Pożegnanie karnawału z arią i piosenką

24 lutego 2017 r. (piątek), godz. 19:00
Sala koncertowa Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, ul. Podleśna 2

JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
ANNA FILIMOWSKA-WOLFINGER – sopran
JACEK WÓJCICKI – tenor
W programie: piosenki, pieśni, arie i duety operowe

ANNA FILIMOWSKA-WOLFINGER
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Już jako studentka współpracowała z Krakowską Operą Kameralną (w spektaklach: „La serva padrona” i „Livietta e Tracollo” G.B. Pergolesiego oraz „Die Schuldigkeit des ersten Gebots” W.A. Mozarta). Artystka występowała na wielu festiwalach muzycznych, m.in. Festiwalu Sztuk Dawnych „Imieniny Izabeli Branickiej” w Białymstoku, Noc Cracovia Sacra w Krakowie, Iubilaei Cantus w Nowym Sączu, Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Muzyka i Sacrum” w Chrzanowie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu czy Festiwalu Belcanto w Nałęczowie. Brała udział w prawykonaniu oratorium „Oto wierny sługa mój” H. Kowalskiego i P. Pałki. Laureatka Grand Prix III Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju, VI Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Wokalnej „Złote Głosy”w Warszawie, XIV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. I. Godina we Vrablach oraz I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie, a także finalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. F. Viňas w Barcelonie oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Belvedere” im. H. Gabora w Düsseldorfie. Od 2012 roku solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej, na deskach której występuje w takich spektaklach, jak: „Korczak” Ch. Williamsa (Basia), „Straszny dwór” S. Moniuszki (Hanna), „Skrzypek na dachu” J. Bocka (Hudel), „Pimpinone” G.Ph. Telemanna (Vespetta), „Upiór w operze” A. Lloyda Webbera (Carlotta), „Traviata” G. Verdiego (Annina), „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta (Papagena), „Carmen”G. Bizeta (Frasquita, Micaëla) oraz „Zemsta nietoperza” J. Straussa (Adela). Od marca 2016 występuje również na scenie Opery Krakowskiej, wykonując partię Fiorilliw operze „Turek we Włoszech” G. Rossiniego oraz w nadchodzącym sezonie partię Noriny w operze „Don Pasquale” G. Donizettiego. W grudniu 2016 wraz z zespołem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej weźmie udział w wykonaniu spektaklu „Pasażerka” M. Weinberga (Yvette) na scenie Tianjin Grand Theatre w Chinach.

JACEK WÓJCICKI
Jacek Wójcicki od lat zajmuje na polskim rynku muzycznym pozycję wyjątkową.
Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Każdy jego koncert spaja niepowtarzalna osobowość sceniczna, tworząc kolorowe, pełne kontrastów, brawurowe show.
„Jacek na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Idźcie popatrzeć jak występuje! Podziwiajcie! Zaproście do domu!” Tak zapowiadał go w Piwnicy pod Baranami legendarny założyciel i wieloletni dyrektor kabaretu, Piotr Skrzynecki. Od tamtych lat nic się nie zmieniło. Jacek jest tak samo demoniczny i rozmiłowany w kontrastach: w tym co komiczne, i w tym co liryczne. Dziś tak samo jak wtedy, gdy debiutował w Piwnicy, warto go słuchać i podziwiać.
Występuje wspólnie z największymi gwiazdami sceny, m.in. z Grażyną Brodzińską, Małgorzatą Walewską czy Beatą Rybotycką, z którą stworzyli własny recital. Bierze także udział gościnny w projektach „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza i „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza. Jako aktora (jest absolwentem krakowskiej PWST) widzieliśmy go w takich filmach jak „Lista Schindlera” S.Spielberga, „Ostatni dzwonek” M. Łazarkiewicz, serialach „Dzieci z Doliny Młynów” i „Urwisy z Doliny Młynów” oraz programach TV m.in. w „Kabarecie Olgi Lipińskiej”, galach Zbigniewa Górnego itd. Stworzył też niezapomnianą postać Pana Tenorka – bohatera programów dziecięcych TVP.