Program XIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
20.08.2017 – 8.10.2017

Uroczyste zakończenie festiwalu

SACRUM ET MUSICA 2017

8 października 2017 r. (niedziela)
ŁOMŻA, godz. 19:00
– Katedra Łomżyńska pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25

WARSZAWSKI CHÓR CHŁOPIĘCY I MĘSKI PRZY UMFC
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
KRZYSZTOF KUSIEL-MOROZ – kierownictwo chóru
W programie: J. Rutter – Requiem

WARSZAWSKI CHÓR CHŁOPIĘCY I MĘSKI
Powstał w roku 1990 z inicjatywy  Rektora ówczesnej Akademii Muzycznej im. F. Chopina Warszawie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest profesor UMFC Krzysztof Kusiel-Moroz Od roku 1998 istnieje także chór męski, w skład którego wchodzą wychowankowie chóru chłopięcego, obecnie uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci.
Warszawski Chór Chłopięcy i Męski daje rocznie około 30 koncertów tak w kraju jak i za granicą. Na repertuar Chóru składają się dzieła niemal wszystkich epok od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po najnowsze kompozycje powstałe w naszych czasach. Osobny rozdział w działalności zespołu stanowią wielkie dzieła oratoryjne wykonywane w wielkich salach koncertowych, często pod batutą znakomitych dyrygentów. Od roku 1994 Chór współpracował z takimi sławami jak Antoni Wit, Kazimierz Kord, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk, Yoav Talmi, Philippe Herreweghe, Valeryj Gergiev, a także Krzysztof Penderecki, którego utwory (Pasja, Jutrznia, Credo) na stałe weszły do koncertowego repertuaru Chóru.
Istotną formą działalności Zespołu są wyjazdy zagraniczne, podczas których Chór spotkał się z dużym uznaniem zarówno wśród publiczności jak i krytyki. Chór odwiedził m.in. Holandię Niemcy, Francję Litwę, w 1999, 2001 i 2003 roku odbył trzy długie tournee po Japonii, koncertując w wielu prestiżowych salach koncertowych Tokio, Osaki, Nagoi, Hiroszimy i Nagasaki. Śpiewał Pasję K. Pendereckiego na festiwalach Echternach w Luxemburgu, Penderecki Festspielle w Muenster, Europaische Festwoche w Passau, Festivall de la Chaise Dieu. Także w Polsce współpracuje z największymi instytucjami muzycznymi takimi jak Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki Opera Narodowa, Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans.
Poza działalnością koncertową Warszawski Chór Chłopięcy i Męski prowadzi działalność fonograficzną. Mimo krótkiej kariery artystycznej może pochwalić się całkiem pokaźną fonoteką: płyta CD Stabat Mater G.B. Pergolesiego (1996), płyta CD Jutrznia K. Pendereckiego, muzyka M. Lorentza do filmu Zabić Sekala (również CD 1998), płyta CD pt. Muzyka Chóralna Romantyków Niemieckich, płyta CD i kaseta Wśród nocnej ciszy, pierwsze światowe nagranie utworu G. Crumba Star Child , płyty CD Credo (1999) i Pasja (2002) K. Pendereckiego oraz udział w nagraniu ostatniej płyty Zdzisławy Sośnickiej Magia serc. Płyta z nagraniem kompozycji G. Crumba Star Child w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięcego otrzymała w roku 2001 nagrodę GRAMMY.
W roku 2006 chór był laureatem 2 międzynarodowych konkursów: II miejsce na Europejskim Konkursie Muzykującej Młodzieży w Neerpelt (Belgia), i Złote Pasmo na Międzynarodowym Konkursie Śpiewu Chóralnego w Bratysławie (Słowacja). W 2007r został zwycięzcą jednego z najsłynniejszych europejskich konkursów: Seghizzi Corale w Gorizii we Włoszech.
W roku 2009 Warszawski Chór Chłopięcy został zaproszony na koncerty w ramach Polska Year w Wielkiej Brytanii, gdzie śpiewał Pasję K. Pendereckiego w Katedrze w Canterbury, a także dał kilkanaście koncertów w Londynie i regionie Cornwall. W wyniku znakomitych recenzji prasowych po tym tournee, Chór ponownie został zaproszony na Wyspy Brytyjskie w roku 2011. W  listopadzie 2011 Zespół gościł na Litwie, miesiąc później w Berlinie, a w lipcu 2012 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórlanym w Lecco we Włoszech.
Poza działalnością koncertową, opiekująca się Chórem Fundacja Warszawskiego Chóru Chłopięcego organizuje zajęcia z edukacji artystycznej dla dzieci, wyjazdowe warsztaty muzyczne, a także animację w różnych dziedzinach sportu.