Klasyczne perełki

Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

NIKOLAY LALOV (BUŁGARIA) – dyrygent
EIMI WAKUI (JAPONIA) – skrzypce
W programie m.in.: W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy nr 5 A-dur KV 219, J. Haydn – Symfonia nr 83 g-moll "Kura"

Koncert z cyklu Bliżej Muzyki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Kultura Dostępna

NIKOLAY LALOV
Aktywnie rozwija swoją karierę artystyczną jako dyrygent, skrzypek oraz nauczyciel, posiadający bogate doświadczenie oraz rozległy warsztat muzyczny.
Urodził się w Sofii (Bułgaria), gdzie jako 6-letni chłopiec rozpoczął swoją edukację muzyczną w klasie skrzypiec. Ukończył z wyróżnieniem Narodową Szkołę Muzyczną im. Lyubomira Pipkova. Edukację muzyczną kontynuował na Bułgarskiej Narodowej Akademii studiując wiolinistykę, a w późniejszym czasie dyrygenturę.
Od czasu studiów miał okazję współpracować z najbardziej uznanymi bułgarskimi skrzypkami: Davidem Oeistrach’em oraz prof. Stoilką Milanovą (laureatką I miejsca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety w Belgii).
Nikolay Lalov brał czynny udział w klasach mistrzowskich takich artystów jak: Janos Starker (kameralistyka), Ifra Nyman (skrzypce) i Dimo Dimov (Bulgarian Quartet). Studiował dyrygenturę w klasie prof. Lilii Giulevy. Po ukończeniu studiów pedagogicznych Nikolay Lalov stał się najmłodszym w historii pedagogiem uczącym w Narodowej Szkole Muzycznej im. Lyubomira Pipkova.
Umiejętności organizacyjne i entuzjazm artysty umożliwiły mu założenie wielu orkiestr i zespołów kameralnych w Bułgarii i Portugalii. Powołane przez Artystę do życia zespoły: Orkiestra Pedagogów Muzycznych (1987-88) w Sofii, Ensemble Concertino (1992), Młodzieżowa Orkiestra Miasta Évora (1992) oraz wreszcie Orkiestra Kameralna z Cascais i Oeiras (1996), to tylko część jego artystycznego udziału w budowaniu kulturalnej infrastruktury obu krajów. Uczestniczył w tworzeniu pierwszej profesjonalnej szkoły muzycznej w Portugalii.
Wraz z Orkiestrą Kameralną z Cascais wystąpił na General Assembly of European Festivals (Estoril 1998). Reprezentował również Portugalię na EXPO 2000 - Hannover wraz z Młodzieżową Orkiestrą Miasta Évora. Koncertuje w Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Bułgarii biorąc udział w narodowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych, stale podnosząc poziom i rozbudowując programy koncertowe prowadzonych przez siebie zespołów.
Nikolay Lalov jest prawdziwym ambasadorem muzyki i kultury swojego kraju oraz łącznikiem z europejską kulturą muzyczną, która na dobre zagościła w jego pracy. Pragnienie ukazywania światu nieznanych utworów muzycznych i nowych kompozytorów oraz promowanie kulturalnego dialogu pomiędzy krajami mobilizuje Artystę do ciągłych poszukiwań muzycznych. Jest organizatorem pierwszego Tygodnia Kultury w Sofii (Portugalia, 1994), podczas którego wspierał i promował poprzez wymianę kulturalną pomiędzy szkołami muzycznymi z Sofii (Bułgaria) i Évory (Portugalia) artystów pochodzących z obu krajów.
Jako skrzypek, dokonał nagrań dla Bułgarskiego Radia Narodowego oraz Portugalskiego Radia Narodowego. Występował w wielu europejskich krajach. Jako dyrygent współpracował z takimi orkiestrami jak: Nowa Orkiestra Filharmonii Portugalskiej, Portugalska Regionalna Orkiestra w Algrave, Narodowa Akademicka Orkiestra w Bułgarii, Orkiestra Symfoniczna w Rzymie, Grecka (Stanowa Orkiestra w Salonika , Regionalna Orkiestra w Bari, Narodowa Orkiestra w Monterrey (Meksyk), Narodowa Orkiestra Brazylii, London Chamber Orchestra, Uniwersytecka Orkiestra w Nowym Meksyku, Ensemble of Contemporary Music (Niemcy), Orkiestra Kameralna we Florencii i wielu innych.
Nikolay Lalov kontynuuje pracę z młodymi muzykami i jest regularnie zapraszany do prowadzenia klas mistrzowskich z zakresu muzyki kameralnej oraz wiolinistyki. Jego studenci są laureatami prestiżowych konkursów muzycznych. Jest jurorem wielu narodowych konkursów muzycznych w Portugalii i Bułgarii.
Wraz z żoną jest autorem pierwszej skomponowanej w Portugalii opery dziecięcej pt. Magic Dream.
Nikolay Lalov został uhonorowany Medalem Zasłużonych Kulturze (Oeiras 2003 Portugalia) oraz Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych Bułgarii (2003). W 2004 roku otrzymał Akademicki tytuł Akademii Muzycznej w Valencji (Hiszpania). W 2009 roku otrzymał tytuł „Profesjonalista Roku” (Rotary Club ,Portugalia).
W 2012 roku stworzone przez niego Orkiestry z Cascais i Oeiras zostały uhonorowane przez Radę Miasta Cascais Medalem Zasłużonych Kulturze.

EIMI WAKUI
Urodziła się 14 września 1992 roku w Tokio. W wieku pięciu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach pod okiem Rikako Yonedy. Trwało to do 2008 roku, gdy rozpoczęła studia w Toho Gakuen Music High School u Prof. Isako Shinozakiego. Została przyjęta na specjalne stypendium w szkole muzycznej Toho Gakuen, gdzie uczyła się gry pod okiem Prof. Masafumiego Hori i Isako Shinozakiego. Szkołę ukończyła w marcu 2015 roku i rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Mozarta w Salzburgu, gdzie jej opiekunem został Prof. Pierre Amoyal. W trakcie nauki zajmwoała się różnymi odmianami działalności muzycznej, m.in. grała na fortepianie, tanczyła w balecie, śpiewała czy komponowała.
Eimi ma na swoim koncie wygrane w konkursach rangi międzynarodowej, m.in. trzecią nagrodę w 13th Japan Classical Music Competition i nagrodę specjalną w 60. i 61. All Japan Students’ Music Competition. Oprócz tego była półfinalistką 10. Międzynarodowego Konkursu Jana Sibeliusa i laureatką nagrody specjalnej, zdobyła trzecią nagrodę w Concours International de Violon Tibor Varga Sion Valais oraz wygrała w Euro Asia Young International Competition.
Japonka grała wiele wiele koncertów, m.in koncert charytatywny poświęcony ofiarom Tsunami (Helsinki), w 14th MUSIC FESTIVAL Argerich’s Meeting Point w Beppu, The School Festival Concert (Seul), koncert recitalowy dla Japońskiego Stowarzyszenia Przemysłowego, w 18. i 19. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki MIYAZAKI, Chofu Music Festival z Orkiestrą Kameralną z Lozanny.