A+ A A-

Legendy muzyki pop

12 stycznia 2017 r. (czwartek), godz. 18:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
BOHDAN JARMOŁOWICZ – dyrygent
JACEK I PATRYCJA KOTLARSCY – vocal
W programie: największe przeboje muzyki pop symfonicznie

BOHDAN JARMOŁOWICZ
Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.
W roku 1976 ukończył studia dyrygentury w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, zaś w roku następnym studia kompozycji w klasie prof. Floriana Dąbrowskiego.
W czasie studiów prowadził intensywną działalność w reaktywowaniu ruchu jazzowego Wielkopolski. Rezultatem tej działalności była grupa Warsztat, z którą zdobył szereg nagród na festiwalach Jazz nad Odrą ( I nagroda za kompozycję, II nagroda w kategorii instrumentalistów, III i IV – nagrody zespołowe). Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, a także nagrody specjalnej na Festiwalu Złota Tarka w Warszawie.
Współpracował z orkiestrą Polskiego radia i Telewizji w Poznaniu, z którą dokonał wielu nagrań radiowych i płytowych, w tym własnych kompozycji i aranżacji. Komponował i nagrywał muzykę do spektakli teatralnych ( w tym do Teatru Telewizji) oraz do filmu. Jako dyrygent wziął udział w nagraniu muzyki do głosnego amerykańskiego filmu Stalin z Robertem Duvallem w roli głównej.
Jest uczestnikiem III etapu Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon (Francja) w 1980 roku.
W latach 80-tych i 90-tych występował w Europie Zachodniej jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi Kabaret, West Side Story i Plantom of The Opera. Koncertował i nagrywał z licznymi orkiestrami, m.in. Das Sinfonie Orchester Berlin. W 1991 r. jako jeden z czterech dyrygentów wziął udział w europejskiej prapremierze kompozycji George’a Crumba The Star Child podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
Od ponad dwudziestu lat opracowuje różne stylistycznie programy na potrzeby orkiestry symfonicznej. Jako aranżer i dyrygent wziął udział w realizacji dwudziestu pięciu płyt, m.in. Beatles Symphony ze skrzypkiem Vadimem Brodskim i WOSPR-em, Musicale, musicale z orkiestrą Filharmonii Narodowej, Beatles Symphony Orchestra, Czy mnie jeszcze pamiętasz?, W dzień Bożego Narodzenia – kolędy z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku Sinfonia Baltica ( obecnie: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica), której jest dyrektorem. Ze słupską orkiestrą i amerykańskim saksofonistą Gregiem Banaszakiem nagrał płytę z rzadko wykonywanymi kompozycjami na saksofon i orkiestrę kameralną ( Rachmaninow, Głazunow, P.M. Dubois, Villa-Lobos, Ibert). Koncert P.M. Dubois był pierwszą rejestracją płytową tego utworu na świecie. Płyta ta, nagrana w kwietniu 1998 roku dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, uzyskała nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy Awards w roku 1999.
W czerwcu 1999 roku wraz ze swoją orkiestrą, chórem i solistami wykonał w Słupsku, a rok później w Gdańsku Requiem dla mojego przyjaciela Zbigniewa Preisnera ( była to druga po Warszawie, a trzecia w Europie prezentacja tego dzieła). Utwór ten został zaprezentowany także przez tych samych wykonawców na trzech koncertach w Holandii w roku 2005, w tym w słynnej sali Concertgebow w Amsterdamie.
Artysta na swoim koncie ma liczne prawykonania utworów współczesnych, m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego, Norberta Mateusza Kuźnika, Piotra Mossa, Mikołaja Hertla.
Nagrał łącznie 25 płyt kompaktowych, w tym 22 ze swoją orkiestrą. Wśród nich, zatytułowaną Chopin nieznany z utworami kompozytora w nowych opracowaniach z udziałem pianisty Edwarda Wolanina, nagraną dla firmy płytowej DUX oraz kompakt amerykańskiej flecistki Katherine DeJongh z muzyką współczesnych kompozytorów amerykańskich dla wytwórni Centaur Records. Dla pieśniarza i aktora Andre Ochodlo opracował na orkiestrę symfoniczną
i zarejestrował pieśni żydowskie do tekstów Itziga Mangera. Ważnymi płytami w dorobku dyrygenta są płyty z muzyką poważną Krzesimira Dębskiego – Koncertem fortepianowym, Koncertem na dwa Stradivariusy, symfonią Nihil homine mirabilius – a także płyta z tangami Astora Piazzolli na skrzypce i bandoneon i suitą Porgy and Bess Gershwina w jego opracowaniu na skrzypce solo i orkiestrę symfoniczną z solistami: Tomaszem Tomaszewskim – skrzypce i Wiesławem Prządką – bandoneon.
Godnymi uwagi przedsięwzięciami zainicjowanymi przez Bohdana Jarmołowicza było wykonanie Missa pro pace Wojciecha Kilara (w obecności kompozytora) przez solistów i orkiestrę Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku i Gdańsku, Violin Summit – koncert gwiazd polskiej wiolinistyki (Kulka, Duda, Urbaniak, Dębski), nagrodzony Pomorską Nagrodą Artystyczną Gryf 2003
w kategorii: wydarzenie artystyczne oraz cykl koncertów pn. Muzyka łączy narody z udziałem światowej sławy klezmerskiego zespołu Kroke z Krakowa prezentowany m.in. w Bydgoszczy i Gdańsku.
Wraz ze swoją orkiestrą, polskimi solistami (Wiesław Prządka – akordeon, Tomasz Tomaszewski - skrzypce, Filip Wojciechowski – fortepian) i wybitnym francuskim akordeonistą Richardem Galliano w roku 2004 wystąpił w kilku miastach Polski ( Gdańsk, Poznań, Kraków). Z koncertu w Auli im. A. Mickiewicza w Poznaniu powstała płyta live przez niego zaaranżowana, zatytułowana Tango Forever, która obecnie jest do nabycia w sklepach muzycznych na terenie całego świata. Na początku 2007 roku została wydana kolejna płyta kompaktowa z tangami pn. Tango alla polacca, skomponowanymi przez Władysława Szpilmana w opracowaniu na instrumenty solowe i orkiestrę symfoniczną.
W latach 2005-2007 wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica akompaniował słynnym zespołom baletowym, wśród nich Classique Ballet de Paris oraz Państwowemu Baletowi z Sanki Petersburga, wykonując muzykę Piotra Czajkowskiego do baletów Dziadek do orzechów i Jezioro Łabędzie. Z dużym powodzeniem wystąpił wraz ze swoją orkiestrą na Festiwalu Pianistycznym w Lublewie, akompaniując światowej sławy pianiście Cyprienowi Katsarisowi.
W roku 2008 Filharmonia wydała pierwszą w swoim dorobku płytę DVD z Requiem d-moll Mozarta, nagraną przez solistów, słupską orkiestrę i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jarmołowicza podczas nocnego koncertu w Gdańsku w rocznicę śmierci kompozytora.
W ostatnich latach do dorobku fonograficznego dyrygenta przybyły dwie nowe płyty. Pierwsza, zatytułowana Inny Chopin, z drobnymi utworami kompozytora zaaranżowanymi przez Jarmołowicza i Filipa Wojciechowskiego na trio jazzowe, trąbkę i orkiestrę smyczkową i Magic of Accordion z utworami na akordeon i bandoneon z udziałem Wiesława Prządki jako solisty.
Jarmołowicz występował z większością polskich solistów, m.in. Beatą Bilińską, Reginą Smendzianką, Agatą Szymczewską, Wandą Wiłkomirską, Rafałem Blechaczem, Romanem Jabłońskim, Kubą i Krzysztofem Jakowiczami, Konstantym Andrzejem Kulką, Piotrem Palecznym, Stanisławem Drzewieckim, oraz z solistami zagranicznymi, wśród nich m.in. z Katherine DeJongh, Diną Yoffe, Gregiem Banaszakiem, Vadimem Brodskim, Richardem Galliano, Philippem Giusiano, Cyprienem Katsarisem, Kevinem Kennerem, Giennadijem Woskresienskim, Grigorijem Żyslinem, ostatnio, z indyjskim skrzypkiem L. Subramaniamem.
Od 1990 roku nieprzerwanie prowadzi koncerty inauguracyjne odbywających się co roku w Słupsku Festiwali Pianistyki Polskiej. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i państwowych, wśród nich: Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Osobowość Radiowa Roku – wyróżnienie przyznawane przez dziennikarzy Radia Gdańsk, Sukces 2000 – nagroda Radia Koszalin, Pomorskiej Nagrody Artystycznej „Gryf” ( 2003,2005), medal Zasłużony dla Miasta Słupska, medal Zasłużony dla Politechniki Gdańskiej. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

PATRYCJA KOTLARSKA
Wokalistka, instrumentalistka, autorka tekstów.
Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec i II stopnia w klasie oboju. Studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie na wydziale instrumentalnym. Od piętnastego roku życia śpiewała w słynnym musicalu Metro w Teatrze Buffo. Na stałe związana jest z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie (Crazy For You, Grease, Miss Sajgon, Taniec wampirów, Upiór w operze, Nędznicy). Jako wokalistka zaangażowana była w projekty płytowe i telewizyjne, m.in. Jak oni śpiewają, Nas dwoje, Zacisze gwiazd. Usłyszeć ją można w partiach chóralnych wielu płyt, np. w produkcjach Krzysztofa Herdzina (ostatnia płyta Ireny Santor Nasza Niepodległa), a także na najnowszej płycie Ryszarda Rynkowskiego.
Ma na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej wykonywanych na deskach największych filharmonii w Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Kalisz, Słupsk). Obecnie współpracuje na stałe jako wokalistka u boku Maryli Rodowicz.

 

 

 

 

 

 

 

 

JACEK KOTLARSKI
Absolwent Liceum Muzycznego w klasie trąbki, następnie Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, aż w końcu Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie śpiewu. W latach 2000-2007 współpracował z teatrem muzycznym Roma w Warszawie, biorąc udział w spektaklach: Miss Sajgon, Grease, Koty, Taniec Wampirów.
Obecnie wokalista sesyjny, nagrywający i współpracujący z takimi gwiazdami jak: Ryszard Rynkowski, Krzysztof Kiljański, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki. Śpiewa w wielu programach telewizyjnych: Taniec z Gwiazdami , Jak Oni Śpiewają, Tylko Nas Dwoje. Wielokrotny uczestnik największych polskich festiwali muzyki rozrywkowej (Opole, Sopot, Top Trendy...).
Z wielkim powodzeniem zaśpiewał jako solista w projekcie symfonicznym u boku Johna Lorda (Deep Purple). Ma na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej – śpiewał m.in. na deskach Filharmonii Warszawskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Bydgoskiej oraz wykonywał jedną z głównych ról w musicalu SWING w Teatrze Muzycznym CAPITOL we Wrocławiu. W 2011 koncertował w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych "ROY THOMSON HALL" w Toronto (Kanada).
Wiosną 2012 roku ukazał się pierwszy solowy i autorski album wydany przez Polskie Radio pt. „Nigdy nie jest za późno”.

 

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj