A+ A A-

Roztańczona klawiatura

KONCERT Z CYKLU MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH

9 maja 2019 r. (czwartek), godz. 18:30
Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38

MARIANNA HUMETSKA (UKRAINA) – fortepian
MIROSŁAW KORONA – prowadzenie koncertu
W programie m.in.:  F. Chopin, F. Liszt

WSTĘP WOLNY

   

MARIANNA HUMETSKA
(fot. archiwum prywatne)
Pianistka Marianna Humetska urodziła się we Lwowie. Uzyskała dyplom magistra sztuki na Akademii Muzycznej we Lwowie, dyplom z wyróżnieniem w Konserwatorium Moskiewskim (w klasie prof. Viery Gornostajewej) i dyplom The Glenn Gould School będącej częścią Królewskiego Konserwatorium w Toronto (klasa prof. Johna Perry’ego).
Solistka Obwodowej Filharmonii Lwowskiej i wykładowca Katedry Fortepianu Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Marianna Humetska jest współtwórczynią organizowanego od 2012 roku Międzynarodowego Festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego”, z którym współpracuje jako Dyrektor Artystyczna oraz solistka. Członkini Międzynarodowej Kapituły Wyróżnienia „Paderewski" oraz Duo Les AMIS.
W 2014 roku, Marianna Humetska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Pianistka jest laureatką licznych nagród, m. in. "Galaxie Rising Stars" i tytułu "Najlepszego Młodego Muzyka Roku” w dziedzinie muzyki klasycznej przyznawanej przez Canadian Broadcasting Corporation (Kanada, 2004), Nagrody im. Marusi Jaworskiej przyznawanej przez Uniwersytet Ottawski (2002), Grand Prix oraz Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu "Wirtuozi 2000 roku" w Petersburgu (1993), Nagrody na Międzynarodowych Konkursach dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (1992), S. Diagilewa w Moskwie (1991) oraz B. Dvarionasa w Wilnie (1989). Jest także laureatką konkursów pianistycznych, m. in. The Honens International Piano Competition (Calgary, 2003) oraz stypendiów - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "Gaude Polonia” (2013) oraz imiennego stypendium Prezydenta Ukrainy (1988).
Marianna Humetska brała udział w wielu międzynarodowych projektach muzycznych: "Muzyka wokół nas" w CBC Radio 2 w Toronto, "Francuska wiosna na Ukrainie", "Ekspresje i impresje", "Muzyka i Wino", "Wieczór Fantazji”, "Maraton Fortepianowy” w Filharmonii Lwowskiej. Wraz z duetem Les AMIS stworzyła wiele projektów, m. in. "MIŁOŚĆ: Niewinność, Pasja, Obsesja", "Premiery rumuńskie” i "Les AMIS de Xenakis”, które zostały zaprezentowane na Ukrainie, w Kanadzie oraz podczas europejskich tournee zespołu. W roku 2014, z zespołem Duo LesAMIS, który tworzy wraz z kanadyjską skrzypaczką Lynn Kuo, pianistka nagrała płytę "LOVE".
Na szczególną uwagę zasługują polsko-ukraińskie projekty artystki: solowe występy w ramach koncertu ”Lwów dla Polonii i Polaków” w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a także w ramach Koncertu Dziękczynnego Polonii Świata zorganizowanego z okazji kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II (Rzym, 2014). W ramach projektów związanych z postacią I. J. Paderewskiego, Marianna Humetska wykonała "Fantazję Polską" we  Lwowie, Toronto, Kijowie, Warszawie, Rzeszowie, Żytomierzu, Chmielnickim. Występowała także w ramach cyklu koncertów zorganizowanego z okazji Dnia Europy na Ukrainie, a także podczas koncertu "Muzyka K. Szymanowskiego" i Dni Lwowa w Krakowie.
Pianistka brała udział w licznych festiwalach muzycznych w Europie, Kanadzie, USA i Japonii, wsród których do najważniejszych należą: „Wirtuozi” „Kontrasty" i „Szymanowski Quartet and Friends" we Lwowie, "Music At The Institute" w Nowym Yorku i Chicago, Biennale Muzyczne w Zagrzebiu, "Chamber Music Sessions” i Music-Fest w Kijowie, Bach-Fest w Sumach, "Strawiński i Ukraina" w Łucku, "Timisoara Muzicala" w Rumunii, "Niagara Chamber Music" w Kanadzie, Kuhmo Festival w Finlandii, Rheingau Music Festival w Niemczech oraz Festiwal Tibora Wargi w Szwajcarii.
Pianistka współpracuje m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, London Soloists, The National Arts Centre Orchestra, Canadian Sinfonietta, The Royal Conservatory Orchestra, Thirteen Strings Chamber Orchestra, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Filarmonica Banatul, Geminiani Orchestra, Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną "INSO–LWÓW", Akademickie Orkiestrami Symfonicznymi Lwowskiej i Ługańskiej Filharmonii, Orkiestrąa Kameralną "Wirtuozi Lwowa". W ostatnim czasie współpracowała także z Jerzym Maksymiukiem, Lynn Kuo, Anną Marią Jopek, Victorią Loukianetz, Rachel Mercer, Thomasem Sanderlingiem, Garym Kuleshą, Simonem Streafieldem, Shauną Rolston, Grażyną Auguścik oraz kwartetami smyczkowymi: Aviv, Tokai, i Penderecki Quartet.

 
Filharmonia Kameralna
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj