X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et Musica"
07.09.2014 – 19.10.2014

Szanowni Państwo, Drodzy Melomani!

Oto rozpoczynamy dziesiąty festiwal Sacrum et Musica, który tak szczęśliwie w ubiegłym roku przybrał międzynarodową formułę. Znów będziemy przez prawie dwa miesiące delektować się szlachetnym pięknem muzyki, która rozbrzmiewa nie tylko w salach koncertowych, ale też w zabytkowych często wnętrzach okolicznych świątyń. Nie tylko teraźniejszość, ale też historia sztuki ukazuje nam tę wspaniałą harmonię, która łączy muzykę kameralną i świątynne wnętrza; nie tylko akustycznie i estetycznie, ale też z racji swej szczególnej atmosfery pomagające w jej pełnym przeżywaniu.

Jak zwykle prezentować będziemy muzykę różną: tę sakralną i świecką, poważną i lekką. Wychodzimy bowiem z założenia, iż o rzeczywistej wartości sztuki decydują jedynie estetyczne i duchowe wartości, które z sobą niesie.

Dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu jest dla nas wyjątkowo trudna. Mecenasi, którzy dotychczas wspierali nasze działania, tym razem nie okazali się hojni, to postawiło jubileuszowy festiwal pod znakiem zapytania. Postanowiliśmy jednak zrealizować go, widząc ogromne zainteresowanie, którym cieszy się on w wielu ośrodkach, szczególnie tych, w których od lat odbywają się nasze koncerty.

W trudnych dla kultury czasach jej organizatorzy muszą się wspierać i integrować. Dlatego też inauguracyjny koncert będzie swoistym skupiskiem dobrych energii, które aktywizują kulturalne środowisko naszego miasta. Łączymy więc siły: koncert inauguracyjny będzie też zwieńczeniem Festiwalu Filmowego organizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych, a wystąpi w nim organizator jednej z najciekawszych imprez kulturalnych Łomży – świetny tenor, Jacek Szymański.

W kolejnych koncertach występować będą nie tylko znani i utytułowani artyści, ale też wykonawcy młodzi i debiutujący, jak np. utalentowany litewski akordeonista – Jonas Stonkus, czy sopranistka – Hanna Zajączkiewicz. Festiwal zakończy spektakularny koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją jej szefa – Andrzeja Kosendiaka, którzy wykonają dzieło jednego z największych muzycznych geniuszy – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podobno słynny francuski dramaturg, Éric-Emmanuel Schmitt powiedział:

Bach - to muzyka którą pisze Bóg.
Mozart - to muzyka, której Bóg słucha.

Życzę Państwu na cały festiwalowy czas wielu wspaniałych muzycznych przeżyć!

Jan Miłosz Zarzycki
Dyrektor Naczelny i Artystyczny
Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży

Program Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica" 2014