Program XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
30.08.2020 – 11.10.2020

A+ A A-

Corde Sonore

SACRUM ET MUSICA 2020

26 września 2020
ŁOMŻA, godz. 19:00
, Kościół p.w. Matki Bożej Bolesnej Braci Mniejszych Kapucynów

TRIO CORDE SONORE:
ADRIAN STANCIU – altówka
IGA MARTA LUDKIEWICZ – wiolonczela
WOJCIECH POPIELARZ – gitara
W programie: A. Vivaldi, H. Villa-Lobos, K. Marcussen

WSTĘP WOLNY
bezpośrednia transmisja na
www.facebook.com/filharmonialomza

ADRIAN STANCIU
Adrian Stanciu urodził się w Iaşi w Rumunii, w rodzinie z wieloletnią tradycją muzyczną. Już jako sześciolatek pobierał lekcje gry na skrzypcach, aby w wieku lat czternastu rozpocząć grę na altówce.
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego „George Enescu” w Iaşi i Uniwersytetu Muzycznego MDW w Wiedniu. Już podczas studiów, które ukończył z wyróżnieniami oraz specjalnymi nagrodami za wybitne osiągnięcia, doceniono jego talent muzyczny przyznając mu liczne, międzynarodowe stypendia artystyczne m.in. Stypendium Yehudi Menuhin (2011), ECMA (2012) czy NASOM – The New Austrian Sound of Music (2015).
Zdobywca wielu nagród jako solista i altowiolista kwartetu smyczkowego. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Konkurs „George Georgescu” (Rumunia) 2003 - 1. miejsce oraz 2004 - 1. miejsce, Nagroda Albana Berga, Nagroda Kreneka oraz Nagroda Artis w konkursie „ISA-Wettbewerb” w Reichenau (Austria), Grand Prix Festiwalu „Aix-en-Provence“ 2012 (Francja), 1. miejsce w Konkursie „Windisch“ 2014 w Wiedniu (Austria), 2. miejsce i Nagroda Publiczności „Peter Druce” oraz Nagroda „Musica Viva Australia” na Międzynarodowym Konkursie „Melbourne International Chamber Music Competition” 2015 (Australia).
Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich pod czujnym okiem znakomitych profesorów i pedagogów muzycznych m.in. u Ivry Gitlisa, Harolda Schlichtiga, Gerharda Schulza i Miguela da Silvay.
Adrian Stanciu współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami i orkiestrami jako solista oraz członek orkiestry. Występował w największych salach koncertowych Europy, Ameryki Południowej i Australii, m.in. Wigmore Hall London, Beethoven Haus Bonn, Grand Théâtre de Bordeaux, Ateneum Bukareszt, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Melbourne Recital Centre. Jego dotychczasowy dorobek artystyczny wieńczą liczne nagrania dla radia i telewizji oraz nagranie kilku płyt.

 

IGA MARTA LUDKIEWICZ
Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat w PSM w Białymstoku w klasie Ewy Łoś. Ukończyła studia na UMFC w Warszawie na Wydziale Instrumentalno - Pedagogicznym w Białymstoku (specjalność dodatkowa: kameralistyka) z wyróżnieniem. Swoje umiejętności kształciła pod kierunkiem prof. Wojciecha Walaska. Brała udział w wielu kursach muzycznych. W 2014 roku zdobyła I nagrodę na II International Master Competition for Music Teachers w kategorii kameralistyka. Trzykrotnie koncertowała z Orkiestrą Kameralną i Symfoniczną we Francji. Kilka lat z rzędu była liderem wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej UMFC w Warszawie - Wydziału Instrumentalno Pedagogicznego w Białymstoku pod batutą m.in.: Paul Kantschieder (Austria), Dainius Pavilionis (Litwa), Sergey Khorovets (Ukraina), Jerzy Salwarowski, Adam Klocek, Maciej Sztor, Kazimierz Dąbrowski, Marta Kluczyńska, Paweł Kos-Nowicki, Nikolai Makarevich oraz w Orkiestrze Kameralnej Sinfonia Academica, z którą w listopadzie 2012 roku nagrała płytę (DUX). W 2015 roku wystąpiła solo z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Obecnie jest liderem wiolonczel w Filharmonii Kameralnej w Łomży im. Witolda Lutosławskiego, z którą w listopadzie 2019 roku miała przyjemność nagrać płytę, oraz jedną z partii solowych utworu Narew Concerto na Orkiestrę Smyczkową Sławomira Czarneckiego. Czynnie koncertuje, angażuje się w wiele projektów muzycznych, zajmuje się muzyką nie tylko klasyczną, ale także rozrywkową i alternatywną, którą wykonuje na wiolonczeli elektrycznej. Jest członkiem zespołu Acoustic Desires oraz Imagery.

 

WOJCIECH POPIELARZ
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka. Studiował także na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w tejże uczelni. Nauczyciel dyplomowany  w ZPSM I i II st. w Ełku. Od 2019 nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Filia w Ełku.
Koncertował w 13 krajach Europy i USA. Obok recitali solowych i autorskich- wykonuje muzykę kameralną w duetach z fletem, ze skrzypcami, organami, chórem mieszanym czy kwartetem smyczkowym.
Jako solista wykonywał koncerty z orkiestrami: Filharmonii Dolnośląskiej,Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Kameralnej im W.Lutosławskiego w Łomży, Filharmonii w Grodnie na Białorusi, w Siauliaj na Litwie, Orkiestrą Connecticut Virtuosi w  Hardford USA. Także Kwartetem Podlaskim Filharmonii w Białymstoku oraz Kwartetem Smyczkowym im Ciurlonisa z Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Współpracował z dyrygentami: Jerzy Salwarowski, Jan Miłosz Zarzycki, Dariusz Tabisz, Adrian Sylven Mackiewicz, Borisas Traubas- wykonując dzieła pisane na gitarę i orkiestrę takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Ferdinando Carulli, Mauro Giuliani, Joseph Haydn, Joaquin Rodrigo,  Aleksander Tansman.
Z Chórem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej wykonywał dzieło na głosy i gitarę Castelnuovo Tedesco pt "Romancero Gitano" napisane w oparciu o poezję Federico Garcia Lorca.
Koncertuje na lutniczym instrumencie (CUSTOM) z pracowni mistrzowskiej Jerzego Wysockiego z Krakowa oraz gitarze historycznej z 1830 roku z Monachium. Muzykę dawną natomiast na lutni z 1800.
Brał udział w kursach mistrzowskich u takich artystów jak: Frederico Zigante (Francja), David Tannenbaum (USA), Jorge Cardoso (Hiszpania), Jad Azkoul (Izrael), Jerzy Nalepka, Alina Gruszka, Tomasz Zawierucha (Polska).
Największym sukcesem wykonawczym było Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie  w Fivizzano (Włochy 2002) oraz tamże I miejsce w duecie z Algimantasem Pauliukevicius z Wilna w 2003.
Nagrywał dla TVP PR I, TVP Białystok, RAI – 3, TV-Litwy, a także mediów lokalnych.
Juror w konkursach gitarowych – Wilno (Litwa), Templin (Niemcy),Olsztyn,Kaliningrad,Gomel (Białoruś), także juror w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej pod patronatem Prezydenta RP A. Kwaśniewskiego (edycja 2003).
Od 1994 r. prezes organizacji pozarządowej – Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne ESK. W ramach jej działalności: dyrektor Studium Muzycznego ESK, wydawca gazety „Ełk i My”, organizator ok. 200 koncertów muzyki klasycznej, dziesięciu edycji Festiwali i Konkursów  Międzynarodowych, oraz akcji charytatywnych.
Współzałożyciel i redaktor pisma społeczno-kulturalnego pt "Ełk i My", także autor tekstów do pism branżowych: "Twoja Muza", "Sześć strun świata".
We współpracy z fundacją "Teraz Muzyka" wykładowca letnich kursów mistrzowskich w Gdańsku, Olsztynie i Goniądzu.
Kompozytor. Za trzy częściowy utwór pt "Sonatina Wiosenna G dur op.2" w 2015 r. otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim "Renesans gitary". Pisze miniatury, etiudy, formy klasyczne, muzykę programową, fingerstyle, muzykę teatralną, a także piosenki wraz z tekstami. Napisał m.in. muzykę do spektaklu "Tryptyk Rzymski", opartego na poezji Jana Pawła II. W 2019 w wydawnictwie Absonic ukazał się drukiem pierwszy zbiór nut pt. "Uśmiechnij się" https://sklep.giszowiec.org/Wojciech-Popielarz-Usmiechnij-sie-Kompozycje-na-gitare-klasyczna-i-akustyczna
Istotną rolę w  działalności W. Popielarza odgrywa pedagogika. Prowadzona przez niego orkiestra gitarowa (40 osób) złożona z większości uczniów  ZPSM I i II st  i Studium  Muzycznego koncertowała wielokrotnie na festiwalach w Niemczech, Rosji, Białorusi, Włoszech, Litwie, Francji i Watykanie. Uczniowie osiągali najwyższe miejsca na konkursach krajowych i zagranicznych. Tylko w latach 2014-2015 uzyskali 25 nagród od III do I.  W grudniu 2016 klasa wzięła udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Caceres (Hiszpania), a w 2018 w XIV Międzynarodowym Festiwalu w Panama City. Obecnie uczniowie przygotowują się do udziału w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sankt Petersburgu (1-3.02.2020).
15 grudnia 2016 r. wystąpił z recitalem gitarowym w Auli Teatralnej Centrum Nauk Humanistycznych UWM w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Tradycja 45-lecia edukacji muzycznej w Olsztynie. Problematyka kształcenia muzycznego na poziomie studiów wyższych w zmieniającym się obrazie zjawisk kulturowych".
Za działalność edukacyjną, artystyczną i promocję kultury nominowany na Ełczanina Roku  oraz wielokrotnie nagradzany, m.in:
- 2004 Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- 2005 Nagroda Starosty Powiatu Ełckiego
- 2006 Nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- 2007 Nagroda Prezydenta Miasta Ełk
- 2008 nominacja do nagrody Prezydenta Ełku Biała Lilia w kategorii Ambasador Ełku.
- 2009 laureat VI edycji konkursu Najlepszy z Najlepszych org. Urząd Marszałkowski w Olsztynie
- 2013 Srebrny Medal Zasługi nadany przez Prezydenta RP B. Komorowskiego
- 2017 Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Ełk
- 2019 Osobowość roku w Ełku w kategorii Kultura. org. Polska The Times

 

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj