A+ A A-

Bajka o Królewnie Wiolince

8 grudnia 2022, godz. 18:30

Sala koncertowa FKWL

WIKTORA OSIŃSKA – wiolonczela
PIOTR SAWICKI – skrzypce
AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA - narrator

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
JACEK ROGALA – dyrygent

 

CENY BILETÓW:
- bilet normalny 25 zł
- bilet specjalny normalny 10 zł - przysługuje uczniom i studentom do 25 roku życia (bilet ważny z dokumentem uprawniającym do zniżki)
- bilet ulgowy 20 zł - przysługuje emerytom, rencistom, posiadaczom odznaki "Zasłużony działacz kultury" oraz nauczycielom szkół muzycznych (bilet ważny z dokumentem uprawniającym do zniżki)
- bilet rodzinny: cena biletu dla osoby dorosłej – 20 zł, cena biletu dla dziecka – 10zł
- bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: cena biletu dla osoby dorosłej – 20 zł, cena biletu dla dziecka – 10 zł (bilet ważny z dokumentem uprawniającym do zniżki)

 

WIKTORA OSIŃSKA
Wiktoria Osińska urodziła się w 2004 roku w Warszawie. Mieszka w Nowym Dworze Mazowieckim. Od 7 roku życia uczęszcza do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i pod okiem prof. Anny Skibińskiej-Haponiuk kształci się w zakresie gry na wiolonczeli. Brała udział w licznych konkursach, zdobywając wysokie miejsca i wyróżnienia, m.in. Międzynarodowym Konkursie im Jana Vychitila w Pradze, w Międzynarodowym konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, w „International Moscow Music Competition”, w Online Music Competition w Sloweni; w „12th World Open Music Competition Belgrad” w Serbii, w „Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2021” w Krakowie;, w „VI Odin International Music Online Competition” w Tallinie, w „12th World Open Music Competition” w Serbii, Międzynarodowym konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, w Ogólnopolskim Konkursie Miniatur w Zamościu, w Ogólnopolskich Konfrontacjach wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy, w Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Wiolonczelistów w Ełku, w Ogólnopolskim Konkursie Miniatury Wiolonczelowej im. L. Szymłowskiego w Warszawie, w Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie, Ogólnopolskim Konkursie „Młody Polski Wiolonczelista”, w „Ogólnopolskim Turnieju wiolonczel i kontrabasu” w Warszawie, w „Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera” w Zielonej Górze, w „Ogólnopolskim Konkursie dla skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów organizowanego w ramach Festiwalu FORTE” w Poznaniu. Ogromnym osiągnięciem było zdobycie 2. Miejsca w "Virtual Violoncello Competition 2020" organizowanym przez La Escuela de Música en Línea, dzięki któremu Wiktoria wzięła udział w warsztatach wiolonczelowych z prof. Kim Cook z Filadelfii (Pennsylvania State University).
Swój artystyczny wiolonczelowy warsztat wzbogacała także na wielu warsztatach pod kierunkiem profesorów: T. Strahla, A. Zielińskiego, K. Michalika, Kim Cook, Laurence Lesser, Clary Kim, Wei Yu, Zvi Pleasser, Andres;a Diaz, Macieja Kułakowskiego, Tao Ni, John Kadz, Paul Katz, Earl Lee (orkiestra), Katherine Chi ( kameralistyka). Była uczestniczką Morningside Music Bridge w Bostonie (lipiec 2022r). Brała tam udział w koncertach solo, w zespole kameralnym oraz w orkiestrze.
Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2017 oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022). W latach: 2018, 2019, 2021 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne.

 

PIOTR SAWICKI
Absolwent I i II st. Państwowej Szkoły Muzycznej im. Garzyny Bacewicz w Warszawie.
W latach 2007-2012 Studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie – wydział instrumentalny – gra na skrzypcach.
Warsztat muzyczny szlifował pod kierunkiem wielu wybitnych skrzypków-pedagogów takich jak: Prof. Mirosław Ławrynowicz, Prof. Andrzej Kulka, Prof. Andrzej Gębski, Prof. Janusz Wawrowski.
Ponadto współpracował z Magnificencjami wiolinistyki światowej takimi jak: Maestro Wolfgang Marschner, Andrzej Grudzień, Edward Zienkowski, Ariane Mateus, Roland Baldini i wielu innych wielce cenionych Profesorów.
Przez kilka lat uczestniczył w różnych kursach muzycznych krajowych i międzynarodowych. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach i przesłuchaniach muzycznych.
Jako kameralista występuje na terenie niemal całego kraju w różnych przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych przez: Polskie Radio, Stołeczna Estrada, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia w Kaliszu, w Domach Kultury, w Zespołach Pieśni i Tańca( Warszawianka, Kurpie), w Zespołach Ludowych (Powsinianie, Radosna, Tęcza), w obiektach sakralnych, w galeriach, w Bibliotece Narodowej.
Brał czynny udział w różnych wydarzeniach muzyczno-teatralnych organizowanych przez: Teatr Wielki, Teatr Dramatyczny, Sala Kongresowa, Kolegium Nobilium, Zamek Królewski. W 2014 uczestniczył w nagraniach ścieżki dźwiękowej do „Wiadomości” TVP 1, która była emitowana przez kilka lat. Jako Muzyk - statysta grał w serialu „Bodo” , a także na planie serialu „Belle Epoque”.
Swoje tourne zagraniczne odbył min. z Pan European Filharmonia na Festiwalach w Grecji, w Libanie. Kilkukrotnie koncertował w tournee z Orkiestrami w Niemczech. Solowe Koncerty dawał w Argentynie – Buenos Aires, Mar del Plata.
Od 2021 roku nawiązał współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca „Soli Deo” w Nowym Dworze Mazowieckim. Obecnie pracuje z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod Dyrekcją Prof. Jana Miłosza Zarzyckiego, gdzie od marca 2022r został zastępcą Koncertmistrza.
W Kwietniu 2022 roku wystąpił razem z Jose Carrerasem podczas Koncertu Wielkanocnego emitowanego podczas Świąt w TVP 1.
Skrzypek gra na instrumencie współczesnego artysty lutnika, wielokrotnie nagradzanego  za wybitne osiągnięcia, Pana Michała Różaka z Kościeliska. W 2001 roku Instrument otrzymał drugą lokatę na Międzynarodowym Konkursie lutniczym w miejscowości Mittenwald (Niemcy).

 

JACEK ROGALA
(fot. Marcin Janda)
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992).
Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali: Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury
i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów w Bukareszcie 2013-2019, I Konkurs Wiolonczelowy im. D. Połońskiego 2021). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury i profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2019 jest członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a obecnie jest członkiem trzeciej kadencji tej Rady. Od 2012 był wiceprzewodniczącym, a od 2021 jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika, Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz płytę
z muzyką Ryszarda Bukowskiego.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym: Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej z UMFC w Warszawie prowadzi doroczne spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W. A. Mozart, P. Czajkowski).
Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.
Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj