A+ A A-

Saksofon w trzech odsłonach - I

w 200. rocznicę urodzin ADOLPHE SAXA - twórcy saksofonu

19 marca 2015 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
MANFREDO DI CRESCENZO (WŁOCHY) – dyrygent
DARIUSZ SAMÓL – saksofon altowy
JULITA PRZYBYLSKA – saksofon sopranowy
W programie: S. Rachmaninow, L.E. Larsson, C.A. Wirth, P. Iturralde

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

 

MANFREDO DI CRESCENZO
Manfredo Dorindo di Crescenzo ukończył studia w zakresie: fortepianu w Konserwatorium “Santa Cecilia” w Rzymie, kompozycji, muzyki chóralnej i dyrygentury chóralnej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro, orkiestracji na Konserwatorium N. Piccinniego w Bari oraz dyrygentury orkiestrowej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro.

Ukończył również kurs specjalizacyjny w zakresie gry na fortepianu na “Accademia Musicale Pescarese” w klasie Maestro Bruno Mezzeny. W październiku 1996 roku brał udział w seminarium polifonii sakralnej oraz chorału gregoriańskiego, które prowadzili Piergiorgio Righele i Bonifacio Baroffio. Brał również udział w międzynarodowym kursie dyrygentury orkiestrowej prowadzonym przez Maestro Piero Bellugiego we Florencji oraz kursie specjalizacyjnym dla dyrygentów orkiestrowych prowadzonym przez Maestro Nicola Samale w Rzymie.

Wielokrotnie występował zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie: Szwajcarii, Lichtensteinie, Austrii, Niemczech, Urugwaju, Argentynie, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Anglii, Grecji, Bułgarii i Chorwacji. Był zapraszany na włoskie i międzynarodowe festiwale: Castellarte 1991-1992, Rapallo Musica 1992, Landshut Musikfestpiel 1990, Stadterding Musik, Festival Mozarteum, Musica sotto le Stelle Pescara 1998, Pescara Musicarte 1997-1999-2002, Basilea Musikfestpiel 1998, Rassegna Internazionale di Musica “Historia Sacra et Saecularis” (Rzym), I Pomeriggi Musicali (10. edycja w Avezzano), Note di Classe (18. edycja we Flaiano Theatre w Pescara), 4. International Festival “al dolce vento dei fiati” (Ortona), 6. International Festival “Musica a… Per… di… Fia… to…” (Celano), Festival Internazionale dell’Engadina (Sankt Moritz), Fondi Music Festival (Fondi).

Dyrygował wieloma orkiestrami, m.in: “Constantinus Chamber Orchestra” w Belgradzie, “Eleazar de Carvalho” Chamber Orchestra w Fortaleza (Brazylia), “Anello Musicale” Symphonic Orchestra w Rzymie, “I Fiati Italiani” Orchestra w Novara, Orchestra Sinfonica Marchigiana, “Corelli Chamber Orchestra” w Roseto degli Abruzzi, “N. Rota” Conservatory Orchestra w Monopoli.

Dyrygował następującymi operami: “La Serva Padrona” i “Livietta e Tracollo” G.B. Pergolesiego, “La Canterina” J. Haydna, “La Dirindina” D. Scarlattiego, “Il Campanello” i “Don Pasquale” G. Donizettieog, “La Cambiale di Matrimonio” i “La Cenerentola” G. Rossiniego, “Le Nozze di Figaro”, “Don Giovanni” i “Lo Sposo Deluso” W.A. Mozarta, “Madama Butterfly” G. Pucciniego, “La Traviata” i “Rigoletto” G. Verdiego.

Występował i nagrywał dla telewizji “Canal 5 Sodre” w Urugwaju oraz "RTL" w Niemczech. Gra w duecie fortepianowym na 4 ręce razem z pianistką Tiziana Perna.

Jest autorem kompozycji na fortepian solo oraz na skrzypce z fortepianem, m.in.: “Indisso”, “Esatonal”, “Serinteg”, “Emme”, “Forsimme” i “Staton”. Napisał również muzykę do sztuki teatralnej Michela De Gelderode pt. “Escuriale”.

Jest autorem dwóch podręczników dla konserwatoriów muzycznych: "15 Prove d'esame per la Licenza di Teoria, Solfeggio e Dettato Musicale" oraz "210 Dettati Melodici", wydanych przez wydawnictwo Casa Editrice Primo Tema of Pescara. Wykładał kompozycję i teorię muzyki w europejskim projekcie “Scala”, który był prowadzony przez “Sound Society” Association of Roseto degli Abruzzi.

w 1999 roku nagrał płytę z urugwajską sopranistką Beatriz Lozano zawierającą romanse na głos i fortepian Francesco Paolo Tostiego. Razem z Corelli Chamber Orchestra w 2002 roku zagrał finałowy koncert na 53. Festiwalu “Premio Michetti” w Francavilla al Mare, a w październiku 2003 roku odbył tournee koncertowe na trasie: Saloniki (Grecja), Sofia (Bułgaria), Zagrzeb (Chorwacja), Kreuzlingen, Bazylia i Zurich (Szwajcaria). Latem 2003 roku z tą samą orkiestrą wystąpił na 5. Festiwalu “Musica Sotto le Stelle” odbywającym się w klasztorze Santa Maria w opactwie Propezzano, z którego to koncertu została wydana płyta DVD. W 2004 roku z Corelli Chamber Orchestra wydał podwójny album CD zawierający wcześniej nie nagrane kompozycje Michele Mascittiego oraz Fedele Fenaroliego.

Prowadzi seminaria i koncery omawiane w wielu liceach i uniwersytetach w regionach Abruzzo i Lazio. Jest krytykiem muzycznym współpracującym z czasopismem Abruzzo nel Mondo.

Był dyrektorem artystycznym 8. edycji festiwalu "I Luoghi della Musica", który odbywał się w Panteonie, Bazylice San Vitale i Museo Nazionale Romano w Rzymie, 13. Fesitwalu "Castellamar’Adriatico... La Musica fra Passato e Presente", który odbywał się w Museo d'Arte Moderna w Pescara, 14. Festiwalu "Propezzano Opera Festival", odbywającym się w klasztorze Santa Maria opactwie Propezzano, Morro D’Oro, 19. Rosburgo Music Festival, odbywającym się w Villa Comunale w Roseto degli Abruzzi.

Wykłada praktykę chóralną w Konserwatorium N. Roty w Monopoli.

2 czerwca 2007 roku Manfredo di Crescenzo za swoje artystyczne osiągnięcia został odznaczony przez Prezydenta Włoch orderem “Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana”.


DARIUSZ SAMÓL
Absolwent Instytutu Lemmensa w Leuven, Belgia, gdzie studiował saksofon w klasie profesora Eda Bogaarda. Pod kierunkiem profesora Mieczysława Stachury ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, tam też obronił tytuł doktora sztuki i przeprowadził przewód habilitacyjny.

Koncertuje w Europie, USA i Azji. W swoim bogatym repertuarze posiada zarówno utwory kameralne jak i z towarzyszeniem orkiestry. Jako solista koncertował z Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Pomorską, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Camerata Nova, Orkiestrą AM we Wrocławiu, Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie, Filharmonią Toruńską, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną w Ołomuńcu, Baltic Neopolis Orchestra. Brał udział m.in. w XIII Światowym Kongresie Saksofonowym w Minneapolis, XVI Światowym Kongresie Saksofonowym w St. Andrews, Forum Muzyki Współczesnej w Warszawie, Festiwalu im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie. Jako Guest Artist występował w wielu uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Chinach i na Łotwie. Jako kameralista występuje z The ArtSax Duo oraz Inventia Trio.

Dariusz Samól jest  Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie i Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych ETIUDA.

Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie w stopniu profesora nadzwyczajnego oraz jako nauczyciel gry na saksofonie w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.


JULITA PRZYBYLSKA
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie saksofonu dr hab. Dariusza Samóla (2013).

Jest laureatką m.in.: I miejsca na Concorso Musicale Europeo CITTA' DI FILADELFIA Premio speciale "PAOLO SERRAO".  III nagrody w Concorso Internazionale del Bicentenario premio di Musica da Camera w Mediolanie (2009), III Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA (Warszawa 2009), a także wyróżnienia I stopnia w X Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2008). Została także dwukrotnie nagrodzona w akademickim konkursie „Miniatura” (III miejsce – 2009, II miejsce 2010).

Julita Przybylska brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych saksofonistów m. in: Elliota Rileya, Noaha Getza, Gerarda McChrystala, Lawrence Gwozdzia, Wildy Zumwalta, Johna Moora, Jonathana Bergerona, Arno Bornkampa,The Rascher Saxophone Quartet,  Pawła Gusnara, Andrzeja Rzymkowskiego, Ryszarda Żołędziewskiego. Pobierała lekcje u prof. Particka Meighana  w Florida State University (Tallahasse, USA). Występowała m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie, Ogólnopolskich Warsztatch Saksofonowych  Saxmania w Miastku, Festiwalu Sacrum et Musica w Łomży. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Belgii, Danii, Czechach, Brazylii.

Jest stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina (2010) oraz lauretaką konkursu „Najlepsze Dyplomy Artystyczne”(2013) Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Operą na Zamku w Szczecinie, Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Smyczkową Akademii Sztuki w Szczecinie.
Obecnie jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. M. Jasińskiego, w Szczecinie oraz Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. Feliska Nowowiejskiego w Szczecinie.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj