A+ A A-

Uroczysty Koncert Sylwestrowy

31 grudnia 2014 r. (środa), godz. 17:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
JEANETTE BOŻAŁEK – sopran
MAŁGORZATA KOMOROWSKA – harfa
RAFAŁ BARTMIŃSKI – tenor
W programie: słynne arie i duety operowe, muzyka filmowa

JEANETTE BOŻAŁEK
Ukończyła Wydział Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Studia Wokalno-Aktorskie z wyróżnieniem w Łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Delfiny Ambroziak. Uczestniczyła w Kursach Mistrzowskich: Internationalen Musikseminar w Weimarze oraz u Sylwii Geszty i R. Karczykowskiego, a także w kursach muzyki oratoryjno-kantatowej podczas festiwali Wratislavia Cantans (u Edith Mathis i Christiana Elsnera) występując tam w Stabat Mater Rossiniego i operze Apollo i Hiacynt Mozarta. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi.

Jeszcze jako studentka występowała w Łódzkim Teatrze Wielkim oraz zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie w roli Dziewczyny-kwiatu w Parsifalu Wagnera. Od tego czasu współpracuje z Operą Narodową do chwili obecnej, gdzie wystąpiła m.in. jako Sophie w Kawalerze Srebrnej Róży R. Straussa (w reż. P. Pizziego), Frasquita w Carmen Bizeta, Yvette w La Rondine Pucciniego ( w reż.M. Domingo), Tebaldo w Don Carlosie Verdiego, Władysław w Królu Ubu Pendereckiego, Masza w Damie Pikowej Czajkowskiego, Basia w Krakowiakach i Góralach Kurpińskiego, Papagena w Czarodziejskim Flecie (w reż. A. Freyera). Ma również w repertuarze; Zerlinę w Don Giovannim Mozarta, Olimpię w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Norinę w Don Pasquale Donizettiego, Oscara w Balu Maskowym i Gildę w Rigolettcie Verdiego, Paminę w Czarodziejskim Flecie Mozarta, Hannę w Strasznym Dworze, Ewę w Hrabinie Moniuszki oraz Kunegundę w Candide Bernsteina. Nawiązała także współpracę z Operą Szczecińską i Opera Bałtycką w Gdańsku.

Z powodzeniem wykonywała również klasyczną operetkę i partie musicalowe jako Adela w Zemście Nietoperza i Arsena w Baronie Cygańskim Straussa, Walentyna w Wesołej Wdówce Lehara, Stasi w Księżniczce Czardasza Kalmana, Cajtla w Skrzypku na dachu m.in. w Teatrze Muzycznym Roma, Teatrze Wielkim w Warszawie, Mazowieckim Teatrze Operetka. W sezonie 2009/10 wystąpiła wielokrotnie w Niemczech w berlińskiej operetce Frau Luna P.Linckego w partii tytułowej.

Współpracowała z wybitnymi dyrygentami- J. Kaspszykiem, K. Kordem, A.Wicherkiem, J.Maksymiukiem, V.Gergievem, J.Florencio, Ł.Borowiczem, T.Radziwonowiczem oraz K.Pendereckim , a także z uznanymi reżyserami m.in. P.L.Pizzim ,A. Freyerem ,M.Domingo ,M.Meszaros ,M.Trelińskim ,K.Warlikowskim ,J.Gruzą ,W.Zawodzińskim ,M.Wojtyszko ,M.Fołtyn ,A.Strzeleckim , B.Kępczyńskim , J.Józefowiczem .

W swoim repertuarze śpiewaczka ma również pieśni kompozytorów polskich i obcych, oraz dzieła oratoryjno-kantatowe Pergolesiego, Haendla, Mozarta, Rossiniego, Fauré, Orffa. Uczestniczyła w festiwalach muzycznych i koncertach w Polsce, (m. in. Wratislavia Cantans, Festiwal im.Fr.Schuberta, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sala Kongresowa, Opera Leśna w Sopocie ), oraz za granicą: między innymi w Austrii, Francji, Hiszpanii(Festiwal Operowy) w Niemczech, na Litwie, na Cyprze( Festiwal Afrodyty), w Londynie, Nowym Jorku i w Caracas, gdzie wystąpiła w oratorium Siedem Bram Jerozolimy K. Pendereckiego – w międzynarodowej obsadzie, pod batutą kompozytora.


MAŁGORZATA KOMOROWSKA
Współpracuje z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju (grała m.in. z  Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Narodową, Filharmonią Poznańską, Capellą Bydgostiensis ) i zagranicą (Continentals Orchestra & Choir, New European Orchestra). Jest członkiem Christian Art Centre z siedzibą w Rotterdamie.

Koncertuje solowo wraz z wybitnymi zespołami, daje recitale oraz tzw.” lecture” koncerty (w których w jednej osobie jest wykonawczynią i osobą prowadzącą ), a także autorskie spotkania muzyczne dla dzieci i młodzieży. Prezentuje literaturę harfową w jej bogactwie gatunków i stylów: począwszy od muzyki korzeni: celtyckiej i irlandzkiej oraz latynoamerykańskiej (harfa haczykowa), przez klasyczną muzykę epoki baroku, impresjonizmu, aż po muzykę z pogranicza jazzu i rozrywki oraz muzykę filmową. W polu jej zainteresowania znajduje się w także muzyka współczesna, polska i obca, co owocuje licznymi wykonaniami i prawykonaniami (m.in. M.Wierzbicki, D.Weissberg).

Współtworzy duet z sopranem oraz fletem, występując razem także jako trio. Jej repertuar kameralny obejmuje bardzo różnorodny repertuar z kwartetem smyczkowym.

Z ogromnym upodobaniem wykonuje dzieła chóralne, oryginalnie przeznaczone na śpiew i harfę solową (występowała m.in. z chórami New English Singers, Uniwersity Of Manitoba Singers, New European Singers, Schola Cantorum Bialostociensis, Pueri Cantant, Sine Nomie, Izrael Kibbutz Choir, Someday)

Dokonała wielu nagrań płytowych, m.in. Gloria Hosanna, z A Ceromony of Carolls  B.Brittena (na chór i harfę, 1995), Metafrazy na flet i harfę (1998), Rajski ptak na sopran i harfę (2000).

Uczestniczyła w realizacjach programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, także nagrała autorski film muzyczny p.t. Metafrazy na flet i harfę.

Zapraszana do występów w wielu znaczących międzynarodowych festiwalach (Music Festiwal w Salzburgu, Christian Music Festiwal w Rotterdamie, Usti nad Labem, Gaude Mater w Częstochowie, Festiwale Organowe i Kameralne m.in. w Warszawie, Kamieniu Pomorskim, Tyńcu).

W kręgu jej zainteresowań są działania interdyscyplinarne; koncerty połączone z literaturą, wernisażami, wykładami, a także muzykoterapią. Współtworzy spektakle literacko-muzyczne wraz z Brigittą Assheuer, Olgierdem Łukaszewiczem, Mają Komorowską, Wojciechem Malajkatem, Janem Młodawskim, Ewą Segedą, Jerzym Zelnikiem. Wykonywała m.in. solowy program wraz z poezją recytowaną przez Piotra Adamczyka, Małgorzatę Kożuchowską i Andrzeja Seweryna w Auditorio Palazzo Pio w Rzymie.

Obok muzyki klasycznej, muzyka rozrywkowa oraz jazzowa jest jej ogromie bliska. Pracuje z zespołami jazzowymi (koncerty z Alchemikiem, Continental Orchestra and Brass, New Life Music, Cracow Brass Quntet), a nagrania dokonane na tym obszarze muzycznym są żywym wyrazem zainteresowań wykonawczych. Udzielała solowego głosu swego instrumentu na płycie Live in Holy City Michała Urbaniaka, ostatnich płytach Grzecha Piotrowskiego, płycie Zapominam siebie” Mate.O (wł.aranż.), Transitus Joachima Maencla czy Accustic Room 47.

Swoimi fascynacjami i doświadczeniami muzycznymi dzieli się z chorymi dziećmi podczas prowadzonych przez nią zajęć muzykoterapeutycznych.

 

RAFAŁ BARTMIŃSKI
Rafał Bartmiński urodził się w Lublinie. Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.

W 2001 roku został laureatem trzeciego miejsca XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 2007 roku zdobył drugie miejsce i kilka nagród pozaregulaminowych podczas VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Już w trakcie pierwszego roku studiów rozpoczął intensywną działalność koncertową. Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki - Opera Narodowa, scena kameralna 2002). Jeszcze w czasie studiów związał się z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Z zespołem tego Teatru śpiewał podczas występów gościnnych w Sadlers Wells w Londynie, Operze w Wilnie, na festiwalu Peralada w Hiszpanii i podczas tournée po Japonii. Głównymi jego rolami w Teatrze Wielkim w Warszawie były m. in.: Tamino w Czarodziejskim flecie, Ismaele w Nabucco Verdiego, Tamburmajor w Wozzecku Albana Berga, Boris w Katia Kabanova Janáčka, Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, Stefan w Strasznym Dworze i Jontek w Halce Moniuszki.

W 2003 i 2005 roku odbył tournée po Niemczech, Austrii, Szwajcarii śpiewając partię Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta. Właśnie tą partią w 2005 roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Od 2006 roku stale współpracuje z Operą Wrocławską jako: Nemorino w Napoju miłosnym Donizettiego, Pasterz w Królu Rogerze Szymanowskiego, Gabriel w Raju utraconym Pendereckiego, Stefan w Strasznym Dworze Moniuszki, Don Ottavio w Don Giovannim Mozarta.

W 2009 roku zadebiutował w moskiewskim teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w Wozzecku w nowej produkcji Dmitra Tcherniakova, a także w Operze Krakowskiej jako Don Ottavio w Don Giovannim.

Wykonywał III symfonię - Pieśń o Nocy Szymanowskiego z Filharmonią Narodową w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita (nagranie na DVD), z Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks w Monachium i Kolonii pod dyrekcją Marissa Jansonsa w 2008 roku (nagranie na CD), a także z Orquesta Sinfónica de RTVE pod dyrekcją Hannu Lintu w Madrycie w 2011 roku. W 2011 roku zadebiutował w Lipsku z MDR-Sinfonieorchester śpiewając Polskie Requiem Pendereckiego pod batutą kompozytora i w Paryżu w Théâtre du Châtelet wykonując Harnasie Szymanowskiego.

Także w 2011 roku zadebiutował na Wexford Opera Festival w Irlandii z partią Waclawa w Marii Statkowskiego i zaśpiewał Jontek w nowej produkcji Halki Monuszki pod batutą Marca Minkowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie, a w 2012 in 2013 roku zaśpiewał Rybak w Słowiku Strawińskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie, Stefan w Strasznym Dworze w Operze w Białymstoku i zadebiutował w Operze w Rydze (Polskie Requiem).

Regularnie współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, gdzie pod batutą Łukasza Borowicza zaśpiewał m. in.: partię Fentona w Falstaffie Verdiego, Franka w Flisie Stanisława Moniuszki i zagrał tytułową rolę w Monbarze Dobrzyńskiego.

Artysta stale współpracuje z większością najlepszych polskich orkiestr i filharmonii m. in.: Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfonią Varsovią oraz Filharmonią Krakowską. Rafał Bartmiński współpracuje ze znakomitymi dyrygentami takimi jak: Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Teodor Currentzis, Miguel Gomez-Martinez, Tomas Hanus, Mariss Jansons, Jacek Kaspszyk, Hannu Lintu, Wojciech Michniewski, Ewa Michnik, Marc Minkowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski oraz Alberto Zedda, a także z reżyserami takimi jak: David Alden, Dmitri Tcherniakov, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski i Michał Znaniecki.

Najważniejszymi projektami w sezonie 2013/14 są: Ismael, Rybak w Słowiku, Pinkerton, Stefan w Teatrze Wielkim w Warszawie; Alfredo (debiut) w Operze w Białymstoku i w Poznaniu; Pasterz w Królu Rogerze w Wuppertalu/Niemczech, Messa da Requiem Verdiego na International Sacred Music Festival w Rydze i Missa solemnis Beethovena z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Zaśpiewał Credo Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Valery Gergieva na Jubileuszowej Gali 80-tych urodzin kompozytora. W lutym 2014r. odbył tournee w Izraelu (Tel Aviv-Bronfman Auditorium, Haifa-Muncipal Auditorium, Jerusalem-International Convention Centre) występując z The Israel Philharmonic Orchestra w utworze „Polish Requiem” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora wraz z Gary Bertini Israeli Choir.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj