A+ A A-

Saksofonowe impresje

27 kwietnia 2017 r. (czwartek), godz. 18:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
ROBERT CARTER AUSTIN (USA) – dyrygent
PAWEŁ GUSNAR – saksofon
W programie m.in: P. Łukaszewski, K. Herdzin

ROBERT CARTER AUSTIN
Pochodzący z Tennessee, Robert Carter Austin prowadzi obecnie Las Colinas Symphony Orchestra jako dyrektor muzyczny w dwudziestym szóstym sezonie. Maestro Austin ma niezwykle zróżnicowane wykształcenie jak na muzyka klasycznego, w tym tytuł inżyniera z Massachusetts Institute of Technology, dyplom (z wyróżnieniem) w dziedzinie informatyki z Uniwersytetu w Cambridge, a także tytuł magistra sztuk muzycznych z Uniwersytetu Stanforda.
Maestro Austin był dyrektorem artystycznym Opery w Chattanooga w 1974, co było jego pierwszym profesjonalnym stanowiskiem. Następnie w 1978 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Southern Regional Opera w Birmingham w stanie Alabama. Jego fokus skierował się w kierunku muzyki symfonicznej w 1981 roku, gdy został dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej Cheyenne w Wyoming, zanim przybył do stanu Teksas w 1985 roku jako dyrektor muzyczny East Texas Symphony Orchestra w Tyler. Od 1988 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego Orkiestry Symfonicznej Garland, od 1991 roku Orkiestry Symfonicznej Las Colinas i od 2000 roku Symphony Arlington.
Jako rezultat częstych próśb, aby wystąpił jako dyrygent gościnny, Maestro Austin prowadził występy ze współpracy z operami i orkiestrami symfonicznymi w jedenastu stanach USA. Jego międzynarodowe osiągnięcia obejmują występy z Chursächische Philharmonie, Südwestdeutsche Philharmonie , Thüringer Symphoniker oraz Orchester des Nordharzer Städtebundtheaters w Niemczech; Florence Sinfonietta, Orchestra Sinfonica Regionale del Molise, Milano Classico oraz L’Offerta Musicale we Włoszech; Narodowymi Orkiestrami Ukrainy, Ekwadoru, Gwatemali, Republiki Dominikany i Filipin; jak również orkiestrami we Francji, Hiszpanii, Polska, Słowacji, Bułgarii, Kolumbii, Wenezueli, Brazylii, Meksyku i Chinach.

 

 

PAWEŁ GUSNAR
Artysta wszechstronny, otwarty na różne style i formy ekspresji. Jest jednym z nielicznych saksofonistów, który z powodzeniem łączący działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.
Urodził się w Sosnowcu. Grę na saksofonie studiował w Akademii Muzycz­nej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich m.in. u Christiana Wirtha (Francja), Ed Bogaarda (Belgia), Lawrence’a Gwoździa (USA), Johanesa Ernsta (Niemcy). Jest laureatem I Konkursu Instrumentów Dętych (Dąbrowa Górnicza 1993) oraz zdobywcą wyróżnienia na Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław 1994).
Brał udział w licznych festiwalach.  Na początku lat 90-tych związany był z orkiestrą Teatru Rozrywki w Chorzowie. W latach 1997–2014 współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, Alex Band A. Maliszewskiego oraz Big Warsaw Band. Obecnie współpracuje z orkiestrami: Adama Sztaby, Kukla Band Zygmunta Kukli, orkiestrą Tomasza Szymusia, a także Krzysztofem Herdzinem oraz Tomaszem Filipczakiem. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową. Jako solista występował z orkiestrami NOSPR, Sinfonia Varsovia, Amadeus, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Elbląska Orkiestra Kameralna, Royal Northern College of Music (Manchester), Orchestre Valentiana (Francja), Lviv Chamber Orchestra «Academia» i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, wykonując utwory m.in. Pendereckiego, Głazunowa, Iberta, Itturalde, Villa-Lobosa, Herdzina, Debussy’ego, Milhauda, Cascena, Łukaszewskiego, Knittla, Kowalskiego,  Przybylskiego, Schmidt, Gershwina, Piazzolli.
Propagator muzyki współczesnej, wykonawca oraz inspirator dzieł wielu polskich kompozytorów. To właśnie do niego należy wiele prawykonań utworów współczesnych kompozytorów, m.in. Miłosza Bembinowa, Artura Cieślaka, Grzegorza Duchnowskiego, Andrzeja Dutkiewicza, Krzysztofa Herdzina, Anny Marii Huszczy, Sławomira Kaczorowskiego, Andrzeja Karałowa, Krzysztofa Knittla, Benedyka Konowalskiego, Pawła Łukaszewskiego, Marcina Łukaszewskiego, Piotra Mossa, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Penherskiego, Marii Pokrzywińskiej, Dariusza Przybylskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Weroniki Ratusińskiej, Mariana Sawy, Bogusława Schaeffera, Elżbiety Sikory czy Alicji GronauOsińskiej.
W swoim dorobku ma blisko 40 płyt, w tym pięć solowych – „New Polish Music for saxo­phone and organ”, „Jazz Sonatas”, „Komeda Inspirations”, „Saxophone Impressions”, „Saxophone VARIE”. Pięciokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. W bieżącym roku, jego najnowsza płyta z utworami polskich kompozytorów – Saxophone Varie – nowe oblicza polskiej muzyki saksofonowej, zdobyła nagrodę polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk” 2014 w Kategorii Muzyka Kameralna oraz została wyróżniona nominacją w kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej a on sam został nominowany do tytułu Artysta Roku. Dużym wyróżnieniem dla Gusnara była również nominacja do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2014, w kategorii osobowość roku. Po sukcesie uhonorowanej Fryderykiem płyty Saxophone Varie, w roku 2015 statuetkę zdobył krążek Musica Sacra 5, na którym znalazła się napisana przez P. Łukaszewskiego dla Gusnara i jego studentów Lenten music.
Brał udział w nagraniach wielu programów radiowych i telewizyjnych m.in. dla TVP, TVN, POLSAT.
Jest zatrudniony w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku profesora, gdzie w latach 2011-2015 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Od roku 2003 jest również zatrudniony jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi.
Jest zapraszany do jury krajowych i mię­dzynarodowych konkursów saksofonowych oraz jako wykładowca na kursy dla nauczycieli, studentów i uczniów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.    
Paweł Gusnar jest artystą firmy YAMAHA, BG Franck Bichon oraz D'Addario RICO.
Gra na instrumentach YAMAHA:
- saksofon altowy YAS-875EX
- saksofon sopranowy YSS-875EXHGG
- saksofon tenorowy YTS-875EXGP
- saksofon barytonowy YBS-62

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj