Scena Muzyki Polskiej

ANNA BERNACKA – mezzosopran
MONIKA KRUK – fortepian

W programie m.in.: M. Weinberg, P. Perkowski, Z. Popielski

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ALEKSANDRA KUBAS-KRUK
fot. N. Szagdaj
Studiowała śpiew w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. D. Paziuk-Zipser oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Występuje w teatrach na całym świecie. Została wyróżniona Nagrodą Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka, Wrocławską Nagrodą Muzyczną, Nagrodą Prezydenta Wrocławia za „Promowanie Wrocławia na polskich i międzynarodowych scenach operowych” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również laureatką nagrody Iuvenes Wratislaviae przyznawaną przez Polską Akademię Nauk. Od 2012 roku pracuje jako pedagog śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. We wrześniu 2019 otrzymała stopień doktora habilitowanego.

ANNA BERNACKA
fot. A. Kubica
Ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną (klasa prof. Ewy Czermak). W latach 2004–2007 studiowała również w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (klasa Carol Richardson-Smith). Jest finalistką i laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. W 2015 roku została laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „najlepsza śpiewaczka” (nowa inscenizacja Kawalera srebrnej róży). Anna Bernacka regularnie występuje na scenach polskich teatrów operowych, w tym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Warszawskiej Opery Kameralnej, na festiwalach m.in. Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena czy Festiwal Mozartowski w Warszawie. Artystkę co sezon można usłyszeć w kilku inscenizacjach, także premierowych, na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie.

MONIKA KRUK
fot. M. Heller
Ukończyła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w zakresie gry na fortepianie w klasie dr. hab. M. Szczepańskiego i w klasie kameralistyki prof. dr hab. M. Blum. Absolwentka Międzywydziałowego Podyplomowego Studium Pieśni w Warszawie. W 2019 obroniła pracę doktorską w macierzystej uczelni. Jest laureatką wielu nagród w kameralnych konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Pracuje w macierzystej uczelni w klasach fletu oraz w klasach śpiewu. Pianistka zapraszana jest w charakterze korepetytora oraz kameralisty na Zimowe Kursy Wokalne w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Wratislavia Cantans, Zimowe Warsztaty Fletowe w Szczawnie Zdroju, czy Letnie Warsztaty „Zagraj z mistrzem” w Gnieźnie.

Projekt skupiony jest przede wszystkim wokół prawie niewykonywanej i jak dotąd nieutrwalonej przez wydawnictwa fonograficzne twórczości wybitnego polskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga. Ma on na celu nie tylko rozpropagowanie niezwykłej literatury wokalnej do tekstów polskich poetów w 25 rocznicę śmierci kompozytora, ale posiada też wymiar osobisty. Wajnberg to artysta, który do końca życia mówił po polsku, który był ukształtowany przez kulturę polską, a jako koneser literatury – w tym poezji polskiej – chętnie szukał w niej inspiracji. Jego utwory przeżywają swoisty renesans, a jednak nie cały ten dorobek – jak się okazuje w przypadku pieśni – został jeszcze przyswojony naszej kulturze. Muzyka Wajnberga, będąca świadectwem europejskich korzeni twórcy, ukształtowana artystycznie pod wpływem szkoły rosyjskiej, pozostała polska i żydowska. W pieśniach usłyszeć można charakterystyczne motywy, wybuchy energii, ale też momenty niemal schubertowskie, bardzo przejrzyste i nastrojowe, w których atmosfera kreowana jest za pomocą oszczędnych środków. To właśnie indywidualny język muzyczny kompozytora, który brzmi niezwykle autentycznie. Oprócz liryki wokalnej Wajnberga pojawią się „Uty japońskie” Piotra Perkowskiego. Kompozytor skomponował muzykę do starych poematów ułożonych między IX a XII wiekiem, chcąc jak najwierniej oddać ich japoński nastrój. Poematy te zwane „Hyakunin isshū” są w Japonii jednym z najbardziej popularnych zbiorów poezji. W programie znajdzie się również cykl pieśni „Do snu” Zbigniewa Popielskiego, który był nauczycielem improwizacji Anny Bernackiej. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć wybitnego pedagoga i kompozytora, a także propagować jego mało znaną twórczość wokalno-instrumentalną.