Włoski duet

ALESSANDRO CALCAGNILE (WŁOCHY) – dyrygent
ANTONIO DI CRISTOFANO (WŁOCHY) – fortepian

W programie m.in.: J. Haydn, W.A. Mozart

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

ALESSANDRO CALCAGNILE
Dyrygent i pianista, wybitny interpretator muzyki XX wieku. Współpracował z jednymi z najważniejszych żyjących kompozytorów włoskich. Studiował w Konserwatorium "G. Verdi" w Mediolanie, Conservatorio "L.Marenzio" Brescia, w Hochschule für Musik Nürnberg. Występował z wieloma orkiestrami i zespołami, w tym z l’Orchestra I Pomeriggi Musicali di Milano, l’Orchestra Cantelli di Milano, l’Orchestra Milano Classica, l’Orchestra Nuova Sinfonica Italiana, l’Orchestra OFI, l’Orchestra Nuova Cameristica, l’Orchestra Toscana Classica, l’Orchestra da Camera d’Aosta, l’Orchestra del Teatro Vittorio Emanuele di Messina, l’Orchestra Coccia di Novara, l’Orchestra da Camera di Vigevano, l’Orchestra Guido d’Arezzo, l’Orchestra Nazionale Artes, la Bellagio Festival Orchestra, I Solisti Lombardi, New MADE Ensemble, Icarus Ensemble, Coro del Duomo di Milano, Grupo de Música Contemporânea de Lisboa (Portogallo), Orchestra da Camera di Lugano (Szwajcaria), Orchestra Filarmonica “Mihail Jora” di Bacau (Rumunia), Lithuanian State Symphony Orchestra (Litwa), Accent Orchestra di Cincinnati University (USA), Orchestra Accademica di Stato di San Pietroburgo e Konstantinovsky Symphony Orchestra (Rosja), Seoul Proart Orchestra e Volkskammer Ensemble (Korea Południowa), Orchestra Academy of Soloist (Kazachstan).
Prowadzi kursy mistrzowskie i warsztaty, seminaria i prezentacje we Włoszech (Conservatorio di Milano, Conservatorio di Torino, Conservatorio di Venezia, Museo del Cinema di Milano, Fondazione Siotto di Cagliari) i Ameryce Południowej (Buenos Aires, Santa Fé, Montevideo).
Zajmuje się również produkcją i realizacją muzyki filmowej i teatralnej. Brał udział w międzynarodowych festiwalach (Osaka European Film Festival, Giffoni Film Festival, Fondazione Fellini) współpracując z takimi osobami jak: Teresa Mannino Moni OVADIA, Rossella Brescia, Kleidi Kadiu Vanessa Gravina, Pali&Dispari, Paolo Rossi. Jako pianista i dyrygent nagrywał dla wytwórni płytowych i radiowych, takich jak Amadeus, Radio Capodistria, Ars Publica, Sconfinarte, Archivi del XXI Secolo. Jest dyrektorem artystycznym Centro Musica Contemporanea i dyrektorem muzycznym New MADE Ensemble, a od lata 2014 roku, także dyrektorem muzycznym Orchestra Cantelli di Milano.

ANTONIO DI CRISTOFANO
Ukończył studia pianistyczne w 1986 w Konserwatorium im. L. Cherubiniego we Florencji w klasie Maestro Bacchelliego oraz Maestro Dameriniego. Występuje jako solista i kameralista z: Orchestra of the University of Milan, Strings Orchestra “Cantelli” of Milan, Chamber Orchestra of Florence, Symphony Orchestra of Lecce, Magna Grecia Orchestra, Sicily Symphony Orchestra, Solisti Aquilani, Milano Classica Orchestra, Radio Orchestra of Bucarest, Orquesta Sinfonica de l’Estado de Mexico, University Orchestra of Houston, Radiotelevision Albania Orchestra, Istanbul Chamber Orchestra, Praga Radio Symphony Orchestra, North Czech Philarmonic,LamontSymphony Orchestra Denver,Czech Philarmonic Orchestra,Izmir Symphony Orchestra, Iasi State Philarmonic,Wiener Mozart Orchestra, Toronto Sinfonia, Philarmonique de Montreal, Jerusalem Symphony, Slovak Filharmonie, Kaerntner Sinfonieorchester, Dubrovnik Symphony Orchestra pod batutą takich dyrygentów jak: G. Taverna, F.A. Krager, O. Balan, M. Bosch, M. Ancillotti, M. Alsop, N. Arman, C. Schulz, M. Zanini, C. Olivieri-Munroe, L. Svarovsky, A. Chernushenko i wielu innych. Występował na wielu festiwalach: "Verdi Theatre" we Florencji, "Festival dei Due Mondi" w Spoleto, "Asolo Musica" oraz w wielu salach koncertowych: Theatre of Alessandria, "Bibbiena Theatre" w Mantova, "“Puccini Hall" na Konserwatorium "G.Verdi" w Mediolanie, "Politeama Theatre" w Palermo, "Auditorium San Barnaba" w Brescia oraz w Rumunii (Aeteneum and Radio Bucarest), Hiszpanii (Festival de Vigo, Madrid, Jeunesses Musicales de Sevilla), Meksyku (Belles Artes Palacio, Revueltas Auditorium), USA (Moores Opera House of Houston, Newman Center in Denver, Washington International Piano Festival), Turcji (Istanbul, Izmir i Adana), Chorwacji (Dubrovnik – Rector Palace), Republice Czeskiej (Praga – Smetana Hall i Dvorak Hall), Rosji (Ciaikovsky Conservatoire), Korei Południowej (Seoul – Leeum Auditorium), Francji (Nancyphonies Festival), Austrii (Konzerthaus – Klagenfurt), Niemczech (Gasteig – Munich), Chopin Society w Warszawie, Kanadzie (Toronto - Glenn Gould Studio), Szwajcarii, Albanii, Izraelu, Anglii, Portugalii, Bułgarii, Ukrainie, Belgii, Brazylii.
Nagrał dwie płyty: z muzyką Schuberta oraz z muzyką Brahmsa, Berga i Skriabina.
W 2006 i 2007 debiutował w Carnegie Hall - Nowy Jork oraz w Konzerthaus i Musikverein Golden Hall w Wiedniu.
Jest często zapraszany jako juror w Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych (Compositores de Espana - Madryt, Varallo, Cantu, Osijek, Gante - Pordenone, Paryż, Viardo - Belmont, Rachmaninowa - Moskwa, Iturbi - Valencia, Parnas - Monterrey, Merei Astana Międzynarodowy Konkurs - Astana i wiele innych). Prowadzi warsztaty fortepianowe w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, w Letniej Akademii w Dubrowniku, w Denver University, w Akademii SMC w Seulu, na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Valletta, w Konserwatorium w Salonikach i w wielu Uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych.
Niedawno otrzymał Paul Harrys Fellows od Rotary Club.