Program XII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
04.09.2016 – 23.10.2016

A+ A A-

Klucz tajemnicy

SACRUM ET MUSICA 2016

16 października 2016 r. (niedziela)
CZYŻEW, godz. 11:00 – Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, ul. Duży Rynek 15
OSTRÓW MAZOWIECKA, godz. 19:00 – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ul. 3 Maja 3

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
BARTOSZ ŻURAKOWSKI– dyrygent
JUDITH LE MONNIER (FRANCJA) – skrzypce
W programie: J.S. Bach, W.A. Mozart, C. Saint-Saens, H. Wieniawski

WSTĘP WOLNY

BARTOSZ ŻURAKOWSKI
"...Dzielę dyrygentów na „maszerujących” i „śpiewających”, ze zdecydowaną preferencją tych drugich. W moim odczuciu, Bartosz Żurakowski jest właśnie z opcji tych „śpiewających”. Jego narracja, fraza i czas zapewniają przyjemność i radość słuchania muzyki, czyli tego, po co przecież słuchacz przychodzi na koncert."
prof. Jerzy Marchwiński (III Symfonia - G. Mahlera)

"...Wykonanie, było całkowitym triumfem Barto¬sza Żurakowskiego, który orkiestrę tego wieczora prowadził; dyrygenta wybitnego, o bardzo osobistym stylu. Akompaniował solistce znakomicie, wrażliwie i inspirują¬co, to wszystko odbywało się w tle, a raczej w brzmieniach orkiestry, na jaką Bartosz Żurakowski miał wpływ hipnotyczny."
Kazimierz Rozbicki "Muzyka 21" (Koncert skrzypcowy - B. Brittena)

"...after only a few bars, when it became abundantly clear that this was a man who lived and breathed music, with a very clear beat, but who, rather in the mould of Neeme Jarvi, needed constant watching. The Orchestra of Scottish Opera also responded magnificently to the Maestro, and as we reached the closing section of the work, the intensity of the emotion of this wonderful music left me struggling to hold back the tears. I hope it's not too long till our next concert with Maestro Zurakowski!"
Alan Robertson "Herald Scotland" (Requiem - G. Verdi)

Bartosz Żurakowski zaliczany jest przez krytykę do grona wybitnych dyrygentów swojej generacji. Obecnie piastuje funkcję pierwszego dyrygenta w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Rok 2013 był dla artysty rokiem przełomowym w karierze dyrygenckiej, przyczyniły się do tego przychylne recenzje płyty CD wydanej przez Divine Art Records, z dwoma koncertami skrzypcowymi maltańskiego kompozytora Karla Fioriniego, ukazane w prasie brytyjskiej, portugalskiej, nowozelandzkiej, francuskiej i amerykańskiej. Zaowocowało to licznymi zaproszeniami do filharmonii w Meksyku, Peru, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji, Czech, Rosji, Turcji, Kanady, Niemiec i Szkocji
W maju 2014 roku artysta został zaproszony do Królewskiej Orkiestry Symfonicznej Opery Szkockiej, która pod jego batutą wykonała Requiem Verdiego, podczas jubileuszowego koncertu 30-lecia City Glasgow Chorus.
W 2015 roku Bartosz Żurakowski ponownie poprowadzi królewskich artystów, tym razem w programie Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena. W marcu 2015 roku rozpoczął również współpracę z Operą Lwowską, w której poprowadził premierowe przedstawienie Aidy G. Verdiego.
W głównym kręgu zainteresowań artysty obok muzyki symfonicznej jest muzyka oratoryjna i operowa. Koncertował z wybitnymi śpiewakami: Gwendolyn Bradley (USA), Jonitą Lattimore (USA), Rebeccą Afonway-Jones (Walia), Paul Keohone (Szkocja), Anush Hovhanuisyan (Armenia), Kałudi Kałudowem (Bułgaria), Mariną Andriejewą (Rosja), Małgorzatą Walewską, Bożeną Harasimowicz, Iwoną Hossą, Zofią Kilanowicz, Wiesławem Ochmanem, Piotrem Lempą, Izabelą Kłosińską, a także Andrzejem Dobberem i Ewą Podleś. Współtworzył również gale operowe prowadzone przez Bogusława Kaczyńskiego.
Współpracował także z najwybitniejszymi solistami: Kają Danczowską, Nealem Larrabee (USA), Ingolfem Wunderem (Austria), Alexiem Volodinem (Rosja), Evgeni’em Mikhailovem (Rosja), Eugenem Indjić’em (USA), Aleną Baevą (Rosja), Piotrem Palecznym, Simonem Trpceskim (Macedonia), Shlomo Mintzem (Izrael), Jeremy Findley’em (Kanada), Marianem Sobulą, Sergiejem Kasprovem (Rosja), Piotrem Pławnerem, Martinem Kasikiem (Czechy), Borisem Kraljevićem (Montenegro), Massimo Mercellim (Włochy).
Począwszy od 50. jubileuszowego sezonu artystycznego 2001/2002 do 2015 roku był związany z rodzimą filharmonią jako dyrygent i menedżer Filharmonii Opolskiej. W latach 2011-2015 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Filharmonii Opolskiej.
W 2007 roku reaktywował Chór Filharmonii Opolskiej, którego jest dyrygentem.
W październiku 2010 roku artysta poprowadził III Symfonię Gustawa Mahlera z udziałem Ewy Podleś, chórów i orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej, za którą otrzymał pochlebne recenzje.
Bartosz Żurakowski jest polskim dyrygentem młodego pokolenia. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University w 2011 roku uzyskał tytuł Master Busisness of Administration.
Urodził się w Opolu i w tym mieście od wczesnego dzieciństwa wchodził w świat muzyki – najpierw poprzez atmosferę domu rodzinnego, w którym silne są tradycje muzyczne, a następnie na drodze edukacji w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu.
W szkole średniej zainteresował się sztuką dyrygencką i ona stopniowo stawała się jego pasją.
Studia rozpoczął na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie tajniki sztuki dyrygenckiej poznawał pod kierunkiem wybitnego mistrza batuty i pedagoga Kazimierza Wiencka, a po jej ukończeniu studiował na wydziale dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie. Również bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi mistrzami polskiej batuty – Jerzym Semkowem, Stanisławem Skrowaczewskim i Tadeuszem Strugałą wpłynął na jego osobowość dyrygencką.
Bartosz Żurakowski brał udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich – krajowych i międzynarodowych – m.in. Marka Tracza i Kurta Masura. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego.

 

 

JUDITH LE MONNIER
Urodziła się w 1987 roku w Wersalu. Pochodzi z rodziny polsko-francuskiej o głębokich tradycjach muzycznych. Grę na skrzypcach rozpoczęła w 9 roku życia.
Studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem w roku 2005 w Conservatoire National De Region w Wersalu w klasie Prof. A .Goularda.
W roku 2011 Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. J. Jakowicza.
Jest laureatką wielu konkursów m. in Concours Vatelot w Paryżu, Concours Nerini w Paryżu.
Koncertuje jako solistka i kameralistka na wielu festiwalach m.in: Warszawska Jesień, Festival Leman, Festival de Douai, Festival de la Croix de Bois, Festival de Montmorency, Mois Moliere w Wersalu, Festival Pays d'Haneau, Festival Valdres (w Norwegii), Międzynarodowy Festiwal w Bardejovie (Słlowacja).
Koncertuje jako solistka z orkiestrą "SOLISTES DE VERSAILLES" we Francji, z FILHARMONIĄ im. W. Lutosławskiego w Łomży oraz orkiestrą MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU Wakacje z Muzyką w Nowym Sączu.
Występowała w prestiżowych salach m.in: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Sofii, Salon de l’Ambassade Polonaise w Paryżu, Salon d’Honneur des Invalides w Paryzu, Théâtre Montansier w Wersalu, Polskim Instytucie w Wiedniu, Salon de l’ Hôtel de Ville w Wersalu, Kosciele Saint Louis des Français w Rzymie, Cathédrale Notre-Dame w Paryżu.
Koncertuje w zespołach kameralnych z solistami de l’Orchestre Philharmonique de Nice.
Ze swoją siostrą pianistka Marielle Le Monnier koncertuje w duecie sonatowym.
Nagrała płytę wspólnie z Prof. Barbarą Halską i z Mariuszem Niepiekło (pierwszy trębacz Filharmonii Narodowej w Warszawie) z utworami E. Ewaizena.
Od Roku 2014 gra w Orchestrze Philharmonique de Nice i współpracuje z Orchestre National d’Ile de France oraz z Orchestre Philharmonique de Monte Carlo.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj