Muzyczne wieczory u Lutosławskich

PHILIPPE VILLA (FRANCJA) – gitara
ANASTASIA MAXIMKINA (FRANCJA) – gitara

WOJCIECH POPIELARZ - gitara, prowadzenie koncertu
W programie m.in.: G. Regondi, M. Giuliani, S. Rudniev, N. Coste, C. Franck, A. Ivanov-Kramskoi

PHILIPPE VILLA
Jest uważany za jednego z najbardziej błyskotliwych gitarzystów francuskich swojego pokolenia. Z powodzeniem wykonuje muzykę od renesansu do współczesności, aczkolwiek specjalizuje się w wykonawstwie repertuaru kompozytorów epoki romantyzmu.
Jedną z misji, które realizuje jest przywracanie światowej kulturze dawnego- zapomnianego już często, repertuaru. Odtwarza też historyczne instrumenty, współpracując z lutnikami w celu budowy kopii zniszczonych bezpowrotnie modeli gitar, lutni, teorb i innych chordofonów. Dzięki wiedzy nt. “muzyki poinformowanej historycznie” łączy ją wspaniale z instrumentami współczesnymi , improwizacją i kameralistyką.
Jest częstym gościem festiwali w Wiedniu, Mediolanie, Esztergom, Weronie, Stambule, Moskwie. Krytycy komentują jego nagrania jako: „tryumf muzyki”, „muzyka rzadkiej elegancji”, „oryginalny talent”.
W 2004 dał recital w paryskim Muzeum La Villette. Co istotne grał jako pierwszy współczesny gitarzysta na oryginalnych instrumentach “Lacote” sprzed 200 lat należących do mistrzów sztuki romantycznej: N. Paganiniego, H. Berlioza i N. Costa.
Prowadzi kursy mistrzowskie w akademiach muzycznych w Warszawie, Poznaniu, Woroneżu, Wiedniu, Londynie. Juror niezliczonych konkursów krajowych i międzynarodowych.
Zajmuje się działalnością organizacyjną. Zainicjował i jest dyrektorem artystycznym dwóch międzynarodowych festiwali muzyki gitarowej: na Wyspie Re oraz w Sain-Michel en L’her.
Studiował w Musikhochschule of Saarebruck.
Jest przedstawicielem producenta doskonałych strun – francuskiej firmy Savarez.

ANASTASIA MAXIMKINA
Laureatka pierwszej nagrody na Międzynarodowym konkursie muzyki gitarowej na Wyspie Re we Francji. Sukces powtórzyła następnie na festiwalu w Chemniz w Niemczech. Studiowała w Instytucie sztuki Ippolitow-Ivanow w Moskwie u prof. Vadima Kuzniecowa. Koncertowała w wielu krajach Europy jest członkiem Duetu Cantiga. Udziela się jako solistka i kameralistka w różnych składach instrumentalnych (np. projekt Tango z bandoneonistą).

DUO CANTIGA
Duet tworzą Philippe Villa i Anastasia Maximkina wykonując szeroki wachlarz repertuarowy od renesansu do muzyki XX z naciskiem na okres romantyzmu. Zespół regularnie koncertuje w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Rosji, Danii i obecnie po raz pierwszy w Polsce.
Artyści są “twarzami” koncernu Savarez, co obliguje ich do gry na strunach wyłącznie tej firmy. Najbardziej lubią model “Savarez corum cantiga” (co wyjaśnia pochodzenie nazwy kameralistów *** patrz niżej). Duet zaprasza często do współpracy innych artystów. I tak np z bandeonistą wykonuje program muzyki argentyńskiej.
Przygotowując program do Polski chcąc przybliżyć melomanom twórczość nieznanego w naszym kraju kompozytora francuskiego Antoine de L’hoyer. Aby wykonać jego trio, “Duo Cantiga” zaprosiło do współpracy muzyka z Ełku Wojciecha Popielarza.

***
Catinga – gatunek średniowiecznej poezji w języku galicyjskim (północna Hiszpania, Santiago de Compostela), jednogłosowa, charakter świecki lub sakralny. Występuje w wielu formach w zależności od treści np.: cantiga de amor – pieśń miłosna, catinga de escarnio – pieśń satyryczna, catinga de Santa Maria – Pieśń poświęcona kultowi maryjnemu (najbardziej znany autor to król Kastylii Alfons X Mądry). W XIII w. cantiga była odpowiednikiem francuskiego „Virelai” i włoskiej “Lauda”.

Tłumaczenie na podstawie materiału z oficjalnej strony internetowej: Wojciech Popielarz