bardzo się ucieszyliśmy, że mogliśmy tu dzisiaj wystąpić, a publiczność była tak sympatyczna! Łatwiej występuje się dla ludzi i z ludźmi, którzy chcą tego słuchać i duchowo nas w tym wspierają, a do tego śpiewa się w dworku Lutosławskich, w takim przepięknym i ważnym dla muzyki miejscu.

Koncert orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zakończył Łomżyńską Wieczerzę Wigilijną A.D. 2019. W Muzeum Diecezjalnym zabrzmiały barokowe arcydzieła głównie włoskich kompozytorów, z koncertami Luigiego Boccheriniego oraz Arcangelo Corellego na czele. Dyrygował doskonale w Łomży znany włoski dyrygent Manfredo Di Crescenzo, kontraltem zaśpiewała Anastazja Abryutina z Rosji, a na wiolonczeli zagrał wirtuoz z Rumunii Anton Niculescu, doskonale pamiętany z ubiegłorocznego koncertu w Drozdowie. Nic dziwnego, że koncert zakończyły aż trzy bisy, a mogło ich być znacznie więcej.

Zdjęcia z koncertu "W krainie baśni", który odbył się 6 grudnia 2019 roku w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego po raz pierwszy wykonała dwa koncerty stworzone dla niej w ramach „Zamówień kompozytorskich”. Narew Concerto Sławomira Czarneckiego zagrali sami filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową Krzysztofa Herdzina zabrzmiał z udziałem solisty, jazzowego harmonijkarza Kacpra Smolińskiego. To utwór bez precedensu, pierwszy tego typu w polskiej literaturze muzycznej. Obie kompozycje zostały zarejestrowane, więc już wkrótce będzie można posłuchać ich z płyt. Program dopełnił koncert skrzypcowy Zima ze słynnych „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego w wirtuozowskiej interpretacji Mateusza Kasprzak-Łabudzińskiego.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży ma już na swoim koncie wymarzonego Fryderyka, pięć nominacji do tej polskiej nagrody muzycznej oraz jedną – do International Classical Music Awards. Do swoich osiągnięć właśnie może dopisać kolejną nominację w tym prestiżowym międzynarodowym konkursie.

Pierluigi Camicia oczarował słuchaczy listopadowego koncertu cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Włoski pianista zagrał same klasyczne arcydzieła, w tym dwa utwory Fryderyka Chopina udowadniając, że nie bez powodu cieszy się w świecie opinią solisty-wirtuoza. Był też zadowolony z wizyty w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie, gdzie Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego organizuje swój kameralny cykl.
– To dla mnie ogromna przyjemność, móc zagrać w tak historycznym miejscu! – mówi Pierluigi Camicia, nie kryjąc radości z gorącego przyjęcia i uważnego odbioru muzyki przez publiczność w dawnym dworze Lutosławskich, gdzie pierwsze kroki stawiał słynny kompozytor Witold.

Koncertem muzyki Stanisława Moniuszki orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zakończyła jubileuszowy rok imienia jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i uczciła  101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpiękniejsze arie autorstwa ojca polskiej opery narodowej zaśpiewali w katedrze Krzysztof Zimny, David Roy i Wojciech Urbanowski, orkiestrę poprowadził  jej dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, a koncert odbył się w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Jedyny w swoim rodzaju koncert zagrały połączone składy Buenos Aires Tango Show Hadriana Filipa Tabęckiego i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. Na jego program złożyły się wyłącznie najpiękniejsze tanga najwybitniejszych kompozytorów z całego świata, nie tylko porywająco zagrane przez lidera tria, Grzegorza Bożewicza i Piotra Malickiego, ale też zaśpiewane przez Andresa Martorella oraz zatańczone przez Urszulę Wojtkowiak i Fernando de Lutiisa. Owacjom nie było więc końca, co zakończyło się bisem, ponadczasowym „Libertango” Astora Piazzolli.

Marta Magdalena Lelek i Maurizio Silva zainaugurowali kolejny sezon kameralnego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”, efektu współpracy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z drozdowskim Muzeum Przyrody. Dzięki niej już od lutego ubiegłego roku w salonie dawnej siedziby Lutosławskich co miesiąc odbywają się koncerty z udziałem zagranicznych i krajowych kameralistów, cieszące się sporym zainteresowaniem słuchaczy. W obecnym sezonie też nie zabraknie muzycznych atrakcji, zaplanowanych aż do czerwca  roku następnego włącznie.

Napisane we Włoszech koncerty klawesynowe Wolfganga Amadeusza Mozarta i Josefa Myslivečka oraz muzyka włoskich kompozytorów XIX-XXI wieku złożyły się na kolejny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w sezonie artystycznym 2019/2020. Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Maurizio Colasanti, również kompozytor jednego z utwrów, a jako solista zaprezentował się wirtuoz klawesynu Marek Toporowski – mający już na koncie współpracę z łomżyńskimi filharmonikami, ale tylko przy okazji sesji nagraniowej.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego porywającym koncertem w łomżyńskiej katedrze zakończyła jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Na program entuzjastycznie przyjętego przez słuchaczy koncertu złożyły się same arcydzieła polskiej muzyki, przede wszystkim autorstwa Stanisława Moniuszki w obchodzonym właśnie Roku jego imienia. Na finał zabrzmiały słynne „Litanie Ostrobramskie”, zaśpiewane przez sopranistkę Hannę Marię Zajączkiewicz, mezzosopranistkę Donatę Zuliani, tenora Jacka Szymańskiego i barytona Grzegorza Piotra Kołodzieja oraz Kowieński Chór Państwowy z Litwy pod dyrekcją Petrasa Bingelisa.

Zdjęcia z koncertu "Nie tylko Moniuszko", który odbył się 6 października 2019 roku w Kościele pw. Świętego Ducha w Kadzidle. Wystąpili: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Kowieński Chór Państwowy (Petras Bingelis – dyrektor artystyczny) oraz soliści Hanna Maria Zajączkiewicz (sopran), Donata Zuliani (mezzosopran), Jacek Szymański (tenor) oraz Grzegorz Piotr Kołodziej (baryton). Całość poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, który odbył się w niedzielę 29 września 2019 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP (Franciszkańskim) w Wilnie. Dzień wcześniej Łomżyńscy Filharmonicy wystąpili w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie.

Zdjęcia z koncertu "Pieśni naszej wolności" w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 29 września 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżewie. Jako solistka wystąpiła Małgorzata Trojanowska (sopran). Towarzyszyła jej Orkiestra Kameralna "La notte" (Cezary Gójski - koncertmistrz) oraz Suwalski Chór Kameralny "Viva musica". Całość poprowadził Grzegorz Bogdan.

Zdjęcia z koncertu "Muzyka i słowo" w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 29 września 2019 r. w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Łomży. Wystąpili soliści oraz zespoły kameralne Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży.

Zdjęcia z koncertu "Bel canto" w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 29 września 2019 r. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Śniadowie. Jako solistka wystąpiła Anna Kinga Osior (sopran), której towarzyszył Kwartet Alla Breve.

W niedzielę 29. września w ramach jubileuszowego, już XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica odbyło się aż pięć koncertów. Artyści dotarli też do tych mniejszych miejscowości: Śniadowa, Nowych Kupisk i Dąbrówki Kościelnej, gdzie festiwalowy koncert odbył się po raz pierwszy; najpiękniejsza muzyka zabrzmiała też w Czyżewie oraz w Łomży. W Nowych Kupiskach, w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej wystąpił, złożony z wyśmienitych instrumentalistów, Polski Kwartet Solistów, który zaprezentował słuchaczom przepiękne sonaty na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i kontrabas autorstwa młodziutkiego, liczącego w momencie ich napisania zaledwie 12 lat, Gioacchino Rossiniego.

Niezapomniane utwory autorstwa Jana Sebastiana Bacha i Edwarda Griega oraz nowa kompozycja Romualda Twardowskiego złożyły się na program kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w nowym sezonie artystycznym. Orkiestrę poprowadził bardzo w Łomży lubiany dyrygent boliwijskiego pochodzenia Ruben Silva, a w roli solisty wystąpił wybitny pianista Edward Wolanin, dla którego była to kolejna wizyta w mieście nad Narwią po ponad 30-letniej przerwie. – Takie powroty są zawsze bardzo wzruszające i pełne emocji – mówi Edward Wolanin. – Nie pamiętałem, że minął aż tak długi okres czasu, tym większe moje poruszenie. Do tego okazało się, że orkiestra jest świetna, doskonały dyrygent i chyba najpiękniejsza, najdoskonalsza muzyka jaka tylko istnieje na tej planecie – Jana Sebastiana Bacha!

Zdjęcia z koncertu Wirtuozi z Brześcia w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 22 września 2019 roku w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży. Wystąpiła Brzeska Orkiestra Kameralna z Białorusi pod batutą Wiaczesława Prilepina, a solistką była Yulia Lebedenko (skrzypce).

Zdjęcia z koncertów Z "Od baroku do romantyzmu" w ramach jubieluszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 22 września 2019 r. w Kościele pw. Ducha Świętego w Zambrowie oraz Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. Jako soliści wystąpili Ewa Murzynowska (sopran) i Kacper Dąbrowski (flet). Solistom towarzyszyła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Juana Garcii Rodrigueza (Hiszpania).

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa oczarowała słuchaczy podczas sobotniego koncertu w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Był to pierwszy łomżyński występ orkiestry złożonej z najzdolniejszych młodych muzyków. W kościele Krzyża Świętego porywająco zagrali oni słynną IX Symfonię e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka, a w Koncercie na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego towarzyszyli wybitnemu klarneciście Romanowi Widaszkowi. To też było wydarzenie, bowiem utwór ten był dedykowany przez kompozytora soliście, a wcześniej zabrzmiał na żywo tylko raz, podczas ubiegłorocznego prawykonania.

Roman Perucki i Łukasz Długosz byli kolejnymi gwiazdami jubileuszowej, już 15 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Jedni z najwybitniejszych polskich organistów oraz flecistów zagrali aż dwa, owacyjnie przyjęte przez słuchaczy, koncerty w Łomży oraz w Grajewie, wykonując bardzo zróżnicowany repetruar: od dzieł Jana Sebastiana Bacha, przez utwory polskich kompozytorów współczesnych aż do takich, których tutejsi melomani dotąd nie mieli okazji usłyszeć na żywo. – Szukamy nowych utworów i bez przerwy coś dokładamy do programu... – mówi Roman Perucki. –  Aby rozwijać się i przy okazji rozwijać też publiczność – dodaje Łukasz Długosz, dla którego była to kolejna wizyta w Łomży na przestrzeni ostatnich lat.

Zdjęcia z koncertu Violino Cantate w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 15 września 2019 r. w Kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku. Jako soliści wystąpili: Mariusz Monczak (skrzypce) oraz Robert Kulesza (organy, fortepian).

Filharmonia Kameralna im Witolda Lutosławskiego już od miesiąca pracuje na najwyższych obrotach, trwa bowiem jubileuszowy, XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Teraz łomżyńscy filharmonicy zainaugurowali kolejny sezon artystyczny, grając pod batutą znanego już tutejszym melomanom, cenionego dyrygenta Czesława Grabowskiego. Solistą inauguracyjnego koncertu był zaś owacyjnie przyjęty i debiutujący w Łomży Piotr Pławner, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków średniego pokolenia, zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, w tym X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Dodatkowym smaczkiem był fakt, że koncert odbył się w ramach „Seniorady 2019“, tak więc na sali poza melomanami zasiadła też liczna grupa seniorów, skuszona bardzo korzystną ceną biletów.

Zdjęcia z koncertu „Wirtuozi z Wilna” w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”, który odbył się w niedzielę 8 września 2019 roku w Kościele pw. Św. Brunona z Kwerfurtu MB w Łomży. Wystąpiła Litewska Orkiestra Kameralna, a jako solista Pijus Paškevičius (obój d’amore).

Zdjęcia z koncertu "Znasz li ten kraj" w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”, który odbył się w niedzielę 8 września w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy. Jako solistki wystąpiły: Anna Jeremus-Lewandowska (sopran), Marta Książek (sopran koloraturowy) i Małgorzata Kustosik (mezzosopran). Solistkom towarzyszył Jarosław Domagała (fortepian) oraz Kwartet smyczkowy Łomżyńskiej Filharmonii w składzie: Filip Szymaniak (I skrzypce), Agnieszka Sobolewska (II skrzypce), Adrian Stanciu (altówka), Ewa Jankowska (wiolonczela).

Capella Bydgostiensis ponownie wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica Filharmonii Kameralnej. Jubileuszową edycję festiwalu uświetniły aż dwa koncerty jednej z najstarszych i cenionych nie tylko w Polsce orkiestr kameralnych: w łomżyńskiej katedrze oraz w Ostrołęckim Centrum Kultury. Orkiestrę poprowadził wybitny norweski dyrygent Jon Fylling, jako solista w dwóch koncertach z cyklu „Cztery pory roku“ Antonio Vivaldiego wystąpił znakomity koncertmistrz orkiestry Waldemar Kośmieja, a liczna publiczność nie kryła wyrazów uznania dla artystów.

Zdjęcia z koncertu wieńczącego XLII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku, który odbył się 25 sierpnia 2019 r. w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Giżycku. Jako soliści wystąpili: Iwona Wall (mezzosopran) oraz Krzysztof Zimny (tenor). Solistom towarzyszyła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Zdjęcia z koncertu "Cellissimo" w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 25 sierpnia 2019 r. w Kościele Zakonnym pw. Trójcy Przenajświętszej (Siostry Benedyktynki). Podczas koncertu wystąpił kwartet wiolonczelowy Cellissimo w składzie: Urszula Marciniec-Mazur, Aldona Markowicz, Katarzyna Trepiak, Radosław Gruba.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu "Z arią i piosenką" w ramach jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 25 sierpnia 2019 r. w Kościele pw. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu. Jako soliści wystąpili: Iwona Wall (mezzosopran) oraz Krzysztof Zimny (tenor). Solistom towarzyszyła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zainaugurowała koncertem w łomżyńskiej katedrze XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Pieśni religijne oraz Stanisława Moniuszki, operowe arie i neapolitańskie przeboje śpiewali sopranistka Anna Jeremus-Lewandowska, baryton Piotr Kowalczyk, mezzosopranistka Iwona Wall oraz tenor Krzysztof Zimny. Dwoje ostatnich solistów świetnie zaprezentowało się również następnego dnia w Piszu podczas koncertu „Z arią i piosenką“, a jubileuszowy festiwal potrwa aż do pierwszych dni października, docierając do wielu miast i mniejszych miejscowości oraz umożliwiając ich mieszkańcom kontakt z najpiękniejszą muzyką.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zakończyła pełen sukcesów jubileuszowy sezon artystyczny 2018/2019. Podsumował go piątkowy koncert w łomżyńskiej katedrze z udziałem tenora Jacka Szymańskiego oraz połączonych siedmiu chórów z Łomży i Nowogrodu. Był to jednocześnie muzyczny prezent dla biskupa seniora Stanisława Stefanka, świętującego jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich melomana i wielkiego zwolennika łomżyńskiej orkiestry, wspierającego ją choćby od początku istnienia Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica“. – Chcemy w ten sposób pokłonić się naszemu dostojnemu jubilatowi, który tak wiele uczynił tutaj dobrego, również dla muzyki klasycznej! – podkreśla Jacek Szymański.

Koncert zatytułowany „Egzotyczne rytmy”zwieńczył uroczyste obchody 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W auli imienia prof. dr. hab. Antoniego  Jakubczaka, wieloletniego prorektora uczelni ds. nauki i współpracy z zagranicą, orkiestrę smyczkową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadził ceniony francuski dyrygent Amaury du Closel, a jako soliści wystąpili wybitni wirtuozi, akordeonista Klaudiusz Baran oraz gitarzysta Michał Nagy. – Dzisiejszy koncert to bogactwo różnych zestawień – mówi Klaudiusz Baran. – Gramy i oddzielnie, i razem, bandoneon, akordeon i gitara w różnych układach, a muzykę od inspiracji klezmerskich i żydowskich aż do muzyki tangowej, przede wszystkim Piazzolli. – Jestem bardzo zadowolony z tego koncertu i z wykonania samego repertuaru – dodaje Amaury du Closel, debiutujący wraz z gitarzystą przed łomżyńską publicznością.

Publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” Filharmonii Kameralnej owacyjnie przyjęła występ duetu włoskich artystek. Voci di luna, czyli flecistka Francesca Salvemini i pianistka Silvana Libardo, zaprezentowały w drozdowskim Muzeum Przyrody program złożony z klasycznych arcydzieł i filmowych przebojów, nie obyło się też bez repertuarowych niespodzianek. – Ludzie byli bardzo przyjaźni i reagowali niezwykle gorąco! – mówi Francesca Salvemini. – Wyglądało to tak, że przyszli tu bardzo świadomie, wiedzieli czego oczekiwać i z wielką przyjemnością tego słuchali, dlatego jestem bardzo zadowolona z tego koncertu!

Światowe prawykonanie kompozycji „My Melodies For Exotic Flutes” Mikołaja Majkusiaka było głównym punktem programu ostatniego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Zagrała ją wyśmienita flecistka Hanna Turonek, brylująca też w utworach Vivaldiego oraz Ruttera. Orkiestrę poprowadził hiszpański dyrygent Jose Miguel Rodilla, a słuchacze nie kryli zachwytu nad biegłością muzyków, grających równie perfekcyjnie utwory dzielące nawet kilka wieków.

Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Rafała Jacka Delekty uświetnił ósmą edycję łomżyńskiej Nocy Muzeów. Orkiestra zaprezentowała w Muzeum Diecezjalnym perfekcyjnie wykonany i bardzo urozmaicony program, złożony z dzieł największych mistrzów muzyki klasycznej. Były też dwie perełki w opracowaniu na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową: Pasacaglia Johana Halvorsena /Jerzego Fryderyka Haendla oraz Oblivion Astora Piazzolli, mistrzowsko zagrane przez członków orkiestry Cezarego Gójskiego i Adriana Stanciu, ku satysfakcji licznej publiczności już po raz kolejny występujących w roli solistów. – Bardzo mnie cieszy, że tak często mogę tu grać również jako solista – mówi Adrian Stanciu. – Świetnie, że mamy tutaj takie możliwości, chętnie grałbym tak jak najczęściej!

20. najbardziej utalentowanych uczniów szkół muzycznych z Łomży, Wysokiego Mazowieckiego, Ostrołęki, Ełku i Płocka, solistów i członków większych składów, wzięło udział w dorocznym koncercie młodych talentów. Grając z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jacka Kraszewskiego potwierdzili, że nie bez powodu tryumfują w licznych krajowych i zagranicznych konkursach. Tak jak trębacz z Płocka Wojciech Kamiński, zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych FINALIS 2018, który wystąpił w Łomży w ramach dodatkowej nagrody, ufundowanej przez dyrektora łomżyńskiej orkiestry Jana Miłosza Zarzyckiego.

Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się uroczysty koncert wieńczący festiwal „Wiosna Moniuszkowska" zorganizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. 11 maja 2019 roku na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie w Sali Senatorskiej w grodzieńskim Nowym Zamku, wystąpiły połączone orkiestry Łomżyńskiej Filharmonii oraz Grodzieńskiej Kapelli. Na koncercie byli obecni między innymi przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, polskiego senatu, sejmu, zarządu województwa podlaskiego, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku, Instytutu Polskiego w Mińsku oraz licznie zebrana Polonia. Dzień wcześniej, 10 maja 2019 roku orkiestry z Łomży i Grodna wystąpiły w pięknie odrestaurowanym Pałacu Ogińskich w Zalesiu.

W "Magazynie" - ogólnokrajowym miesięczniku SZ Związku Polaków na Białorusi, ukazała się recenzja naszego koncertu na Zamku Nowym w Grodnie. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Marianna Humetska zaprezentowała podczas  kolejnego koncertu w ramach cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” program muzyki polskiej, kompozycji Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, wzbogacony dziełami ukraińskich kompozytorów. Kształcąca się nie tylko w rodzinnym Lwowie, ale też w Rosji i w Kanadzie pianistka-wirtuoz oczarowała słuchaczy w salonie Muzeum Przyrody w Drozdowie, sama też była zachwycona atmosferą tego miejsca i reakcjami publiczności. – Cieszę się z tak ciepłego przyjęcia! – mówi Marianna Humetska. – Jestem zainspirowana reakcją publiczności i liczę, że jeszcze tutaj wrócę!

Łomżyńscy Filharmonicy nagrodzeni Podlaską Marką Roku!
Z wielką radością pragniemy poinformować, że Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została uhonorowana Podlaską Marką Roku.

CZYTAJ...

Muzycznym wydarzeniem najwyższej próby okazał się koncert w ramach łomżyńskich obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Było to podwójne święto, z racji trwającego do połowy maja festiwalu „Wiosna Moniuszkowska” w Roku imienia wybitnego kompozytora. „Muzyczna majówka z Moniuszką” miała więc wyjątkowo bogatą obsadę: w kościele Krzyża Świętego zagrały połączone składy Filharmonii Kameralnej i Grodzieńskiej Capelli od dyrekcją Władimira Bormotowa i Jana Miłosza Zarzyckiego, zaś arie i pieśni Stanisława Moniuszki śpiewali sopranistki Marina Gorowaja i Katarzyna Kułakowska oraz tenor Adam Zdunikowski.
– Bardzo chętnie wracam do Łomży i tym bardziej się cieszę, że ta dzisiejsza wizyta jest tak uroczysta, podparta wydarzeniami z naszej historii!  – mówi Adam Zdunikowski.

Trwa festiwal „Wiosna Moniuszkowska” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Po uroczystej inauguracji w gwiazdorskiej obsadzie przyszła pora na kameralny program pieśni Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora i ojca polskiej opery narodowej. Koncert „Śpiewnik domowy” odbył się w ramach cyklu „Muzycznych wieczorów u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Pieśni Moniuszki, a do tego również Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza, zaśpiewali sopranistka Kim Ae Ran i tenor Robert Cieśla, akompaniowała im pianistka Joanna Kacperek. Artystka z Korei Południowej śpiewała wszystkie utwory za wyjątkiem bisu po polsku, co zostało bardzo ciepło przyjęte przez słuchaczy.

Koncertem z udziałem Waldemara Malickiego oraz Bogumiły Dziel-Wawrowskiej Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Bartosza Żurakowskiego rozpoczęła festiwal „Wiosna Moniuszkowska”. Przez blisko miesiąc łomżyńscy filharmonicy będą przybliżać różnorodne dokonania twórcy polskiej opery słuchaczom w kraju i za granicą, zaplanowano też szereg koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Główną atrakcją inauguracyjnego koncertu „Od Moniuszki... do Moniuszki” była światowa prapremiera, napisanej dla Waldemara Malickiego przez Bernarda Chmielarza specjalnie na łomżyński koncert, „Fantazji na temat Moniuszki”, a program dopełniły utwory innych polskich kompozytorów, tak więc Rok Moniuszkowski rozpoczął się w Łomży nad wyraz efektownie.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wyjątkowym koncertem rozpoczęła obchody tegorocznego Wielkiego Tygodnia. W kościele ojców kapucynów orkiestra pod batutą Wojciecha Rodka, dyrygenta znanego już tutejszej publiczności, wykonała program „Muzyka na Wielki Tydzień”, a zaśpiewała, po raz pierwszy w Łomży, sopranistka Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek. Na program koncertu złożyły się utwory pasyjne oraz muzyka kameralna, dopełnione tekstami liturgicznymi i poezją, między innymi autorstwa Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego.

Arcydzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta złożyły się na kolejny koncert Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego. W auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia łomżyńskich filharmoników poprowadził włoski dyrygent Giancarlo de Lorenzo, a w roli solisty wystąpił jego rodak, pianista Antonio di Cristofano. Obaj artyści występowali już wcześniej w Łomży, tak więc zostali bardzo ciepło przyjęci przez liczną publiczność – szczególnie, że słynny Koncert fortepianowy nr 20 d-moll zabrzmiał porywająco, a po przerwie już sama orkiestra oczarowała słuchaczy równie znaną Symfonią nr 38 D-dur austriackiego geniusza.

Filharmonia Kameralna kontynuuje cykl koncertów „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Tym razem w rodzinnym dworku jej patrona Witolda Lutosławskiego w Drozdowie, obecnie siedzibie Muzeum Przyrody, wystąpił kwartet smyczkowy filharmoników. Liczna publiczność usłyszała w wykonaniu pierwszego skrzypka Cezarego Gójskiego, drugiej skrzypaczki Agnieszki Sobolewskiej, altowiolisty Adriana Stanciu i debiutującej w tym składzie wiolonczelistki, łomżynianki Moniki Cekały, bardzo interesujący program: od klasycznych utworów dawnych mistrzów do współczesnego kwartetu smyczkowego „Girale” Wenezuelczyka Miguela Fariasa, docenionego drugą nagrodą przez jury z Janem Miłoszem Zarzyckim w składzie podczas ubiegłorocznego konkursu kompozytorskiego „Call For Scores” we Włoszech.

Czwartkowy koncert łomżyńskich filharmoników nie był tylko kolejnym punktem w programie trwającego sezonu artystycznego. Wariacje wywiedzione z operowych tematów mistrzowsko grał klarnecista Krzysztof Grzybowski, a orkiestrę poprowadził meksykański dyrygent Juan Carlos Lomonaco, co szczególnie udane rezultaty dało w słynnej symfonii „Jowiszowej” Mozarta. Były też kwiaty i prezenty dla pań z racji niedawnego Dnia Kobiet, ale wydarzeniem wieczoru była wizyta kompozytora Sławomira Czarneckiego, który przywiózł orkiestrze upragnionego Fryderyka, otrzymanego za przedostatnią płytę „Polish Contemporary Concertos”. Okazało się, że był to pierwszy Fryderyk nie tylko w dorobku Filharmonii Kameralnej, ale również dla niego.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała wymarzonego FRYDERYKA! Nagrodzona płyta Polish Contemporary Concertos zawiera kompozycje Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, które wykonują najwybitniejsi polscy soliści: gitarzysta Marcin Dylla, saksofonista Paweł Gusnar, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Tomasz Strahl.
Album Polish Contemporary Concertos, który wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX otrzymał FRYDERYKA 2019 w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Rywalizował z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadzonymi przez takich mistrzów batuty jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit i Jacek Kaspszyk.

Efektownym koncertem z udziałem zespołu śpiewających bandurzystek „Lvivyanky” ze Lwowa oraz skrzypka Olega Nastyuka orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą Szymona Kawalli pożegnała karnawał. Muzycy zadbali o wyjątkowe wrażenia artystyczne, smakowite pączki na tłusty czwartek zapewniła cukiernia „Śledziewscy”, a komplet publiczności w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich wysłuchał aż 19 utworów, w tym trzech bisów: od klasyki do ukraińskich pieśni, ułożonych w rozrywkowy program o galicyjskim charakterze.

Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszył się kolejny koncert z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. W Muzeum Przyrody w Drozdowie wystąpił wirtuoz skrzypiec  Mariusz Monczak, a na program, owacyjnie przyjętego przez publiczność koncertu „Góralski karnawał”, złożyły się klasyczne kompozycje inspirowane góralskim folklorem z różnych stron świata. Była też niespodzianka, duet gwiazdy wieczoru z 13-letnim synem Mikołajem oraz hołd dla Witolda Lutosławskiego, patrona organizującej te koncerty Filharmonii Kameralnej – dedykowane mu „Recitativo e arioso” na skrzypce i fortepian.

Pełen niespodzianek i artystycznych doznań na najwyższym poziomie koncert na Dzień Zakochanych przygotowała dla melomanów Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Jego solistami byli: uwielbiana w Łomży gwiazda polskiej sceny, sopranistka Grażyna Brodzińska oraz utalentowany i występujący z łomżyńską orkiestrą po raz pierwszy tenor Krzysztof Zimny, zaś orkiestrę poprowadził jej dyrygent i dyrektor artystyczny Jan Miłosz Zarzycki. Nadkomplet publiczności bawił się doskonale w rytm miłosnych, zróżnicowanych muzycznie, przebojów, biorąc też aktywny udział w wykonaniu niektórych z nich.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w samym środku śnieżnej zimy zabrała słuchaczy do gorącej Hiszpanii. Wszystko dzięki karnawałowemu koncertowi, na którego program, z wyjątkiem jednego, ognistego tanga, złożyły się hiszpańskie utwory – autorstwa tamtejszych kompozytorów, bądź pochodzących z innych krajów, ale Hiszpanią zainspirowanych. Śpiewała, tańczyła i grała na kastanietach sopranistka Elisa Vélez, dyrygował jej rodak Daniel Gil De Tejada, a drugim solistą był, znany już łomżyńskiej publiczności, wirtuoz klasycznej gitary Krzysztof Pełech.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została już po raz szósty nominowana do prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Tym razem wyróżniona została płyta Polish Contemporary Concertos zawierająca kompozycje Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, które wykonują najwybitniejsi polscy soliści: gitarzysta Marcin Dylla, saksofonista Paweł Gusnar, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Tomasz Strahl.
Album Polish Contemporary Concertos, który wydała prestiżowa wytwórnia płytowa DUX otrzymał nominację w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. Rywalizuje z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadzonymi przez takich mistrzów batuty jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit i Jacek Kaspszyk.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Musica Italiana, który odbył się 17 stycznia 2019 roku w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Jako soliści wystąpili Christos Grimpas - wiolonczela (Grecja) i Adrian Stanciu - altówka (Rumunia). Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Andrea Vitello (Włochy).

Nowy Rok 2019 Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego powitała w łomżyńskiej katedrze wyjątkowym koncertem kolędowym. Na jego program złożyły się najpiękniejsze kolędy i utwory bożonarodzeniowe w wykonaniu sopranistki Anny Mikołajczyk-Niewiedział, barytona Andrzeja Batora, młodych wokalistów Studia Piosenki PopArt z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Ciekawostką dla licznie zgromadzonej publiczności były tradycyjne kolędy z Wenezueli i Portoryko, nigdy dotąd w Łomży nie słyszane oraz nowe aranżacje zagranych utworów, w większości przygotowane przez muzyka orkiestry Bogdana Szczepańskiego.

Zdjęcia z Gali Sylwestrowej, podczas której wystąpili Alejandrina Vasquez (Meksyk) - sopran oraz Rafał Songan - baryton. Solistom towarzyszyła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Koncertem kolędowym zakończyła się tegoroczna odsłona kameralnego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Anna Jeremus-Lewandowska, Martyna Kominiarczuk-Michałowska i Iwona Wall z towarzyszeniem pianistki Ewy Szpakowskiej wykonały w drozdowskim Muzeum Przyrody repertuar bożonarodzeniowy, w tym rzadko prezentowane publiczności perełki z kompozytorskiego dorobku Feliksa Nowowiejskiego, Antoniego Uruskiego oraz Witolda Lutosławskiego, patrona organizatora tych koncertów, to jest łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej.

Jak co roku muzyczny prezent mikołajkowy dla najmłodszych przygotowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zorganizować aż trzy koncerty, w których uczestniczyło ponad 800 osób. Poza przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych skorzystali też starsi melomani, bowiem program koncertu „Przeciąganie struny” był bardzo urozmaicony, obejmując utwory z różnych epok. Jako solistki wystąpiły sopranistka Marta Książek i wiolonczelistka Joanna Śliwa, a orkiestrę poprowadził Mariusz Smolij. Nie zabrakło też innego, bardzo ważnego gościa, z workiem pełnym prezentów.

Nie lada atrakcję przygotowała dla melomanów i zarazem miłośników X Muzy Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. W Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbył się bowiem koncert połączony z projekcją słynnego niemego filmu „Golem” („Der Golem, wie er in die Welt kam”) z roku 1920. Autorka muzyki Rossella Spinosa wystąpiła jako solistka-pianistka, a orkiestrę poprowadził również artysta ze słonecznej Italii, Alessandro Calcagnile. Był to pierwszy, historyczny pokaz w Łomży niemego filmu z muzyką klasyczną graną na żywo, w dodatku z udziałem kompozytorki.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego kontynuuje cykl kameralnych Muzycznych wieczorów u Lutosławskich. Po kwartecie smyczkowym im. Aleksandra Tansmana Muzeum przyrody w Drozdowie odwiedził więc wybitny wiolonczelista Anton Niculescu z Rumunii. Z towarzyszeniem pianistki Filharmonii Kameralnej Tatiany Baranowskiej wykonał kompozycje twórców żyjących na przełomie XIX i XX wieku, w tym niegrane dotąd  na tym terenie i owacyjnie przyjęte przez liczną publiczność dzieła jednego z najwybitniejszych rumuńskich kompozytorów Constantina Dimitrescu.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zakończyła łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości uroczystym koncertem w katedrze. Na program owacyjnie przyjętego przez słuchaczy koncertu złożyły się wyłącznie utwory rodzimych twórców, w tym liczne pieśni wojskowe i patriotyczne. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a zaśpiewali sopranistka Hanna Zajączkiewicz i tenor Tomasz Piluchowski. – Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy zaśpiewać w tak wyjątkowym dniu – mówi Hanna Zajączkiewicz. – Byliśmy w pracy, ale nie ma przyjemniejszej pracy niż właśnie taka! – dodaje Tomasz Piluchowski. Wcześniej Filharmonia Kameralna uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”oraz zagrała koncert w Zambrowie, podobnie jak łomżyński zakończony owacjami i trzema bisami.

Arcydzieła z czasów baroku, klasycyzmu i współczesności wykonała na swym kolejnym koncercie  Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Zabrzmiały one pod batutą kanadyjskiego dyrygenta Kristiana Alexandra, a jako solista wystąpił saksofonista z Hiszpanii Pablo Sanchez-Escariche Gasch, na co dzień współpracownik na UMFC doskonale znanego w Łomży wybitnego saksofonisty Pawła Gusnara. – To Paweł Gusnar zaproponował mi, czy nie chciałbym zagrać koncertu z tą orkiestrą, bo grał z nią już wcześniej i nagrywał płyty – mówi Pablo Sanchez-Escariche Gasch dodając, że jest bardzo zadowolony z koncertu z łomżyńskimi filharmonikami.

Kameralny koncert kwartetu smyczkowego im. Aleksandra Tansmana rozpoczął drugą edycję Muzycznych wieczorów u Lutosławskich w drozdowskim Muzeum Przyrody, organizowanych przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Białostoccy wirtuozi wykonali, w składzie poszerzonym do kwintetu, słynnego „Pstrąga” Franciszka Schuberta, a lider kwartetu Rafał Dudzik zagrał z towarzyszeniem pianistki Kariny Komendery utwory kompozytora i skrzypka Konstantego Gorskiego, które były zapomniane przez blisko 100 lat.

Dedykowanym papieżowi Janowi Pawłowi II wyjątkowym koncertem Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w łomżyńskiej katedrze św. Michała Archanioła zakończyła XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrze pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego towarzyszyły połączone siły dziewięciu chórów z Łomży, Nowogrodu i Śniadowa, partie mówione deklamował znany aktor Mariusz Bonaszewski, zaś w roli solistki wystąpiła, debiutując tym sposobem w Polsce, sopranistka Gabriela Iştoc z Rumunii. Finałową „Barkę” zaśpiewała po polsku, razem z 9-letnią Zosią Di Stefano blisko 150 chórzystami i liczną publicznością. W południe koncert z tym samym repertuarem odbył się w Kadzidle, ale z udziałem ostrołęckich chórów pod kierunkiem Henryka Gadomskiego.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła swe 40-lecie jubileuszowym koncertem. Głównym punktem jego programu była monumentalna VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwika van Beethovena, zabrzmiały też II koncert skrzypcowy d-moll op.22 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu wybitnej skrzypaczki Agaty Szymczewskiej, Mała suita na orkiestrę symfoniczną Witolda Lutosławskiego oraz zaskakujący, okolicznościowy bis. Nie zabrakło też jubileuszowych odznak, dyplomów i honorów dla najbardziej zasłużonych pracowników, docenionych przez ministra kultury Piotra Glińskiego oraz dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej Jana Miłosza Zarzyckiego, tortu, życzeń i gromkiego 100 lat!

Koncert Capella Bydgostiensis w kościele Krzyża Świętego zachwycił publiczność XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. – To był przepiękny koncert! – ocenia jedna ze słuchaczek. – Cieszę się bardzo, że w naszym kościele można posłuchać takiej wspaniałej muzyki i dziękuję Filharmonii, że już od tylu lat zaprasza  na festiwal do Łomży i nie tylko wybitnych artystów z kraju i ze świata. Orkiestrę poprowadził Maciej Wierzchoń, a jako soliści zaprezentowali się sopranistka Katarzyna Jaracz i trębacz Tomasz Gluska.

Zdjęcia z koncertu Dudaryk w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”, który odbył się 5 października 2018 w Łomżyńskiej Katedrze. Wystąpił Lwowski Państwowy Akademicki Chór Męski „Dudaryk” pod dyrekcją Dmytro Katsała.

Muzycy z Albanii po raz pierwszy wystąpili w Łomży. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadził Oleg Arapi, dyrektor artystyczny i dyrygent Narodowej Orkiestry Albańskiego Radia i Telewizji, a w roli solistki wystąpiła Joana Kaimi, jedna z najbardziej utalentowanych albańskich skrzypaczek młodego pokolenia i koncertmistrz tej samej orkiestry, dla której był to koncertowy debiut w Polsce. Łomżyńska publiczność po raz pierwszy miała też okazję słyszeć utwory kompozytorów albańskich, a na finał zabrzmiała Symfonia nr 40 g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta w porywającym wykonaniu filharmoników.

Zdjęcia z koncertu Fantazja filmowa w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, który odbył się 16 września 2018 roku w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży. Jako solista wystąpił kompozytor, aranżer i pianista Hadrian Filip Tabęcki, któremu towarzyszyła Elbląska Orkiestra Kameralna.

Zdjęcia koncertów Z arią i piosenką w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, które odbyły się 16 września 2018 roku w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Śniadowie oraz w Kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Kupiskach. Jako solistka wystąpiła Joanna Cortes (sopran), a towarzyszył jej Kwartet Alla Breve w składzie: Jan Zugaj (skrzypce), Katarzyna Janas-Dziewa (skrzypce), Ewa Barczyk (wiolonczela), Tatiana Baranowska (fortepian).

Orkiestra Filharmonii Kameralnej rozpoczęła jubileuszowy sezon artystyczny 2018/2019. Inauguracyjny koncert odbył się pod batutą bułgarskiego dyrygenta Grigora Palikarova oraz z udziałem duetu wybitnych flecistów Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza. Na jego program złożyły się utwory Dopplera, Brittena, Piazzolli oraz dwa koncerty napisane specjalnie dla solistów przez Marcina Błażewicza i Janusza Bieleckiego. – Oprócz repertuaru klasycznego, znanego i lubianego, lubimy też dostarczać melomanom nowych wrażeń i emocji – mówi Agata Kielar-Długosz. – Możemy tego dokonać tylko za sprawą nowo powstałych dzieł i cieszymy się bardzo ze współpracy z wybitnymi kompozytorami, nie tylko polskimi, ale i zagranicznymi, którzy piszą dla nas utwory.

Kolejne koncerty XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica obfitowały w nie lada atrakcje. Nie dość, że z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w  Piątnicy i Łomży wystąpili artyści z Włoch, to zabrzmiała arcyciekawa, bardzo rzadko wykonywana w Polsce kompozycja „Stabat Mater” Fedele Fenaroliego, kompozytora żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. – Odnalazłem oryginał manuskryptu Fenaroliego w bibliotece San Pietro a Majella w Neapolu – podkreśla dyrygent Manfredo di Crescenzo, goszczący w Łomży już po raz trzeci. – Uzyskałem prawa do tej kompozycji i dzięki mnie po raz pierwszy ukazała się na płycie CD, razem z jego innymi utworami oraz Michele Mascittiego.

Oficjalnie rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Na jego inaugurację w łomżyńskiej katedrze Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprosiła zaprzyjaźnioną orkiestrę Grodzieńska Capella z Białorusi. Wystąpiła ona pod batutą swego wieloletniego dyrektora Władimira Bormotowa, a  jako soliści zaśpiewali sopranistka Marina Gorowaja oraz baryton Władimir Gorowoj. – Często uczestniczymy w festiwalach muzyki sakralnej, ale zwykle są to festiwale muzyki prawosławnej – mówi Władimir Bormotow. – Z tym większą przyjemnością przyjechaliśmy więc znowu do Łomży, bo udział w festiwalu muzyki katolickiej to dla nas coś nowego. Poza tym mamy okazję występować w zabytkowym kościele – katedrze, otwierać ten festiwal, co jest dla nas ogromnym zaszczytem!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży właśnie wróciła ze swojego kolejnego zagranicznego tournee. W maju bieżącego roku Łomżyńscy Filharmonicy zagrali w Grodnie oraz w Lidzie na Białorusi, a w ubiegłą niedzielę 19 sierpnia 2018 roku koncertowali na Litwie. Łomżyńska orkiestra wystąpiła na koncercie wieńczącym festiwal „Muzyka w Pałacu Balińskich w Jaszunach”, który odbył się z okazji 100-lecia niepodległości Litwy i Polski.

Koncert duetu Belarte zainaugurował XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W kościele sióstr benedyktynek wystąpili: znana już łomżyńskiej publiczności nie tylko z festiwalu, ale też z koncertów z orkiestrą Filharmonii Kameralnej skrzypaczka Marta Magdalena Lelek oraz pianista Maurizio Silva, a na program entuzjastycznie przyjętego przez licznych widzów koncertu złożyły się utwory Schuberta, Rachmaninowa, Chopina, Drdli, Kreislera oraz bogaty wybór filmowych tematów autorstwa Wojciecha Kilara.

Muzycy z Serbii: wiolonczelista Marko Miletić i pianista Mihajlo Zurković, wystąpili podczas kolejnego koncertu kameralnego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Słuchaczom nie przeszkodziła ani zła pogoda, ani swoista konkurencja w postaci finału piłkarskich mistrzostw świata, dzięki czemu mogli rozkoszować się w salonie Muzeum Przyrody w Drozdowie wirtuozowskimi wykonaniami dzieł Schumanna, Brucha, Debussy'ego, Poppera, Czajkowskiego czy – nigdy tu dotąd nie granego – serbskiego kompozytora
Miloje Milojevića.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego kontynuuje swój cykl kameralnych koncertów „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w drozdowskim Muzeum Przyrody. W salonie dolnego dworu dawnej siedziby Lutosławskich zagrali tym razem bracia Roszkowscy: skrzypek Adam i wiolonczelista Jan, podbijający tym rodzinnym duetem krajowe i zagraniczne sceny, wykonujący utwory barokowych mistrzów i twórców czerpiących z te epoki. – Jestem zauroczony tym miejscem i cieszę się, że odbywają się w nim regularnie takie kameralne koncerty – mówi Jan Roszkowski. –  Dowiedziałem się również, ile z Drozdowem jest związanych historii, dotyczących nie tylko Lutosławskich, ale też Dmowskiego i dziękuję dyrektorowi Zarzyckiemu, że mogliśmy tu wystąpić!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego uczciła pierwszy dzień jubileuszowych uroczystości Łomży wyjątkowym koncertem. W katedrze pw Św. Michała Archanioła orkiestra w poszerzonym składzie zagrała koncert muzyki polskiej, w tym utwory twórców pochodzących z Łomży, bądź obecnie w niej mieszkających. Jako soliści wystąpili skrzypaczka Katarzyna Duda oraz dwóch artystów związanych z Łomżą: klarnecista Kornel Wolak i tenor Jacek Szymański, zaś w finale zabrzmiały połączone siły 10 chórów, śpiewających premierowe utwory „600 lat w koronie Polski” i „Piękna nasza Polska/Łomża cała”.

Burzą oklasków zakończyły się dwa koncerty muzyki polskiej, z którymi Łomżyńska Filharmonia wystąpiła podczas swojego tournee na Białorusi na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. 25 maja 2018 Filharmonicy koncertowali na Nowym Zamku w Grodnie a dzień później w Szkole Muzycznej w Lidzie – mieście partnerskim Łomży. Jak podkreślił Mer Lidy Pan Michaił Karpowicz, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży była pierwszą instytucją kultury naszego miasta, która odwiedziła Lidę w ramach współpracy obu miast.

Koncert orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego był jedną z głównych atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Łomży. Nadkomplet publiczności w Muzeum Diecezjalnym oklaskiwał czworo łomżyńskich muzyków: oboistę Mikhaila Vashkevicza, altowiolistę Adriana Stanciu, skrzypka Piotra Sawickiego i wiolonczelistkę Edytę Moskwę, a orkiestrę poprowadziła Agnieszka Maślanka, dla której był to koncert dyplomowy. – Gratuluję Łomży tej wspaniałej orkiestry oraz inicjatywy, że tu, w muzeum, odbywają się koncerty w Noc Muzeów, ponieważ jest to piękne miejsce, a ci wszyscy, którzy nie zawsze przychodzą do filharmonii, mogą posłuchać znakomitej muzyki we wspaniałym wykonaniu! – podkreśla prof. Szymon Kawalla, pedagog dyplomantki i obok prof. Jana Miłosza Zarzyckiego członek komisji egzaminacyjnej.

Najbardziej utalentowani uczniowie szkół i uczelni muzycznych z Łomży, Zambrowa, Ostrołęki i Poznania wzięli udział w dorocznym koncercie „Estrada młodych”. Grając z prowadzoną przez rosyjskiego dyrygenta Igora Verbitskiego orkiestrą Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego potwierdzili, że zdobywane przez nich liczne nagrody na zagranicznych i krajowych konkursach nie biorą się znikąd, a kilkoro czeka muzyczna kariera. Będzie ona możliwa  nie tylko dzięki ich talentowi, pracy i opiece pedagogów, ale też też inicjatywie Jana Miłosza Zarzyckiego i Filharmonii Kameralnej, bo jak podkreślają zgodnie Igor Verbitski, Anna Jeremus-Lewandowska i Mirosław Korona, takie koncerty należą do rzadkości, a w Łomży odbywają się już od 15 lat.

Koncertem muzyczno-poetyckim „Chwila nieustająca” Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży uczciła zbliżające się 80 urodziny swego założyciela, Henryka Gały.
W salonie dworskim Muzeum Przyrody w Drozdowie zagrał kwartet smyczkowy Filharmonii Kameralnej, a jako  solista zaprezentował się sam szacowny jubilat-poeta. – To moje 80 urodziny – nie do dnia, bo za jakiś czas, ale mam nadzieję, że będą – podkreślał Henryk Gała. – Czytałem tutaj  o 3-letniej córeczce – dzisiaj ta córeczka jest o 40 lat starsza, ale 40 lat ma też druga moja córka, Łomżyńska Orkiestra Kameralna, teraz Filharmonia Kameralna. Bardzo się cieszę, że jednego ze sprawców swoich orkiestra w ten sposób postanowiła zaznaczyć i docenić, poświęcając mu koncert wspaniałego kwartetu młodych, wśród których jest jedna wspólniczka początków orkiestry!

227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Filharmonia Kameralna im Witolda Lutosławskiego
uczciła wyjątkowym koncertem. Na jego program złożyły się pieśni najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz rozrywkowe utwory z całego świata. Jako soliści wystąpili sopranistka  Bogumiła Dziel-Wawrowska oraz akordeonista Piotr Komorowski, a orkiestrę poprowadził ukraiński dyrygent Serhiy Burko. Liczna publiczność w foyer Urzędu Miejskiego przyjęła artystów entuzjastycznie, dlatego koncert zakończyły dwa bisy.

Wyjątkowy koncert dla miłośników muzyki klasycznej przygotowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Łomżyńskich kameralistów w utworach Mozarta, Warlocka i Haydna poprowadził jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Marek Pijarowski, a jako soliści wystąpili ich przedstawiciele: koncertmistrz Cezary Gójski oraz pochodzący z Rumunii altowiolista Adrian Stanciu. Obaj soliści przygotowali też niespodziankę na bis, słynne „Oblivion” Astora Piazzolli w nietypowej, napisanej specjalnie dla nich aranżacji i była to koncertowa premiera.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z III wiosennego koncertu gwiazd, który odbył się 15 kwietnia 2018 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Jako soliści wystąpili: Ks. Andrzej Godlewski, Wiesław Grzymała, Jan Jarota, Krzysztof Kajko, Wawrzyniec Kłosiński, Lech Kołakowski, Alicja Konopka, Wojciech Kowalik, Bernadeta Krynicka, Maciej Listowski, Janusz Mieczkowski, Agnieszka Muzyk, Elżbieta Parzych, Andrzej Piechociński, Jacek Piorunek, Marlena Siok, Urszula Sulkowska, Lech Szabłowski, Maria Tocka, Dariusz Wójcik, Krzysztof Zemło. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Duet solistów wirtuozów: gitarzysty Jakuba Kościuszki i klarnecisty Jana Jakuba Bokuna uświetnił trzeci koncert z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Realizowany przez Filharmonię Kameralną im Witolda Lutosławskiego w drozdowskim Muzeum Przyrody projekt już teraz można oceniać jako sukces, z racji wysokiego poziomu artystycznego i niezmiennego zainteresowania publiczności oraz samych artystów, nader chętnie przyjmujących zaproszenie dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego. – Miałem przyjemność zagrać solo z orkiestrą Filharmonii Kameralnej, ale z Janem Jakubem Bokunem jako duet występujemy tu po raz pierwszy – mówi Jakub Kościuszko. – Cieszymy się, że jesteśmy tu z Kubą w tym kameralnym projekcie, obywającym się w Muzeum Przyrody w Drozdowie i w tak pięknym otoczeniu!

Wykonaniem słynnego „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego łomżyńscy filharmonicy wpisali się w czas Wielkiego Postu oraz nadchodzącego Wielkiego Tygodnia. Orkiestrę smyczkową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził maestro Bartosz Żurakowski, a  jako solistki wystąpiły sopranistka Elżbieta Cabała i mezzosopranistka/alt Sylwia Złotkowska. Koncert miał też międzynarodową obsadę, bowiem włoska flecistka Francesca Salvemini zagrała z orkiestrą Koncert fletowy G-dur Johanna Joachima Quantza.

Na drugi z cyklu koncertów „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w drozdowskim muzeum Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego i Anna Jeremus-Lewandowska przygotowały program „Miłość i zadumanie – z muzyką polską w tle”. Złożyły się nań pieśni i arie polskich oraz zagranicznych kompozytorów, wykonane przez doskonale już znaną tutejszym melomanom śpiewaczkę oraz jej studentki: śpiewającą już w Łomży i Drozdowie Ewę Murzynowską oraz debiutantki Sabinę Aftykę i Joannę Słowińską.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Z życzeniami dla Pań. Jako solista wystąpił Zbigniew Zamachowski, a Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadził Władimir Bormotow (Białoruś).

Program kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w jubileuszowym sezonie artystycznym 2017/2018 wypełniły utwory kompozytorów słowiańskich. Były wśród nich  najnowsze dzieła słoweńskich twórców, w tym dedykowana łomżyńskim filharmonikom Plesna balada Igora Dekleva, z racji nawiązania przez nich współpracy z Društvem slovenskih skladateljev, to jest Towarzystwem kompozytorów słoweńskich. Koncert został objęty honorowym patronatem ambasadora Słowenii Roberta Krmelja, orkiestrę poprowadził maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, a w roli solistki wystąpiła skrzypaczka Beata Warykiewicz-Siwy. Dla obojga artystów był to pierwszy koncert w karierze z łomżyńską orkiestrą, a dla solistki nawet podwójnie wyjątkowy, z racji obchodzonych tego dnia urodzin.

Duo Cantiga z Francji zainaugurowało cykl kameralnych koncertów „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie, organizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Philippe Villa i Anastasia Maximkina zagrali kompozycje rzadko, bądź nigdy dotąd nie wykonywane w Polsce, w tym własne transkrypcje organowych dzieł Cesara Francka, które grają jako jedyni gitarzyści na świecie. Zagrali też z inicjatorem „Dni Kultury Francuskiej” w Drozdowie, Grajewie i Ełku Wojciechem Dominikiem Popielarzem, artystą znanym już tutejszej publiczności z koncertów z łomżyńskimi filharmonikami. – Widziałem zapłakane twarze, ocierane łezki, wzruszonych ludzi słuchających z zamkniętymi oczami – mówi Wojciech Dominik Popielarz. – Atmosfera była cudowna i myślę, że wszyscy, którzy tutaj dzisiaj byli, są szczęściarzami i na pewno tego nie żałują!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Parfum de femme.

Najpiękniejszymi pieśniami i utworami o tematyce miłosnej orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zakończyła tegoroczny karnawał.
Jako soliści zaprezentowali się: debiutująca w Polsce, grająca na fletni Pana Andreea Chira z Rumunii oraz znany już łomżyńskiej publiczności z licznych koncertów tenor Tomasz Garbarczyk.
Jak zawsze na koncertach łomżyńskich filharmoników nie brakowało repertuarowych niespodzianek i zaskakujących wykonań znanych przebojów, z duetem obojga solistów w „My Way” włącznie, a piekarnia „Śledziewscy” zadbała o pączki na finał tłustego czwartku.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego koncertem kolędowym zainaugurowała uroczyste obchody jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. W katedrze pw św. Michała Archanioła wystąpili artyści łomżyńscy: od powszechnie znanych, jak Marika, Jula czy Jacek Szymański, cieszący się mniejszą bądź lokalną sławą, aż do utalentowanych przedstawicieli najmłodszego pokolenia. Nie zabrakło też muzycznych rodzin, zespołów kultywujących dawne tradycje oraz występów łączących różne generacje, a cały koncert okazał się wielkim wydarzeniem.

Rok 2018 Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła koncertem z udziałem dwojga tureckich muzyków: altowiolistki Ezgi Irmak i dyrygenta Ertuga Korkmaza. Była to już ich druga wizyta w Łomży, po udziale w XI Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Sacrum
et Musica jesienią 2015 roku. Tym razem Ertug Korkmaz wybrał zupełnie inne kompozycje, romantyczne dokonania Bridge'a, Czajkowskiego, Elgara i Schuberta – w tym sonatę „Arpeggione” z udziałem, owacyjnie przyjętej przez publiczność w Muzeum Diecezjalnym, solistki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Uroczystego Koncertu Sylwestrowego.

Muzyczny, mikołajkowy prezent dla najmłodszych przygotowała  jak co roku Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Artyści zabrali tym razem słuchaczy do opery, przedstawiając im sceniczną wersję słynnej „Cosi fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
– To świetny sposób do przygotowywania i rozkochiwania dzieci w muzyce poważnej czy operze, bo jest to  muzyka poważna, ale dość lekka – mówi dyrygent Jacek Rogala.
Wcześniej, podczas koncertu szkolnego, ogłoszono wyniki III edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki”. Jego zwycięzcy dostąpili nie lada zaszczytu: ich prace wzbogaciły szatę graficzną najnowszej płyty łomżyńskich filharmoników.

Włoska pianistka i kompozytorka Rossella Spinosa była solistką kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w sezonie artystycznym 2017/18. Orkiestrę poprowadził, znany już łomżyńskiej publiczności, dyrygent Alessandro Calcagnile, a na program owacyjnie przyjętego koncertu złożyły się kompozycje z XIX i XX wieku, głównie włoskich kompozytorów.
Była wśród nich „I Have A Dream” autorstwa solistki oraz słynne „Baires 1 Suite” Luisa Bacalova, zmarłego w połowie listopada wybitnego twórcy muzyki filmowej i mentora Rosselli Spinosy.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży ma już na swoim koncie pięć nominacji do Fryderyka – polskiej nagrody muzycznej. Jednak po raz pierwszy Łomżyńscy Filharmonicy otrzymali nominację w konkursie międzynarodowym, prestiżowym International Classical Music Awards.

Prapremierą „Melodii kurpiowskich” Romualda Twardowskiego oraz wykonaniem innych utworów polskich kompozytorów Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego uczciła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W rolach solistów wystąpili, znani już łomżyńskiej publiczności, sopranistka  Agnieszka Makówka i tenor Krzysztof Marciniak, a koncert został przyjęty entuzjastycznie przez nader liczną publiczność – w tym samego Romualda Twardowskiego.

Wybitny gitarzysta Marcin Dylla oraz słoweński dyrygent Simon Perčič byli gośćmi koncertu „Gorące rytmy” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Z udziałem solisty zabrzmiał Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza i było to dopiero drugie wykonanie tej kompozycji, która znajdzie się też na najnowszej płycie łomżyńskich filharmoników. Oni sami wykonali zaś Suitę z opery „Carmen” Georgesa Bizeta w opracowaniu Rodiona Szczedrina.
– Życie artystyczne jest bardzo intensywne i tak się zdarza, że czasami przez wiele lat nie gra się w jakimś mieście – mówi Marcin Dylla. – Z przyjemnością przyjąłem jednak zaproszenie dyrektora  Zarzyckiego, bo nie tylko zagram w Łomży, ale i nagram tu płytę!

Japońska skrzypaczka Eimi Wakui i dyrygent z Bułgarii Nikolay Lalov byli gośćmi kolejnych koncertów  Filharmonii Kameralnej. Dzięki udziałowi łomżyńskiej orkiestry w programie „Kultura dostępna” pierwszy z nich odbył się w ramach cyklu „Bliżej muzyki”, dzięki czemu kilkuset uczniów łomżyńskich szkół miało możność bezpłatnego posłuchania ponadczasowych dzieł Haydna, Mozarta i Schuberta w doskonałym wykonaniu. Wieczorem artyści zagrali ten sam program „Klasyczne perełki” w pełniejszej wersji, wzbudzając entuzjazm tym razem dorosłych melomanów.

Wykonaniem „Requiem” Johna Ruttera Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego i Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy UMFC Krzysztofa Kusiel –Moroza zakończyły XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Wcześniej ten sam program został wykonany i równie gorąco przyjęty przez słuchaczy w kościele pw Świętego Ducha w Kadzidle.
– W Kadzidle też mieliśmy znakomite przyjęcie – mówi Krzysztof Kusiel–Moroz. – Bardzo ciepła publiczność, również kościół bardzo dobry akustycznie. Mimo tego, że pogoda nie dopisała, to publiczność jak najbardziej, były wszystkie władze gminne – to była podniosła uroczystość i ten koncert był tam wielkim wydarzeniem dla lokalnej społeczności.

Zdjęcia z koncertu Requiem w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 8 października 2017 roku w Kościele pw. Świętego Ducha w Kadzidle. Razem z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wystąpił Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (kierownictwo chóru Krzysztof Kusiel-Moroz). Całość poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Zdjęcia z koncertu Dźwiękiem malowane, który odbył się w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica" 3 października 2017 roku w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Wystąpili soliści i zespoły kameralne PSM I i II st. w Łomży.

Zdjęcia z koncertu Muzyczne pejzaże, który odbył się w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica" 1 października 2017 roku w Kościele pw. Imienia NMP w Szczuczynie. Wystąpiła Suwalska Orkiestra Kameralna "La notte" (dyrygent, kierownictwo orkiestry - Cezary Gójski) oraz Suwalski Chór Kameralny "Viva musica" (dyrygent, kierownictwo chóru - Grzegorz Bogdan).

Kolejny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego okazał się nie lada wydarzeniem. W ostatni czwartek odbyło się nie tylko światowe prawykonanie Koncertu na dwie grupy młodzieży i orkiestrę kameralną koreańskiego kompozytora Eunho Changa, napisanego dla łomżyńskiej orkiestry w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”i realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Gwiazdami wieczoru byli bowiem wybitni wirtuozi skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Tomasz Strahl w Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego. Utwór ten trafi również na najnowszą płytę Filharmonii Kameralnej, a obaj kompozytorzy uświetnili koncert swą obecnością.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Małe arcydzieła wielkich mistrzów w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 17 września 2017 roku w Kościele pw. Św. Jana Pawła II w Grajewie.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego nie tylko kontynuuje XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, ale rozpoczęła też kolejny sezon artystyczny. Gośćmi czwartkowego koncertu byli artyści z Włoch: dyrygent Giancarlo de Lorenzo i występujący w Łomży już po raz drugi pianista  Antonio di Cristofano. W auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia zabrzmiały utwory Pergolesiego, Vivaldiego i Mozarta, a muzykom nie zdołała przeszkodzić nawet awaria światła, z powodu której w pierwszej części koncertu musieli dość długo grać tylko przy lampkach na swych pulpitach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Muzyczne barwy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", który odbył się 10 września 2017 roku w Kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Kupiskach.

Wrocław Baroque Ensemble oraz soliści i chór Narodowego Forum Muzyki pod batutą Andrzeja Kosendiaka zainaugurowali XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica.
Artyści z Wrocławia w łomżyńskiej katedrze wykonali fragmenty słynnego oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla, wykorzystując instrumenty pochodzące z czasów kompozytora. Liczna publiczność nie kryła zachwytu, a okazji do kolejnych artystycznych przeżyć na pewno jej nie zabraknie, gdyż festiwal potrwa miesiąc i w tym czasie odbędzie się jeszcze aż 13 koncertów.

Na portalu MusicWeb International ukazała się recenzja naszej płyty z kompozycjami Stanisława Moryty. Zapraszamy do przeczytania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Preludium Festiwalowe, który odbył się 20 sierpnia 2017 w Łomżyńskiej Katedrze.






Na renomowanym lukseburskim portalu muzycznym pizzcato.lu ukazała się recenzja naszej płyty "Flute reflections" nagranej wspólnie ze światowej sławy flecistami - Łukaszem Długoszem oraz Agatą Kielar-Długosz. Zapraszamy do przeczytania!

Filharmonicy łomżyńscy zakończyli sezon artystyczny 2016/2017 uroczystym koncertem w katedrze. Odbył się on w 26. rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Łomży i koronacji wizerunku Matki Bożej Łomżyńskiej Pięknej Miłości, dlatego na jego program złożyły się utwory i pieśni religijne w wykonaniu pięciu chórów, w tym ostrołęckiego „Cantilena”, który w 1991 roku miał zaszczyt wystąpić w Łomży przed, wyniesionym na ołtarze, papieżem Polakiem.
– Występ przed papieżem 26 lat temu to było dla nas ogromne przeżycie – mówi Henryk Gadomski, prowadzący chór już od 35 lat. – Oczywiście z obecnego składu pamiętam to tylko ja, gdyż 80 % dziewcząt śpiewa w chórze od niedawna – tym bardziej jestem wdzięczny dyrektorowi Zarzyckiemu za zaproszenie na ten dzisiejszy koncert!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego oraz Teatr Lalki i Aktora w Łomży przygotowały wspólnie nie lada atrakcję dla dzieci w każdym wieku na Dzień Dziecka, wypadający trzeciego dnia XXX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Perskie baśnie zaprezentowali aktorzy łomżyńskiej sceny, Beata Antoniuk i Tomasz Bogdan Rynkowski, solistą był jedyny w Polsce wirtuoz gry na duduku Kamil Radzimowski, a orkiestrę poprowadził utytułowany dyrygent z Libanu Harout Fazlian.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie wzięła udział w Nocy Muzeów.  Łomżyńscy filharmonicy zagrali pod batutą Pauliny Drużbińskiej dla nadkompletu publiczności w Muzeum Diecezjalnym, a solistką w Koncercie skrzypcowym a-moll op.3 nr 6 RV 356 Antonio Vivaldiego była 15-letnia Marta Gębska. Entuzjastycznie reagujący słuchacze wymogli na muzykach bis, a koncert zakończyły długotrwałe owacje na stojąco.
– Myślę, że to był bardzo udany koncert – mówi Marta Gębska. – Atmosfera była wspaniała, były wielkie owacje – myślę, że wszystkim się podobało i taki miał być cel!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji wideo z koncertu Estrada młodych.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego jak co roku aktywnie włączyła się w miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczysty koncert muzyki polskiej w foyer Urzędu Miasta poprowadził znany już tutejszej publiczności włoski dyrygent Gabriele Pezone, a w roli solistki zadebiutowała w Łomży znakomita, znana na całym świecie, pianistka Anna Miernik. Program koncertu niemal w całości wypełniły dzieła polskich kompozytorów, co doceniła, bardzo zróżnicowana wiekowo, publiczność.

Wybitny saksofonista Paweł Gusnar ponownie wystąpił w Łomży. Z orkiestrą smyczkową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą amerykańskiego dyrygenta Roberta Cartera Austina wykonał utwory współczesnych polskich kompozytorów Pawła Łukaszewskiego oraz Krzysztofa Herdzina, pochodzące z jego najnowszej płyty „Saxophone Varie vol. 2”. Orkiestra również, z jednym wyjątkiem, zaprezentowała repertuar współczesny, w tym utwory rzadko, bądź dotąd w Łomży nie wykonywane.

Pochodzący z Łomży tenor Jacek Szymański i dyrygent z Białorusi Władimir Bormotow wystąpili ponownie z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. Kolejną okazją do współpracy okazał się koncert „Oblicza miłości” z szeroko rozumianymi utworami o tematyce miłosnej, w tym niemal zapomnianym „Pariendo non gravaris” Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego oraz innymi barokowymi arcydziełami, wykonanymi po raz pierwszy w Łomży.
– Chodziło nam o to, żeby ten koncert i jego tematyka repertuarowa wpisała się w okres Wielkiego Postu, tym bardziej, że za chwilę będzie przecież Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień – mówi Jacek Szymański, dodając, że miłość można rozpatrywać w rozmaitych aspektach.

Szymon Kawalla zakończył w Łomży obchody swego podwójnego jubileuszu: 60-lecia działalności artystycznej oraz 50-lecia pracy pedagogicznej. Wybitny dyrygent nie tylko poprowadził orkiestrę
Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, ale dał też na scenie popis kulinarnej maestrii, przygotowując Tornedo a 'la Rossini. Kulminacyjnym momentem koncertu było jednak światowe prawykonanie utworu „Fale Dunaju i Tamizy” autorstwa jubilata, z udziałem sopranistki Justyny Reczeniedi oraz skrzypaczki Joanny Kawalli.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu "Z życzeniami dla Pań".

Słynny aktor Jacek Wójcicki i sopranistka Anna Wolfinger byli gwiazdami karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Solistom towarzyszyła orkiestra pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, a ciekawostką było to, że oboje artyści pochodząc z Krakowa spotkali się po raz pierwszy na scenie właśnie w Łomży. Poza muzycznymi nie zabrakło też słodkich atrakcji, bowiem koncert odbywał się w tłusty czwartek.  
– Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam tutaj przyjechać i zaśpiewać z Jackiem Wójcickim dla tak licznej i wspaniałej publiczności! – mówi Anna Wolfinger. – Spotkaliśmy się z niesamowitym przyjęciem i było mi bardzo miło tutaj być w ostatnich dniach karnawału i bawić się na scenie ze słuchaczami.

W "Magazynie Polskim" wydawanym przez Związek Polaków na Białorusi ukazała się recenzja naszego koncertu, który odbył się w Grodnie 20 stycznia 2017 roku na Nowym Zamku. Zapraszamy do przeczytania.

Utwory dwóch wybitnych kompozytorów związanych z Wielką Brytanią, Ralpha Vaughana Williamsa i Józefa Haydna, złożyły się na program koncertu „Brytyjskie pejzaże” łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Orkiestrę poprowadził wybitnie utalentowany Dawid Runtz, uczeń Antoniego Wita. Jako solistka wystąpiła jedna z najwybitniejszych polskich skrzypaczek Marta Magdalena Lelek, dla której był to już czwarty występ przed łomżyńską publicznością.
– Uwielbiam tu wracać! – mówi Marta Magdalena Lelek. – Za każdym razem jest wspaniała atmosfera, mili ludzie, świetna orkiestra. Wspaniale się z nią pracuje i gra koncerty!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego ponownie gościła wybitnego kontrabasistę Jacka Miruckiego. Mieszkający na stałe w Singapurze wirtuoz przyjechał do Łomży nie tylko na czwartkowy koncert, ale też na nagrania, ponieważ właśnie z nim jako solistą łomżyńscy filharmonicy zarejestrowali w ciągu trzech dni swą kolejną płytę, na którą złożą się kompozycje Bottesiniego, Dragonettiego i Ecclesa.
– Dzisiejszy koncert stał się pierwszą sesją nagraniową naszej najnowszej płyty – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej, dodając, że znaczna część zarejestrowanego live materiału zostanie wykorzystana na jedenastej płycie orkiestry.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Legendy muzyki pop.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Uroczystego Koncertu Sylwestrowego.

W najnowszym numerze czasopisma muzycznego "Twoja muza" ukazał się artykuł o naszej Filharmonii. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jak co roku przygotowała dla młodszych i starszych słuchaczy familijny koncert mikołajkowy. Znany aktor Wojciech Wysocki z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wykonali dwie muzyczne baśnie:
„Śpiąca królewna” i „Peer Gynt”, ilustrowane muzyką ze suit Piotra Czajkowskiego i Edwarda Griega. Ogłoszono też wyniki II edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki” i wręczono nagrody zwycięzcom i wyróżnionym.

Wybitny amerykański pianista Eugen Indjic ponownie wystąpił w Łomżyz Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. Z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Wojciecha Rodka, dla którego była to również kolejna wizyta w grodzie nad Narwią, wykonał II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena, a solo kompozycje Fryderyka Chopina. Program koncertu w auli łomżyńskiej PSM dopełniła Suita czeska D-dur op. 39 Antonina Dworzaka, a żegnająca muzyków owacją na stojąco publiczność była wyjątkowo wielopokoleniowa: od zaczynających swą przygodę z muzyką trzyletnich dzieci do ponad osiemdziesięcioletnich, wytrawnych melomanów.

Prawykonaniem Suity na orkiestrę smyczkową Stanisława Moryty Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego rozpoczęła łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wykonanie napisanej na zamówienie łomżyńskiej orkiestry i czerpiącej z kurpiowskiego folkloru kompozycji nie było jedyną atrakcją czwartkowego koncertu, bowiem w roli solisty wystąpił wybitny skrzypek Jakub Jakowicz. Przed koncertem odbyło się też spotkanie z kompozytorem, dla którego była to pierwsza i od razu niezwykle udana wizyta w Łomży.

Wirtuoz trąbki Igor Cecocho i dyrygent Przemysław Neumann byli gośćmi kolejnego koncertu
Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w trwającym sezonie artystycznym 2016/2017. Solista zachwycił publiczność Sonatą Georga Philippa Telemanna i Koncertem polskim Mirosława Gąsieńca z akompaniamentem filharmoników, zaś na finał orkiestra wykonała Symfonię nr 28 C-dur KV 200 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
– Chcieliśmy, aby ten koncert był atrakcyjny dla słuchaczy, żeby nie był jednostajny i przez to monotonny – mówi Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. – Stąd ten przekrój od muzyki wczesnego baroku Adama Jarzębskiego aż do koncertu na trąbkę współczesnego kompozytora Mirosława Gąsieńca.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wykonaniem Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w łomżyńskiej katedrze pw św. Michała Archanioła zakończyła XII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrze p/d Jana Miłosza Zarzyckiego towarzyszył Chór Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego UMFC w Białymstoku oraz łomżyńskie chóry, a partie solowe zaśpiewali: sopranistka Agnieszka Piass, mezzosopranistka Magdalena Lewandowska, tenor Jacek Szymański i baryton Sławomir Jurczak.
Koncert był dedykowany pamięci byłego wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego w piątą rocznicę jego tragicznej śmierci.

Owacją na stojąco zakończył się kolejny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica.
Łomżyńskich filharmoników poprowadził niemiecki dyrygent Stefan Fraas, a w roli solistki wystąpiła Judith Le Monnier. Francuska skrzypaczka o polskich korzeniach oczarowała słuchaczy wykonaniem utworów Henryka Wieniawskiego, orkiestra zaś popisowo zagrała Sinfonia Veneziana Antonio Salieriego i Symfonię nr 29 A-dur KV 201 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Pan jest miłosierny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Klasycznie i pogodnie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Niezwykły duet.

Łomżyńscy filharmonicy nie zwalniają tempa. Czwartkowy koncert „La Passione” odbył się w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica i zarazem był też oficjalną inauguracją kolejnego sezonu artystycznego 2016/2017. W gościnnych progach Muzeum Diecezjalnego orkiestrę poprowadził dyrygent z Kanady Nurhan Arman, a partie solowe zaśpiewała sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział. Zabrzmiały dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta i   Józefa Haydna, ale głównym punktem programu była koncertowa prapremiera  „7 pieśni kurpiowskich” Stanisława Moryty w orkiestracji napisanej specjalnie na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przez Marcina Zielińskiego.

Trwa XII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W niedzielę 11 września odbyły się koncerty w Puchałach i Łomży. Złożony z muzyków  Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego kwartet Alla Breve towarzyszył w nich sopranistkom: Annie Jeremus-Lewandowskiej, Marcie Książek i Ewie Murzynowskiej, a na program obu występów złożyły się barokowe kompozycje instrumentalne, pieśni sakralne oraz repertuar musicalowy i filmowy.
– W Puchałach było naprawdę dużo ludzi, w Łomży przyjęcie było zaś owacyjne – możemy tylko dziękować, że w tak cudownych miejscach i z tak cudowną publicznością te koncerty się odbywają! – mówi Anna Jeremus-Lewandowska.

Koncertem w łomżyńskiej katedrze pw. św. Michała Archanioła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zainaugurowała XII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Solistami byli utytułowani śpiewacy młodego pokolenia, sopranistka Agnieszka Sokolnicka i tenor Voytek Soko – Sokolnicki, a na program entuzjastycznie przyjętego przez publiczność koncertu złożyły się instrumentalne dzieła polskich kompozytorów, operowe arie oraz słynne przeboje musicalowe i filmowe. Tego samego dnia łomżyńscy filharmonicy wraz ze swymi gośćmi powtórzyli ten koncert w ostrołęckim kościele pw. Nawiedzenia NMP, gdzie również zostali bardzo gorąco przyjęci.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją  Jana Miłosza Zarzyckiego zakończyła kolejny sezon niedzielnym koncertem w Muzeum Diecezjalnym. Jako soliści wystąpili artyści o polskich korzeniach: sopranistka Olga Guczek z Białorusi oraz klarnecista Kornel Wolak z Kanady. Mieszkał on w Łomży jako dziecko, bowiem jego rodzice byli związani z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia oraz Łomżyńskim Towarzystwem Muzycznym, a do nadnarwiańskiego grodu wrócił po 32 latach przerwy. Dlatego też przygotował dla łomżyńskiej publiczności sporo niespodzianek, włącznie z wykonaniem utworu mającego swą premierę w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Włoski duet.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uroczystym koncertem w łomżyńskiej katedrze pw. Św. Michała Archanioła uczciła 25 rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Łomży. W szczelnie wypełnionej słuchaczami świątyni wystąpiło też siedem chórów z Łomży, Ostrołęki i Jedwabnego, w tym ostrołęcki młodzieżowy chór Cantilena, mający zaszczyt w 1991 roku wystąpić przed Papieżem Polakiem podczas łomżyńskich  uroczystości. Z okazji obchodów 25-lecia pobytu papieża w Łomży proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski przygotował okolicznościowe medale i w czasie koncertu wręczył je osobom szczególnie zasłużonym, w tym dyrektorowi naczelnemu i artystycznemu Filharmonii Kameralnej, Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu oraz dyrygentom biorących udział w koncercie chórów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Estrada młodych.

Nie lada niespodziankę przygotowała na tegoroczną Noc Muzeów Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W Muzeum Północno-Mazowieckim orkiestra pod batutą swego dyrektora naczelnego i artystycznego Jana Miłosza Zarzyckiego zaprezentowała poetycki koncert „Kobiety poety” z udziałem autora-solisty Henryka Gały, mówiącego wiersze o kobietach swego życia, w tym żonie Irenie i córce Aleksandrze. Poetycką opowieść z życia Henryka Gały dopełniły kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i Michała  Radziwiłła. Był to pierwszy wspólny występ orkiestry z jednym z jej założycieli – nic dziwnego, że publiczność dopisała.
– Jest mi tym bardziej miło, że nazywam tę orkiestrę swoją córeczką – podkreśla Henryk Gała. – Tak jak jej młodszym bratem jest teatr, to orkiestra jest moją pierwszą łomżyńską córeczką, a Ola, nasza córka, nie jest o nią zazdrosna.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Muzyczna majówka.

Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży Jan Miłosz Zarzycki, wywodzący się z Łomży tenor Jacek Szymański oraz ksiądz biskup Stanisław Stefanek, były ordynariusz łomżyński, świętowali podczas koncertu łomżyńskich filharmoników. Dla obu artystów było to jubileusze 50. urodzin i 30-lecia pracy artystycznej; biskup senior i zarazem wielki miłośnik łomżyńskiej orkiestry, obchodził zbliżające się 80. urodziny oraz odebrał od władz miasta nadane dzień wcześniej Honorowe Obywatelstwo Łomży.
– Potraktowałem Łomżę nie tylko jako metę, bo wylądowałem tu na stanowisku, które kończy obowiązki biskupa, ale przede wszystkim wciągnęło mnie tutejsze środowisko – wspomina bp Stanisław Stefanek. – Czuję się i honorowym, i niehonorowym – po prostu obywatelem Łomży, a Filharmonia Kameralna jest moim pupilem w sensie emocjonalnym!

Robiąca międzynarodową karierę dyrygentka Ewa Strusińska oraz pianista o polskich korzeniach Martin Labazevitch byli gośćmi kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Na program „Klasyczne arcydzieła” złożyły się ponadczasowe dzieła
Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta i Ludwiga van Beethovena, na bis zabrzmiał utwór Piotra Czajkowskiego, zaś artyści zostali przyjęci owacyjnie przez liczną i bardzo zróżnicowaną wiekowo publiczność.
– Bardzo dobrze oceniam współpracę z łomżyńską orkiestrą – mówi Ewa Strusińska. – To bardzo sympatyczny i niezwykle chłonny zespół, z którym można dużo zrobić, bo szybko pracują. Stosują też wszystkie uwagi o których mówiliśmy, co jest zawsze rzeczą pozytywną.
– Nie wiedziałem czego oczekiwać i jestem bardzo zadowolony z tego koncertu! – ocenia Martin Labazevitch, dodając, że gdyby mógł, to nawet jutro zagrałby znowu w Łomży.

Jak co roku Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego przygotowała na Międzynarodowy Dzień Kobiet wyjątkowy koncert. Orkiestra pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego towarzyszyła lubianym w Łomży solistom: skrzypkowi wirtuozowi Arturowi Banaszkiewiczowi i tenorowi Robertowi Cieśli, a efektownie wykonane tego wieczoru utwory z pogranicza klasyki i muzyki rozrywkowej zostały niezwykle entuzjastycznie przyjęte przez nadkomplet publiczności.
– Zaproszenie do Łomży zawsze przyjmujemy z dużą radością – podkreśla Artur Banaszkiewicz. – Dzisiejszy koncert był tym bardziej wyjątkowy, że związany z Dniem Kobiet!

Wybitny gitarzysta Jakub Kościuszko był solistą kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w sezonie artystycznym 2015/2016. Orkiestrę poprowadził maestro  Bartosz Żurakowski, a na program entuzjastycznie przyjętego przez licznych melomanów koncertu złożyły się gitarowe i nie tylko arcydzieła muzyki z różnych epok. Był to jednocześnie pierwszy koncert w karierze utytułowanego solisty, podczas którego zagrał tak wiele i tak odmiennych utworów, od Haydna do Vivaldiego, poprzez Jobima, aż do finałowej suity Moreno-Torroby.

Dzień zakochanych zyskał w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego niepowtarzalną muzyczną oprawę. Z łomżyńską orkiestrą p/d Jana Miłosza Zarzyckiego wystąpił bowiem znany i lubiany nie tylko w Łomży wirtuoz klarnetu Woytek Mrozek, prezentując tańce z różnych stron świata, muzykę klezmerską i filmowe przeboje Henry'ego Manciniego w opracowaniach na klarnet.
– To instrument dający muzykowi ogromne możliwości, który miał swoich fantastycznych liderów – mówi Woytek Mrozek. – Benny Goodman i Artie Shaw wprowadzili złotą erę swingu, a cała plejada klarnecistów klezmerskich z Dawidem Krakauerem na czele też miała wpływ na jego rozwój, jest też wielu świetnych klarnecistów klasycznych.

Pełen niespodzianek i artystycznych doznań na najwyższym poziomie koncert na finał tegorocznego karnawału przygotowała dla melomanów Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Jego gwiazdami byli: dawno nie słyszana w Łomży gwiazda polskiej sceny, sopranistka Grażyna Brodzińska oraz, cieszący się coraz większą popularnością i występujący tu po raz pierwszy, tenor Wojciech Sokolnicki, zaś orkiestrę poprowadził jej dyrygent i dyrektor artystyczny Jan Miłosz Zarzycki.
– Bardzo lubię w swoich koncertach zróżnicowany repertuar, żeby nie było nudno – mówi Grażyna Brodzińska. – Opera, operetka, coś z musicalu, piosenki neapolitańskie – dla każdego coś miłego, żeby publiczność miło spędziła z nami wieczór i posłuchała pięknej muzyki!

Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się koncert w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W środę 20 stycznia 2016 roku na zaproszenie Warszawskiego Chóru Chłopięcego przy UMFC, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zagrała na jubileuszu 25-lecia działalności chóru.

Włoski skrzypek Davide Alogna z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą polskiego dyrygenta boliwijskiego pochodzenia Rubena Silvy wykonał po raz pierwszy w Polsce Concerto all' Antica a-moll P. 75 włoskiego kompozytora Ottorino Respighiego.
– To bardzo ważny moment w historii włoskiej muzyki, bo to polskie prawykonanie tego utworu! – mówi Davide Alogna, zarazem też odkrywca zapomnianego przez wiele lat dzieła.
W czwartkowy wieczór zabrzmiały też w Łomży inne bardzo rzadko, bądź nigdy nie wykonywane w Polsce utwory, m. in. „Inverno porteno” z „Czterech pór roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli czy „Trilogía India” boliwijskiego kompozytora José Salmóna Balliviána.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Uroczystego Koncertu Sylwestrowego.

Familijne koncerty mikołajkowe to w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży już swoista tradycja. Co roku, w trosce o najmłodszych i tych potencjalnych melomanów, przygotowywane są specjalne widowiska muzyczne, łączące muzykę z różnymi formami teatralnymi bądź pokazami filmowymi w formie nie tylko przystępnej, ale też niezwykle interesującej dla dzieci i młodzieży. Nic dziwnego, że w tym roku trzeba było zorganizować aż trzy koncerty, by wszyscy chętni mogli zapoznać się z „Historią małego krawczyka” Tibora Harsányiego w opracowaniu prowadzącego orkiestrę dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach Jacka Rogali oraz z udziałem aktorki Teatru Lalki i Aktora w Łomży Beaty Antoniuk.

Wirtuoz fortepianu Paweł Kowalski na zaproszenie Filharmonii Kameralnej im. Witolda  Lutosławskiego zaprezentował w Łomży recital „Fryderyk poeta fortepianu”, to jest wieczór muzyki Fryderyka Chopina, połączony z poświęconym kompozytorowi spotkaniem ze słuchaczami.
Popularny pianista przyciągnął do sali koncertowej nie tylko wytrawnych melomanów, ale też osoby zainteresowane muzyką klasyczną po cieszącym się ogromnym zainteresowaniem XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, którego Paweł Kowalski był telewizyjnym komentatorem. Ta nader liczna i zróżnicowana wiekowo publiczność mogła posłuchać ponadczasowych kompozycji Chopina w świetnym wykonaniu, ale też zaskakujących bisów, w tym jednego już po zakończeniu pokoncertowego spotkania w foyer.

Wybitny oboista Tytus Wojnowicz po raz kolejny odwiedził Łomżę na zaproszenie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Razem z orkiestrą pod dyrekcją, również ponownie goszczącego w Łomży Marcina Wolniewskiego, czujący się równie pewnie zarówno w świecie muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej solista wykonał koncerty obojowe Alessandro Marcello i
Vincenzo Belliniego, Mozartowskie Andante z koncertu fortepianowego C-dur oraz popularne utwory filmowe i jazzowe w opracowaniu na obój, w tym entuzjastycznie przyjęty bis.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, pod batutą Jerzego Salwarowskiego i z udziałem pianistki Joanny Ławrynowicz, uczciła uroczystym koncertem muzyki polskiej Narodowe Święto Niepodległości oraz  85-lecie urodzin wybitnego kompozytora Romualda Twardowskiego, wykonując również wiele jego utworów.
– To koncert muzyki polskiej, na którym chcieliśmy pokazać twórczość mistrzów z czasów zamierzchłych i również współczesnych – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. – Uważam, że najpiękniejsza na świecie jest muzyka polska i prezentowanie jej to jest nasze posłannictwo i misja – dodaje Jerzy Salwarowski. – Dlatego bardzo się cieszę, że miałem możliwość dyrygować kompozycje polskie, od Kurpińskiego przez Chopina, a w drugiej części Bacewiczównę i Twardowskiego!

Wirtuoz wiolonczeli Jeremy Findlay ponownie wystąpił z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Kanadyjski, od niedawna legitymujący się również polskim obywatelstwem solista, zaprezentował  Koncert wiolonczelowy nr 1 C-dur Hob. VIIb:1 Józefa Haydna oraz Lamento czeskiego kompozytora współczesnego Jiříego Gemrota, a program koncertu dopełniły dzieła Antonina Dworzaka, Camille Saint-Saënsa, Zdenka Fibicha oraz Johannesa Brahmsa. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie, był to też pierwszy koncert w ramach kolejnej edycji programu „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”, realizowanego przez łomżyńską Filharmonię Kameralną we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uroczystym koncertem w katedrze pw. św. Michała Archanioła zakończyła XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Przyjętą przez liczną publiczność owacją na stojąco Mszę koronacyjną C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta Filharmonia wykonały połączone siły łomżyńskich filharmoników oraz Chóru Kameralnego Państwowej Instytucji Kultury Grodzieńska Kapella pod batutą Ryszarda Zimaka oraz czworo solistów: sopranistki Marina Gorowaja i Olga Kononkowa, baryton Władimir Gorowoj oraz tenor Tomasz Piluchowski. Program koncertu dopełniły krótsze dzieła Jana Sebastiana Bacha,Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz Adolfa von Dossa.
- Te dzieła były pisane do świątyni i tam powinny być wykonywane - podkreśla dyrygent Ryszard Zimak. - Wybór moim zdaniem, a to dyrekcja tutejsza w osobie Jana Miłosza Zarzyckiego dokonała wyboru, doskonały i bardzo go pochwalam, bo dzieła Mozarta nieustannie cieszą się wielkim powodzeniem!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz wideorelacji z koncertu Z krainy czterech mórz.

Gabriele Pezone zaprezentował się podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Włoski artysta, znany już łomżyńskiej publiczności jako dyrygent, wystąpił tym razem w katedrze pw. św. Michała Archanioła z recitalem organowym. Na jego program złożyły się utwory włoskich kompozytorów, bądź poświęcone Królestwu Neapolu, z którego muzyk pochodzi. Była wśród nich nigdy dotąd nie wykonywana w Polsce suita D-dur La Prise de Gaeta flamandzkiego lutnisty i kompozytora Jacquesa de Saint-Luc.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Serio e scherzoso, który miał miejsce 4 października 2015 roku w Kościele pw. Św. Brunona z Kwerfurtu MB w Łomży.

Sporą niespodziankę w Międzynarodowym Dniu Muzyki przygotowała dla publiczności Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. W Łomży wystąpili bowiem nie tylko zwycięzcy i laureaci nagród specjalnych białostockiego VI Międzynarodowego  Konkursu Duetów Fortepianowych, Polina Kulikova i Ekaterina Zhemaitis (Rosja) oraz Hae An Kim i Sun Ho Lee (Korea), ale też pierwsza część koncertu była nagrywana na potrzeby kolejnej płyty łomżyńskiej orkiestry. Z udziałem wybitnego solisty, znanego już tutejszym słuchaczom, akordeonisty Klaudiusza Barana, zarejestrowano dwa utwory: Suitę na akordeon i orkiestrę smyczkową Józefa Świdra oraz Concerto classico na akordeon i orkiestrę Bronisława Kazimierza Przybylskiego.

W sobotę 26 września 2015 roku Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży towarzyszyła finalistom podczas ostatniego etapu VI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku. Koncert odbył się w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła kolejny sezon artystyczny. Uroczysta inauguracja odbyła się z udziałem zagranicznych gości: dyrygenta Grigora Palikarova z Bułgarii oraz skrzypka Emanuela Salvadora z Portugalii, była to też jednocześnie kolejna odsłona XI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Na program koncertu złożyły się kompozycje łomżyńskiego muzyka, kontrabasisty Filharmonii Kameralnej i twórcy Bogdana Szczepańskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Camille Saint­-Saënsa. Utwór Preludium katyńskie Szczepańskiego wywołał szczególne poruszenie wśród publiczności, bowiem inauguracja sezonu miała miejsce 17 września, w dniu 76 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu1939 roku. Dlatego też na apel prowadzącego koncert kompozytora pamięć bohaterów walk o niepodległość uczczono minutą ciszy.

Trwa XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W niedzielę 13 września odbyły się  m. in. aż dwa koncerty, na których swe niebagatelne umiejętności zaprezentowali członkowie kwartetu smyczkowego Capitol z Wrocławia. Beata Wołczyk, Ewa Andruszkiewicz, Dariusz Wołczyk i Urszula Marciniec-Mazur przedstawili publiczności w Grajewie i w Łomży program „Impresje X Muzy”, na który złożyły się największe przeboje filmowe w efektownych opracowaniach.
– Mamy ten program w repertuarze i niejednokrotne go grywaliśmy – mówi wiolonczelistka Urszula Marciniec-Mazur. – Zaproponowaliśmy więc go panu dyrektorowi Zarzyckiemu, nie wiedząc jak go przyjmie. Zareagował jednak z entuzjazmem, dlatego mam nadzieję, że nie zawiedliśmy oczekiwań!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego zainaugurowała w Łomży XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Gośćmi niedzielnego koncertu w katedrze był rodzinny zespół muzyki sakralnej Lumen Zbigniewa Małkowicza, w składzie wzmocnionym przez znanego wokalistę jazzowego Janusza Szroma.
Artyści wykonali skomponowaną przez lidera grupy kantatę dla Najświętszej Maryi Panny „Przy sercu Twoim”, do słów  św. Faustyny, ks. Mateusza Jeża i Józefa  Andrzeja Frasika, która została przyjęta bardzo ciepło przez publiczność. Koncert był też jednocześnie zwieńczeniem trwającego cztery dni Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”.
– Jeśli chodzi o treści w tego rodzaju liturgii, bo nie jest to przecież zwykły koncert, to myślę, że do takich treści dojrzewa się z czasem – ocenia Janusz Szrom. – Dojrzewa się do tego, żeby mieć za co podziękować Bogu, a każdy dziękuje w sposób dla siebie właściwy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz relacji wideo z koncertu Preludium festiwalowe, który otworzył XI Międzynarodowy festiwal kameralistyki "Sacrum et Musica".

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zakończyła sezon artystyczny 2014/2015 niedzielnym koncertem „Słoneczna serenada”. Zaplanowany w ramach tegorocznych Dni Łomży koncert miał odbyć się w plenerze podczas festynu kapucyńskiego, jednak gwałtowna ulewa wymusiła przeniesienie go do sali koncertowej Filharmonii Kameralnej. A ponieważ był to
trzeci i ostatni koncert z cyklu „Saksofon w trzech odsłonach – w 200. rocznicę urodzin Adolphe Saxa twórcy saksofonu”, jednym z solistów był bardzo lubiany w Łomży multiinstrumentalista Jerzy Karwowski, wystąpiła też sopranistka Katarzyna Rzymska, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego przygotowała dla swych słuchaczy nietypowy koncert familijny. Orkiestrę poprowadził, goszczący w Łomży regularnie już od wielu lat wybitny dyrygent Szymon Kawalla, a w roli solistów, poza pianistami Pawłem Sewerynem Rozbickim i Hubertem Miturą, zaprezentowali się też w „Karnawale zwierząt” Camille Saint-Saënsa łomżyńscy filharmonicy. Program dopełniły „Symfonia dziecięca” Józefa Haydna oraz słynne polki wiedeńskich Straussów: Johanna syna, Józefa i Edwarda.
– To bardzo specyficzny koncert, bo został poświęcony rodzinie! – podkreśla Szymon Kawalla.  – Mamom, bo mieliśmy przecież niedawno Dzień Matki, dzieciom, bo Dzień Dziecka już niebawem i ojcom, bo 23. czerwca będzie Dzień Ojca! Stąd taki program tego familijnego koncertu.

Utalentowani młodzi instrumentaliści i wokaliści byli solistami kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, poprowadzonego przez Wojciecha Rodka. Uczniowie i studenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Zambrowie, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Ostrołęce, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zaprezentowali się z jak najlepszej strony w często bardzo trudnym repertuarze, udowadniając, że dalsza kariera stoi przed nimi otworem.
– Takie koncerty jak dzisiejszy to dla naszych uczniów bodziec do dalszej intensywnej pracy – podkreśla Mirosław Korona, dyrektor łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. –
Widzą, że mogą wystąpić ze znakomitą orkiestrą, opanować tremę, dostają brawa, a przecież muzyk bez publiczności to nie jest muzyk. To wszystko tutaj mają i cieszę się bardzo, że dzięki dyrektorowi Zarzyckiemu możemy kontynuować tę tak owocną współpracę, bo poziom tych koncertów jest niezmiennie wysoki!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego oraz łomżyńskie chóry uczciły uroczystym koncertem 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. A ponieważ tego dnia obchodzone jest również Święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, w programie koncertu obok pieśni patriotycznych nie zabrakło też utworów religijnych.
– Z inicjatywą tego koncertu wyszedł dyrektor naszej Filharmonii Kameralnej, pan Jan Miłosz Zarzycki i sprawiło to nam olbrzymią radość – mówi organista parafii katedralnej Robert Kulesza, prowadzący chóry: katedralny oraz Vox Humana. – Wiadomo, że wiąże się z tym trochę pracy, ale myślę, że było warto i gdyby to weszło na stałe do kalendarza imprez cyklicznych to możliwość przygotowania czegoś z orkiestrą dla każdego zespołu czy chóru jest świetnym, niezbędnym doświadczeniem. Cieszymy się również, że mimo długiego weekendu publiczność dopisała, mam też wrażenie, że ten koncert pozwolił pokazać, że mamy wiele chórów i zespołów, od dziecięcych do seniorskich i każdy prezentuje coś innego, inne utwory – muzyka łączy tu pokolenia, wśród publiczności też widziałem przekrój od dzieci do seniorów, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem!

Saksofonistka Valentina Renesto oraz dyrygent Giuseppe Bruno uświetnili drugi koncert  Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z cyklu „Saksofon w trzech odsłonach – w 200. rocznicę urodzin Adolphe Saxa twórcy saksofonu”. Znani już łomżyńskiej publiczności artyści przygotowali nie lada niespodziankę – bardzo rzadko wykonywany w Europie Koncert na obój i małą orkiestrę Richarda Straussa w transkrypcji na saksofon sopranowy.  Giuseppe Bruno zaprezentował się też jako solista w Koncercie fortepianowym nr 12 A-dur KV 414  Wolfganga Amadeusza Mozarta, a program entuzjastycznie przyjętego przez publiczność koncertu dopełniły utwory Giacomo Puccininiego i  Astora Piazzolli.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą, ponownie goszczącego w Łomży, wybitnego dyrygenta i pedagoga Tomasza Bugaja, zachwyciła miejscowych i przyjezdnych melomanów kolejnym koncertem bieżącego sezonu artystycznego pt. „Muzyczne perły”.
Na jego program złożyły się kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastiana Bacha,
Fryderyka Chopina i Józefa Haydna, a w roli solisty wystąpił, debiutujący przed tutejszą publicznością, wybitny pianista młodego pokolenia Piotr Banasik.
– To bardzo piękny program – ocenia Piotr Banasik. – Utwory są świetnie dobrane, bardzo się cieszę, że jest symfonia Haydna, bo mam wrażenie, że tego Haydna jest ciągle zbyt mało w polskich salach  koncertowych, a jest to naprawdę wielki mistrz. Bardzo ciekawa jest też symfonia skomponowana przez zaledwie 8-letniego Mozarta, dlatego mamy tu trochę taki kalejdoskop: młody Chopin, młody Mozart, myślę, że to dobry program na wiosnę!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła pamięć św. Jana Pawła II w 10. rocznicę śmierci i pierwszą rocznicę kanonizacji okolicznościowym koncertem „Pamięć i tożsamość”. Na jego program złożyły się starannie dobrane dzieła klasycznych mistrzów i utwory o nieco lżejszym charakterze oraz fragmenty prozy Jana Pawła II recytowane przez ks. Tomasza Chludzińskiego. Orkiestrę poprowadził jej dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki, a jako soliści zaprezentowali się koncertmistrz Cezary Gójski oraz tenor Tomasz Piluchowski.

„Saksofon w trzech odsłonach – w 200. rocznicę urodzin Adolphe Saxa twórcy saksofonu” to kolejny arcyciekawy projekt Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Cykl koncertów ma bowiem przypomnieć łomżyńskiej publiczności  nie tylko postać wynalazcy saksofonu, ale też przybliżyć najwybitniejsze dzieła muzyki klasycznej i współczesnej, niejednokrotnie wykonywane w Łomży po raz pierwszy. Jako soliści pierwszego z trzech koncertów wystąpili saksofonista altowy Dariusz Samól oraz jego uczennica, absolwentka Akademii sztuki w Szczecinie, saksofonistka sopranowa Julita Przybylska, zaś łomżyńskich filharmoników poprowadził, podobnie jak soliści również już znany tutejszej publiczności, włoski dyrygent Manfredo di Crescenzo.
– Saksofon to bardzo piękny instrument – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. – Przypomnę, że mamy z nim szczególne związki, bowiem nagraliśmy dwa lata temu płytę z udziałem jednego z najlepszych polskich saksofonistów Pawła Gusnara. Ta płyta osiągnęła duży sukces, bo była w światowej dystrybucji, dostała nominację do Fryderyka, a jej nakład w Empikach został wyprzedany.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego nie przestaje zaskakiwać. Po koncertach z udziałem wybitnych skrzypaczek Marty Magdaleny Lelek i Joanny Kawalli oraz swingowym wieczorze z przebojami Franka Sinatry w wykonaniu Jarka Wista, łomżyńscy filharmonicy pod batutą swego dyrektora naczelnego i artystycznego, Jana Miłosza Zarzyckiego wykonali operę.
W „La serva padrona”  G. B. Pergolesiego jako soliści zaprezentowali się: lubiana i ceniona przez łomżyńską publiczność sopranistka Anna Jeremus-Lewandowska, baryton Ziemowit Wojtczak oraz aktor Mariusz Caban.
– Opera jest obecnie taką sztuką, która istnieje generalnie przy specjalnie przeznaczonych i przystosowanych do tego teatrach operowych – mówi Anna Jeremus-Lewandowska. –  Ale są jednak i takie dzieła, które były przeznaczone dla publiczności wszędzie, i jednym z nich jest „La serva padrona”!
Spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem i to nie koniec atrakcji w programach koncertów łomżyńskich filharmoników – w marcu i kwietniu słuchaczy czekają  bowiem równie interesujące wydarzenia muzyczne.

Wybitna skrzypaczka Joanna Kawalla oraz ceniony dyrygent Piotr Sułkowski ponownie wystąpili z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Na program, entuzjastycznie przyjętego przez słuchaczy koncertu, złożyły się utwory XIX i XX wiecznych kompozytorów zagranicznych jak i współczesnych polskich twórców: Wojciecha Kilara, Bartosza Chajdeckiego i Janusza Bieleckiego.
- W tym sezonie prezentuję w Łomży inny program, z muzyką lżejszą i nawiązującą do opery oraz musicalu - podkreśla Joanna Kawalla.- Przygotowałam trzy instrumentacje utworów, które są często wykonywane, aczkolwiek na skrzypce z fortepianem. Stąd też podjęłam się tej pracy, a myślą przewodnią było to, żeby pokazać na tym koncercie utwory inspirowane muzyką wokalną.

Orkiestra Grodzieńska Capella z Białorusi zagrała w Łomży na zaproszenie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że mogliśmy zaprezentować w Łomży jak umiemy śpiewać i grać! – podkreśla sopranistka Marina Gorowaja. – Pokazaliśmy się w bardzo urozmaiconym repertuarze, od Pucciniego do Gershwina i jestem też bardzo zadowolona, że wykonaliśmy utwory wielkich rosyjskich kompozytorów, Glinki i Czajkowskiego.
Obok znanej już łomżyńskiej publiczności śpiewaczki wystąpiło jeszcze troje wokalistów: Maria Rajdiuk – sopran, Aleksiej Szaszałko – baryton i Władimir Gorowoj – baryton. Swój kunszt zaprezentowali również skrzypkowie: Tatiana Suchockaja, Sergiej Awrukiewicz i Mikołaj Antikona Kabaliero, a orkiestrę poprowadził jej dyrektor artystyczny, również goszczący już wcześniej w Łomży, Władimir Bormotow.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poświęciła swój kolejny koncert sezonu artystycznego 2014/2015 dwóm wybitnym polskim kompozytorom: Andrzejowi Panufnikowi (1914 – 1991) i Wojciechowi Kilarowi (1932 –2013). Orkiestrę poprowadził, goszczący po raz pierwszy w Łomży, ceniony dyrygent Rafał Jacek Delekta, a jako solistka w Koncercie skrzypcowym Panufnika oraz tematach filmowych Kilara zaprezentowała się wybitna skrzypaczka Marta Magdalena Lelek.
– Bardzo lubię wracać do Łomży – podkreśla Marta Magdalena Lelek. – Orkiestra jest fantastyczna, sala też bardzo się zmieniła od mojego ostatniego pobytu – jest wspaniale!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego pożegnała rok 2014 i rozpoczęła Nowy Rok 2015 uroczystym koncertem sylwestrowym. Na jego program złożyły się słynne arie oraz duety operowe i operetkowe w wykonaniu cenionych w Polsce i za granicą śpiewaków: sopranistki Jeanette Bożałek i tenora Rafała Bartmińskiego oraz filmowe przeboje w opracowaniu na harfę, na której zagrała wybitna instrumentalistka Małgorzata Komorowska. Były też noworoczne toasty, w których przewijało się życzenie, by łomżyńscy filharmonicy jak najszybciej doczekali się kolejnego etapu remontu swej siedziby.
– Uwielbiamy występować w sylwestra, ponieważ publiczność zawsze bardzo dobrze się bawi i zawsze nam sprzyja na takich koncertach! – mówi Jeanette Bożałek. – A tutaj jesteśmy naprawdę zaskoczeni reakcją i bardzo się cieszymy, że mogliśmy tutaj wystąpić!

Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się wyjątkowy koncert w Kościele pw. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie, który miał miejsce 17 grudnia 2014 roku. Na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, dla Polonii zagrała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jak co roku przygotowała muzyczny prezent na mikołajki dla melomanów w każdym wieku. Jego główną atrakcją były bajki symfoniczne skomponowane przez współczesnego kompozytora Mariusza Matuszewskiego oraz projekcje filmowych animacji do ponadczasowych baśni:  „Kopciuszek”, „Kot w butach” oraz „Czerwony kapturek”. W role narratorów i bohaterów wszystkich opowieści wcielili się Wiktor Zborowski i jego córka Zofia Zborowska, zaś orkiestrę poprowadził Tadeusz Wicherek, inicjator całego przedsięwzięcia.
– Wszyscy znamy wspaniałą bajkę – poemat symfoniczny Prokofiewa „Piotruś i Wilk” – mówi dyrygent Tadeusz Wicherek. – I moje pytanie jest zawsze takie: a co jeszcze państwo znacie z takich bajek dla dzieci w wersji symfonicznej? I generalnie ludzie rozkładają ręce bo nie wiedzą. Wyszukałem je i wiem, że są, ale mało popularne, rzadko grywane i jednocześnie są to bardzo drogie produkcje z Zachodu. W Polsce niczego takiego nie było, w związku z czym podjąłem się zrealizowania takiego projektu!

Kolejny koncert sezonu artystycznego 2014/2015 łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego był wydarzeniem szczególnym. Nie dość, że orkiestrę po raz kolejny poprowadził ceniony i lubiany przez tutejszą publiczność dyrygent Jacek Rogala, a w roli solisty zaprezentował się jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów młodego pokolenia nie tylko w Polsce, Adam Woch. Czwartkowy koncert był też jednocześnie inauguracją w Łomży ogólnopolskiego programu „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w ośmiu miastach całej Polski. Dzięki tej edukacyjnej inicjatywie maturzyści z łomżyńskich liceów ogólnokształcących mieli w południe niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w otwartej próbie łomżyńskich filharmoników połączonej z odczytem, a wieczorem mogli wybrać się bezpłatnie z osobą towarzyszącą na koncert.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego jak co roku uczciła Narodowe Święto Niepodległości uroczystym koncertem. Jako solista wystąpił jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Piotr Paleczny, a wtorkowy koncert był też wyjątkowy z kilku innych powodów, to jest zakończenia pierwszego etapu modernizacji siedziby Filharmonii Kameralnej oraz prezentacji jej nowego nabytku, fortepianu firmy Bechstein. Swoisty jubileusz obchodził też tego wieczoru jej dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki, który objął swe stanowisko dokładnie 10 lat temu.
– Miałem już okazję występować w Łomży kilkakrotnie – mówi Piotr Paleczny. – Pamiętam jeszcze dawne czasy, kiedy dyrektorem był maestro Chachaj. A z tej okazji, jaką jest niewątpliwie oddanie siedziby po remoncie i nowy fortepian z przyjemnością przyjechałem po raz kolejny!

Wybitny wirtuoz wiolonczeli Tomasz  Strahl był gwiazdą kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w sezonie artystycznym 2014/2015. Łomżyńskich filharmoników poprowadził równie utytułowany dyrygent z Rosji Igor Verbitsky, a na program koncertu złożyły się, owacyjnie przyjęte przez publiczność, dzieła wybitnych kompozytorów rosyjskich: Sergiusza Rachmaninowa, Antona Areńskiego i Piotra Czajkowskiego, dopełnione koncertem mistrza epoki klasycyzmu Józefa Haydna.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zakończyła X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Na tegoroczny jubileuszowy festiwal złożyło się 18 koncertów w 14 miejscowościach, w tym pięć w Łomży. Ostatnim z nich był koncert finałowy festiwalu w katedrze  pw. Św. Michała Archanioła. Orkiestrę smyczkową Filharmonii Kameralnej poprowadził ceniony dyrygent z Wrocławia Andrzej Kosendiak, zaś w głównej roli wystąpił Chór Chłopięcy Filharmonii Wrocławskiej z solistami Narodowego Forum Muzyki w składzie. Artyści wykonali Missa brevis B-dur KV 275 oraz inne dzieła liturgiczne Wolfganga Amadeusza Mozarta.
– Cały ten program, szczególnie msza, to projekt, który zrealizowaliśmy z chórem i nagraliśmy na płytę, która, mam nadzieję, wkrótce się ukaże – mówi Andrzej Kosendiak. – Chcieliśmy pokazać Mozarta nie od strony twórcy wielkich oper czy koncertów, ale od strony mniej znanej, ale przecież bardzo istotnej w jego życiu.

Kolejnym koncertem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego podczas jubileuszowego, X Międzynarodowego Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”, był czwartkowy występ w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. Łomżyńskich filharmoników poprowadził ceniony dyrygent z Kanady Nurhan Arman, zaś w rolach solistów zaprezentowali się, znani już tutejszej publiczności, wybitni fleciści młodego pokolenia: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Wykonane w takiej obsadzie ponadczasowe dzieła Antonio Vivaldiego oraz Józefa Haydna publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.
– Jest nam bardzo miło gościć ponownie na scenie łomżyńskiej filharmonii – mówi Łukasz Długosz. – Lubimy panującą tutaj atmosferę – dodaje Agata Kielar-Długosz. – I w orkiestrze, i w jej administracji, bardzo podoba nam się również miasto – z chęcią tu wracamy.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w pięknym stylu rozpoczęła kolejny sezon artystyczny. Łomżyńscy filharmonicy, pod batutą swego dyrektora naczelnego i artystycznego Jana Miłosza Zarzyckiego, najpierw towarzyszyli wybitnemu wirtuozowi skrzypiec Konstantemu Andrzejowi Kulce w Koncercie skrzypcowym D- dur Piotra Czajkowskiego, po czym sami porwali publiczność popisowym wykonaniem I i II Suity „L'Arlésienne” - „Arlezjanka” Georgesa Bizeta. Była to nie tylko duchowa uczta na najwyższym poziomie, ale też zapowiedź równie interesujących kolejnych koncertów sezonu 2014/2015 z udziałem równie wybitnych artystów jak Konstanty Andrzej Kulka.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego rozpoczęła jubileuszowy, X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”.
W łomżyńskiej katedrze pw. św. Michała Archanioła i w ostrołęckim kościele pw. św. Franciszka z Asyżu orkiestra wystąpiła z dwojgiem solistów: debiutującą na festiwalu sopranistką Mariną Gorowoj z Białorusi oraz biorącym w nim udział już po raz kolejny, tenorem, pochodzącym z Łomży Jackiem Szymańskim. Na program, entuzjastycznie przyjętych przez publiczność koncertów, złożyły się: utwory sakralne, operowe arie, neapolitańskie pieśni oraz kompozycje instrumentalne. Koncert łomżyński był też zarazem zwieńczeniem trwającego cztery dni Europejskiego Festiwalu Filmowego MF Festiwalu Ty i Ja - Łomża 2014, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Ja i Ty Ludzi Aktywnie Naznaczonych, również we współpracy z Filharmonią Kameralną.

Goście z dalekiego Meksyku: sopranistka Veronica De Larrea i dyrygent Michael Meissner byli gwiazdami kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Z racji pochodzenia obojga artystów program koncertu, poza dwoma wyjątkami, zdominowały utwory kompozytorów meksykańskich, z ponadczasową „Granadą” Agustína Lary na czele, zaś impreza odbyła się przy współpracy z Consejo Nacional para la Cultura y las Artes - Krajową Radą ds. Kultury i Sztuki w Meksyku.

Tegoroczny koncert młodych talentów „Estrada młodych” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży stał pod znakiem podwójnych debiutów. Łomżyńską orkiestrę poprowadziła bowiem Krystyna Barańska, dyplomantka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Szymona Kawalli i był to jej koncert dyplomowy. W roli solistów wystąpiło zaś trzynaścioro utalentowanych uczniów szkół muzycznych i uczelni w Łomży, Zambrowie i Poznaniu i dla większości z nich był to pierwszy koncert z tak dużym składem instrumentalnym.
– To był bardzo ważny dla mnie koncert, bo kończący pięć lat moich studiów dyrygenckich – mówi Krystyna Barańska. – Dyrygowało mi się wspaniale, bo to świetna filharmonia, wspaniali muzycy, a koncert przeżyłam bardzo pozytywnie!

Filharmonia Kameralna  im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego wykonała kolejny koncert w cyklu „Muzyczna majówka”.  Ponieważ koncert odbywał się w 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, głównym punktem programu były utwory kompozytorów polskich, przede wszystkim Stanisława Moniuszki. Nie zabrakło też jednak innego, pogodnego i bardziej rozrywkowego repertuaru, idealnego na muzycznąmajówkę w filharmonii. Gwiazdami entuzjastycznie przyjętego przez publiczność koncertu byli utytułowani soliści scen polskich i zagranicznych: mezzosopranistka Bernadetta Grabias i tenor Krzysztof Marciniak.

Kolejny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w sezonie artystycznym 2013/2014 stał pod znakiem międzynarodowej obsady, wirtuozowskich popisów i prezentacji dzieł wybitnych kompozytorów z różnych epok, takich jak: Wolfgang Amadeusz Mozart, Pablo Sarasate, Aleksander Zarzycki oraz Józef Haydn. Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Gabriele Pezone, zaś w roli solistki wystąpiła mieszkająca na stałe we Francji skrzypaczka Beata Halska-Le Monnier.

Prawykonanie koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową „L'estro Fisarmonico” Edwarda Sielickiego było niewątpliwym wydarzeniem kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, zaś w roli solisty wystąpił wirtuoz akordeonu i bandoneonu Klaudiusz Baran. Utwór powstał w ramach programu ułatwiającego tworzenie nowych kompozycji -  „Kolekcje” - priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży radosną atmosferę pierwszego dnia astronomicznej wiosny podkreśliła wyjątkowym koncertem. Na jego program złożyły się ponadczasowe dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, zarówno te o stricte klasycznym charakterze jak i bardziej żartobliwe, zaś w podwójnej roli: dyrygenta i śpiewaka zaprezentował się łomżyńskiej publiczności Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jak co roku przygotowała na Dzień Kobiet wyjątkowy koncert. Złożyły się nań najpiękniejsze rosyjskie romanse, dopełnione romantycznymi tańcami z dorobku takich kompozytorów jak: Georgij Swiridow, Johann Strauss czy Isaac Albéniz. Łomżyńskich filharmoników poprowadził Wladimir Bormotow z Białorusi, zaś w roli solistów wystąpili: śpiewający po raz pierwszy w Łomży baryton Aleksander Kamedulski i doskonale tu znany wybitny śpiewak, również baryton, Wiesław Bednarek – zarazem odkrywca talentu i profesor utalentowanego studenta.  
– Rosyjskie romanse to bardzo dobry repertuar na taką okazję, bo mówi nie tylko o takiej klasycznej miłości, ale też o uczuciach w szerszym wymiarze, o uniwersalnych wartościach! – podkreśla Wiesław Bednarek.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży  przygotowała dla wszystkich melomanów i zakochanych wymarzony muzyczny prezent na walentynki. Orkiestra pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, wraz z solistami: sopranistką Hanną Samson, wokalistką Klaudią Kulik oraz barytonem Miłoszem Gałajem, wykonała same polskie i światowe przeboje, ukazujące rożne odcienie i rodzaje miłości. Nic dziwnego, że zachwycona publiczność domagała się kolejnych bisów czy wręcz ponownego wykonania całego programu – słów uznania nie szczędzili orkiestrze również soliści.
–To bardzo sprawna orkiestra na wysokim poziomie – ocenia Hanna Samson. – Panuje tu niezwykła atmosfera, nie tylko pomiędzy dyrygentem i zespołem, ale też solistą, swoiste porozumienie, które ułatwia pracę na próbach i koncertach.
– Z wielką radością przyjechałem ponownie do Łomży – dodaje Miłosz Gałaj. – Ta orkiestra jest fantastyczna, a dyrygent Jan Miłosz Zarzycki jest wielkim artystą!

Kolejny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży przyciągnął zarówno melomanów rozkochanych w klasycznych dziełach, jak i zwolenników orkiestrowych, ale bardziej rozrywkowych dźwięków. Te, na pozór odległe muzyczne światy, połączyli wybitny wirtuoz kontrabasu Jacek Mirucki oraz łomżyńscy filharmonicy pod batutą
Piotra Sułkowskiego, a zachwycona publiczność długo oklaskiwała nie tylko solistów, ale też łomżyńskich muzyków. Był wśród nich również Bogdan Szczepański, pierwszy nauczyciel kontrabasu wybitnego muzyka.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży 36 rok swego istnienia rozpoczęła w nowej, tymczasowej siedzibie. Dedykowany Radiu Nadzieja koncert
„Z Nadzieją w Nowy Rok” odbył się bowiem w sali widowiskowej przy Szkołach Katolickich i był zwieńczeniem jubileuszowej gali diecezjalnej stacji radiowej. Gwiazdami koncertu byli śpiewacy: sopranistka  Joanna Cortes i  baryton Michał Bogdanowicz oraz skrzypaczka Marta Nanowska, jednak w utworach instrumentalnych równie efektownie zaprezentowali się łomżyńscy filharmonicy, prowadzeni przez Jacka Rogalę.

Gwiazdami tegorocznego koncertu mikołajkowego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży byli: sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska, włoski dyrygent Manfredo Di Crescenzo oraz sam… Święty Mikołaj. Na program zaprezentowany tego wieczoru złożyły się piosenki dla dzieci oraz popularne przeboje autorstwa Witolda Lutosławskiego, dopełnione fragmentami klasycznych dzieł Vivaldiego, Haydna, Mozarta i Mascittiego. Występ został przyjęty wyjątkowo gorąco, zwłaszcza przez dzieci – najbardziej wdzięczną, ale zarazem też najbardziej wymagającą publiczność.
– Tutaj zawsze jest ciepła publiczność!  – ocenia Bogumiła Dziel-Wawrowska. – Do tego dochodzi bardzo przyjemna współpraca z orkiestrą, z panem dyrektorem na czele, paniami tu pracującymi – zawsze jest miło tu wracać!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży uroczystym koncertem uczciła 35-lecie swego istnienia. Orkiestrę poprowadził jej dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki, zaś jako soliści zaprezentowali się: sopranistka Anna Dytry oraz bułgarski tenor Kałudi Kałudow. W czasie oficjalnej części koncertu wręczono nagrody resortowe, specjalne oraz dyplomy przyznane  muzykom oraz Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu przez ministra kultury, a także nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury, wśród laureatów których znalazł się skrzypek łomżyńskiej Filharmonii, Jan Zugaj.
– Chcemy dziś przede wszystkim złożyć niskie pokłony, gratulacje i podziękowania dla naszej Filharmonii Kameralnej, podziękować twórcom i współtwórcom tego znakomitego zespołu! – mówił prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.

Koncert „Partita. Lutosławski i jego inspiracje” zakończył obchody Roku Witolda Lutosławskiego w Łomży. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej, noszącej od pięciu lat imię kompozytora, poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, zaś w roli solistów wystąpiło dwoje skrzypków: wybitny wirtuoz Roman Lasocki oraz jego utalentowana uczennica Kornelia Grądzka.
– Jestem człowiekiem bardzo emocjonalnym – mówi Roman Lasocki. – Z Witoldem Lutosławskim i jego dziełem jestem głęboko związany, chociażby przez Partitę, którą miałem przyjemność dziś wykonać. Dwukrotnie nagrywałem ją na płyty, ponad 300 razy grałem na całym świecie, głównie z orkiestrą. I jestem ogromnie dumny z tego, że Łomża, miasto duże, ale przecież nie moloch, ma tak świetną orkiestrę i kapelmistrza, dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego!

Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Michaela Meissnera połączył dwa światy: muzyki polskiej i meksykańskiej. Program opatrzony tytułem „Warszawa i Meksyk” wypełniły bowiem, między innymi, utwory Fryderyka Chopina, oraz licznych kompozytorów pochodzących z Meksyku lub z nim związanych, z José Pablo Moncayo na czele. W czwartek w Łomży odbyło się europejskie prawykonanie utworu Llano Alegre jego autorstwa. Inne utwory twórców z Meksyku również zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, podobnie jak Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22 Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty z Korei Południowej Jikyo Junga.

Koncert Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego pod kierownictwem Krzysztofa Kusiel –Moroza nieodwołalnie zakończył IX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W kościele pw. Krzyża Św. chór oraz soliści: Anna Wyrzykowska, Krzysztof Ciupiński – Świątek i Andrzej Marusiak, zaprezentowali utwory Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego oraz Johna Lennona, a punktem głównym programu niedzielnego koncertu była „Msza kreolska” wybitnego argentyńskiego kompozytora Ariela Ramíreza. Wcześniej artyści wystąpili w kościele pw. Świętego Ducha w Kadzidle.

Uroczysty koncert galowy zwieńczył IX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W Katedrze pw. Michała Archanioła zabrzmiało, po raz pierwszy wykonane w Łomży w całości, oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla. Autorami tego artystycznego wydarzenia byli wykonawcy z Norwegii, Szwecji, Anglii i Polski: Sigrid Vetleseter Bøe (sopran), Ann-Kristin Jones (alt), Matthew Long (tenor), James Birchall (bas), chór Kristiansund Kammerkor oraz Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Orkiestrę oraz chór poprowadził Peder Rensvik, dyrygent i dyrektor artystyczny Kristiansund Kammerkor. Koncert zakończyła długotrwała owacja na stojąco i bis.

Kwartet Alla Breve, złożony z muzyków Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, jak co roku wystąpił na festiwalu Sacrum et Musica. Łomżyńscy kameraliści w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki zaprezentowali się dwukrotnie tego samego dnia. Najpierw w kościele pw. Św. Brunona z Kwerfurtu MB, a wieczorem w kościele zakonnym Benedyktynek pw. Trójcy Przenajświętszej. Oba koncerty nosiły tytuł „Współczesność i tradycja”, a solistką była sopranistka Joanna Ewa Chętnik.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży rozpoczęła sezon artystyczny 2013/2014 koncertem „Lutosławski in memoriam”. Był to kolejny z cyklu koncertów odbywających się w Roku Lutosławskiego, dlatego na jego program złożyły się przede wszystkim utwory tego kompozytora, jednego z najwybitniejszych nie tylko w historii polskiej muzyki. Łomżyńscy filharmonicy wystąpili pod batutą włoskiego dyrygenta Giuseppe Bruno, a jako soliści zaprezentowali się: tenor Rafał Żurakowski oraz drugi gość z Włoch, saksofonistka Valentina Renesto.
– To mój pierwszy raz, jeśli chodzi o występy związane z Rokiem Lutosławskiego – mówi Rafał Żurakowski. – Tym bardziej się cieszę, że mogło się to stać na tak znamienitym festiwalu, w Łomży leżącej tak blisko Drozdowa i z orkiestrą imienia Lutosławskiego!

Koncerty organowe już od lat należą do jednego z głównych punktów programu Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Takiego recitalu nie mogło więc zabraknąć również na tegorocznej edycji festiwalu, a miejscem wymarzonym do jego realizacji po raz kolejny okazała się łomżyńska Katedra pw. św. Michała Archanioła. Za organami w charakteryzującej się wspaniałą akustyką świątyni po raz kolejny w historii festiwalu zasiadł wybitny wirtuoz Jan Bokszczanin, a towarzyszyła mu sopranistka Małgorzata Trojanowska, odpowiedzialna również za prowadzenie koncertu.

Burzą oklasków zakończył się koncert na Zamku Królewskim w Grodnie. W niedzielę 21 września 2013 roku na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie zagrała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Wybitny saksofonista Paweł Gusnar oraz jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce, istniejąca ponad pół wieku Capella Bydgostiensis, wystąpili wspólnie w Ostrołęce podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrę poprowadził dyrektor artystyczny FKiWL Jan Miłosz Zarzycki, zaś program koncertu wypełniły przede wszystkim utwory z bardzo popularnej, nominowanej do prestiżowej nagrody Fryderyk 2013,  płyty „Saxophone Impressions”, nagranej przez Pawła Gusnara z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Tegoroczną edycję festiwalu „Sacrum et Musica” zainaugurowało tradycyjne „Preludium festiwalowe” w łomżyńskim kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Tydzień później odbyły się dwa kolejne koncerty w Wygodzie i Puchałach, jednak uroczysta inauguracja mogła mieć miejsce tylko w łomżyńskiej Katedrze pw. św. Michała Archanioła.

Koncert „Muzyczna podróż po Hiszpanii” kwartetu Quatuor Europa w ramach Dni Łomży 2013 zakończył sezon artystyczny 2012/2013 Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Hiszpański, chociaż złożony z muzyków wywodzących się z Belgii, Polski i Rumunii, kwartet wykonał ponadczasowe dzieła kompozytorów hiszpańskich oraz wykorzystujących w swej twórczości folklor tego kraju, m.in. Isaaca Albéniza, Pablo Sarasate i Georgesa Bizeta. Dodatkowymi atrakcjami wieczoru były: prowadzona przez skrzypaczkę Annę Radomską degustacja wina z winnicy Bodegas Piedemonte oraz pokazy materiałów multimedialnych i filmu dokumentalnego, pokazujących piękno Hiszpanii.

Przedostatni koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w sezonie artystycznym 2012/2013 stał pod znakiem muzyki mistrzów takich jak: G.F. Haendel, J. S. Bach i W. A. Mozart. Orkiestrę poprowadził wybitny maestro Marek Pijarowski, a w roli solisty wystąpił jeden z najzdolniejszych polskich śpiewaków młodego pokolenia, kontratenor Damian Ganclarski. Zaś tytuł koncertu – „Mistrzowie batuty” okazał się proroczy w kontekście tego, że po przerwie za pulpitem dyrygenckim stanął sam Amadeusz...

Kolejny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w sezonie artystycznym 2012/2013 okazał się koncertem kameralnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Na scenie zaprezentował się bowiem Passion Septet Ensemble w składzie: Magdalena Goc – obój, Mateusz Goc – waltornia, Adam Januszkiewicz – fortepian, Jacek Krupa – flet, Henryk Marszałek – klarnet, Bogdan Szczepański – kontrabas, Wiesław Wasik – klarnet. Z jednym wyjątkiem zespół tworzą muzycy łomżyńskiej Filharmonii, zaś na program ich kolejnego koncertu w rodzinnym mieście złożyły się kompozycje z kręgu muzyki klasycznej oraz muzyka rozrywkowa – często w zaskakujących opracowaniach.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży p/d Jana Miłosza Zarzyckiego przygotowała tradycyjną „Muzyczną majówkę” z okazji Narodowego Święta 3 Maja. Na program tego specjalnego koncertu złożyły się symfoniczne oraz popularne tańce, zaś w roli solisty wystąpił jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów, wirtuoz tego instrumentu, Wiesław Prządka. Nie obyło się też dla niespodzianek miłych dla uszu melomanów ceniących również dźwięk  mniej znanych instrumentów.

Wybitny dyrygent Jerzy Salwarowski poprowadził orkiestrę łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej w utworach  Francesco Geminianiego,  Jana Sebastiana Bacha i Józefa Haydna. W roli solisty wystąpił jego syn, równie ceniony w kraju i na świecie pianista, Hubert  Salwarowski, który wykonał Koncert fortepianowy  A-dur BWV 1055 J. S. Bacha. Koncert „Rodzinne muzykowanie” był kolejną, po wcześniejszym „W świecie klasyków”, ucztą dla melomanów spragnionych klasycznych kompozycji w doskonałym wykonaniu.

Kolejny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wypełniły dzieła tylko jednego, za to wybitnego i bardzo wszechstronnego twórcy – Carla Philippa Emanuela Bacha. Orkiestrę poprowadził dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, znany już łomżyńskiej publiczności Andrzej Kosendiak. Jak soliści zaprezentowali się zaś wybitni artyści młodego pokolenia: Marta Niedźwiecka (klawesyn), Julia Karpeta (viola da gamba) oraz Krzysztof Karpeta (wiolonczela, viola da gamba).

Podczas kolejnego koncertu z cyklu obchodów Roku Witolda Lutosławskiego Filharmonia Kameralna w Łomży przypomniała następne utwory z dorobku jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i zarazem swego patrona. Program dopełniły kompozycje Mozarta i Haydna – twórców wyjątkowo cenionych przez Witolda Lutosławskiego.
Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Gabriele Pezone, zaś w roli solistki wystąpiła wybitna skrzypaczka Marta Magdalena Lelek. Dla obojga artystów był to swoisty debiut: Marta Magdalena Lelek po raz pierwszy wykonała piosenki Lutosławskiego, Gabriele Pezone zaś pierwszy raz dyrygował jego utworami.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego jak co roku uczciła  Dzień Kobiet wyjątkowym koncertem. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, zaś w roli solisty wystąpił doskonale w Łomży znany multiinstrumentalista Jerzy Karwowski.
Na entuzjastycznie przyjęty przez publiczność występ złożyły się wielkie romantyczne przeboje, popularne tematy filmowe oraz różnorodne dzieła muzyki klasycznej. Były też kwiaty dla pań oraz ogromna niespodzianka, kiedy w jednym utworze orkiestrę poprowadził jej poprzedni dyrektor, Tadeusz Chachaj.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego swym kolejnym koncertem sprawiła, że po jego zakończeniu usatysfakcjonowani byli zarówno miłośnicy klasyki, jak i muzyki popularnej w orkiestrowych opracowaniach. Wszystko to za sprawą programu „Rozważni i romantyczni”, którego gwiazdą był jeden z najbardziej cenionych włoskich wiolonczelistów młodszego pokolenia, Roberto Trainini. Orkiestrę poprowadził znany i lubiany w Łomży dyrygent Bohdan Jarmołowicz, zarazem autor aranżacji większości utworów zagranych w drugiej części koncertu.

 Łomżyńska Filharmonia Kameralna rozpoczęła obchody Roku swego patrona, Witolda Lutosławskiego, jako bodaj pierwsza w kraju, bo już 10 stycznia, podczas koncertu „Niespodzianki noworoczne”. Dziewięć dni później  pierwszy z zaplanowanego cyklu koncertów zorganizowało mieszczące się w rodowym dworku Lutosławskich Muzeum Przyrody w Drozdowie, goszczące kwartet – złożony notabene  z muzyków Filharmonii Kameralnej – Alla Breve z programem „Ludowe inspiracje Witolda Lutosławskiego”.
W lutym przyszła pora na wspólne przedsięwzięcie obu instytucji, które zorganizowały uroczystą inaugurację obchodów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Jak solista wystąpił wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz, mogący poszczycić się nie tylko mianem muzyka, który wykonywał jako pierwszy w Polsce wiele dzieł Lutosławskiego, ale cieszył się również przyjaźnią Mistrza i jego rodziny.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wzięła udział w tradycyjnym koncercie kolędowym w Katedrze pw. św. Michała Archanioła w Łomży. W rolach solistów wystąpili: sopranistka Małgorzata Trojanowska, Żaklina Olchowik, Cezary Domański oraz przedstawiciele utalentowanej łomżyńskiej młodzieży. Zaśpiewały również: zespół muzyki dawnej Voci Unite i chór z kościoła Krzyża Św. Spes Unica p/d Katarzyny Szmitko, Studio Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, chór Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży oraz chór Państwowej Szkoły Muzycznej i i II stopnia w Łomży p/d Piotra Dąbrowskiego.

Dyskografia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wzbogaciła się o kolejną płytę. Najnowszym albumem w dorobku łomżyńskich filharmoników jest nagrany z barytonem Grzegorzem Piotrem Kołodziejem krążek „Polska liryka wokalna” z utworami Edwarda Pałłasza, Henryka Czyża, Tadeusza Bairda oraz Pawła Łukaszewskiego.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła obchody Roku swego patrona już na pierwszym tegorocznym koncercie. Jeszcze przed oficjalną ogólnopolską inauguracją Roku Lutosławskiego 25 stycznia oraz łomżyńską, która odbędzie się 7 lutego, w Łomży zabrzmiały utwory jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Tradycyjnie już, koniec starego i początek nowego roku świętowało w łomżyńskiej Filharmonii nader liczne grono melomanów. Przyciągnęły ich nie tylko nazwiska gwiazd wieczoru: sopranistki Marty Antoniny Wyłomańskiej, barytona Piotra Kowalczyka i pochodzącego z Boliwii dyrygenta Rubena Silvy, ale również zapowiadane liczne niespodzianki oraz, przede wszystkim, wyjątkowa atmosfera tego muzyczno – towarzyskiego wydarzenia.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj