Koncert muzyki polskiej

KRZYSZTOF MARCINIAK – tenor

W programie: S. Moniuszko, F. Chopin, R. Twardowski

AGNIESZKA MAKÓWKA
Ukończyła studia w łódzkiej Akademii Muzycznej oraz studia podyplomowe w „Mozarteum" w Salzburgu. Od 1998 r. jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiej Opery Kameralnej.
Jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień artystycznych. W 1992 roku zdobyła II nagrodę w Międzyuczelnianym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju a w 1994 r. otrzymała wyróżnienie w Konkursie im. Roberta Schumana w Zwickau (Niemcy). Niespełna rok później została laureatką III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 1997 r. otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlowych Warach, w 2000 r. zdobyła nagrodę Polskiej Akademii Nauk, a w 2006 r. za całokształt działalności artystycznej otrzymała nagrodę od Marszałka Województwa Łódzkiego.
W repertuarze artystki znajdują się m.in. takie partie jak: tytułowa Carmen Bizeta, Cherubin w Weselu Figara, Flora w Traviacie, Jadwiga w Strasznym dworze, Fenena w Nabucco, Papagena w Czarodziejskim flecie, Amneris w Aidzie, Olga w Eugeniuszu Onieginie czy Izabella we Włoszce w Algierze.
Dzięki swoim umiejętnościom aktorskim i szerokiemu wachlarzowi możliwości wokalnych w ostatnich sezonach była obsadzona aż w 22 tytułach operowych, w tym zaśpiewała w ośmiu premierowych wystawieniach spektakli: w roku 2006 można ją było usłyszeć w tytułowej partii w Carmen Georgesa Bizeta oraz partii Cherubina w Weselu Figara W.A. Mozarta, w 2007 roku jako Bronię w Hrabinie Stanisława Moniuszki, a w 2008 roku wcieliła się w postać Papageny w Czarodziejskim flecie Mozarta, Olgi w Onieginie Piotra Czajkowskiego oraz Izabelli we Włoszce w Algierze Gioacchino Rossiniego.
Szczególnie udany był dla niej rok 2010, w którym z ogromnym powodzeniem wystąpiła m.in. w partii Jeżibaby w Rusałce A. Dvoraka, a także w światowej prapremierze opery Kochankowie z klasztoru Valldemosa Marty Ptaszyńskiej w inscenizacji Tomasza Koniny, gdzie zaśpiewała główną partię – George Sand, zdobywając wiele znakomitych recenzji i uznanie krytyków. W tym samym roku Agnieszka Makówka zaśpiewała również w premierze Damy pikowej Piotra Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, która była współprodukowana z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie oraz The Israeli Opera TEL-AVIV-YAFO. Poza repertuarem operowym artystkę można również podziwiać w cyklach koncertów organizowanych przez Teatr Wielki w Łodzi – Wieczorach kolęd, koncertach walentynkowych oraz Galowych Koncertach Noworocznych.

KRZYSZTOF MARCINIAK
Karierę wokalna rozpoczął w roku 1982 zdobywając pierwsze miejsce na Konkursie Wokalnym organizowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi. W roku 1988 ukończył Wydział Wokalno-Aktorski tej uczelni w klasie prof. Adama Dulińskiego i uzyskał dyplom z wynikiem bardzo dobrym.
Już w czasie studiów występował w przedstawieniach premierowych w Teatrze Wielkim w Łodzi m.in. jako Damazy w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki, Bojomir w Zamku na Czorsztynie Karola Kurpińskiego czy w tytułowej roli Dyrektora teatru Wolfganga Amadeusza Mozarta. W roku 1988 związał się z Operą i Operetką w Szczecinie i do 1992 roku był czołowym solistą tego teatru. W roku 1992 wrócił do rodzinnego miasta i został pierwszym tenorem Teatru Muzycznego w Łodzi. Obecnie pełni obowiązki dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi.
Najważniejsze role operetkowe: to Edwin Księżniczka czardasza, Su-Czong Kraina uśmiechu, Tassilo Hrabina Marica, Barinkay Baron cygański, Alfred Zemsta nietoperza, Camille Wesoła wdówka oraz inne główne role w operetkach: Błękitna maska Freda Raymonda, Polska krew Oscara Nedbala, Popłoch wśród dziewcząt Jurija Milutina czy Wiktoria i jej huzar Paula Ábraháma. W roku 1994 otrzymał propozycję przygotowania partii Alfreda w operze Traviata Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Po premierze był przez rok solistą tej sceny. W roku 1995 na stałe związał się z Teatrem Wielkim w Łodzi i do tej pory jest jego solistą.
Uczestniczył we wszystkich najważniejszych tournées zagranicznych z teatrami, z którymi współpracował. Występował na najważniejszych scenach muzycznych Europy – Berlina, Frankfurtu, Stuttgartu, Monachium, Zurichu, Salzburga, Brukseli i Amsterdamu. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, między innymi w Krynicy, Kudowie i Ciechocinku.
W repertuarze operowym artysty są m.in. takie partie jak: Tamino Czarodziejski flet, Ismael Nabucco, Macduff/Malcolm Makbet, Dr Cajus Falstaff, Leński Eugeniusz Oniegin, Janek Janek, Damazy Straszny dwór, Góral Halka, tytułowego Casanovy Ludomira Różyckiego czy Opat di Chazeuil Adriana Lecouvreur.