A+ A A-

W dawnym stylu

27 listopada 2014 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JACEK ROGALA – dyrygent
ADAM WOCH gitara
W programie m.in.: E. Grieg, J. Rodrigo, M. Spisak, R. Dyens

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

 JACEK ROGALA
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.
Od roku 2001 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. 19 stycznia 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki i kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (ostatnio Światowych Dni Muzyki Wrocław’ 2014). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Prowadzi działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2012 został wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich oraz członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych utworów kompozytorów współczesnych oraz utworów uznawanych za zaginione. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego w roku 1995 i 1999 zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca: Pasja (P. Łukowiec), -Szymanowski – Ravel. Impresje, Zdarzyło się w Jeruzalem (K. Dębski), Tajemnice wirtualnego świata (P. Łukowiec), Pinokio (M. Weinberg – premiera polska).
Występuje na festiwalach, m.in. w Warszawie (Warszawska Jesień, Dni Grażyny Bacewicz, Warszawski Festiwal Gitarowy), Wrocławiu (Musica polonica nova), Gdańsku (Spotkania Młodych Kompozytorów Droga), Bydgoszczy (Musica Antiqua Europae Orientalis), Katowicach (Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza), Kielcach (Jeunesses Musicales, Świętokrzyskie Dni Muzyki), Gaming (Festiwal Chopinowski), Edmonton (Windspiration). Koncertował w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, we Włoszech, Austrii, na Słowacji, w Wietnamie i Kanadzie. Jest kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, na Ukrainie i Białorusi.
W roku 2012 z rąk Ministra Kultury otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

ADAM WOCH
Urodził się 7. sierpnia 1991r. Od siódmego roku życia uczęszczał do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, gdzie uczył się gry na gitarze w klasie mgr Zbigniewa Dubielli i którą ukończył w 2010 roku.  Równocześnie (od września 2007r.) jego edukacją kieruje prof. Ryszard Bałauszko z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, gdzie obecnie Adam kontynuuje swoją naukę w klasie prof. Leszka Potasińskiego. W roku akademickim 2011/2012 odbył wyjazd stypendialny do Conservatorium Maastricht, gdzie studiował w klasie prof. Carlo Marchione. Swoje umiejętności doskonalił także pod okiem takich artystów jak: Rolf Lislevand, Ricardo Gallen, Alvaro Pierri, Roberto Aussel, Zoran Dukic, Marcin Dylla,  Łukasz Kuropaczewski i wielu innych.
Adam to jeden z najlepiej zapowiadających się gitarzystów młodego pokolenia w Polsce. Laureat ponad dwudziestu konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. Koncertuje jako solista i w zespołach  kameralnych. Występował w wielu miastach Polski oraz we Włoszech, Austrii, Czechach, Niemczech i Hiszpanii. Grał w takich miejscach jak Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego, Zamek Królewski w Warszawie, czy Große Ehrbar Saal Konservatorium für Musik & Dramatische Kunst w Wiedniu.
    
Do najważniejszych osiągnięć konkursowych Adama należą:
- LAUREAT – Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego Polskiego Radia BIS „Segovia Junior” w Warszawie (2003)
- I miejsce – Internationales Gitarrenfestival Des Kunstinstitut BAJA – Templin, Niemcy (2005)
- I miejsce – na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Czesława Droździewicza pod patronatem Ministerstwa Kultury w Krynicy Zdrój (2006)
- I miejsce – na IX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „FORUM GITARRE” w Wiedniu (2006)
- Laureat – XXV Tarnowskiego Tygodnia Talentów – Tarnów-Kąśna Dolna (2007)
- I miejsce – na Międzynarodowy Konkursie Gitary Klasycznej im. „Jose Tomas’a” w Almerii, Hiszpania (2009)
- I miejsce – na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie (2009)
- Finalista konkursu Młody Muzyk Roku 2009 (Warszawa)
- I miejsce – na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „GUITARTALENT” w Brnie, Czechy (2012)

Od 2011 roku Adam współtworzy duet gitarowy z Robertem Guzikiem.W roku 2013 duet ten rozpoczął działalność koncertową oraz wyjazdy konkursowe. Największymi sukcesami zespołu było zajęcie II miejsca na X Europejskim Konkursie Gitarowym „Enrico Mercatali” w maju 2013 roku (Gorizia, Włochy). W tym samym roku duet otrzymał tytuł laureata na Międzynarodowym Konkursie IBLA Grand Prize rywalizując z kilkudziesięcioma solistami i zespołami kameralnymi z całego świata z różnych specjalności muzycznych. W związku z tym muzycy zostali zaproszeni do udziału w tournee koncertowym w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku, które zakończyło się finałowym koncertem 14. maja w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.

Adam Woch wielokrotnie otrzymywał nagrody za osiągnięcia artystyczne od Prezydenta Miasta Koszalina, a w marcu 2010 roku został uhonorowany nagrodą specjalną - „Młody Artysta Roku 2009”. Stypendysta „Narodowego Funduszu na rzecz Dzieci”, oraz stypendium „Młoda Polska”. Czterokrotnie nagradzany Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj