Energia i melancholia

W programie: S. Czarnecki, E. Sielicki, J. Słowiński

SIKORA PIANO DUO
(fot. Zbigniew Raubo)
Duet fortepianowy tworzą absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej Marta Wójcik-Sikora oraz Jakub Sikora. Współpracę rozpoczęli już w czasie trwania studiów. Pragnąc doskonalić swoje umiejętności w dziedzinie kameralistyki w 2015 roku ukończyli studia podyplomowe na specjalności "Duet fortepianowy" pod kierunkiem prof. Wojciecha Świtały. Wielokrotnie uczestniczyli w mistrzowskich kursach pianistycznych w Blankenburg (Niemcy) oraz Ruse (Bułgaria). Obecnie duet kształci się pod kierunkiem światowej sławy duetu Aglika Genova & Liuben Dimitrov, wykładowców Hochschule für Musik, Theater und Medien.
W swoim repertuarze duet posiada utwory zarówno na 4 ręce jak i dwa fortepiany regularnie go powiększając o nowe pozycje.
Duet wielokrotnie występował w kraju i za granicą, m.in. w Bułgarii, Niemczech, Austrii i Włoszech. Artyści zdobyli trzecią nagrodę w 2011 roku na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Music without limits" w Druskiennikach (Litwa) oraz pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Forio d'Ischia (Włochy) w roku 2014. W 2016 roku zajęli drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Chopin in Roma" w Rzymie w kategorii duetów fortepianowych na cztery ręce. W listopadzie 2017 roku duet zdobył pierwszą nagrodę w kategorii duetów fortepianowych na XI Międzynarodowym konkursie im Franciszka Schuberta w Ruse. W następnym roku
duet wystąpił z recitalem na prestiżowym festiwalu „March Music Days” w Ruse, gdzie spotkał się z gorącym przyjęciem międzynarodowej publiczności. Podczas VII
Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku w 2018 roku duet otrzymał nagrodę specjalną Związku Kompozytorów Polskich za najlepsze wykonanie utworów muzyki polskiej. W 2019 roku artyści zostali półfinalistami XXI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jesenikach oraz Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. S. Szörenyi w Bukareszcie.