A+ A A-

Na polską nutę

22 grudnia 2022, godz. 18:30

Sala koncertowa FKWL

JADWIGA KOTNOWSKA – flet
KAJA KOSOWSKA – fortepian
IZABELA BŁAWAT – skrzypce
MATEUSZ SMOCZYŃSKI – skrzypce

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

W programie m.in.: Mateusz Smoczyński – „Suita polska” na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową (światowe prawykonanie)


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

WSTĘP WOLNY

JADWIGA KOTNOWSKA
fot. Iwona Limonca
Wybitna polska flecistka, jest pierwszą polską laureatką ośmiu międzynarodowych konkursów fletowych, m.in.: im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G. B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego w Rzymie i w Bordeaux. Wygrała również konkurs na stanowisko 1 flecisty solo w Royal Flanders Philharmonic Orchestra w Belgii.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Prof. E. Dastych Szwarc, swoje umiejętności doskonaliła u takich mistrzów jak A. Nicolet w Szwajcarii oraz J. P. Rampal i A. Marion we Francji.
Jako solistka występowała w salach koncertowych, na całym świecie, m.in. Filharmonia Berlińska, Schauspielhous Berlin, Lincoln Center w Nowym Jorku, Grieg Hall w Bergen Tivoli Hall w Kopenhadze, Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, South Bank Centre/Purcell Room w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, Salle Moliere w Lyonie, Wielka Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium, KLCC w Kuala Lumpur (Malezja) oraz na festiwalach m.in.: Kuhmo Chamber Music Festival (Finlandia), Bergen International Festival – Grieg Hall (Norwegia).
W Polsce koncertowała ze wszystkimi wiodącymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, takimi jak Orkiestra Symfoniczna i Kameralna Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, NOSPR,  Aukso i Amadeus oraz na festiwalach muzyki współczesnej: Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Festiwal K. Pendereckiego w Krakowie, a także inaugurowała Festiwal Mozartowski w Warszawie.
Artystka stała się inspiracją do skomponowania specjalnie dla niej dedykowanych koncertów fletowych przez takich kompozytorów jak:  M. Górecki, H.Kulenty, M. Ptaszyńska, J. Maksymiuk, D. Przybylski, M. Małecki, K.Dębski, A.Jagodziński, Włodek Pawlik, P.Wróbel, R.Kurdybacha, K.Knittel. Ma na swym koncie liczne światowe oraz polskie prawykonania, m.in. jest pierwszą polską wykonawczynią koncertów H. M. Góreckiego oraz K. Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora.
Dokonała licznych nagrań dla radia w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Holandii, USA oraz płyty dla wytwórni: Polskie Nagrania, MDG, Quantum (Paryż), Scotstown Music (Edynburg), Tonpress (płyta Antonio Vivaldi – Cztery pory roku była nominowana do Nagrody Fryderyk). W swoich projektach łączących muzykę klasyczną z jazzem współpracuje z wybitnymi muzykami takimi jak Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Kuba Stankiewicz, Jose Manuel Alban Juarez, Mike Richmond.
Artystka prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Prowadziła kursy mistrzowskie m.in.: w USA, Malezji, Finlandii, Francji, Włoszech, Hiszpanii oraz w Royal College of Music w Londynie.

 

KAJA KOSOWSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo (studia magisterskie) oraz w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Knapika (studia licencjackie).Swoje umiejętności rozwijała podczas Kursów Mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Aleksieja Orłowieckiego, Annę Malikovą, Katarzynę Popową-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Józefa Stompla, Jerzego Sterczyńskiego, Dang Thai Sona, Lee Kum Singa.Stypendystka Prezesa Rady Ministrów (2001 r.).
Laureatka Estrady Młodych 42. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Często występuje z recitalami, prezentując w nich arcydzieła fortepianowe takie jak: „Maski"-Karola Szymanowskiego, „Preludia"-Debussy'ego czy „Iberię"- Isaaka Albeniza. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w projektach kameralnych współpracując z wybitnymi solistami i zespołami kameralnymi( Violapiano, Dumicz Ensemble). Jako solistka występowała z takimi orkiestrami, jak Sinfonietta Cracovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czyFilharmonia Zabrzańska.

 

 

 

 

 IZABELA BŁAWAT-LEOFREDDI
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im Zygmunta Noskowskiego w Gdynii. W wieku 10 lat po wygranym konkursie skrzypcowym została zaproszona do kontynuowania nauki w klasie skrzypiec Prof. Krystyny Jureckiej w OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.
W 2007 roku ukończyła elitarną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec Prof. Mirosława Lawrynowicz, A. Gębskiego i M. Zebury. Następnie edukację muzyczną kontynuowała w Akademii Muzycznej w Maastricht w mistrzowskiej klasie skrzypiec Prof. R. Szredera oraz w Konserwatorium Muzycznym Świętej Cecylii w Rzymie w klasie prof. F. Leofreddi W 2020 roku otrzymała tytuł magistra sztuki w specjalności skrzypce w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie ucząc się w klasie skrzypiec prof. A. Gębskiego i dr Kamili Wąsik.
Od najmłodszych lat zdobywała czołowe nagrody w konkursach ogólnopolskich jako solistka i kameralistka m.in w Konkursie skrzypcowym im. G. F. Telemanna w Poznaniu czy Konkursu skrzypcowego im. K. Januszajtis w Gdańsku, była też laureatką konkursu Polskiego Radia „ Wieniawski Junior”. W roku 2005 otrzymała nagrodę specjalną Polskiego Związku Artystów Lutników za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Była trzykrotną stypendystką prezydenta miasta Gdynia i podopieczną „ Rotary Club” w Gdynii.
Od roku 1999- 2007 była objęta programem stypendialnym Funduszu na Rzecz Dzieci.
Uczestniczyła w licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich doskonaląc swe umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów takich jak Mirosław Ławrynowicz, Andrzej Gębski, Fulvio Leofreddi, Marek Zebura, Yair Kless, Robert Szreder, Konstanty Andrzej Kulka, Krystyna Jurecka, Mark Ghothoni, Roland Baldini oraz Royal String Quartet .
Uczestniczyła w licznych festiwalach jako kameralistka i solistka m.in. Grachten Festival w Amsterdamie, czy Savonlinna Music Academy w Finalndii.
Koncertowała w Niemczech, Finlandii, Holandii, Belgii, Szwecji, Włoszech, Francji oraz w Polsce.
W marcu 2022 wygrała konkurs na stanowisko koncertmistrza Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

 

MATEUSZ SMOCZYŃSKI
fot. Kasia Stańczyk
Skrzypek jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017 i 2020. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Rabih Abou-Khalil, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav „Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer, Janusz Skowron, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Aga Zaryan, Adam Sztaba i Sebastian Karpiel Bułecka. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”. Laureat nagrody „Grand Prix” w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani. Jest autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w NOSPR oraz koncertu na skrzypce, saksofon i orkiestrę „2PiX” (2021). Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta.
Od kilkunastu lat jest liderem kwintetu, z którym nagrał płyty „Inspirations”, „Expressions” oraz „Berek” (nominacja do Fryderyka, nagrody przyznawanej przez Akademię Fonograficzną w kategorii „Jazzowy Album Roku”). W 2009 roku wspólnie ze swoim bratem - Janem Smoczyńskim oraz rosyjskim perkusistą Alexem Zingerem założył New Trio. Z zespołem tym wydał dwa albumy: „Perpendicular Realities” oraz „Simultaneous Abstractions” (nominacja do Fryderyka w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”). Od roku 2016 Mateusz Smoczyński tworzy duet z jednym z najwspanialszych wiolonczelistów na świecie – Stephanem Braunem, z którym nagrał płytę „Keep On Turnin’“. W roku 2017 nakładem Fundacji im. Zbigniewa Seiferta Mateusz Smoczyński wydał swoją pierwszą płytę na skrzypce solo – „Metamorphoses”, na której znajduje się m.in. jego klasycyzująca sonata o tym samym tytule.
W roku 2020 została wydana płyta „Speaking Sound”, nagrana w duecie z Joachimem Kühnem dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music. Album ten otrzymał entuzjastyczne recenzje w większości najważniejszych magazynów muzycznych na całym świecie (jedna z najważniejszych płyt roku 2020 wg Downbeat).
Mateusz Smoczyński jest współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. Z zespołem tym wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Bucharest International Jazz Competition. W czerwcu 2011 roku Atom String Quartet wydał debiutancką płytę – „Fade In”, za którą otrzymał Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kilka miesięcy później, nakładem wytwórni Kayax pojawiła się kolejna płyta kwartetu – „Places”, która również została nagrodzona Fryderykiem, tym razem w kategorii „Jazzowy Album Roku”. W następnych latach swoje premiery miały płyty „AtomSPHERE”, „Seifert”, „Penderecki” oraz “Essence”. ASQ wydał dwie płyty z Orkiestrą Leopoldinum – „Made In Poland” (Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca) i w pełni autorską „Supernova” (Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna) oraz “Karłowicz RECOMPOSED” wspólny album nagrany z Szczecin Philharmonic Wind Quartet. Od początku swojej działalności Atom String Quartet został dwukrotnie uznany za najlepszy akustyczny zespół w ankiecie Jazz Top czytelników magazynu Jazz Forum.
W latach 2012-2016 Mateusz Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w legendarnym amerykańskim zespole – Turtle Island Quartet (zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy). Z zespołem tym dał ponad 100 koncertów na najważniejszych amerykańskich scenach. W roku 2013 kwartet wziął gościnny udział w nagraniu płyty „After Blue” wokalistki Tierney Sutton, który otrzymał nominację do nagrody Grammy. Rok później swoją premierę miała autorska płyta zespołu – „Confetti Man”, która została uznana przez National Federation of Music Clubs za najlepsze amerykańskie kameralne nagranie roku. Mateusz Smoczyński razem z Turtle Island Quartet współpracował m.in. z kubańskim klarnecistą Paquito D’Rivera, skrzypkiem Michaelem Doucet, wokalistką Nellie McKay oraz pianistą Cyrusem Chestnut.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj