Program XIV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
2.09.2018 – 14.10.2018

Grodzieńska Capella

SACRUM ET MUSICA 2018

2 września 2018 r. (niedziela)
OSTROŁĘKA, godz. 18:30
– Kościół pw. Św. Franciszka z Asyżu, ul. Bohaterów Warszawy 21

GRODZIEŃSKA CAPELLA
WŁADIMIR BORMOTOW (BIAŁORUŚ) – dyrygent
MARINA GOROWAJA (BIAŁORUŚ) – sopran
WŁADIMIR GOROWOJ (BIAŁORUŚ) – baryton
W programie m.in.: J.S. Bach, F. Mendelssohn, F. Chopin, G. Rossini, P. Czajkowski, M. Glinka

GRODZIEŃSKA CAPELLA powstała w październiku 1990 roku. Od pierwszego koncertu orkiestra przyciągnęła uwagę publiczności, a wszystkie kolejne występy kończyły się zawsze sukcesem. Podstawą orkiestry jest sekcja smyczkowa (22 artystów), która jest poszerzona w niektórych programach o instrumenty dęte.
Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 800 dzieł kompozytorów z różnych epok, szkół i tendencji stylistycznych (Bacha, Mozarta, Haydna, Mendelssohna, Brittena, Czajkowskiego, Szostakowicza, Schnittkego i innych.). Niektóre z dzieł dzięki orkiestrze zabrzmiało na Białorusi po raz pierwszy. Orkiestra występowała na wielu międzynarodowych festiwalach: Europejskie Spotkania Muzyczne (Niemcy), Festiwal muzyki chrześcijańskiej (Norwegia), Jesienna Camerata (Polska), Festiwal muzyki Bacha i Vivaldiego, Muzyka Bacha i klasyków wiedeńskich (Rosja) i wielu innych. Zespół koncertował nie tylko na Białorusi, ale także w Niemczech, Francji, Polsce i innych krajach europejskich.
W ostatnich latach orkiestra współpracuje z niemieckimi chórami i uczestniczy w wykonaniu kantat i oratoriów Haydna, Mozarta, Mendelssohna. Taka współpraca jest dla orkiestry okazją do poszerzania współpracy międzynarodowej oraz możliwością do promowania twórczości kompozytorów narodowych.
Głównym celem, który stawia sobie zespół, to działania kulturalne i edukacyjne. W związku z tym, w każdym sezonie koncertowym orkiestra oferuje młodzieży wiele nowych programów (do 10 rocznie). Orkiestra współpracuje z wybitnymi artystami: V. Kruglov, V. Olovnikov, N. Zavgorodnyaya, S. Krinitskaya, S. Lukashenko, A. Ahmetova, N. Zavgorodny, T. Tischenko, P. Kolomiychuk, laureaci międzynarodowych konkursów: A. Petrov, M. Belashuk, O. Brileva, P. Telepnev, K. Keduk, L. Soloduhina, E. Bormotova i inni. Z orkiestrą wysępują również młodzi artyści reprezentujący najlepsze uczelnie Białorusi, Rosji, Polski i Niemiec.
Grodzieńska Capella razem z Mińskim Baletem stworzyła dwa filmy baletowe do muzyki Vivaldiego i Bondarenko.
Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Władimir Bormotow.

WŁADIMIR BORMOTOW
Urodził się w 1959 roku. Ukończył Państwowe konserwatorium oraz studia podyplomowe na Białoruskim Konserwatorium w Mińsku. Jest dyrektorem artystycznym Państwowej Instytucji Kultury "Grodzieńska Capella" i dyrygentem orkiestry "Grodzieńska Capella", która pod jego kierownictwem dała ponad 500 koncertów na Białorusi i za granicą. Władimir Bormotow jest również profesorem i przewodniczącym wydziału instrumentalnego Państwowego Uniwersytetu imienia Janki Kupały w Grodnie. Został odznaczony medalem im. Franciszka Skorina.