Program XII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
04.09.2016 – 23.10.2016

Perły klasyki

KONCERT Z OKAZJI JUBILEUSZU URZĘDU GMINY W ZAMBROWIE

SACRUM ET MUSICA 2016

24 września 2016 r. (sobota)
ZAMBRÓW, godz. 15:45 – Sala Widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. Prymasa St. Wyszyńskiego 2a

JUAN GARCIA RODRIGUEZ (HISZPANIA) – dyrygent
EWA DĘBKO – sopran
ZBIGNIEW DĘBKO – baryton
W programie: W.A. Mozart, G. Caccini, G. Bizet, A.L. Webber

JUAN GARCIA RODRIGUEZ
Dyrygent, kompozytor i pianista. Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Współczesnej ZAHIR ENSEMBLE. Studia muzyczne odbył w Wyższym Konserwatorium Muzycznym im. Manuela Castillo w Sewilli oraz na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu (tytuł magister sztuki, specjalność „Kompozycja” w klasie Reinharda Febela, „Dyrygentura Chóralna” w klasie Karla Kampera, „Dyrygentura Orkiestrowa” w klasie Dennisa Russella Daviesa i Jorge Rottera). Koncertuje w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii (Szkocja), Republice Południowej Afryki, Serbii, Francji oraz Polsce. Pod jego batutą grały takie orkiestry jak: Mozarteum Orchester Salzburg, Brucknerorchester Linz, Tonkünstler Ensemble, Orkiestra Uniwersytetu Mozarteum, Orkiestra Presjovem, Real Orquesta Sinfónica de Sevilla, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken, Camerata Saygun Estambul, Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Ensemble Acrobat, Österrichisches Ensemble für Neue Musik,  Tonkünstler Ensemble de Viena, Sax Ensemble i in. Dyrygent ZAHIR ENSEMBLE, Festiwalu Taschenopern w Salzburgu, Festiwalu Muzyki Współczesnej ZAHIR ENSEMBLE w Sewilli oraz Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu w Sewilli oraz Wyższego Konserwatorium Muzycznego im. M. Castillo. Asystent dyrygenta w Opéra National de Paris-Bastille (2008, Sprytna lisiczka Janaczka; André Angel - scenograf; Dennis Russel Davies - dyrygent). Wykładowca w Wyższym Konserwatorium Muzycznym im. Manuela Castillo w Sewilli. Dyrektor artystyczny i założyciel zespołu muzyki współczesnej ZAHIR ENSEMBLE. Członek rzeczywisty Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych „Santa Isabel de Hungria” w Sewilli, zrzeszająca uznanych artystów i mecenasów sztuki.
Juan García Rodríguez, wraz z ZAHIR ENSEMBLE, zadebiutował na rynku fonograficznym płytą monograficzną poświęconą José María Sánchez Verdú (Verso), wydaną w grudniu 2009 r. i wybraną w marcu 2010 r. przez hiszpańskie czasopismo Scherzo „Płytą-Rewelacją Miesiąca”. Druga w dorobku płyta wydana przez firmę NAXOS jest projektem monograficznym poświęconym Schoenbergowi.

EWA DĘBKO
Pochodzi z Białostocczyzny. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku, gdzie studiowała na wydziale Pedagogiki Muzyki. Po ukończeniu studiów rozpoczęła naukę śpiewu u wybitnego pedagoga Kałudi Kałudowa. Współpracując  z Warszawską Operą Kameralną brała udział w festiwalach organizowanych przez tę operę /festiwale muzyki staropolskiej, polskiej muzyki współczesnej/ oraz w koncertach oratoryjno- kantatowych w kraju i za granicą.
W jej repertuarze znajdują się partie sopranowe muzyki barokowej, klasycznej i romantycznej. Z powodzeniem uprawia kameralistykę. Od 2001 roku koncertowala w Polsce i za granicą wraz z zespołem solistów Warszawskiej Opery Kameralnej- Cantores Varsoviensis. Wykonując repertuar operowy i oratoryjny brała udział Festiwalach Polskiej Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz w międzynarodowych festiwalach muzycznych we Francji: "Musique en Devoluy", "Les Moments Musicaux de Charance", "Musiques Vocales de l’Europe de l’Est"- Eyguians.

ZBIGNIEW DĘBKO
Naukę śpiewu rozpoczął w Bialymstoku w klasie prof.H.Słonickiej.
1987-93 studia i dyplom magistra sztuki na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie, klasa śpiewu prof. M. Witkiewicza.Od 1992 solista Warszawskiej Opery Kameralnej, współpraca z Teatrem Wielkim-Operą Narodową, Operą Krakowską, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Buffo, Filharmoniami:Białostocką, Świętokrzyską, Bydgoską, Szczecińską. Występy na wielu scenach operowych swiata od Japonii przez Liban i Rosję po Niemcy, Francję, Austrię, Benelux, Danię, Hiszpanię. Uczestnik Al-Bustan Festiwal w Bejrucie, Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Mozartowskiego, Fridrigshafen Festiwal. Wiele znaczących ról w spektaklach operowych od baroku po muzykę współczesną jak i koncertów oratoryjnych.