Program XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
30.08.2020 – 11.10.2020

A+ A A-

Wieczór muzyki skrzypcowej

SACRUM ET MUSICA 2020

20 września 2020
ŁOMŻA, godz. 19:00
, Kościół pw. Miłosierdzia Bożego

ALEKSANDRA SZWEJKOWSKA-BELICA – skrzypce
MARIA BELICA – skrzypce
ANNA RUTKOWSKA-SCHOCK – fortepian
W programie m.in.: H. Wieniawski, D. Szostakowicz, R. Twardowski

WSTĘP WOLNY
bezpośrednia transmisja na
www.facebook.com/filharmonialomza

ALEKSANDRA SZWEJKOWSKA-BELICA
Aleksandra Szwejkowska-Belica w roku 1995 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły. W 1997 roku ukończyła z najwyższą notą dwuletnie studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim (Niemcy) w klasie prof. Wandy Wiłkomirskiej. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Tadeusza Wrońskiego na kursach mistrzowskich w Łańcucie i Żaganiu.
Jest laureatką kilku konkursów skrzypcowych i kameralnych m.in. Konkursu Skrzypcowego im. K. Szymanowskiego w Zakopanem (1987), Konkursu Skrzypcowego w Katowicach (1988), Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1992). Uczestniczyła w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991) oraz w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Taipei na Tajwanie (1994). Była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Częstochowy, a także niemieckiej fundacji DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst). Jako solistka współpracowała z dyrygentami: Tomaszem Bugajem, Renardem Czajkowskim, Zbigniewem Gancerzewiczem, Czesławem Grabowskim, Jerzym Koskiem, Czesławem Orsztynowiczem, Pawłem Przytockim, Jerzym Salwarowskim, Marcinem Sompolińskim, Jerzym Swobodą, Piotrem Warzechą, Tsung Yeh, Janem Miłoszem Zarzyckim.
Na stałe współpracuje z pianistami: Cezarym Saneckim oraz Michałem Rotem.
Nagrała 5 płyt CD:
- Barwy wieczoru – miniatury skrzypcowe, 1996 r. z pianistką Barbarą Dmochowską
- Kaprys polski – polska muzyka skrzypcowa, 2006 r. z pianistą Cezarym Saneckim
- Kolędy Beliców i Saneckich 2011 r.
- Karol Szymanowski violin works I – dzieła K. Szymanowskiego na skrzypce i fortepian, 2011 r. z pianistą Cezarym Saneckim – Nominacja do Nagrody Fryderyk 2012.
- Pieśń o ziemi – polska muzyka skrzypcowa, 2018 r. z pianistami Cezarym Saneckim i Michałem Rotem.
Koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Palestyna – Betlejem, Słowacja, Czechy, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA). Wykonuje muzykę solową i kameralną. Jej repertuar obejmuje pozycje od baroku do muzyki współczesnej.
Jest dyrektorem artystycznym dwóch festiwali: Skrzypce pod Żaglami na Mazurach oraz Jurajska Jesień Muzyczna w Częstochowie. Jest organizatorem Czarnoleskiego Kursu Skrzypcowego, Kursu Smyczkowego w Domach Konesera w Trzcinie, przez kilka lat prowadziła również warsztaty skrzypcowe na Podhalu. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Otrzymała Nominację do Nagrody Fryderyk 2012 za płytę Karol Szymanowski Violin Works I. W roku 2015 otrzymała Nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie muzyki za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej.
W roku 2016 otrzymała tytuł doktora sztuki. Tematem pracy był „Wpływ stylistyki Karola Szymanowskiego na polskich kompozytorów XX w. na przykładzie wybranych dzieł G. Bacewicz, R. Palestra, Sz. Laksa, R. Twardowskiego i J. Łuciuka”.
Jej pasją jest odkrywanie i promowanie dzieł polskich kompozytorów, zwłaszcza mało znanych lub zupełnie zapomnianych. Zainicjowała i zorganizowała Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie. Celem konkursu jest promocja dzieł polskich kompozytorów wśród dzieci
i młodzieży oraz nauczycieli, a także upamiętnienie wybitnej polskiej skrzypaczki – Wandy Wiłkomirskiej.
Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym jako recenzent oraz redaktor nutowy. PWM wydało pod jej redakcją m.in. Taniec polski z baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra, a jesienią br. ukaże się również kompozycja Juliusza Łuciuka – Trzy miniatury na skrzypce i fortepian. Aleksandra Szwejkowska-Belica prowadzi również aktywną działalność naukową, biorąc udział w sesjach naukowych, zwłaszcza dotyczących muzyki polskiej.

 

MARIA BELICA
Maria Belica jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J.Żebrowskiego w Częstochowie
w klasie skrzypiec dr Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Obecnie jest studentką III roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka.
Jest laureatką ponad 30 konkursów skrzypcowych i kameralnych. Do najważniejszych osiągnięć należy: I miejsce oraz Nagroda specjalna na International Violin Competition of Guimarães w Portugalii - 2019,
I miejsce na  XVI International Violin Music Competition „Young Paganini” w Legnicy – 2018, III miejsce na XVII International Competition of  B.Warchal „Talents for Europe” w Dolnym  Kubinie na Słowacji 2017, Wyróżnienie na Makroregionalnych Przesłuchaniach CEA w Chorzowie – 2017 (miejsc nie przyznawano), Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu im. Aleksandry Januszajtis w Gdańsku – 2017, III miejsce na XV International Violin Music Competition Young Paganini w Legnicy – 2017, IV miejsce na International Competition of  B.Warchal „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji – 2016, III miejsce na International Violin Competition of J. Kocian w Usti nad Orlici w Czechach – 2015.
Uczestniczyła w wielu warsztatach skrzypcowych pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów: prof. Wandy Wiłkomirskiej, prof. Bartosza Bryły, prof. Łukasza Błaszczyka, prof. Jakuba Jakowicza, prof. Roberta Szredera, prof. Szymona Krzeszowca, prof. Piotra Tarcholika, prof. Ingolfa Turbana z Monachium i prof. Alfredo Garcia Serrano z Madrytu.
W roku 2018 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ośmiokrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy, dwukrotnie Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Występowała jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną ZSM
w Częstochowie. W 2015 r. dokonała nagrań dla Akademii Filmu i Telewizji, gdzie jako solistka wykonała II Koncert H. Wieniawskiego https://www.youtube.com/watch?v=GhokCcAHcmk. Podczas Koncertu Dyplomantów z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela wykonała brawurowo II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (2018). Wielokrotnie koncertowała również w Europejskim Centrum Kultury Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich – Konstancin-Jeziorna, oraz w Zamku Królewskim w Warszawie w ramach cyklu „Młodzi Wirtuozi”, organizowanym przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.
Brała udział w nagraniach  płyty CD „Kolędy Beliców i Saneckich”. Koncertowała podczas wielu festiwali m.in.: Festiwalu Jurajska Jesień Muzyczna – 2017, 2016, 2015, 2014, Festiwalu Muzyka u Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach – 2017, VI Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj” w Częstochowie – 2016, Festiwalu – Święto Muzyki w Częstochowie – 2015, 2014, VII Letnim Festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy – 2014, Festiwalu Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem – 2007, 2008, 2011, Festiwalu Skrzypce pod Żaglami – Mazury 2018, 2016, 2014, 2013, 2012.
Aktualnie przygotowuje się do nagrań płyty CD z dziełami kompozytorów polskich na dwoje skrzypiec m.in.: Romana Palestra, Michała Spisaka, Grażyny Bacewicz oraz Romualda Twardowskiego. Nagrania realizowane będą ze skrzypaczką – Aleksandrą Szwejkowską-Belicą w roku 2020, wydanie płyty w roku 2021.

 

ANNA RUTKOWSKA-SCHOCK
Anna Rutkowska-Schock urodziła się we Wrocławiu, gdzie zaczynała naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego, a studia magisterskie ukończyła w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Jest zatrudniona w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na stanowisku profesora nadzwyczajnego oraz w PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Posiada stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzycznej.    
Pianistka była finalistką Europejskiego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt w 1992 r. oraz laureatką Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 1996 r., a w 1997 roku otrzymała stypendium na Boise State University w Idaho (USA), gdzie kształciła się pod kierunkiem prof. Madeleine Forte. W 2003 roku podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize na Sycylii otrzymała nagrodę dla najlepszego pianisty kameralisty. Jako jedna z głównych laureatów tego konkursu wzięła udział w licznych koncertach na terenie USA (m.in. wielokrotnie w Carnegie Hall).  Anna Rutkowska-Schock była oficjalnym akompaniatorem podczas kilkunastu międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Rzymie, Peru, na Słowacji i na Sycylii oraz podczas kilku ogólnopolskich konkursów wokalnych. Jest oficjalnym pianistą Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie oraz Australian Flute Festival, który odbywa się co dwa lata w różnych miastach na terenie Australii.
Pianistka dotychczas otrzymała kilkadziesiąt dyplomów uznania za wyróżniający się akompaniament podczas krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych i skrzypcowych.  Uczestniczyła w pracach jury jako juror kilku edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize na Sycylii oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Surabaya (Indonezja) w 2011 r.
Latem 2006 r. wzięła udział w 2-miesięcznym kursie i festiwalu muzycznym Summer Academy of Music w Santa Barbara (California, USA), na który została zaproszona w wyniku przesłuchań konkursowych
w nowojorskiej Juilliard School. W 2007 r. była dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Amerykańskiej, który odbył się we Wrocławiu.
Anna Rutkowska-Schock prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Miała okazję współpracować z muzykami z ok. 40 krajów świata koncertując na pięciu kontynentach. W swoim dorobku posiada pięć płyt CD.
Od 2016 r. pianistka jest członkiem australijskiego zespołu kameralnego The Hourglass Ensemble,
z którym  występuje w regularnych projektach na terenie Australii. Zespół promuje przede wszystkim twórczość kameralną kompozytorów australijskich, a także wykonuje najcenniejsze dzieła klasycznej i romantycznej literatury kameralnej. Dotychczas z zespołem The Hourglass Ensemble pianistka wystąpiła w katedrze w Brisbane, w Wesley Music Centre w Canberze, w konsulacie Polski w Sydney oraz wielokrotnie w Utzon Room w Sydney Opera House.
W 2017 r. została uhonorowana odznaką Ministra Kultury i Sztuki Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj