Scena muzyki polskiej

Mateusz Żurawski – obój
Piotr Wybraniec – klarnet
Edyta Moroz – fagot

W programie: pieśni Mieczysława Karłowicza w aranżacjach muzyków Atom String Quartet na dwa kwartety: smyczkowy i dęty drewniany

Wejściówki do pobrania w biurze FKWL
oraz w kasie biletowej FKWL na godzinę przed koncertem

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. Koncertuje na całym świecie. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami. Istnieje od 2010 roku i tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski.
Kwartet nagrał pięć autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Ostatnia płyta zespołu, pt. PENDRECKI ukazała się w 2019 roku i znalazły się na niej autorskie opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego na improwizujący kwartet smyczkowy.

W 2021 roku ukazała się płyta „Karłowicz Recomposed” nagrana na zaproszenie Doroty Serwy – Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, wspólnie ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet – w skład którego wchodzą soliści tejże instytucji: Filippo Del Noce (flet), Mateusz Żurawski (obój), Piotr Wybraniec (klarnet) i Edyta Moroz (fagot). Płyta zawiera pieśni Karłowicza zaaranżowane na improwizujący kwartet smyczkowy i kwartet dęty drewniany. Autorami aranżacji są muzycy ASQ, a wydawcą płyty Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Szczecin Philharmonic Wind Quartet powstał spontanicznie, na potrzeby wydawnictwa płytowego Karłowicz Recomposed. Muzyków, na co dzień pracujących w orkiestrze symfonicznej, łączy profesjonalizm, doświadczenie oraz ogromna pasja i ciekawość poznawania nowych nurtów. Tworzą go: flecista Filippo Del Noce, oboista Mateusz Żurawski, klarnecista Piotr Wybraniec i fagocistka Edyta Moroz.

KARŁOWICZ RECOMPOSED
Na program koncertu składają się pieśni Mieczysława Karłowicza w aranżacjach muzyków Atom String Quartet na dwa kwartety: smyczkowy i dęty drewniany. Utwory te zostały zarejestrowane na płycie „Karłowicz Recomposed”, nagranej wspólnie z solistami Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i przez tą instytucję wydanej.

Karłowicz Recomposed to projekt, do którego prowadziły różne historie i doświadczenia - te odleglejsze i zupełnie aktualne. Z jednej strony to doświadczenia związane z odkrywaniem kompozycji Mieczysława Karłowicza, mimo ich stałej obecności w programach koncertowych. Z drugiej strony to fascynacja osobowością kompozytora i wielowymiarowością jego twórczości. To także najnowsza historia, w której nagle czas się zatrzymał, a muzycy pozostali ze swoją wyobraźnią zamknięci w domach. Odwrócony świat dał jednak przestrzeń do refleksji i kreacji.
Zaczęło się od pomysłu na barwne rekompozycje kilku pieśni Karłowicza - muzyczne przekazy zmontowane z indywidualnych filmów muzyków Atom String Quartet i zaprezentowane w rzeczywistości wirtualnej. Dalej już tylko pozostawał kolejny krok - znalezienie klucza do formy, emocji tekstu poetyckiego, myśli Karłowicza i otwarcie wyobraźni na oryginalną opowieść muzyczną. Zwieńczeniem zaskakującej dla wszystkich historii było spotkanie  twórców, czyli niezwykłych muzyków Atom String Quartet z muzykami Szczecin Philharmonic Wind Quartet, na scenie złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i zapisanie wyjątkowego doświadczenia, jakim jest nagranie płyty.
Tak powstał muzyczny obraz z różnych splecionych historii, przede wszystkim historii przyjaźni Filharmonii w Szczecinie z Atom String Quartet. Przyjaźni, której od początku towarzyszyła fascynacja, dobra energia i zaufanie.