Mistrzowie batuty

DAMIAN GANCLARSKI - kontratenor
W programie m.in.: G.F. Haendel, W.A. Mozart oraz słynne arie kontratenorowe

MAREK PIJAROWSKI
Urodzony w 1951 roku we Wrocławiu. Podczas nauki w Liceum Muzycznym opanował grę na kilku instrumentach, m.in.fortepian (jako główny), skrzypce, obój i organy. Studia dyrygenckie /dyplom z wyróżnieniem/ odbył we wrocławskiej Akademii Muzycznej u Tadeusza Strugały i uzupełniał je w latach 1971-1973 na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze pracując pod kierunkiem nieżyjącego już znakomitego dyrygenta łotewskiego Arvida Jansonsa. W roku 1977 uzyskał stypendium rządu austriackiego i przez 9 miesięcy przebywał we Wiedniu doskonaląc swe umiejętności u prof. Carla Österreichera w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. W tym czasie miał okazję bezpośrednio zetknąć się ze sztuką dyrygencką takich mistrzów batuty jak Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, Zubin Mehta, Georg Solti czy Claudio Abbado.
Pracę etatową rozpoczął w 1974 jako asystent dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. W tym samym roku w grudniu wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach, na którym będąc najmłodszym uczestnikiem zdobył I nagrodę oraz specjalna nagrodę orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi zaproszeniami, m. in. do Filharmonii Narodowej i WOSPR-u .W 1975 roku otrzymał stanowisko II dyrygenta a w 1980 został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej, którą kierował do 2002 roku. Współpracował również z Filharmonią Krakowską jako I dyrygent a z Filharmonią Pomorska w Bydgoszczy jest związany do dziś jako stały gościnny dyrygent tego zespołu. W latach 2002 do 2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi. Od sezonu 2006/2007 podjął ścisłą współpracę artystyczną z Filharmonią im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Obecnie pełni funkcję I dyrygenta - szefa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej.
Ponad 35 lat nieprzerwanie prowadzi ożywioną działalność dyrygencką koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce.Wielokrotnie prowadził również koncerty z polskimi zespołami poza granicami kraju m. in. z Filharmonią Narodową (Niemcy), NOPSPR-em (Hiszpania, Paryż) Filharmonią Krakowską (Francja) Sinfonią Varsovia (Hiszpania), Filharmonią Łódzką (Włochy ,Hiszpania) oraz szereg tournee z Filharmonią Wrocławską m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań dla potrzeb Polskiego Radia. Był stałym dyrygentem Eastern Music Festival w Greensboro w USA. Współpracuje obecnie ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston. Dyrygował w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA , Meksyku i Korei Płd.
W latach 1980 do 2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. W latach 1986-1987 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach.
Od wielu lat związany jest z Akademia Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu ,w której prowadzi klasę dyrygentury. Pełnił również funkcję prorektora tej uczelni. W październiku 2006 obejmuje również stanowisko profesora dyrygentury w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina. Był promotorem oraz recenzentem wielu prac magisterskich i rozpraw doktorskich z zakresu dyrygentury. Minister Szkolnictwa Wyższego powierzył mu funkcje krajowego eksperta przy opracowaniu standardów dotyczących programu studiów dyrygenckich. Jego absolwenci są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów. Jest jurorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach oraz przewodniczącym jury Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.
W 1997 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Odznaczony został m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem „Gloria Artis”.

DAMIAN GANCLARSKI
Urodził się w 1989 roku we Wrocławiu. Naukę śpiewu rozpoczął w klasie śpiewu solowego profesora Eugeniusza Sąsiadka w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Edukację kontynuuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie profesor Urszuli Kryger.
Jeszcze przed rozpoczęciem studiów zadebiutował w ramach 43 Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (koncert uczestników Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjno-Kantatowej).
W czasie kursów interpretacyjnych kształcił się pod okiem wybitnych pedagogów śpiewu: prof. Ewy Czermak, prof. Piotra Łykowskiego, prof. Ingrid Kremling-Domański, prof. Eugeniusza Sąsiadka.
Wielokrotnie brał udział w koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu oraz Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Wystąpił także podczas Festiwalu „Muzyka Epok” w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy.
Damian Ganclarski jest zdobywcą I miejsca (Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) w konkursie pieśni „Trzech Panów KKK – Kurpiński, Karłowicz, Koczalski” (Warszawa 2009).
Młody śpiewak uzyskał już pozytywne recenzje krytyków. Na łamach Ruchu Muzycznego Kazmierz Kościukiewicz zwrócił uwagę na wzruszającą, chłopięcą słodycz głosu (Ruch Muzyczny 26/2008), a Małgorzata Komorowska zaznaczyła: „wybitnie uzdolniony kontratenor” (Ruch Muzyczny 15/2009).
Wachlarz wokalnych zainteresowań Damiana Ganclarskiego rozpościera się od muzyki oratoryjnej i operowej epoki baroku po twórczość najnowszą. Szczególne miejsce w kręgu fascynacji muzycznych zajmuje gatunek pieśni (od romantyzmu do XXI wieku).