Muzyczne baśnie z 1001 nocy

HAROUT FAZLIAN (LIBAN) – dyrygent
KAMIL RADZIMOWSKI – duduk
BEATA ANTONIUK, TOMASZ RYNKOWSKI – aktorzy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna

HAROUT FAZLIAN
Maestro Fazlian rozpoczął swoją edukację muzyczną w młodym wieku nauką gry na fortepianie w Szkole Muzycznej w Bejrucie (Liban). W 1976 roku wraz ze swoją rodziną wyemigrował do Montrealu (Kanada), gdzie kontynuował naukę. W 1983 roku pojechał na studia do Erewania (Armenia), gdzie ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczną i operową. Harout Fazlian uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych.
W 1992 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym konkursie dyrygenckim muzyki czeskiej, gdzie otrzymał również nagrodę specjalną Jury za najlepszą interpretację Uwertury koncertowej "Karnawał" oraz VIII symfonię Antonina Dvoraka.
W 1997 roku wrócił do Libanu na zaproszenie dr Walida Gholmieha, rektora Narodowego Konserwatorium Muzycznego, aby stworzyć pierwszą Orkiestrą Symfoniczną w Libanie. Od czasu jej założenia w 1999 roku Maestro Fazlian jest jednym z dyrygentów Libańskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej (Lebanese National Symphony Orchestra). Jest również dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Lebanese Philharmonic Orchestra.
W 2007 roku we współpracy z libańskim poetą Henrim Zogheibem, przetłumaczył na język arabski operę Mozarta "Bastien i Bastienne". Maestro Fazlian zaadoptował tłumaczenie do muzyki i poprowadził światową premierę tej opery w całkowicie libańskiej obsadzie wraz z Lebanese National Symphony Orchestra. W 2010 roku Harout Fazlian dyrygował swoją aranżacją "Szecherezady" Rimskiego-Korsakowa na Assilah Art Festival w Maroku. Jego koncepja polegała na włączeniu do partytury tradycyjnych instrumentów bliskiego wschodu na równi z klasycznymi instrumentami, osiągając w ten sposób nową kolorystykę i barwę.
Od 2000 roku Harout Fazlian jest pierwszym dyrygentem znakomitej libańskiej śpiewaczki Julii Boutros. Od 2010 roku jest dyrygentem libańskej Divy Fairouz.
W 2011 roku Harout Fazlian dyrygował na Baalbeck International Festival musicalem "From the Days of Salaheddine", co było historycznym momentem, ponieważ był to pierwszy musical z libańską muzyką grany z orkiestrą symfoniczną. W 2012 roku ten sam musical został wykoanany na Beiteddine Festival, tym razem przedzielony spektaklem tanecznym "Once Upon a Time" w wykonaniu znakomitego międzynarodowego teatru tańca Caracalla Dance Theatre.

KAMIL RADZIMOWSKI
Kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Pomysłodawca projektu i kompozytor wszystkich utworów zawartych w Odgłosach zanikającego świata. Kamil Radzimowski jest jedynym w Polsce instrumentalistą grającym na duduku, najstarszym armeńskim instrumencie dętym. Mistrz nastroju i orientalnych rytmów, czerpiący natchnienie zarówno z muzyki ludowej jak i etnicznej.
Prowadzi studio nagrań „Pasja" w Warszawie. W 2010 roku zaczął rozwijać swoją pasję ucząc się gry na trzech instrumentach etnicznych, tj. Oud, Zurna i Duduk ormiański. Wydał 3 płyty solowe: Armenian Duduk część 1 i 2 o charakterze muzyki filmowej z mocnymi wpływami brzmień arabskich i ormiańskich oraz Stwórca Świata. Koncertował z czołowymi polskimi dyrygentami: Tadeusz Wicherek, Bohdan Jarmolowicz, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba oraz gwiazdami muzyki: Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach.