Program XI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
30.08.2015 – 18.10.2015

A+ A A-

Muzyka letniej godziny

SACRUM ET MUSICA 2015

27 września 2015 r. (niedziela)
ZAMBRÓW, godz. 15:00 – Kościół pw. Ducha Świętego, ul. Papieża Jana Pawła II 1A

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA sopran
EWA MURZYNOWSKA – sopran
MARTA KSIĄŻEK – sopran

TATIANA BARANOVSKAYA – fortepian
W programie: A. Vivaldi, F. Geminiani, W.A. Mozart, S. Moniuszko, F. Chopin, J. Strauss, F. Lehar

WSTĘP WOLNY

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G.Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Następnie brała udział w premierowych przestawieniach opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego Dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago, USA.
Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia.
Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny Dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.
W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W.A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym Dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera. Była również wielokrotnie solistką Festiwali Operowo‑Opertkowych w Ciechocinku.
Działalność pedagogiczną rozpoczęła na Uniwersytecie Łódzkim – w Katedrze Edukacji Artystycznej. Następnie współpracowała z UMFC z Wydziałem Instrumentalno‑Pedagogicznym w Białymstoku.
Od 2011 r. pracuje jako profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 18 kwietnia 2013 r. otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych.
Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim aktywną działalność koncertową. Prowadzi spotkania z twórcami kultury w ramach Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.
Jest twórcą i dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Program festiwalu skupia się na muzyce klasycznej, a wydarzenia w jego ramach odbywają się w całym mieście i okolicach. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Integralną częścią Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie są Międzynarodowe Warsztaty Wokalne prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej. Pierwsza edycja odbyła sie w 2009 roku.
Prowadziła działalność publicystyczną – była redaktorem naczelnym czasopisma Poradnik Muzyczny w latach 2002-2007 , a także autorem felietonów o muzyce dla wydawnictw lokalnych.
W 2014 roku otrzymała medal „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej – za wybitne dokonania dla kultury polskiej i miasta Łodzi, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. W 2014 roku została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

EWA MURZYNOWSKA
Ewa Murzynowska sopran
Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie.
Ukończyła 11 klas w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Uczestniczka warsztatów wokalnych w Garbiczu, Płocku i w Kutnie. Wielokrotnie brała udział w koncertach muzycznych w Kutnie, Oporowie, Gąbinie, Płocku, Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi, Poznaniu, Garbiczu i Łomży.
Występowała z Orkiestrą Filharmonii Łomżyńskiej im. W. Lutosławskiego podczas Festiwalu Sacrum et Musica, a także brała udział w kilku edycjach Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie.
Obecnie studentka I roku studiów magisterskich Wydziału Wokalno – Aktorskiego, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.

 

 

 

 

 

 

 

MARTA KSIĄŻEK
Ukończyła trzy klasy śpiewu solowego w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Jest laureatką II miejsca na 5 Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Marii Stankowej. Brała udział w wielu kursach wokalnych.
Marta jest studentką I roku studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. AM dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.
Brała udział kilkakrotnie w Letnich Festiwalach Muzycznych w Kutnie. Miała zaszczyt występować z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży w ramach Festiwalu Sacrum et Musica.
W tym roku śpiewała z ogromnym powodzeniem partię Ognia w studenckim przedstawieniu Dziecko i czary M. Ravela na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj