Uroczysta inauguracja sezonu

9 września 2021, godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL, ul. Zawadzka 1

VERIKO TCHUMBURIDZE (GRUZJA) – skrzypce
Zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

W programie: P. Czajkowski - Koncert skrzypcowy D-dur op. 35, L. van Beethoven - V symfonia c-moll op. 67

Ceny biletów od 10 zł do 25 zł

Ceny biletów:
- bilet normalny 25 złotych
- bilet ulgowy 20 złotych*
- bilet rodzinny: cena biletu dla osoby dorosłej – 20 zł, cena biletu dla dziecka – 10zł
- bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: cena biletu dla osoby dorosłej – 20 zł, cena biletu dla dziecka – 10 zł

VERIKO TCHUMBURIDZE
(fot. Dünya Aslan Photography)
Od kiedy - mając 20 lat - wygrała Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku, zbudowała sobie renomę urzekającej solistki, kameralistki oraz dokonała wielu nagrań płytowych. "Jest oddechem przyszłości" powiedział Andrzej Wituski, dyrektor konkursu, "Przybliża nam swój świat wyobraźni". W 2013 roku wiodący turecki magazyn muzyki klasycznej Andante, nazwał ją najlepszym muzykiem młodego pokolenia.
Urodzona w 1996 roku w gruzińskiej rodzinie w Adanie na południu Turcji, Veriko Tchumburidze rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Mersin University State Conservatory w klasie Selahattina Yunkuşa i Lili Tchumburidze. W 2010 roku, dzięki stypendium Young Musicians on World Stages (YMWS), przeprowadziła się do Wiednia, by studiować Hochschule für Musik w klasie Dory Schwarzberg. Brała również udział w kursach mistrzowskich w ramach Seiji Ozawa Academy Masterclass prowadzonych przez Shlomo Mintza, Alberta Markova i Igora Ozima oraz w ramach Verbier Festival Academy w Szwajcarii.
W sezonie 2020/21 występowała między innymi z Borusan Philharmonic, Estonian Radio Symphony Orchestra, NMF we Wrocławiu oraz zagrała wiele recitali i koncertów kameralnych podczas Tsinandali Festival, w Vienna Musikverein i Filharmonii Narodowej.
Veriko Tchumburidze koncertowała z Borusan Philarmonic Orchestra, Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, Musikkollegium Winterthur, Mariinsky Theatre Orchestra, Melbourne Symphony, Lahti Symphony, Sinfonia Varsovia, Munich Chamber Orchestra i Zurich Chamber Orchestra. Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami, wśród których są: Łukasz Borowicz, Ruben Gazarian, Sascha Goetzel, Howard Griffiths, Gemma New, Michael Sanderling, Aziz Shokhakimov i Dima Slobodeniouk. Występowała na Beethoven Easter Festival, Gstaad Menuhin Festival & Academy, Olympus Musical Festival, Rosendal Festival and Schleswig-Holstein Music Festival, występując m.in. z takimi muzykami jak: Leif Ove Andsnes, Sol Gabetta, Nicholas Angelich, Lisa Batiashvili, Gérard Caussé, Clemens Hagen, Maxim Vengerov i Tabea Zimmermann.
Jako zapalona miłośniczka muzyki kameralnej współpracuje z pianistami Ketevanem Sepashvilim i Mamikonem Nakhapetovem, była również członkiem Trio Arte, trio fortepianowego, które zwyciężyło na Pietro Argento International Music Competition w Gioia del Colle (Włochy) w 2016 roku. W tym samym roku podczas Istanbul Music Festival trio dokonało prawykonania utworu Ludus Modalis, napisanego specjalnie dla zespołu przez tureckiego kompozytora Özkana Manava.
Veriko Tchumburidze dokonała nagrania Koncertu skrzypcowego Antona Wranitzky'ego dla Sony Classical z Munich Chamber Orchestra pod batutą Howarda Griffithsa. Jej nagranie muzyki Johna Williamsa z filmu "Lista Schindlera" w Brandenburgisches Kammerorchester Berlin pod batutą Howarda Griffithsa, zaowocowało występem na koncercie inauguracyjnym Zurich Film Festival pod egidą Orpheum Musik Stiftung.
Od 2016 roku Veriko Tchumburidze gra na skrzypcach Giambattista Guadagnini wykonanych w Mediolanie w 1756 roku, które zostały wypożyczone dla niej przez Deutsche Stiftung Musikleben.