A+ A A-

Brytyjskie pejzaże

9 lutego 2017 r. (czwartek), godz. 18:30
Aula PSM I i II stopnia w Łomży, Al. Legionów 36

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
DAWID RUNTZ – dyrygent
MARTA MAGDALENA LELEK – skrzypce
W programie: J. Haydn, R.V. Williams

DAWID RUNTZ
Dawid Runtz urodził się w 1992 roku w Wejherowie. W 2016 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Maestro Antoniego Wita debiutując z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swoje artystyczne umiejętności doskonalił również pod okiem światowej sławy dyrygenta Maestro Riccardo Mutiego kończąc "Riccardo Muti Italian Opera Academy” w Rawennie jako jeden z czterech wybranych dyrygentów. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Maestro Jacka Kaspszyka i Jormy Panuli podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich.
W 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku oraz dwie nagrody pozaregulaminowe. W 2013 roku został laureatem II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrody specjalnej Dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej. W 2014 roku był reprezentantem Polski w I Międzynarodowym Forum Młodych Dyrygentów odbywającym się w Zielonej Górze. W 2015 roku koncertował między innymi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Oprócz osiągnięć dyrygenckich Dawid Runtz odnosił sukcesy kompozytorskie. W roku 2010
w ramach ogłoszonego Roku Chopinowskiego zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za skomponowanie utworu Evolution na orkiestrę kameralną. Rok później otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytów „Euritmia” we Włoszech, za skomponowanie utworu Capriccio per flauto solo.
Był wielokrotnym stypendystą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego oraz laureatem nagrody Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. W roku 2015 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.
Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w charakterze dyrygenta-asystenta przy wybranych produkcjach dzieł operowych. Od 2017 roku jest asystentem przy Filharmonii Narodowej w Warszawie jako stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dawid Runtz otrzymał zaproszenie na prestiżowe kursy dyrygenckie z The Royal Concertgebouw Orchestra i Danielem Gatti jako jeden z czterech dyrygentów z całego świata.
Dawid Runtz jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 

MARTA MAGDALENA LELEK
Marta Magdalena Lelek jest uważana z jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia. Opisywana przez recenzentów jako „wybitna”,„ zachwycająca barwą dźwięku”, „o zapierającej dech w piersiach technice”, „oczarowująca publiczność wdziękiem i intensywnością interpretacji”... Studia wyższe ukończyła z wyróżnieniem w prestiżowej the “Guildhall School of Music & Drama” w Londynie, w klasie skrzypiec Prof. Krzysztofa Śmietany. Jako studentka, miała możliwość doskonalenia się pod kierunkiem Sir Colina Davisa, Maestro Jordi Savalla, the “Takacs Quartet” i wielu innych. Doskonaliła również swoje umiejętności pod kierunkiem Prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Prof. Jose Luisa Garcii Asencio.

Występuje z powodzeniem jako solistka z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi (często narodowymi) w Europie, Azji, Ameryce, Ameryce Południowej, Australii, Kanadzie. Koncertowała między innymi z OSEM w Meksyku (Orquestra Sinfonica Estado Mexico), UANL w Meksyku, Orquestra de Camara Teatro des Bellas Artes w Mexico City, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia i TV Albanii w Tiranie, Sinfonia Toronto w Kanadzie, Baskent Chamber Orchestra w Ankarze, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej.

Jako solistka, współpracuje z tak wybitnymi dyrygentami jak Maestro Lior Schambadal, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Paweł Przytocki, Jerzy Salwarowski, Michał Dworzyński, Charles Olivieri-Munroe, Gudni Emilsson, Jose Luis Castillo, Claude Villaret, Volodymir Sirenko, Hobart Earle, Łukasz Borowicz, Wojciech Michniewski, Miguel Salmon del Real, Michał Nesterowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski czy Igor Verbitsky.

Wykonania Marty Magdaleny Lelek charakteryzuje ciekawy i nietypowy dobór repertuaru, który obejmuje między innymi koncerty skrzypcowe: Benjamina Brittena, Williama Waltona, Vaughana Williamsa, Karla Amadeusa Hartmanna, Paula Hindemitha, Albana Berga (Pamięci Anioła), Igora Strawińskiego, Samuela Barbera, Ferrucio Busoniego, Castelnuovo-Tedesco, Carla Nielsena, Yevgena Stankovycha nr.2, Andrzeja Panufnika, Davida Tukici oraz napisany dla Marty Magdaleny Lelek i jej zadedykowany koncert skrzypcowy Karla Fioriniego nr 2 (Premiera tego dzieła odbyła się w maju 2012 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku).

Marta Magdalena Lelek ma w swoim dorobku płytę CD z koncertami skrzypcowymi Karla Fioriniego wydaną przez brytyjska firmę fonograficzną „Divine Art” (dystrybucja Naxos), której entuzjastyczne recenzje ukazały się w Europie oraz Ameryce.

Najbliższe plany koncertowe Marty Magdaleny Lelek (sezon 16/17) obejmują między innymi koncerty w Niemczech z Berliner Symphoniker oraz Thuringen Symphoniker, w Ekwadorze – z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ekwadoru w Quito, w Turcji – z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Ankarze, w Albanii z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia i TV Albanii w Tiranie, w Hiszpanii – z Barcelona Modern Project, we Włoszech (z Orchestra Sinfonica di Grosseto, Orchestra Sinfonica di Sanremo, Orchestra Sinfonica di Fondi, Orchestra Sinfonica di Pescara, Bellagio Festival Orchestra w Mediolanie), w Meksyku (Orquesta Sinfonica de Aguascalientes), w Rosji – z Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii w Woroneżu, Portugalii, (Orquestra Sinfonica de Gaia) oraz w Polsce (m. in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej)

Marta Magdalena Lelek gra na węgierskich skrzypcach (Janos Spiegel – Budapest 1926)

Recenzje z koncertów:
“...Owacjami na stojąco melomani dziękowali skrzypaczce Marcie Lelek za przepiękne wykonanie koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa. Do oklasków dołączył się Stefan Fraas, niemiecki dyrygent, który w tymże koncercie poprowadził orkiestrę...”

“...Marta Lelek, studentka i stypendystka renomowanej londyńskiej uczelni, zachwyciła doskonałą techniką, różnorodnością dźwiękową oraz specyficzną niemal dziewczęcą delikatnością niezwykle pasującą do klimatu “północnej” zimno – namiętnej muzyki fińskiego kompozytora – Sibeliusa. Orkiestra świetnie dopasowała się do jej niemęskiej interpretacji. Precyzja i niemiecki “ordnung” Fraasa doskonale zaś z nią współgrał...”

“....Kilka minut później na scenie pojawiła się Marta Magdalena Lelek, jedna z najlepszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Wykonując trzyczęściowy koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika: Rubato, Adagio i Vivace, zagrała tak, jakby życzył sobie tego sam kompozytor. Ukazała publiczności swoją wrażliwość i wdzięk oraz energię i muzykalność, popisując się przy tym niezwykłą techniką. W dalszej części wieczoru publiczność wysłuchała znakomitego wykonania “Koncertu skrzypcowego” Samuela Barbera (w wyk. M.M.Lelek)....”

“...Solistka (M.M.Lelek) z właściwym sobie wdziękiem i finezją techniczną, krok po kroku odsłaniała całe piękno najeżonej trudnościami kompozycji..”. (koncert skrzypcowy Williama Waltona)

„Marta Magdalena Lelek, wspierana przez orkiestrę, perfekcyjnie oddała wszelkie niuanse, czerpiącego z folkloru, dzieła Panufnika. Oczarowała również publiczność nienaganną techniką, niewyobrażalnym dla zwykłych śmiertelników opanowaniem instrumentu oraz głębią i subtelnością interpretacji. Koncert skrzypcowy w interpretacji Marty Magdaleny Lelek zyskał zupełnie nowy wymiar – nic dziwnego, że jego wykonanie zostało nagrodzone owacją na stojąco i długo nie milknącymi owacjami. Niewątpliwie był to jeden z najjaśniejszych momentów tegorocznej edycji Festiwalu „Sacrum et Musica” – kto wie, czy zarazem nie jeden z najlepszych koncertów w jego już ośmioletniej historii. Dlatego warto śledzić program wciąż trwającego Festiwalu, bo prawdziwe muzyczne wydarzenia dzieją się często tuż obok i nie można przechodzić obok nich obojętnie!...”

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj