A+ A A-

Saksofon w trzech odsłonach - II

w 200. rocznicę urodzin ADOLPHE SAXA - twórcy saksofonu

30 kwietnia 2015 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
GIUSEPPE BRUNO (WŁOCHY) – dyrygent, fortepian
VALENTINA RENESTO (WŁOCHY) – saksofon
W programie: W.A. Mozart,G. Puccini, R. Strauss, A. Piazzolla

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

GIUSEPPE BRUNO
Ukończył z wyróżnieniem studia w klasach fortepianu, kompozycji i dyrygentury u profesorów Specchi, Zangelmi i Taverna. Studiował również fortepian u Paolo Bordoniego oraz dyrygenturę u Leopolda Hagera. Brał udział w seminarium w zakresie kompozycji w IRCAM w Paryżu. Przez wiele lat występował jako pianista zarówno w różnych zespołach kameralnych jak i solo, koncertując z wieloma ważnymi orkiestrami we Włoszech, USA, Grecji, Rumunii i Niemiec z repertuarem obejmującym twórczość od Mozarta aż do Dallapiccoli. W latach 1987-1992 występował rokrocznie na festiwalu "Due Mondi" w Spoleto (Włochy), a w 1988 brał udział w Charleston Festival (USA).

W 1991 roku Giuseppe Bruno otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym w Rzymie, natomiast w 1992 roku otrzymał II nagrodę na Konkursie "Viotti" w Vercelli (Włochy) występując razem ze skrzypkiem Alberto Bolognim. Nagrywał dla wytwórni: Nuova
Fonit Cetra, Diapason, SAM, Bongiovanni, Ars publica, Ars Musici, Tactus, Sheva Collection, oraz dla Telewizji RAI, szwajcarskiego i włoskiego radia oraz Radia WDR. Współpracował z wieloma znakomitymi dyrygentami, takimi jak: Alkis Baltas, Spiros Argiris, Franz
Lamprecht, Corneliu Dumbraveanu, Franz Krager, Pasquale Valerio,
Juri Yanko, skrzypkiem Sashko Gawriloffem, śpiewakami Gailem Gilmorem i Victorem von Halem oraz z Oktetem Berlińskiej Filharmonii.

Obecnie jest członkiem zespołu "Trio Petrarca". W ciągu ostatnich kilku lat został uznany za cenionego dyrygenta we Włoszech i za granicą - niedawno miał okazję dyrygować I symfonią Brucknera w Filharmonii Kijowskiej.

Stworzył orkiestracje i transkrypcje wielu dział, a Universal Edition Wien wydało jego wersję Tria "Purgatorio" z X symfonii Gustawa Mahlera. Giuseppe Bruno jest obecnie dyrektorem Konserwatorium Giacomo Pucciniego w La Spezia we Włoszech.

 

VALENTINA RENESTO
Valentina Renesto bardzo wcześnie rozpoczęła naukę gry na saksofonie studiując jazz w klasie Andrei Imparato, kontynuując studia w grze klasycznej w Konserwatorium A. Boito w Parmie w klasie profesora Massimo Ferragutiego. Ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium G. Pucciniego w La Spezia w klasie Marco Falaschiego. Podczas studiów występowała w trio, kwartetach i większych zespołach saksofonowych oraz w orkiestrze dętej.

Posiada dwa tytuły magistra w specjalności saksofonu - jako nauczyciel o solistka. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: M. Ferragutiego, J.Y. Formeau, M. Marziego, A. Taverniniego, F. Morettiego, G. Scarlattiego, M. Falaschiego. W latach 1999-2010 była solistką (saksofon sopranowy) w zespole "Everytime Saxophone Ensemble" prowadzonym przez A. Bacciego oraz saksofonistką altową w Kwartecie I. Albeniza, stworzonego i prowadzonego przez A. Fabbriego. W 2010 roku założyła "ExclusIVe Quartet" (saksofon sopranowy), z którym koncertuje obecnie w całych Włoszech. W 2012 wykonała Koncert saksofonowy Głazunowa z Rodam Chamber Orchestra. Dokonała wielu prawykonań dzieł kompozytorów współczesnych, często dedykowanych jej kwartetowi.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj