Program X Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
07.09.2014 – 19.10.2014

Modlitwa na skrzydłach pieśni

SACRUM ET MUSICA 2014

5 października 2014 r. (niedziela)
KUPISKI, godz. 12:30 – Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej
ŁOMŻA, godz. 19:00 – Kościół pw. Św. Brunona z Kwerfurtu MB, ul. Wojska Polskiego 135

ANNA JEREMUS - LEWANDOWSKA – sopran
KSENIA SZAWSZYSZWILI (BIAŁORUŚ) – sopran
EWA MURZYNOWSKA – sopran

KWARTET ALLA BREVE:
JAN ZUGAJ – skrzypce
KATARZYNA JANAS-DZIEWA – skrzypce
EWA BARCZYK – wiolonczela
TATIANA BARANOVSKAYA – fortepian

W programie m.in.: A. Vivaldi, W.A. Mozart, J.S. Bach, S. Moniuszko, H. Seroka

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA
Profesor sztuk muzycznych, doktor habilitowany.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G. Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Następnie brała udział w premierowych przestawieniach opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago, USA.
Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia.
Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.
W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W.A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera.
Od 2010 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim aktywną działalność koncertową. Prowadzi spotkania z twórcami kultury w ramach Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej.
Jest twórcą i dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie (od 2010). Prowadzi Międzynarodowe Warsztaty Wokalne w Kutnie (od 2009).
Wydała płyty CD: Odgłosy wiosny (2003), Ave Maria – muzyka sakralna (2004), Najpiękniejsze kolędy (2004), Kolędy polskie - T. Trojanowski (2009), Liryki na sopran z fortepianem do słów M. Konopnickiej, M. Matuszewskiego (2012). Oficjalna strona: www.jeremusanna.pl

KSENIA SZAWSZYSZWILI
Ukończyła Szkołę Średnią o profilu aktorskim w Brześciu (Białoruś). Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pieśni estradowej. Brała udział w programie telewizyjnym Młode talenty dla STV Białoruś. Uczestniczyła w kursach i warsztatach aktorsko-wokalnych.
W 2009 została wyróżniona II miejscem wśród szczególnie uzdolnionej młodzieży, przyznawaną przez Miasto Brześć.
Bierze udział w Festiwalach i Warsztatach Wokalnych. Obecnie studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.

EWA MURZYNOWSKA
Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Ukończyła 11 klas w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie.
Uczestniczka warsztatów wokalnych w Garbiczu i w Kutnie.
Wielokrotnie brała udział w koncertach muzycznych w Kutnie, Gąbinie, Oporowie, Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi, Poznaniu i Garbiczu.
Obecnie studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.

KWARTET "ALLA BREVE"
Kwartet „Alla Breve” założony został w 1992 roku przez Jana Zugaja, muzyka Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Pozostali członkowie kwartetu to również artyści FKWiL. Alla Breve w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od baroku do czasów współczesnych, jak również muzykę filmową i standardy muzyki jazzowej. Kwartet koncertuje w Polsce, kilka koncertów odbył w Niemczech.