Program XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
30.08.2020 – 11.10.2020

A+ A A-

W jesiennych nastrojach

SACRUM ET MUSICA 2020

20 września 2020
GRAJEWO, godz. 12:00
, Kościół pw. Św. Jana Pawła II
KOLNO, godz. 17:00, Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA – sopran
MARTA MATUSZEWSKA-MAZANEK – sopran koloraturowy
IWONA WALL – mezzosopran
KWARTET SMYCZKOWY FKWL W ŁOMŻY:
PIOTR SAWICKI – I skrzypce, AGNIESZKA SOBOLEWSKA – II skrzypce
ADRIAN STANCIU – altówka, IGA MARTA LUDKIEWICZ – wiolonczela
W programie m.in.: G.F. Haendel, G. Gershwin, S. Moniuszko

WSTĘP WOLNY
bezpośrednia transmisja na
www.facebook.com/filharmonialomza

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA
Profesor sztuk muzycznych, doktor habilitowany.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G. Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Następnie brała udział w premierowych przestawieniach opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago, USA.
Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia.
Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.
W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W.A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera. Była również wielokrotnie solistką Festiwali Operowo?Operetkowych w Ciechocinku.
Działalność pedagogiczną rozpoczęła na Uniwersytecie Łódzkim – w Katedrze Edukacji Artystycznej. Następnie współpracowała z UMFC z Wydziałem Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.
Od 2010 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim aktywną działalność koncertową. Prowadzi spotkania z twórcami kultury w ramach Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej.
Jest twórcą i dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Program festiwalu skupia się na muzyce klasycznej, a wydarzenia w jego ramach odbywają się w całym mieście i okolicach. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Od 2009 roku prowadzi Międzynarodowe Warsztaty Wokalne w Kutnie.
Wydała płyty CD: Odgłosy wiosny (2003), Ave Maria – muzyka sakralna (2004), Najpiękniejsze kolędy (2004), Kolędy polskie - T. Trojanowski (2009), Liryki na sopran z fortepianem do słów M. Konopnickiej, M. Matuszewskiego (2012), Stanisław Moniuszko - najpiękniejsze pieśni (2019)
W 2011 otrzymała Honorową Nagrodę Prezydenta Miasta Kutna w dowód uznania za szczególne zasługi w zakresie promocji Kutna poprzez wieloletnią działalność artystyczną.
W 2014 roku otrzymała medal "Pro publico bono" im. Sabiny Nowickiej - za wybitne dokonania dla kultury polskiej i miasta Łodzi, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.
W 2014 roku została odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W 2016 odznaczona Medalem Złotym za długoletnia służbę, nadanym przez Prezydenta RP.
W 2017 odznaczona medalem „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego”, nadanym uchwałą Rady Powiatu w Kutnie i Zarządu Powiatu w Kutnie – za wieloletnią działalność artystyczną i wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju kultury, popularyzację wiedzy o Powiecie oraz wkład w rozwój i promocję Powiatu Kutnowskiego w sferze życia społecznego, nauki i kultury.
W 2018 odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP.

 

MARTA MATUSZEWSKA-MAZANEK
W 2020 ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie prof. Anny Jeremus-Lewandowskiej. Z powodzeniem brała udział w licznych konkursach wokalnych. Największym jej sukcesem było zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach (2019). Ma na swoim koncie koncerty z poznańską Orkiestrą Dętą MPK, pod dyrekcją Jarosława Goerlicha, koncert z Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych (Aula UAM w Poznaniu). W styczniu 2020 roku wystąpiła z chórem i orkiestrą na scenie Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera, pod dyrekcją Przemysława Naumanna. Wykonała wówczas polskie kolędy w opracowaniu Jana Maklakiewicza, a w lutym, wspólnie z wybitnym wirtuozem skrzypiec Arturem Banaszkiewiczem, na koncercie karnawałowym Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Przez dwa lata uczęszczała do studia teatralno aktorskiego STA w Poznaniu. Od sześciu lat aktywnie uczestniczy w Mistrzowskich Warsztatach Wokalnych w Kutnie, organizowanych przez prof. dr hab. Annę Jeremus Lewandowską.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IWONA WALL
W 2020 roku uzyskała dyplom magisterski z wyróżnieniem w klasie w klasie prof. Anny Jeremus-Lewandowskiej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Ukończyła także Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu.
Od najmłodszych lat jej pasją jest śpiew i taniec. Przez 12 lat była członkinią Zespołu Piosenki i Tańca „Tirlitonki” w Kołobrzegu, z którym występowała na różnorodnych scenach w kraju i za granicą. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Swoje zainteresowania związane ze śpiewem rozwija pod okiem wybitnych instruktorów. Od 2014 członkini Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnanensis, z którym realizuje wiele projektów muzycznych i edukacyjnych. Uczestniczyła w nagraniu płyty jubileuszowej z okazji 25-lecia Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnaniensis, brała udział między innymi: w Festiwalu Mozartowskim „Mozart OFF” organizowanym przez Warszawską Operę Kameralną. W 2015 roku na scenie Teatru w Grudziądzu wykonała partię Łucji w spektaklu operowym „Zamek na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego. W 2019 kreowała partię Jadwigi z spektaklu „Kontuszowy Moniuszko” w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
W 2018 roku dołączyła do Poznańskiego Chóru Kameralnego Poznań Chamber Choir, z którym realizuje różnorodne projekty muzyczne m. in. na deskach scen Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Szczecińskiej i wielu innych. Wraz z chórem uczestniczyła w nagraniu płyty z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Brała udział w wielu kursach mistrzowskich pod okiem znakomitych pedagogów m.in. Jadwigi Rappe, Mariusza Kwietnia, Evy Blahovej, Valerie Girard, James’a Grey’a, Brygidy Bziukiewicz- Kulig, Bożeny Harasimowicz, Jadwigi Gałęskiej- Tritt, Anny Jeremus- Lewandowskiej.
Miała okazję współpracować z wybitnymi dyrygentami t.j. Krzysztof Penderecki, Przemysław Neumann, Jose Maria Florencio, Maciej Figas, Bartosz Michałowski, Warcisław Kunc, Łukasz Borowicz, Jan Zarzycki i wielu innych.
Jako wokalistka realizuje wiele projektów edukacyjnych, estradowych i teatralnych występując na scenach teatrów i filharmonii, w kraju i zagranicą.
Od 2017 roku prowadzi zajęcia edukacyjne z zakresu emisji głosu, techniki wokalnej oraz ruchu scenicznego i dykcji w Gminnym Domu kultury w Rogowie. Jest także instruktorem podczas wokalnych ART CAMP organizowanych przez Barbarę Tritt.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj