Program XII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
04.09.2016 – 23.10.2016

A+ A A-

Stabat Mater

SACRUM ET MUSICA 2016

11 września 2016 r. (niedziela)
GRAJEWO, godz. 12:00 – Kościół pw. Św. Jana Pawła II, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 34

SINFONIA ACADEMICA
MANFREDO DI CRESCENZO (WŁOCHY) – dyrygent
OLGA SIEMIEŃCZUK – sopran
KAROLINA KUKLIŃSKA – mezzosopran
KS. TOMASZ CHLUDZIŃSKI – recytator
W programie: F. Fenaroli – Stabat Mater, A. Jarzębski – Tamburetta, Anonim – Sinfonia de Nativitate

WSTĘP WOLNY

MANFREDO DI CRESCENZO
Manfredo Dorindo di Crescenzo ukończył studia w zakresie: fortepianu w Konserwatorium “Santa Cecilia” w Rzymie, kompozycji, muzyki chóralnej i dyrygentury chóralnej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro, orkiestracji na Konserwatorium N. Piccinniego w Bari oraz dyrygentury orkiestrowej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro.
Ukończył również kurs specjalizacyjny w zakresie gry na fortepianu na “Accademia Musicale Pescarese” w klasie Maestro Bruno Mezzeny. W październiku 1996 roku brał udział w seminarium polifonii sakralnej oraz chorału gregoriańskiego, które prowadzili Piergiorgio Righele i Bonifacio Baroffio. Brał również udział w międzynarodowym kursie dyrygentury orkiestrowej prowadzonym przez Maestro Piero Bellugiego we Florencji oraz kursie specjalizacyjnym dla dyrygentów orkiestrowych prowadzonym przez Maestro Nicola Samale w Rzymie.
Wielokrotnie występował zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie: Szwajcarii, Lichtensteinie, Austrii, Niemczech, Urugwaju, Argentynie, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Anglii, Grecji, Bułgarii i Chorwacji. Był zapraszany na włoskie i międzynarodowe festiwale: Castellarte 1991-1992, Rapallo Musica 1992, Landshut Musikfestpiel 1990, Stadterding Musik, Festival Mozarteum, Musica sotto le Stelle Pescara 1998, Pescara Musicarte 1997-1999-2002, Basilea Musikfestpiel 1998, Rassegna Internazionale di Musica “Historia Sacra et Saecularis” (Rzym), I Pomeriggi Musicali (10. edycja w Avezzano), Note di Classe (18. edycja we Flaiano Theatre w Pescara), 4. International Festival “al dolce vento dei fiati” (Ortona), 6. International Festival “Musica a… Per… di… Fia… to…” (Celano), Festival Internazionale dell’Engadina (Sankt Moritz), Fondi Music Festival (Fondi).
Dyrygował wieloma orkiestrami, m.in: “Constantinus Chamber Orchestra” w Belgradzie, “Eleazar de Carvalho” Chamber Orchestra w Fortaleza (Brazylia), “Anello Musicale” Symphonic Orchestra w Rzymie, “I Fiati Italiani” Orchestra w Novara, Orchestra Sinfonica Marchigiana, “Corelli Chamber Orchestra” w Roseto degli Abruzzi, “N. Rota” Conservatory Orchestra w Monopoli.
Dyrygował następującymi operami: “La Serva Padrona” i “Livietta e Tracollo” G.B. Pergolesiego, “La Canterina” J. Haydna, “La Dirindina” D. Scarlattiego, “Il Campanello” i “Don Pasquale” G. Donizettieog, “La Cambiale di Matrimonio” i “La Cenerentola” G. Rossiniego, “Le Nozze di Figaro”, “Don Giovanni” i “Lo Sposo Deluso” W.A. Mozarta, “Madama Butterfly” G. Pucciniego, “La Traviata” i “Rigoletto” G. Verdiego.
Występował i nagrywał dla telewizji “Canal 5 Sodre” w Urugwaju oraz "RTL" w Niemczech. Gra w duecie fortepianowym na 4 ręce razem z pianistką Tiziana Perna.
Jest autorem kompozycji na fortepian solo oraz na skrzypce z fortepianem, m.in.: “Indisso”, “Esatonal”, “Serinteg”, “Emme”, “Forsimme” i “Staton”. Napisał również muzykę do sztuki teatralnej Michela De Gelderode pt. “Escuriale”.
Jest autorem dwóch podręczników dla konserwatoriów muzycznych: "15 Prove d'esame per la Licenza di Teoria, Solfeggio e Dettato Musicale" oraz "210 Dettati Melodici", wydanych przez wydawnictwo Casa Editrice Primo Tema of Pescara. Wykładał kompozycję i teorię muzyki w europejskim projekcie “Scala”, który był prowadzony przez “Sound Society” Association of Roseto degli Abruzzi.
w 1999 roku nagrał płytę z urugwajską sopranistką Beatriz Lozano zawierającą romanse na głos i fortepian Francesco Paolo Tostiego. Razem z Corelli Chamber Orchestra w 2002 roku zagrał finałowy koncert na 53. Festiwalu “Premio Michetti” w Francavilla al Mare, a w październiku 2003 roku odbył tournee koncertowe na trasie: Saloniki (Grecja), Sofia (Bułgaria), Zagrzeb (Chorwacja), Kreuzlingen, Bazylia i Zurich (Szwajcaria). Latem 2003 roku z tą samą orkiestrą wystąpił na 5. Festiwalu “Musica Sotto le Stelle” odbywającym się w klasztorze Santa Maria w opactwie Propezzano, z którego to koncertu została wydana płyta DVD. W 2004 roku z Corelli Chamber Orchestra wydał podwójny album CD zawierający wcześniej nie nagrane kompozycje Michele Mascittiego oraz Fedele Fenaroliego.
Prowadzi seminaria i koncery omawiane w wielu liceach i uniwersytetach w regionach Abruzzo i Lazio. Jest krytykiem muzycznym współpracującym z czasopismem Abruzzo nel Mondo.
Był dyrektorem artystycznym 8. edycji festiwalu "I Luoghi della Musica", który odbywał się w Panteonie, Bazylice San Vitale i Museo Nazionale Romano w Rzymie, 13. Fesitwalu "Castellamar’Adriatico... La Musica fra Passato e Presente", który odbywał się w Museo d'Arte Moderna w Pescara, 14. Festiwalu "Propezzano Opera Festival", odbywającym się w klasztorze Santa Maria opactwie Propezzano, Morro D’Oro, 19. Rosburgo Music Festival, odbywającym się w Villa Comunale w Roseto degli Abruzzi.
Wykłada praktykę chóralną w Konserwatorium N. Roty w Monopoli.
2 czerwca 2007 roku Manfredo di Crescenzo za swoje artystyczne osiągnięcia został odznaczony przez Prezydenta Włoch orderem “Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana”.

 

OLGA SIEMIEŃCZUK
Urodzona w 1989 w Białymstoku, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im I.J. Paderewskiego w klasie fortepianu. W 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego dr hab. Jolanty Janucik. Obecnie kształci się pod kierunkiem prof. Cezarego Szyfmana i pani Olgi Pasiecznik. Koncertowała w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Częstochowie, Kaliszu, Poznaniu i w Europie (Niemcy, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Włochy, Austria). W maju 2014 roku zdobyła Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jakuba Pustiny (Czechy), w kwietniu 2017 wraz z pianistką Karoliną Czechowską uzyskały tytuł finalistek XIX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza Łodzi. Na scenie operowej debiutowała na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w „Śnie nocy letniej” B. Brittena. Poza tym występowała m.in. jako Colette w „Le Devin du village” J. J. Rousseau (Rheinsberg, Niemcy), Eurilla w „Orlando Paladino” J. Haydna (Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja) i Zerlina w operze „Don Giovanni” W. A. Mozarta (Warszawska Opera Kameralna). W 2014 roku rozpoczęła przygodę z wykonawstwem muzyki współczesnej, kreując rolę Sie w operze „Wasserstimmen” D. Przybylskiego. W 2015 roku zdobyła entuzjastyczne recenzje po wykonaniu głównej partii żeńskiej w kameralnej operze „Sacred Emily” EunHo Changa. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez R. Piernaya (Guildhall School of Music and Drama, Londyn), U. Kryger (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi), A. Bauni (Universität der Künste, Berlin), A. Zubel.

 

 

 

 

 

 

 

KAROLINA KUKLIŃSKA
Mezzosopran, absolwentka Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku w klasie śpiewu prof. C.Szyfmana. Brała udział w warsztatach mistrzowskich prowadzonych przez J.Laszczkowskiego, L. Mroza, I. Perfilyewa, J. Janucik, J. Rappe, A.Radziejewską, O. Pasiecznik oraz J. Fraksteina. Jeszcze podczas studiów występowała na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w musicalu „Królewna Śnieżka” w reżyserii J. Krutula. W 2011 r. zadebiutowała na scenie Białostockiego Teatru Lalek partią Marceliny w Weselu Figara W.A. Mozarta. Zdobyła wyróżnienie na X Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim Pieśń Wieczorna oraz nagrodę specjalną Związku Szlachty Polskiej. W I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie zdobyła wyróżnienie, zaś w VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie arii Aldony z musicalu „Człowiek z La Manchy” M. Leigha. Artystka zdobyła wyróżnienie, a także nagrodę prof. M. Marczewskiej za wykonanie monodii oraz nagrodę specjalną za promocję artystycznej pieśni kaszubskiej i szczególne walory wykonawcze w X Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. E.Kossowskiego. Jest solistką Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, na scenie której kreowała rolę Marty oraz Starej Niewiasty w operze „Straszny dwór” S.Moniuszki, wcieliła się także w postać Aninny z opery„Traviata” G. Verdiego. W musicalu „Skrzypek na dachu” – wcieliła się w postać Goudy, w operze „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta wykonuje partie Trzeciej Damy, natomiast w najnowszej produkcji OIFP „Carmen” G. Bizeta zaprezentuje się w roli Mercedes.

 

 

 

 

 

 

SINFONIA ACADEMICA
W roku 1998 rozpoczęła swoją działalność artystyczną „SINFONIA ACADEMICA” – orkiestra kameralna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku założona przez prof. Leszka Sokołowskiego. Od 2003r. zespół współtworzy i prowadzi prof. dr hab. Włodzimierz Promiński prymariusz Kwartetu CAMERATA. Orkiestra z dużym powodzeniem występowała na wielu prestiżowych koncertach w kraju m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Białostockiej, koncercie finałowym XVIII CONVERSATORIUM ORGANOWEGO w Legnicy, koncertach w UMFC w Warszawie i za granicą (Francja). Przez dwanaście lat swojej działalności zespół współpracował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami i solistami m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Andrzejem Mysińskim, Katarzyną Dudą, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Marcinem Nałęcz – Niesiołowskim, Janem Miłoszem Zarzyckim, Elżbietą Pańko oraz chórami: Cantica Cantamus, Schola Cantorum Bialostociensis, Polskim Chórem Pokoju, Chórem Kameralnym „AXION” Politechniki Wrocławskiej i wykładowcami białostockiego wydziału UMFC w Warszawie. Dokonał też kilku nagrań dla radia i telewizji, a także nagrał sześć płyt CD: z muzyką W. A. Mozarta, St. Moniuszki, J.S.Bacha, D. Cimarosy,Miłosza Magina, Miłosza Bembinowa oraz kolędami.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj