Program XII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
04.09.2016 – 23.10.2016

A+ A A-

Głos duszy

SACRUM ET MUSICA 2016

11 września 2016 r. (niedziela)
PUCHAŁY, godz. 13:00 – Kościół pw. Św. Wojciecha BM
ŁOMŻA, godz. 18:00 – Kościół Zakonny pw. Trójcy Przenajświętszej (Siostry Benedyktynki), ul. Dworna 32

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA – sopran
MARTA KSIĄŻEK – sopran koloraturowy
EWA MURZYNOWSKA – sopran
KWARTET ALLA BREVE:
JAN ZUGAJ – skrzypce
KATARZYNA JANAS-DZIEWA – skrzypce
EWA BARCZYK – wiolonczela
TATIANA BARANOVSKAYA – fortepian

W programie: W.A. Mozart, W. Bohmann, Ch. Gounod, J. Strauss, L. Różycki, F. Schubert, H. Cander, G. Gershwin

WSTĘP WOLNY

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA
Śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy, pracownik naukowy Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G. Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Brała udział w premierowych przestawieniach opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską.
W latach 1988-2006 na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego Dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago (USA).
W latach 1998-2002 brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia. Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny Dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. W latach 1998-2005 współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.
W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W. A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym Dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera. Była również wielokrotnie solistką Festiwali Operowo-Opertkowych w Ciechocinku.
Od 2007 roku prowadzi comiesięczne spotkania z ludźmi kultury i sztuki w ramach "Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej". Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i za granicą.
W 2001 roku uzyskała kwalifikacje I stopnia sztuki w zakresie dyscypliny artystycznej wokalistyka (Akademia Muzyczna w Gdańsku). W latach 2001-04 pracowała na Uniwersytecie Łódzkim – jako adiunkt w Katedrze Edukacji Artystycznej. W 2005 roku uzyskała stopień dr hab. sztuk muzycznych w zakresie wokalistyki (Akademia Muzyczna we Wrocławiu). Praca habilitacyjna p.t. "Techniki prowadzenia głosu w praktyce wykonawczej sopranu koloraturowego". Następnie współpracowała z UMFC z Wydziałem Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku (2006-2010). Od 2011 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 18 kwietnia 2013 r. otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych. Prowadzi czynną działalność naukową, od 2001 roku biorąc udział w polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. W latach 2002-2007 redaktor naczelny czasopisma Poradnik Muzyczny. Od 2007 jest jurorem w konkursach wokalnych. Od 2006 członek Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, od 2007 członek Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu.
Prowadzi Warsztaty Wokalne w Kutnie pod patronatem PSPŚ (od 2009). Twórca i dyrektor festiwalu muzyki poważnej w Kutnie - Letni Festiwal Muzyczny (od 2010). W 2011 otrzymała Honorową Nagrodę Prezydenta Miasta Kutna w dowód uznania za szczególne zasługi w zakresie promocji Kutna poprzez wieloletnią działalność artystyczną.
W 2011 otrzymała Honorową Nagrodę Prezydenta Miasta Kutna w dowód uznania za szczególne zasługi w zakresie promocji Kutna poprzez wieloletnią działalność artystyczną.
W 2014 roku otrzymała medal "Pro publico bono" im. Sabiny Nowickiej - za wybitne dokonania dla kultury polskiej i miasta Łodzi, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.
W 2014 roku została odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wydala płyty CD:
Odgłosy wiosny (2003).
Ave Maria – muzyka sakralna (2004).
Najpiękniejsze kolędy (2004).
Kolędy polskie Tadeusz Trojanowski (2009).
Liryki na sopran z fortepianem do tekstów M. Konopnickiej M. Matuszewskiego (2012)

 

MARTA KSIĄŻEK
W 2016 roku uzyskała tytuł magistra sztuki wokalnej na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studia wokalne odbyła pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.
Miała zaszczyt występować z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży w ramach Festiwalu Sacrum et Musica. Na scenie koncertowej występowała z dyrygentami: Janem Miłoszem Zarzyckim, Czesławem Grabowskim, Wojciechem Rodek, Warcisławem Kuncem, Przemysławem Neumannem, Mateuszem Sibilskim, Dariuszem Mikulskim, CheungChau.
Wykonała z ogromnym powodzeniem partię Ognia w studenckim przedstawieniu Dziecko i czary Maurice'a Ravela na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Brała udział w wielu kursach wokalnych, koncertach kameralnych na terenie całego kraju oraz Festiwalach m.in. Sacrum et Musica w Łomży, Letnim Festiwalu Muzycznym w Kutnie, Festiwalu Opera Know-how  w Poznaniu, Międzynarodowym Festiwalu im. A. Gryphiusa w Głogowie, XIII Poznańskim Festiwalu Mozartowskim. Laureatka II miejsca na V Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. M. Stankowej. Absolwentka Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim w klasie śpiewu solowego.

 

 

 

 

 

 

 

EWA MURZYNOWSKA
Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Ukończyła 11 klas w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Uczestniczka warsztatów wokalnych w Garbiczu i w Kutnie. Wielokrotnie brała udział w koncertach muzycznych w Kutnie, Gąbinie, Oporowie, Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi, Poznaniu i Garbiczu.
Występowała z Orkiestrą Filharmonii Łomżyńskiej im. W. Lutosławskiego podczas Festiwalu Scrum et Musica, a także  brała udział w kilku edycjach Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie.
Obecnie studentka II roku studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.

 

 

 

 

 

 

 

KWARTET ALLA BREVE założony został w 1992 roku przez Jana Zugaja, muzyka Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Pozostali członkowie kwartetu to również artyści FKWiL. Alla Breve w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od baroku do czasów współczesnych, jak również muzykę filmową i standardy muzyki jazzowej. Kwartet koncertuje w Polsce, kilka koncertów odbył w Niemczech.

 

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj