Muzyczne przedwiośnie

Koncert integracyjny połączony z warsztatami muzycznymi i plastycznymi

15 marca 2023, godz. 12:00

Sala koncertowa FKWL

IGA MARTA LUDKIEWICZ – wokal
JERZY KARWOWSKI – saksofon

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

Koncert integracyjny realizowany w przedsięwzięciu grantowym "Filharmonia dostępna" finansowanym w ramach projektu "Kultura bez barier"

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Institut für Bildung und Kultur e.V. oraz Fundacją Kultury bez Barier, w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 otrzymała dotację w wysokości 249.410 PLN na realizację przedsięwzięcia grantowego „Filharmonia dostępna”. (Umowa nr 21/KBB/167/2022; termin realizacji 22.08.2022 – 15.06.2023). Przedsięwzięcie grantowe współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem przedsięwzięcia grantowego jest poprawa dostępności oferty i zasobów Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

IGA MARTA LUDKIEWICZ
Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat w PSM w Białymstoku w klasie Ewy Łoś. Ukończyła studia na UMFC w Warszawie na Wydziale Instrumentalno - Pedagogicznym w Białymstoku (specjalność dodatkowa: kameralistyka) z wyróżnieniem. Swoje umiejętności kształciła pod kierunkiem prof. Wojciecha Walaska. Brała udział w wielu kursach muzycznych. W 2014 roku zdobyła I nagrodę na II International Master Competition for Music Teachers w kategorii kameralistyka. Trzykrotnie koncertowała z Orkiestrą Kameralną i Symfoniczną we Francji. Kilka lat z rzędu była liderem wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej UMFC w Warszawie - Wydziału Instrumentalno Pedagogicznego w Białymstoku pod batutą m.in.: Paul Kantschieder (Austria), Dainius Pavilionis (Litwa), Sergey Khorovets (Ukraina), Jerzy Salwarowski, Adam Klocek, Maciej Sztor, Kazimierz Dąbrowski, Marta Kluczyńska, Paweł Kos-Nowicki, Nikolai Makarevich oraz w Orkiestrze Kameralnej Sinfonia Academica, z którą w listopadzie 2012 roku nagrała płytę (DUX). W 2015 roku wystąpiła solo z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Obecnie jest liderem wiolonczel w Filharmonii Kameralnej w Łomży im. Witolda Lutosławskiego, z którą w listopadzie 2019 roku miała przyjemność nagrać płytę, oraz jedną z partii solowych utworu Narew Concerto na Orkiestrę Smyczkową Sławomira Czarneckiego. Czynnie koncertuje, angażuje się w wiele projektów muzycznych, zajmuje się muzyką nie tylko klasyczną, ale także rozrywkową i alternatywną, którą wykonuje na wiolonczeli elektrycznej. Jest członkiem zespołu Acoustic Desires oraz Imagery.

JERZY KARWOWSKI
Artysta niesamowity. Jak napisał pewien recenzent, „Karwowski swoim graniem wzrusza i bawi, nawiązuje w naturalny sposób kontakt z publicznością, i nigdy nie zanudza...” W środowisku muzycznym określany jest jako multiinstrumentalista-showman. Gra na różnych typach saksofonu, także na klarnecie, flecie i harmonijce ustnej.  Znany jest jako solista-instrumentalista z Orkiestry Zbigniewa Górnego. Uczestniczy w wielu popularnych programach telewizyjnych, między innymi „Co nam w duszy gra”. Jerzy Karwowski uczestniczy także w wielu nagraniach płytowych, a w 1999 roku wydana została jego autorska płyta „Saxohity”. Karwowski okrasza swoje produkcje muzyczne także słowem, uchodzi za znakomitego „showmana”.
Obecnie współpracuje z wieloma orkiestrami, między innymi jest filarem poznańskiego zespołu klezmerskiego „Shalom”.
Repertuar Jerzego Karwowskiego jest bardzo różnorodny pod względem stylów muzycznych. Generalnie dominuje muzyka rozrywkowa z elementami muzyki etnicznej.
Jako solista Karwowski koncertował  odnosząc olbrzymie sukcesy z większością orkiestr w Polsce, a także w Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Danii, Szwecji i Norwegii.  Przez kilka sezonów był dyrektorem muzycznym na turystycznych statkach amerykańskich pływających dookoła świata.  Obecnie z dużym powodzeniem koncertuje jako solista z własnym "show".
Każdy udział Jerzego Karwowskiego w koncercie czy imprezie estradowej kończy się sukcesem.
Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki otrzymał specjalną nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.