A+ A A-

Grodzieński karnawał

22 stycznia 2015 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

ORKIESTRA SYMFONICZNA "GRODZIEŃSKA CAPELLA" (BIAŁORUŚ)
WŁADIMIR BORMOTOW (BIAŁORUŚ) – dyrygent
MARINA GOROWAJA – sopran, MARIA RAJDIUK – sopran
ALEKSIEJ SZASAŁKO – baryton, WŁADIMIR GOROWOJ – baryton
TATIANA SUCHOCKAJA – skrzypce, SERGIEJ AWRUKIEWICZ – skrzypce, MIKOŁAJ ANTIKONA KABALIERO – skrzypce
W programie: W.A. Mozart, G. Puccini, P. Czajkowski, G. Gershwin, V. Monti

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

ORKIESTRA SYMFONICZNA "GRODZIEŃSKA CAPELLA" powstała w październiku 1990 roku. Od pierwszego koncertu orkiestra przyciągnęła uwagę publiczności, a wszystkie kolejne występy kończyły się zawsze sukcesem. Podstawą orkiestry jest sekcja smyczkowa (22 artystów), która jest poszerzona w niektórych programach o instrumenty dęte.

Orkiestra ma w swoim repertuarze ponad 800 dzieł kompozytorów z różnych epok, szkół i tendencji stylistycznych (Bacha, Mozarta, Haydna, Mendelssohna, Brittena, Czajkowskiego, Szostakowicza, Schnittkego i innych.). Niektóre z dzieł dzięki orkiestrze zabrzmiało na Białorusi po raz pierwszy. Orkiestra występowała na wielu międzynarodowych festiwalach: Europejskie Spotkania Muzyczne (Niemcy), Festiwal muzyki chrześcijańskiej (Norwegia), Jesienna Camerata (Polska), Festiwal muzyki Bacha i Vivaldiego, Muzyka Bacha i klasyków wiedeńskich (Rosja) i wielu innych. Zespół koncertował nie tylko na Białorusi, ale także w Niemczech, Francji, Polsce i innych krajach europejskich.

W ostatnich latach orkiestra współpracuje z niemieckimi chórami i uczestniczy w wykonaniu kantat i oratoriów Haydna, Mozarta, Mendelssohna. Taka współpraca jest dla orkiestry okazją do poszerzania współpracy międzynarodowej oraz możliwością do promowania twórczości kompozytorów narodowych.

Głównym celem, który stawia sobie zespół, to działania kulturalne i edukacyjne. W związku z tym, w każdym sezonie koncertowym orkiestra oferuje młodzieży wiele nowych programów (do 10 rocznie). Orkiestra współpracuje z wybitnymi artystami: V. Kruglov, V. Olovnikov, N. Zavgorodnyaya, S. Krinitskaya, S. Lukashenko, A. Ahmetova, N. Zavgorodny, T. Tischenko, P. Kolomiychuk, laureaci międzynarodowych konkursów: A. Petrov, M. Belashuk, O. Brileva, P. Telepnev, K. Keduk, L. Soloduhina, E. Bormotova i inni. Z orkiestrą wysępują również młodzi artyści reprezentujący najlepsze uczelnie Białorusi, Rosji, Polski i Niemiec.

Grodzieńska Capella razem z Mińskim Baletem stworzyła dwa filmy baletowe do muzyki Vivaldiego i Bondarenko.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Władimir Bormotov.

 

WŁADIMIR BORMOTOW
Urodził się w 1959 roku. Ukończył Państwowe konserwatorium oraz studia podyplomowe na Białoruskim Konserwatorium w Mińsku. Jest dyrektorem artystycznym Państwowej Instytucji Kultury "Grodzieńska Capella" i dyrygentem orkiestry "Grodzieńska Capella", która pod jego kierownictwem dała ponad 500 koncertów na Białorusi i za granicą. Władimir Bormotow jest również profesorem i przewodniczącym wydziału instrumentalnego Państwowego Uniwersytetu imienia Janki Kupały w Grodnie. Został odznaczony medalem im. Franciszka Skorina.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj