A+ A A-

Muzyczna majówka

WALCE I KRAKOWIAKI

KONCERT W RAMACH MIEJSKICH OBCHODÓW ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja 2017 r. (środa), godz. 18:30
Foyer Urzędu Miasta w Łomży, ul. Stary Rynek 14

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
GABRIELE PEZONE (WŁOCHY) – dyrygent
ANNA MIERNIK – fortepian
W programie: F. Chopin, J. Strauss, I. Paderewski

WSTĘP WOLNY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna

GABRIELE PEZONE
Ukończył studia w Konserwatorium im. O. Respighiego w klasie fortepianu Antonio Lucianiego (ucznia Vincenzo Vitale) i Salvatorella Coggi oraz w klasie muzyki chóralnej i dyrygentury chóralnej w klasie Mauro Bacheriniego. W tym samym konserwatorium ukończył studia w klasie organów i kompozycji Luigi Sacco (ucznia Fernando Germaniego) oraz w klasie kompozycji Alberto Meoli. Studiował również improwizację organową w klasie Stefano Rattiniego w Trento oraz brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Mariellę Mochi, Oliviera Latry, Alessadrę Ammara i Roberto Prossedy (z którym wykonał koncert na cztery ręce podczas "Festival Pontino 2009").
Uczestniczył w kursach muzyki liturgicznej w Diecezji Rzymskiej prowadzonych przez Marco Frisinę. Studiował dyrygenturę u Nicoli Samale i Deiana Pavlova. Dyrygował między innymi orkiestrami: Corelli Chamber Orchestra (Włochy), Vidin State Philharmonic Orchestra (Bułgaria), Orquesta Sinfonica de lo Estado de Mexico (Meksyk), International Youth Orchestra "Fedele Fenaroli" in Lanciano (Włochy), Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży (Polska), Orquesta Sinfonica de la Universidad Autonoma de Nuevo Leon (Meksyk), Filharmonia Kaliska (Polska), Orkestra Akademik Baskent in Ankara (Turcja), Orquesta Sinfonica de Yucatan (Meksyk), Camerata de Coahuila (Meksyk) the Orchestra of Teatre of San Severo, Giovane Orchestra d'Abruzzo (Włochy), the West Bohemian Symphony Orchestra (Republika Czeska), the Southern Arizona Symphony Orchestra (USA), the Orquestra Sinfonica de la Universidad Autonoma del Estado de Hidalgo (Meksyk), the Sinfolario Orchestra, Orchestra Cantelli of Milan, Sanremo Symphony Orchestra (Włochy), Michoacan Symphony Orchestra (Meksyk), Loja Symphony Orchestra (Ekwador), Symphony Arlington, Garland Symphony Orchestra, Las Colinas Symphony Orchestra (USA), Ukranian Opera Orchestra (Ukraina), Bellagio Festival Orchestra, Orchestra of Accademia of Sanniti (Włochy), Orchestra of Music Institute of Gaia (Portugalia), Cairo Symphony Orchestra (Egipt), North Czech Philharmonic Orchestra (Republika Czeska) w prestiżowym Smetana Hall w Pradze i Bitola Chamber Orchestra (Macedonia).
Dyrygował również operami: "La Traviata" G. Verdiego w Teatrze "A. Manzoni" w Cassino, "Madama Butterfly" G. Pucciniego w Teatrze "G. D'Annunzio" i "Tosca" w Serate Borgiane w 2015.
Występował też jako pianista i organista w Chorwacji, Francji, Szwecji, Australii, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Hongkongu i Nowej Zelandii, gdzie również prowadził klasę mistrzowską na prestiżowym Uniwersytecie Waikato.
Jest założycielem "Fondi Chamber Orchestra" (z którą ostatnio dokonał nagrania dla Radia Watykańskiego z włosko-amerykańską pianistką Natalie Gabrielli) oraz "SoundTrack Ensemble" - zespołu instrumentalnego złożonego z młodych muzyków, który zrodził się z projektu filmowego "Giuseppe De Santis". Jest członkiem Komisji Muzyki Sakralnej oraz Śpiewu w Archidiecezji Gaeta. Jest prezesem dwóch muzycznych stowarzyszeń - poświęconych pamięci Ferruccio Busoniego i Sergiusza Rachmaninowa, z którymi zorganizował wiele wydarzeń kulturalnych.
W 2006 roku z kompozycją "Mozarteum" wygrał V edycję Międzynarodowej Nagrody "Giuseppe Sciacca", prestiżową nagrodę przyznawaną przez Włoskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.
Jest dyrektorem artystycznym Fondi Music Festival. Jest członkiem Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Łacińskiej. Był dyrektorem artystycznym festiwalu Fondi’s Cultural Week. Był dyrektorem muzycznym opery "Wojtyla generation love rock" (muzyka i słowa Raffaele Avallone), który był prezentowany w Polsce w 2009 roku. Był organistą Chóru Archidjecezji Gaeta, którego występy były transmitowane przez telewizje: TVP (Polska), Radio Maryja (Polska), SAT2000 (Niemcy), RaiUno i RaiTre (Włochy). Nagrywał dla prestiżowego włoskiego magazynu muzyki klasycznej Amadeus.
Jego zainteresowania muzyczne są skierowane również w kierunku muzyki ludowej - Gabriele Pezone jest akordeonistą w zespole ludowym "Citta di Fondi", z którym w 2011 roku zdobył nagrodę "Best Music Award" na "8th International Nicosia Folk Dance Festival" (Cypr).
Oprócz działalności artystycznej, uczy również gry na fortepianie w Musical Studies Centre "ARS" w Fondi i w Harmonie w Gaeta.

 

ANNA MIERNIK
„Anna Miernik należy do nielicznego grona szczególnie wyróżniających się polskich artystów młodego pokolenia.”
                          /Zbigniew Lampart  krytyk muzyczny, kompozytor/

Występowała na 5 kontynentach w 24 krajach (Armenia, Australia, Belgia, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Francja, Gruzja, Izrael, Kanada, Kazachstan, Kolumbia, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Polska, Serbia, Słowenia, Turcja, USA, Włochy). Jej debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku (Weill Recital Hall) miał miejsce w listopadzie 2015 roku. Anna Miernik jest laureatką licznych nagród międzynarodowych i krajowych. Doceniana za osiągnięcia artystyczne i naukowe.
Koncertuje jako solistka i kameralistka w prestiżowych salach koncertowych. W czasie tournée w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i USA w roku 2013 wystąpiła z 15 recitalami, w czasie których zaprezentowała się m. in. w słynnej Operze w Sydney. Podczas drugiego pobytu w Australii w 2016 roku wystąpiła z orkiestrą podczas historycznego koncertu  w Ratuszu w Melbourne  w tym samym miejscu, gdzie 111 lat wcześniej koncertował Ignacy Jan Paderewski. W czasie artystycznych podróży odwiedziła z koncertami miasta takie jak: Ottawa, Calgary (Kanada), Orchard Lake (USA), Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth (Australia), Wellington (Nowa Zelandia), Rzym, Bari (Włochy), Tbilisi (Gruzja), Erywań (Armenia), Ałmaty (Kazachstan), Sao Paolo, Brasilia (Brazylia), Lima (Peru), Bogota (Kolumbia).
W 2014 roku ukazała się jej pierwsza płyta, którą nagrała na zaproszenie skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej. W albumie znajdują się Sonaty na skrzypce i fortepian J. Brahmsa i C. Francka. Pierwszy koncert promocyjny odbył się w Łazienkach Królewskich w Warszawie w Teatrze Stanisławowskim. Recital swoją obecnością zaszczycili ważni goście ze świata muzyki, telewizji i biznesu. Płyta zyskuje bardzo pochlebne recenzje, jest określana jako „przyjemna porcja klasyki” (Newsweek Polska).
Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, którą ukończyła z wyróżnieniem. Pracowała również z wybitnymi pedagogami o międzynarodowej sławie w czasie kursów mistrzowskich, m. in. prof Paul BaduraSkoda – legenda światowej pianistyki, prof. Andrzej Jasiński czy prof. Dina Yoffe, laureatka Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w roku 1975.
Artystka dużo uwagi poświęca promocji polskiej muzyki oraz rodzimej kultury poza granicami kraju. W jej repertuarze znajdują się utwory ponad 20 polskich kompozytorów, których dzieła regularnie włącza do programów koncertów na całym świecie. W 2016 roku dokonała peruwiańskiej premiery Koncertu fortepianowego H. M. Góreckiego w Gran Teatro Nacional w Limie. W roku Feliksa Nowowiejskiego prezentowała muzykę kompozytora podczas koncertów w Polsce, Włoszech, Brazylii, Kolumbii, Peru i Chile.
Pianistka wykonuje kompozycje reprezentujące różne epoki, gatunki i style. Fascynuje ją również muzyka najnowsza oraz możliwość zaprezentowania i zainspirowania publiczności dziełami, których nigdy wcześniej nie mieli okazji usłyszeć. Zrealizowała kilka prawykonań, wśród których znalazły się także utwory dedykowane jej samej.
Pasją Anny Miernik jest także przekazywanie wiedzy o muzyce. Prowadziła kursy dla pianistów w Meksyku, Konserwatorium w Limie, Sao Paolo i Pałacu w Rybnej. Jej koncerty były transmitowane i retransmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych, a recenzje z koncertów ukazują się w prasie międzynarodowej (Sydney Morning Herald, The Epoch Times Ottawa).
Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i naukowe pianistka otrzymała liczne nagrody w tym stypendia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji na: www.annamiernik.com

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj