Program XI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
30.08.2015 – 18.10.2015

A+ A A-

Uroczysta Inauguracja Festiwalu

KONCERT WIEŃCZĄCY FESTIWAL FILMOWY "MF FESTIWAL – ŁOMŻA 2015"

SACRUM ET MUSICA 2015

6 września 2015 r. (niedziela)
ŁOMŻA, godz. 13:00 – Katedra Łomżyńska pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
ZESPÓŁ MUZYKI SAKRALNEJ LUMEN:
MARZENA MAŁKOWICZ – śpiew i narracja
ALEKSANDRA MAŁKOWICZ-FIGAJ – śpiew
JANUSZ SZROM – śpiew
ZBIGNIEW MAŁKOWICZ – instrumenty klawiszowe
MICHAŁ MAŁKOWICZ – perkusja
MARCIN FIGAJ – gitara basowa
PAULINA WIŚNIEWSKA-MAŁKOWICZ – gitara akustyczna
W programie: Kantata dla NMP „Przy sercu Twoim”
słowa: ks. M. Jeż, św. s. Faustyna, A. Frasik
muzyka: Zbigniew Małkowicz

WSTĘP WOLNY


Stowarzyszenie Ludzi
Aktywnie Naznaczonych

ZESPÓŁ MUZYKI SAKRALNEJ LUMEN to cała rodzina. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także wokalistki: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj. Syn Michał Małkowicz jest perkusistą. Na gitarze basowej gra mąż Aleksandry – Marcin Figaj, a na gitarze akustycznej Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała. Oprócz więzów rodzinnych łączy ich jeszcze jedno: chcą grać i śpiewać dla Pana Boga.
Wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków: Łukaszem Chojnackim – basistą, Jarkiem Chmielewskim – gitarzystą, Marcinem Piekutem – saksofonistą, Piotrem Szulcem – perkusistą tworzą zespół, w którym to pragnienie realizują.
Ponadto współpracują z wybitnymi polskimi wokalistami: Markiem Bałatą, Jackiem Kotlarskim, Januszem Szromem oraz Dariuszem Tokarzewskim (członkiem znanej grupy „Vox”) .
Mają już na koncie pięć dużych projektów : pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów św. Siostry Faustyny,  „Psalmy Dawida” na bazie biblijnej „Księgi Psalmów”  kantatę dla NMP „Przy Sercu Twoim” ,  pop-oratorium pt. “Moja Miłość” również do słów św. Siostry Faustyny oraz  “Pan jest moim Światłem” koncert.
Zespół jest wydawcą wszystkich swoich płyt,  które rozeszły się w  ponad 220-tysiącach egzemplarzy.
Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN koncertuje od 2003 i ma już w swoim dorobku setki koncertów w kraju a także za granicą (USA-Chicago, Kanada-Roy Thomson Hall,  w Toronto, Ukraina-Katedra Lwowska, Francja, ŚDM w Madrycie-2011,Wilno-Kościół Świętego Ducha).
Lumen znany jest z tego , że wykonuje  własna muzykę opartą wyłącznie na tekstach religijnych a w szczególności na słowach św. Siostry Faustyny, która pragnęła "o Niepojętym Miłosierdziu Bożym śpiewać na wieki przed wszystkim ludem".
Takie jest również pragnienie zespołu, dlatego w swojej działalności koncertowo ewangelizacyjnej   Lumen głosi  chwałę Bożego Miłosierdzia poprzez piękno dźwięków muzyki i śpiewu oraz głębię słowa.
Ze względu na ewangelizację, muzyka Lumenu  ma trafiać do szerokiego grona odbiorców, dlatego jest różnorodna i harmonijnie łączy odległe gatunki muzyczne. Widoczne jest to nie tylko w bogatej palecie brzmień, ale także w stylistyce poszczególnych utworów, która rozciąga się od popu, przez klasykę, gospel, aż po motywy orientalne.
Lumen wykonuje zarówno koncerty kameralne, w składzie kilkuosobowym  jak i duże gdzie  stanowi  podwalinę dla partii chórów i orkiestry.
Nazwa zespołu Lumen nawiązuje do światła, którym jest  Bóg.

JANUSZ SZROM
Edukację muzyczną rozpoczął w roku 1977 w Ognisku Muzycznym przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Nysie (instrument główny - fortepian). W 1981 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chrzanowie rozpoczął naukę gry na trąbce. W 1989 po otrzymaniu dyplomu w klasie trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie rozpoczął naukę gry na organach na wydziale Muzyki Liturgicznej Papieskiej Akademii Teologicznej. W 1990 zdał egzamin wstępny na Wydział Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednak rok później dostał się na Akademię Muzyczną w Katowicach i na tej uczelni dokończył swoją edukację, zostając w roku 1995 absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od roku 1994. W tym roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W następnych roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności "Klucz do kariery" na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa '95. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w Iławie, Jazz Standard Festival w Siedlcach, Jazz w Muzeum w Ostrowie Wielkopolskim, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu.
Śpiewa i nagrywa z takimi artystami jak Włodzimierz Nahorny, Ewa Bem, Andrzej Jagodziński, Wojciech Młynarski...
W roku 2008 Janusz Szrom został wybrany przez Michela Legranda do zaśpiewania utworu "What are you doing the rest of your life" podczas Jubileuszowego 50-tego festiwalu Jazz Jamboree.
Na początku 2009 r. zajął II miejsce w plebiscycie "Jazz Top 2008" czasopisma Jazz Forum w kategorii "Wokalista Roku", a w kolejnej edycji plebiscytu ("Jazz Top 2009") zajął I miejsce.
Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Jest pedagogiem w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Jest również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych "Jak oni śpiewają" oraz "Fabryka Gwiazd".
Brał udział w dwóch przedstawieniach muzycznych:
Teatr Ateneum (1999), "Kofta" – spektakl złożony z piosenek do tekstów Jonasza Kofty, wyreżyserowany przez Artura Barcisia,
Centralny Basen Artystyczny w Warszawie (2008), "Moniuszkowo" – spektakl złożony z pieśni Stanisława Moniuszki, w reżyserii Barbary Dziekan, zaaranżowanych m.in. przez Włodzimierza Nahornego i Andrzeja Jagodzińskiego.
Janusz Szrom jest również autorem projektu muzycznego "Straszni Panowie Trzej", pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj