Program XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
30.08.2020 – 11.10.2020

Serdenada

KONCERT ODWOŁANY

SACRUM ET MUSICA 2020

5 września 2020
ŁOMŻA, godz. 19:00,
Kościół pw. Św. Brunona z Kwerfurtu MB

LITEWSKA ORKIESTRA KAMERALNA (LITWA)
W programie: W.A. Mozart, P. Czajkowski, V. Bartuli

LITEWSKA ORKIESTRA KAMERALNA
Założona przez Prof. Saulius Sondeckis jest uważana za jedną z najlepszych i najbardziej znanych litewskich orkiestr na świecie. 23 kwietnia 1960 roku orkiestra rozpoczęła próby i dała swój pierwszy koncert 30 października tego samego roku, rozpoczynając karierę i zdobywając uznanie publiczności i krytyków na Litwie oraz za granicą. LKO była pierwszą litewską orkiestrą, która uzyskała oficjalną zgodę na koncerty poza granicami Związku Radzieckiego: w 1966 dała dwa koncerty w NRD. Młoda i energiczna grupa najlepszych litewskich smyczkowców była ciągle doceniana zarówno przez krytyków, jak i melomanów. Kilka lat później, w roku 1976, LKO wystąpiła z wielkim sukcesem na Festival International Echternach w Luksemburgu. Ten występ otworzył orkiestrze drzwi do wielu zaproszeń do najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie.
Przez wiele lat swojego istnienia LKO wystąpiła w całej Europie, obu Amerykach, Australii, Azji i Afryce. Orkiestra na Festival International Echternach wystąpiła aż 7 razy i zdobyła specjalną nagrodę festiwalu - Grand Lion medal. Wykonując repertuar od baroku przez największe hity muzyki klasycznej, wciąż włącza do swoich programów nowe dzieła i nagrania. Wielokrotnie dokonywała prawykonań pod batutą najlepszych światowych dyrygentów.
Orkiestra zamawiała utwory u Arvo Pärta, Alfreda Schnittke na wczesnym etapie ich kariery oraz popolaryzuje twórczość tych kompozytorów.
LKO promuje litewską muzykę na świecie i dokonała prawykonań ponad 200 dzieł M.K.Čiurlionisa, Balysa Dvarionasa, Stasysa Vainiūnasa oraz innych znanych litewskich kompozytorów. W 2019 roku CD z dziełami litewskich kompozytorów: B.Kutavičiusa, A.Martinaitisa andi O.Balakauskasa nagrane razem z dyrygentem Adrija Čepaitė zyskało międzynarodowe uznanie.
Przez pięć dekad LKO nie tylko wykonało niezliczoną liczbę koncertów z wieloma solistami, dyrygentami i chórami, a również dokonało ponad 100 nagrań najróżniejszego repertuaru. Dziś LKO nie tylko zachowuje najwyższy poziom doskonałości artystycznej, ale również odkrywa nowe ścieżki kreacji i prezentuje nowe programy każdego roku.
"Oczekuję od orkiestry tego, czego wymagam od siebie: aby osiągnąć najwyższy poziom wykonania artystycznego i technicznego; stale poszukiwać nowych sposobów interpretacji. Wierzę, że jest to osiągalne, a LKO zasługuje na to, aby być jedną z najlepszych orkiestr na świecie." mówi dyrektor artystyczny orkiestry.