Program XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
2.09.2018 – 14.10.2018

Latynoski duet

SACRUM ET MUSICA 2018

23 września 2018 r. (niedziela)
OSTRÓW MAZOWIECKA, godz. 10:00
– Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ul. 3 Maja 3
ZAMBRÓW, godz. 13:00 – Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, ul. Cmentarna 2

RUBEN SILVA – dyrygent
ALEJANDRINA VAZQUEZ (MEKSYK) – sopran
W programie m.in.: J.S. Bach, A. Vivaldi, W.A. Mozart, H. Wieniawski

RUBEN SILVA
Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, urodzony w stolicy swojego kraju – La Paz. Studiował w Konserwatorium Muzycznym, a następnie na Uniwersytecie Katolickim w rodzinnym mieście. W 1975 został dyrygentem orkiestry Konserwatorium oraz założył Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną. W 1978 otrzymał stypendium polskiego rządu na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, gdzie przez pięć lat kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego. W 1983 został laureatem i otrzymał nagrodę dla najmłodszego finalisty III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Został także finalistą Międzynarodowego Konkursu Radia i Telewizji w Budapeszcie. Brał udział w kursach dyrygenckich prowadzonych przez R. Vardaniana w La Paz i Franco Ferrarę w Sienie we Włoszech.
Występuje gościnnie prawie we wszystkich Filharmoniach w Polsce. Współpracuje z takimi orkiestrami, jak: NOSPR, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w Polsce i na świecie. Brał udział w licznych tournée i festiwalach z polskimi zespołami w całej Europie i Japonii. Koncertował w większości krajów Europy, w Libanie i Ameryce Południowej.
W 2012 został uhonorowany przez władze polskie Złotym Krzyżem Zasługi.

Działalność zawodowa:
* 1983–1992 i od 1997 – dyrygent Warszawskiej Opery Kameralnej
* 1992–1994 – Dyrektor Artystyczny Opery Wrocławskiej
* 1994–1997 – Dyrektor Artystyczny Filharmonii Koszalińskiej
* 1995–1997 – Dyrektor Artystyczny Opery Krakowskiej
* 1997–2000 – współpraca z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie oraz z Belgradzką Operą Kameralną
* od 2000 – Dyrektor Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej
* od 2005 - 2013 – Dyrektor Artystyczny Filharmonii Koszalińskiej
* od 2008 – współpraca z Orkiestrą Symfoniczną Bogoty (Kolumbia)
* od 2009 – pierwszy gościnny dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz (Boliwia)
* 2012–2013 – Kierownik muzyczny Teatru Wielkiego w Łodzi
* 2013-2016 – Dyrektor Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej
* 2017 – dyrygent Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie
* 2018 – Dyrektor Naczelny i Artystyczny Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

ALEJANDRINA VAZQUEZ RAMIREZ
Tytuł magistra muzyki z wyróżnieniem uzyskała na Autonomicznym Uniwersytecie Baja California (UABC). Meksykańska sopranistka Alejandrina Vázquez odbyła studia wokalne m.in. u Ignacio Clapés'a Dianny Ruggiero, Haliny Nadi, Patricii Craig, Olivera Miljaković, Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej, Ramón'a Vargas'a y Octavio Aréval'a.
Koncertowała we Francji, Hiszpanii, na Kubie, w Rumunii, w Polsce, USA, Austrii i w Meksyku.
Koncerty z jej bogatym repertuarem, poczynając od pieśni artystycznej, muzyki kameralnej, muzyki współczesnej, aż po operę, były transmitowane w Radio UNAM (Autonomicznego Narodowego Uniwersytetu Meksyku) oraz Meksykańskiego Instytutu Radia Meksyku. Vázquez pracowała z takimi dyrygentami i orkiestrami, jak, m.in. Francisco Savín (Orkiestra Symfoniczna Narodowego Konserwatorium Muzycznego), Srba Dinic (Orkiestra Symfoniczna Ministerstwa Marynarki Wojennej), David Rodríguez De La Peña (Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Autonomicznego Baja California), Kurt Sprenger (Fort Worth Symphony Orchestra), Marco Balderi (Orchestra Festivalului Darclée), Adam Klocek (Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej), Bartosz Żurakowski (Orkiestra Kameralna Filharmonii Sudeckiej).
Alejandrina Vázquez skupiła się szczególnie na współczesnej muzyce meksykańskiej, dając światowe premiery koncertowe oryginalnych dzieł takich kompozytorów, jak Santos Cota, Félix Mora, David Rodríguez, Enrique González Medina, Venus Rey Jr i Bryan Banks. Zaśpiewała w światowej premierze opery "Anita" Melesio Morales'a w języku hiszpańskim (oryginalnie napisanej w języku włoskim). Była w tym dziele odtwórczynią głównej roli w produkcji Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych z udziałem Orkiestry Ministerstwa Marynarki Wojennej Meksyku. W repertuarze Alejandriny Vázquez znajdują się takie role, jak Bastiana w "Bastián i Bastiana", Serpina w "La Serva Padrona", Alice w "Falstaffie", Hero w "Betrice i Benedic", Siostra Genovieva i Siostra Dolcina w "Sour Angelica", Lauretta w "Gianni Schichi" i Hero en "L´Egisto" (BASOTI San Francisco CA), Anita "Anicie", a w listopadzie 2017 r. w Polsce, Fiordiligi w "Cosí fan tutte".
Dotychczasowa produkcja dyskograficzna Alejandriny Vázquez, to płyty CD z "Las Divas" (2011), "Las Divas Sinfónico" (2015) z oryginalnymi dziełami David'a Rodríguez'a De La Peña oraz "Bachianas Mexicanas 1 y 2" (2016) Venus Rey Jr, dostępne na głównych muzycznych platformach cyfrowych jako Spotify oraz iTunes.
Obecnie Alejandrina Vázquez jest na drugim roku operowych studiów magisterskich na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, będąc pod opieką prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej.