A+ A A-

Mistrz kontrabasu

26 stycznia 2017 r. (czwartek), godz. 18:30
Muzeum Diecezjalne w Łomży, ul. Giełczyńska 20A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI– dyrygent
JACEK MIRUCKI – kontrabas
W programie: G. Bottesini, P. Czajkowski, S. Kusewicki

JACEK MIRUCKI
Jacek Mirucki urodził się w 1965 roku. Jest absolwentem klasy kontrabasu prof. Wenancjusza Kurzawy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończył w 1990 r. Edukację muzyczną kontynuował w Hochschule fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem wybitnego pedagoga i instrumentalisty – prof. Ludwiga Streichera. Był jego jedynym studentem w klasie o profilu kontrabasista koncertujący.
Pierwszy koncert z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Jacek Mirucki wykonał w 1983 r. Od tamtej pory wiele koncertuje w kraju i poza jego granicami (m.in. w berlińskiej Schauspielhaus coroczne solowe występy). Wielokrotnie brał także udział, jako solista i kameralista, w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i Niemczech.
W swoim dorobku artystycznym posiada prawykonania dzieł Benedykta Konowalskiego : „Triplex Concerto„ (prapremiera w kwietniu 1996), „Simfonia – Requiem”- pamięci ofiar promu „Heweliusz" ( w piątą rocznicę tragedii na Bałtyku – 14 stycznia 1998r.) , „Simfonia Sacra”(prapremiera w lutym 1999r. ).
Jacek Mirucki jest laureatem Festiwalu Muzyki Rosyjskiej w Gdańsku (1985) oraz Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im.F.Gregory w Kromeriz (Czechy, 1992). Współpracował, grając duety z artystami takimi jak:
- Bartłomiej Nizioł – laureat międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Adelaidzie, Pretorii, Eurowizji w Brukseli, Paryżu oraz Konkursu im. H.Wieniawskiego w Poznaniu;
- Gary Karr – Jacek Mirucki jako jedyny polski kontrabasista grał w duecie z amerykańskim wirtuozem kontrabasu;
- Jarosław Żołnierczyk – koncertmistrz Orkiestry Kameralnej „Amadeus„ pod dyr. Agnieszki Duczmal.
- Klaus Lang – bas, solista Deutsche Oper w Berlinie.
Jacek Mirucki posiada unikatową kolekcję kontrabasów, w której znajdują się instrumenty takie, jak: Giacomo Zanoli zbudowany w 1751r., Valentino de Zorzi z 1880r. oraz XVIII-wieczny włoski bass o wyjątkowym brzmieniu wykonany przez nieznanego lutnika. Od marca 2003 roku związany z Orkiestrą Narodową Singapuru. Jest także wykładowcą w Nanyang Academy of Fine Arts, The Royal College of Music(London), Raffless Music College and National Institution of Education w Singapurze. Prowadzi klasy mistrzowskie w Azji i Europie.

RECENZJE:
(...) Jacek Mirucki w pięknym stylu udowodnił nam , że powierzone przez autora myśli muzyczne można było wyrazić tylko na kontrabasie (...)
O wykonaniu „Triplex Concerto„ w kwietniu 1996r. („Głos Koszaliński”).

(...)dokonał absolutnej emancypacji ,wyzwolenia kontrabasu z przypisanej mu roli w orkiestrze . Błyskotliwe kadencje, popisowe duety, karkołomne trudności dla kontrabasu brawurowo pokonywał Jacek Mirucki.(...)
O wykonaniu „Grand duo” G.Bottesiniego w pażdzierniku 1999r.(„Głos Koszaliński”).

(...)wielką wirtuozerią i muzykalnością wykazał się J. Mirucki w Koncercie h-moll G. Bottesiniego. Niezwykle pięknie brzmiał kontrabas , na którym grał(...)
O koncercie w Rzeszowie („Nowiny” , 20.02.2001r.)

(...)Genialna , lekko zabarwiona komicznie interpretacja B.Nizioła i J.Miruckiego wydobyła wszelkie smaczki i niuanse wyrazu, a także niebanalne szczegóły fakturalne: idealnie zsynchronizowane rozbierzne figuracje , nakładające się w obu partiach flażolety czy wielkie podwójne solo. Właściwa tylko mistrzom swoboda gry, ale i troska o najdrobniejszy szczegół dżwiękowy , a przede wszystkim zadziwiająca zgodność w kształtowaniu wysublimowanych odcieni wyrazu – to wszystko uczyniło kreację Nizioła i Miruckiego porywającą (...)
O koncercie w Opolu ( „Gazeta Wyborcza„ 22.02.2000r.)

(...)I tym razem pokazał on , co nieprzeciętny kunszt wykonawczy pozwala „wyczyniać” na tym z pozoru nieruchliwym instrumencie traktowanym solowo.Artysta zaprezentował opracowany przez siebie utwór (Wariacje N.Paganiniego nt. Modlitwy z opery „Mojżesz w Egipcie”G.Rossiniego) ukazując w nim swój „lwi pazur”.(...)
„Wirtuozi smyczka na Zamku” („Głos Szczeciński”, 16.02.2000r.)

(...)Prawdziwy popis wirtuozowskich umiejętności pokazał kontrabasista Jacek Mirucki ,który brawurowo wykonał „Wariacje„ Paganinego, za co publiczność wynagrodziła go burzliwą owacją.(...)
O koncercie w Berlinie („Ruch muzyczny”, 20.01.2002r.)

Była to rzadka okazja dla cypryjskiej publiczności,gdyż kontrabas nie jest często słyszany jako instrument solowy .Artysta był nie tylko pełen życia na scenie, ale przede wszystkim doskonały technicznie i muzycznie. Palce jego lewej ręki tworzyły piękny, śpiewny dźwięk, a ręka trzymająca smyczek była lekka i swobodna. Mirucki posiada najwyższej klasy techniczne zrozumienie swojego instrumentu. Bycie znakomitym artystą to sztuka zaprezentowania swoich umiejętności w taki sposób, aby wszystko wydawało się pozornie niezmiernie łatwe. Jacek Mirucki posiada taką umiejętność (...). Pokaz technicznej wirtuozerii Jacka Miruckiego był znów najwyższej klasy w tym dziele ( o Wariacjach nt. Paganiniego). Flażolety brzmiały krystalicznie czysto(...).
O koncercie w Nikozji ( „Cyprus Weekly”, 18.11.2004 ).

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj