A+ A A-

Muzyczne baśnie na mikołajki

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży jak co roku przygotowała dla młodszych i starszych słuchaczy familijny koncert mikołajkowy. Znany aktor Wojciech Wysocki z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wykonali dwie muzyczne baśnie:
„Śpiąca królewna” i „Peer Gynt”, ilustrowane muzyką ze suit Piotra Czajkowskiego i Edwarda Griega. Ogłoszono też wyniki II edycji konkursu plastyczno-muzycznego „Barwy muzyki” i wręczono nagrody zwycięzcom i wyróżnionym.

O tym, że młodzi słuchacze są na koncertach łomżyńskich filharmoników mile widziani wiadomo nie od dziś. Dzieci chętnie chodzą na regularne koncerty orkiestry – młodsze z towarzyszeniem rodziców bądź dziadków, starsze już samodzielnie, czemu sprzyjają też rozliczne inicjatywy w rodzaju programu „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”. Nie brakuje też koncertów organizowanych  specjalnie dla młodszych słuchaczy z okazji Dnia Dziecka i mikołajek. Zainteresowanie tymi imprezami jest zwykle tak duże, że nie kończy się na jednym koncercie i tak też było w czwartek 8 grudnia. Południowy koncert w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży zgromadził przede wszystkim grupy zorganizowane z łomżyńskich szkół i był też doskonałą okazją do ogłoszenia wyników konkursu „Barwy muzyki”. Wpłynęło nań aż 114 prac z 28 placówek oświatowych, z których jury w składzie: przewodniczący konkursowej komisji, poeta Henryk Gała, malarka  Teresa Adamowska i Mirosław Korona, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, do finału zakwalifikowało 28 rysunków. Zwycięzcami okazali się uczniowie łomżyńskich szkół: Antonina Pisalska, Natalia Napiórkowska oraz Marcin Mertens i to ich prace trafiły do książeczki najnowszej płyty Filharmonii Kameralnej, nagranej z wybitnymi flecistami, Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem.
– Podjęliście się sprawy naprawdę trudnej, namalowania muzyki! – podkreślał przewodniczący jury Henryk Gała. – Wybraliśmy tych, którzy nie próbowali ilustrować muzyki, nutek, rysować instrumentów, ale szukali w formie kolorów tego czegoś, co odpowiada ich wyobrażeniom muzyki
Na wniosek Teresy Adamowskiej jury przyznało też Nikoli Sochackiej z Łomży nagrodę specjalną, zaś wyróżnienia otrzymali: Maja Smolińska, Paweł Eliasz, Piotr Koczyński, Aleks Zięba, Mikołaj Babiel, Łukasz Jabłecki, Katarzyna Pawlewska, Wojciech Dardziński, Aleksandra Milewska i
Mateusz Jemielity. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace wyeksponowano przed sceną, tak aby zainteresowani mogli się z nimi zapoznać. Nie był to koniec plastycznych atrakcji podczas koncertu, bowiem wykonywane przez orkiestrę utwory: I i II Suitę „Peer Gynt” Edwarda Griega oraz Suitę z baletu „Śpiąca królewna” op. 66a Piotra Czajkowskiego ilustrowały, wyświetlane na ekranie, barwne prace uczniów łomżyńskiego liceum plastycznego.
– Ładne są te wszystkie rysunki, widać, że dzieci postarały się – ocenia jeden z uczestników koncertu. – To dobrze, że nasza orkiestra organizuje takie konkursy i koncerty, bo warto od najmłodszych lat zachęcać dzieci do kontaktu z wartościową i piękną muzyką!
Tego samego zdania są też rodzice, tacy jak np. pani Magdalena, która przyszła na koncert z rocznym synkiem i trzyletnią córeczką – dostrzega bowiem ogromne zalety edukowania dzieci również na tej płaszczyźnie oraz pozytywny wpływ muzyki na ich dalszy rozwój.
Plusy organizowania takich koncertów dostrzega też czytający bajki Wojciech Wysocki, dla którego była to zresztą sentymentalna podróż do czasów, gdy w latach 70. ubiegłego wieku z towarzyszeniem orkiestry często występował z kolegami aktorami przed młodymi słuchaczami.
– Miało to wartość edukacyjną, czego dowody mam nawet po latach, gdy już dojrzalsi uczniowie przypominają mi, że kiedyś byłem w ich szkole i mówiłem np. „Fortepian Szopena” Norwida  – zauważa Wojciech Wysocki. – Myślę, że teraz jest to w zaniku, a jeżeli jest, to w ograniczonych szkołach – nie słyszę, żeby się takie rzeczy często robiło, a szkoda. Poza tym, jeśli czegoś nie poznamy, to się tego boimy. Muzyka poważna wydaje się czymś niedostępnym, muzyką tylko dla wybranych, a przecież tak nie jest. Ten dzisiejszy koncert świadczy o tym, bo przecież muzyka Griega jest melodyjna i przyjemna, a kiedy powstawała można ją było nazwać nawet muzyką popularną. Ale czasy się zmieniły i troszeczkę nam niestety „spsiały” gusta, dlatego z dużą radością przyjąłem zaproszenie na taki koncert!
Poza atrakcjami muzycznymi i pasjonującymi opowieściami o przygodach Śpiącej królewny i Peer Gynta dzieci spotkała też bardzo przyjemna niespodzianka – wizyta Mikołaja, który w przepastnym worku miał nie tylko mnóstwo słodyczy, ale też muzyczne prezenty dla tych, którzy najlepiej odpowiadali na pytania dotyczące bohaterów czwartkowego koncertu.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Wiesław Wiśniewski


 
Filharmonia Kameralna
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj