Trzy koncerty

JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
MATEUSZ KASPRZAK-ŁABUDZIŃSKI – skrzypce
KACPER SMOLIŃSKI – harmonijka ustna
W programie: A. Vivaldi – Cztery pory roku – Zima, K. Herdzin – Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową, S. Czarnecki – Narew Concerto

Przed koncertem o godzinie 17:00 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich (Sala na piętrze) odbędzie się spotkanie z kompozytorami Sławomirem Czarneckim i Krzysztofem Herdzinem, którego tematem będzie powstanie nowych dzieł. Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

MATEUSZ KASPRZAK-ŁABUDZIŃSKI
Absolwent mistrzowskiej klasy skrzypiec Prof. Edwarda Zienkowskiego na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu (dyplom magisterski z wyróżnieniem 2014) oraz absolwent elitarnych solistycznych studiów specjalistycznych prowadzonych przez Hochschule der Kunste w Bernie w klasie mistrzowskiej Prof. Moniki Urbaniak-Lisik (dyplom z wyróżnieniem 2018).
Swoje umiejętności doskonalił u słynnych pedagogów i wirtuozów m.in. Wolfganga Marschnera, Mariny Jashvili, Konstantego Andrzeja Kulki, Benjamina Schmida, Rainera Kuchla, Elisabeth Kropfitsch, Josefa Hella czy Alban Berg Quartet.
Ukończył studia uzupełniające na Uniwersytecie Muzyki im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Konstantego Andrzeja Kulki oraz Prof. Romana Lasockiego w zakresie muzyki polskiej.
Laureat czołowych nagród wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów solistycznych oraz muzyki kameralnej m.in. : IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Rzymie (I nagroda oraz nagroda specjalna), XXXXIV Międzynarodowego Konkursu im. Prof. Dichlera w Wiedniu (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Grand Prize Virtuoso w Wiedniu (II nagroda), II Międzynarodowego Konkursu Rising Stars w Berlinie (III nagroda oraz debiut w Filharmonii Berlińskiej), XV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Osace /Japonia/ (Finalista), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Antona Rubinsteina w Duesseldorfie (Finalista), XXX Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze (II nagroda), III Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. G.Ph. Telemanna w Poznaniu (IV nagroda) oraz III Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Muzycznej im. Prof. I.Dubiskiej w Łodzi (Finalista).
Koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy m.in. : Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus i Filharmonia w Berlinie, Tonhalle-Maag w Zurichu , Konzerthaus w Bernie, Tivoli w Kopenhadze, Mariinsky w St. Petersburgu, wielka sala Filharmonii Narodowej w Budapeszcie, Gilde w Rydze czy sala Nospru w Katowicach.
Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in.: Murten Classics (CH), Donaueschingen Musik Tage (DE), EU European Opera Sound (IT), Glagolica (SLO), Kärntner Sommer (AT), Usedomer Musikfestival (DE), Goslar-Harz Musikfestival (DE), Międzynarodowym
Festiwalu Chopinowskim w Gaming-Kartouse (AT), Euro Arts (DE), Yehudi Menuhin Forum (CH/DE/PL), Kvarner (CRO), Boulez Integrale (AT), Muzyka w starym Krakowie (PL).
Współpracował z dyrygentami i kompozytorami takimi jak m.in. : Jerzy Kosek, Massimiliano Caldi, Kristian Järvi, Michael Rot, Czesław Grabowski, Mischa Santora, Jan Miłosz Zarzycki, Andres Estrada-Orozco, Kaspar Zehnder, HK Gruber, Claudio Cohen, Zoltan Kocsis,
Neeme Järvi, Alexej Askhenazy , Dieter Schnebel, Helmut Lachenmann, Ricardo Muti, Pierre Boulez.
Stypendysta: Uniwersytetu Muzyki i Sztuki w Wiedniu, Fundacji Prof. Bartkowiaka w Lugano (CH), Fundacji Rity Zimmermann w Lozannie i Fundacji Hirschmanna przy Uniwersytecie Genewskim.
Akademicką działalność pedagogiczną prowadzi od 2016 roku. Początkowo jako asystent-junior klasy skrzypiec Prof. Moniki Urbaniak-Lisik w Hochschule der Kunste w Bernie, następnie asystent-senior (2018-). Równoczasowo związany z Uniwersytetem Muzyki i Sztuki w Wiedniu gdzie prowadzi od 2016 roku orkiestrę kameralną Webern Kammerphilharmonie. Wykładowca kursów muzycznych m.in.: w Nowym Sączu, Bernie, Krynicy, Katowicach.
Gra na włoskim instrumencie Giofredo Cappa z 1680 roku.

KACPER SMOLIŃSKI
(Autor zdjęć: Krystian Daszkowski, www.kdaszkowski.com)
Kacper Smoliński (ur. 1990) to pochodzący ze Sztumu harmonijkarz jazzowy, kompozytor i reżyser dźwięku. Absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Jazz-Institut Berlin w klasie harmonijki jazzowej. Ukończył reżyserię dźwięku na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Laureat licznych nagród indywidualnych, współtwórca docenianego na wielu festiwalach i konkursach zespołu Weezdob Collective (m.in. Grand Prix Jazz nad Odrą 2018, Grand Prix Blue Note Jazz Competition 2016), członek Poznan Jazz Philharmonic Orchestra oraz lider Kacper Smoliński Quintet. W 2018 roku otrzymał stypendium Młoda Polska oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.