Uroczysty koncert muzyki polskiej

W RAMACH OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2016 r. (czwartek), godz. 18:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

CHÓR PSM I i II STOPNIA W ŁOMŻY (opieka artystyczna Piotr Dąbrowski)
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
JAKUB JAKOWICZ – skrzypce
W programie: S. Moryto, S. Moniuszko, W. Kilar, G. Bacewicz, H. Wieniawski, J. Stefani, A. Zarzycki

Prawykonanie "Suity na orkiestrę smyczkową" Stanisława Moryto dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

JAKUB JAKOWICZ
Gry na skrzypcach uczył się u swego ojca, Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego.
Jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców (obok wiolonczelisty i puzonisty) Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 otrzymał nagrodę Fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się polskiego skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu "Polityki" za rok 2003. W 2007 został uhonorowany nagrodą "Orfeusz" podczas Festiwalu "Warszawska Jesień".
Jakub Jakowicz koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Jego debiut w "Koncercie skrzypcowym D-dur" Piotra Czajkowskiego w 1994 z orkiestrami w Bydgoszczy, Krakowie i Szczecinie zaowocował kolejnymi zaproszeniami do występów z Sinfonią Varsovią i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W 1998, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, grał na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, wykonując "Capriccio" per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka.
W 2001 artysta zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując "1. Koncert skrzypcowy" Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, takimi jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Orchestra di Santa Cecilia Rome, Orkiestra Filharmonii Czeskiej, Orchestre de la Suisse Romande, Orquesta Nacional de Espana, Real Orquesta Sinfónica de Sevilla, Orquesta Filarmónica de Santiago, Orquesta Sinfónica de Valencia, Dresdner Philharmoniker, Philharmonisches Orchester Dortmund, Royal Stockholm Philharmonic, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, Orquestra Sinfônica do Estado de Sao Paulo.
Współpracował z takimi dyrygentami, jak Michail Jurowski, Yan Pascal Tortellier, Walter Weller, Heinz Walenberg, Kirill Karabits, Rafael Frühbeck de Burgos, Agnieszka Duczmal, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Wojciech Rajski, Antoni Wit, Tadeusz Strugała, Tomasz Bugaj, Czesław Grabowski, Wojciech Michniewski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk.
Jakub Jakowicz jako kameralista gra w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem - wspólnie nagrali płytę "Subito" (Polskie Radio), "Beethoven Violin Sonatas" (Subito Records) oraz krążek z"Partitą" Witolda Lutosławskiego (CD Accord). Od 2006 jest członkiem Zehetmair Quartett, jednego z nielicznych zespołów, który kultywuje dziewiętnastowieczną tradycję grania utworów na kwartet smyczkowy z pamięci. Z Zehetmair Quartett koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Wigmore Hall w Londynie, Santory Hall w Tokio. Płyta zespołu (wydana przez firmę ECM) z kwartetami smyczkowymi Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d'Or.
Ponadto Jakowicz występował z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Daniel Müller-Schott, Paul Gulda, Michel Lethiec, Hakan Rosengren, Ruth Kilius, Ursula Smith, Andrzej Bauer, Jan Krzysztof Broja, Bartłomiej Nizioł, Rafał Kwiatkowski. W 2009 rozpoczął współpracę jako pierwszy skrzypek z Lutosławski Quartet Wrocław. Od wielu lat tworzy też duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem.
Od 2004 jest asystentem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jakub Jakowicz gra na instrumencie włoskim, podarowanym mu przez Tadeusza Wrońskiego.