Edukacja muzyczna - audycje dla przedszkoli

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży od 1988 roku organizuje Audycje Muzyczne. Te muzyczne spotkania odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, przeznaczone są dla najmłodszych melomanów, przedszkolaków.

Audycje muzyczne to forma edukacji mająca na celu budzenie wrażliwości muzycznej i otwarcie na muzykę poważną. Dzieci zapoznają się z instrumentami, ich budową, dźwiękami, terminami muzycznymi. Audycje prowadzi wiolonczelistka Iga Marta Ludkiewicz.

TEMATY AUDYCJI MUZYCZNYCH  W SEZONIE  2021/2022

Wrzesień 2021

„Filharmonia dla każdego”
Filharmonia jest dla każdego…i dużego i małego. Każdy może zostać melomanem, dlatego wspólnie z muzykami tej instytucji wyruszymy w świat muzyki. Dowiemy się czym jest Filharmonia, jak należy się w niej zachowywać, oraz co można w niej usłyszeć.

Październik 2021
„Jesienne nastroje”
Czy muzyka ma nastroje? Oczywiście, że tak! Wspólnie się w nie wsłuchamy. Nie przeoczymy też gamy i jej dźwięki dobrze poznamy.

„Dla Ojczyzny gramy i śpiewamy”
W jakich okolicznościach jest wykonywany Hymn Państwowy i jaką postawę należy wtedy przyjąć? Omówimy to na naszym spotkaniu. Wysłuchamy również pieśni patriotycznych.

Grudzień 2021
„Kolędy czas”
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest doskonałym momentem, żeby przypomnieć sobie najpiękniejsze kolędy. Wraz z zaproszonymi muzykami będziemy wspólnie kolędować.

Styczeń 2022
„Taneczny karnawał”
Karnawał jest czasem świętowania, zabawy, tańca oraz różnych rytmów. Poznamy polskie tańce narodowe, a także dostojnego walca i tango.

Luty 2022
„Muzycznie, filmowo, bajkowo...”
Nie od dziś wiadomo, że muzyka odgrywa ogromną rolę w filmie i bajkach. Dlatego wspólnie wyruszymy w świat dźwięków szklanego ekranu.

Marzec 2022
„Muzyczne spotkanie z Fryckiem”
Fryderyk Chopin jest jednym z największych polskich kompozytorów. Poznamy go trochę bliżej, oraz wsłuchamy się w jego twórczość.

Kwiecień 2022
„Muzyczne powitanie wiosny”
Czy muzyka może nam coś opowiadać? Czy ma swój język? Dowiemy się czym jest muzyka ilustracyjna i jak mogą brzmieć dźwięki naśladowcze. Wspólnie przywitamy wiosnę.

Maj 2022
„Odwiedziny u lutnika”
Kim jest lutnik i co możemy znaleźć w jego pracowni? Czy instrumenty smyczkowe mają duszę? Dowiemy się tego, oraz wielu ciekawostek na ich temat.

Czerwiec 2022
„Wypoczynek z muzyką”
Wielkimi krokami zbliża się czas podróży i wypoczynku. Bez względu na to, gdzie jesteśmy, muzyka jest wszędzie wokół nas. Wysłuchamy kilku utworów, które wprowadzą nas w wakacyjne nastroje.

ORGANIZATOR AUDYCJI MUZYCZNYCH
Ewa Kaszuba