Straszny dwór w Nowym Zamku

ADAM ZDUNIKOWSKI – tenor
W programie: utwory Stanisława Moniuszki i Michała Kleofasa Ogińskiego

MARINA GOROWAJA
(fot. archiwum prywatne Artystki)
Urodziła się w Petrozawodsku w Rosji w rodzinie muzyków. Jej dziadek Lepold Cieplicki był kompozytorem i dyrygentem orkiestry symfonicznej, a jej babcia Ingeborga Wróblewska była wybitnym wirtuozem fortepianu.
Marina Gorowaja studiowała śpiew solowy w Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Sankt-Petersburgu. Studia ukończyła w 1991, a w 1992 razem z mężem Władimirem Gorowajem (baryton) przeniosła się na Białoruś. Oboje pracują w Kapelli Grodzieńskiej, w skład której wchodzi orkiestra kameralna, chór i soliści wokaliści.
Marina Gorowaja ma szeroki repertuar, na który składają się popularne dzieła sopranowe. Jej status wokalistki-solistki w Kapelli Grodzieńskiej pozwala jej wykonywać muzykę różnych kompozytorów i różnych epok, a jej repertuar cały czas się powiększa. Jej ulubieni kompozytorzy to J.S. Bach, G. Verdi, G. Puccini, P. Czajkowski.
Występuje na Białorusi oraz za granicą: w Niemczech, Francji, Rosji i Polsce.
Jest zwyciężczynią konkursu im. Belliniego we Włoszech (1996).

ADAM ZDUNIKOWSKI
(fot. archiwum prywatne Artysty)
Urodzony w Warszawie kontakty z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat, śpiewając
w warszawskim chórze chłopięcym „LUTNIA”. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu doc. Romana Węgrzyna.
Debiutował w 1990 r., w Warszawskim Teatrze Wielkim partią Clema, w „Małym Kominiarczyku” B. Brittena. W teatrze tym wzbogacał swój repertuar operowy (obecnie posiada ok. 50 partii operowych) i jest solistą do dnia dzisiejszego.
W 1991 roku był finalistą w Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, w Nowym Sączu, w 1992 roku został laureatem na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Warszawie a w roku 1995 został finalistą Międzynarodowego Konkursu Operowego „Belvedere” w Wiedniu.
W latach 1990 – 1998 podjął współpracę z Operą Kameralną w Warszawie. Od roku 1997 jest solistą Opery Krakowskiej. W roku 1996 współpracował z Hamburską Staatsoper (udział w produkcji „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta) i odbył tourne po Japoni. Od 1998 współpracował z Narodni Divadlo w Pradze (występował w ”Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego, Czarodziejskim Flecie”, „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta, „Sprzedanej Narzeczonej” B. Smetany czy premierze „Castora i Polluxa” J.P. Rameu). Od 2000-go roku dołączył do stałych gości Opery Narodowej w Sofii (Faust w „Fauście Gounoda, Almaviva
w „Cyruliku Sewilskim” Rossiniego, Edgar w „Łucji z Lammermoore” Donizettiego).
Adam Zdunikowski posiada również bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy (około 50-ciu tytułów). Fakt ten zawdzięcza współpracy z Filharmoniami na terenie całej Polski jak
i za granicą.
Artysta brał udział w wielu znaczących projektach kulturalnych jak: polska prapremiera opery A. Ponchielliego „I Lituani” pod dyrekcją G. Nowaka, europejska prapremiera „Psalmów Jerozolimskich” Noama Sheriffa pod dyrekcją kompozytora, wykonanie „Stabat Mater” G. Rossiniego pod batutą Nello Santiego, światowa prapremiera „Stabat Mater” G.Stefaniego (dyr. G. Nowak), zakończenie obchodów 25-lecia „Simfonii Varsovii” wykonaniem IX-tej symfonii L. van Beethovena pod dyrekcją J. Semkowa , udział w produkcji „Strasznego Dworu” St. Moniuszki w Buffalo, uroczyste zakończenie obchodów roku Schubertowskiego wykonaniem „Mszy As-Dur” F. Schuberta pod batutą S. Kohlera, inauguracja sezonu w Filharmonii narodowej „Porami Roku” J. Haydna pod dyrekcją K. Korda, recital pieśni Chopina w Tokio, wykonanie „Siedmiu Bram Jezolimy” K. Pendereckiego w Teatro Real w Madrycie, na targach muzycznych „Midem 2000” oraz podczas Festiwalu Muzyki Europejskie w Pekinie pod batutą kompozytora, udział
w koncertach oratorium „Paulus” F. Mendelssohna z Izraelską Orkiestrą Kameralną w Tel Awiwie, występ gościnny w partii Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego
w Teatrze Bolszoi w Moskwie, prawykonaniu opery Zygmunta Krauzego „Iwona” w Paryżu, prawykonaniu opery „Der Meergeuse” Frantiska Skroupa w Pradze.
Miał zaszczyt śpiewać pod batutami takich znakomitości jak: Lorin Maazel, Noam Sheriff, Jiri Belohlavek, Jonas Kovacs, Kurt Masur, Nello Santi, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Zygmunt Latoszewski, Jan Krenz, Jerzy Satanowski, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Grzegorz Nowak, Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk oraz obok takich osobowości jak: Renato Bruson, Lucia Aliberti, Alan Titus, Soile Isokoski, Alberto Cupido, Siegfried Jerusalem, Joane Altmeier, Evgeni Nesterenko, Andreas Schmidt, Ning Liang, Eva Marton, Sylvia Geszty czy Andrzej Dobber.
Do niecodziennych osiągnięć artysty należy wykonanie wszystkich dzieł oratoryjnych K. Pendereckiego, pod batutą mistrza.