A+ A A-

W świątecznym nastroju

KONCERT Z CYKLU MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH

20 grudnia 2018 r. (czwartek), godz. 18:30
Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA – sopran, prowadzenie koncertu
MARTYNA KOMINIARCZUK-MICHAŁOWSKA – sopran
IWONA WALL – mezzosopran
EWA SZPAKOWSKA – fortepian
W programie: kolędy tradycyjne, kolędy artystyczne i piosenki związane ze świętami Bożego Narodzenia

WSTĘP WOLNY

   

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G. Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Następnie brała udział w premierowych przestawieniach opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago, USA.
Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia.
Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.
W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W.A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera. Była również wielokrotnie solistką Festiwali Operowo-Operetkowych w Ciechocinku.
Działalność pedagogiczną rozpoczęła na Uniwersytecie Łódzkim – w Katedrze Edukacji Artystycznej. Następnie współpracowała z UMFC z Wydziałem Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.
Od 2010 r. pracuje jako profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 18 kwietnia 2013 r. otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych.
Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim aktywną działalność koncertową. Prowadzi spotkania z twórcami kultury w ramach Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej.
Jest twórcą i dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Program festiwalu skupia się na muzyce klasycznej, a wydarzenia w jego ramach odbywają się w całym mieście i okolicach. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Od 2009 roku prowadzi Międzynarodowe Warsztaty Wokalne w Kutnie.
Wydała płyty CD: Odgłosy wiosny (2003), Ave Maria – muzyka sakralna (2004), Najpiękniejsze kolędy (2004), Kolędy polskie - T. Trojanowski (2009), Liryki na sopran z fortepianem do słów M. Konopnickiej, M. Matuszewskiego (2012).
W 2011 otrzymała Honorową Nagrodę Prezydenta Miasta Kutna w dowód uznania za szczególne zasługi w zakresie promocji Kutna poprzez wieloletnią działalność artystyczną.
W 2014 roku otrzymała medal "Pro publico bono" im. Sabiny Nowickiej - za wybitne dokonania dla kultury polskiej i miasta Łodzi, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.
W 2014 roku została odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W 2014 roku otrzymała medal „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej – za wybitne dokonania dla kultury polskiej i miasta Łodzi, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.
W 2016 odznaczona Medalem Złotym za długoletnia służbę, nadanym przez Prezydenta RP.
W 2017 odznaczona medalem „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego”, nadanym uchwałą Rady Powiatu w Kutnie i Zarządu Powiatu w Kutnie – za wieloletnią działalność artystyczną i wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju kultury, popularyzację wiedzy o Powiecie oraz wkład w rozwój i promocję Powiatu Kutnowskiego w sferze życia społecznego, nauki i kultury.

 

MARTYNA KOMINIARCZUK-MICHAŁOWSKA
Absolwentka studiów licencjackich Wydziału Wokalno-Aktorskiego na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. Antoniny Kowtunow. Obecnie kształci swój warsztat wokalny pod stałą opieką prof. Anny Jeremus-Lewandowskiej na studiach drugiego magisterskich.
LetniFestiwal.pl, Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2010 martyna_mykhaylovska_kominiarczuk.jpg
Laureatka wielu konkursów m. in. Finalistka  Międzynarodowego konkursu wokalnego im. Imricha Godina, Iuventus Canti w Vráble (Słowacja). Laureatka II miejsca na III Ogólnopolskim konkursie im. Felicji Krysiewicz w Bydgoszczy. Zdobyła nagrodę specjalną przewodniczącego jury- prof. Wiesława Ochmana – na I Ogólnopolskim konkursie wokalnym w Drezdenku. Laureatka III miejsce na Ogólnopolskim konkursie im. Marii Stankowej w Olsztynie.
Brała udział w licznych koncertach i przedsięwzięciach artystycznych w województwie Wielkopolskim i Dolnośląskim m.in.: Happening „Urodziny wuja Stasia - Stanisława Moniuszki"- solistka, III Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach  opera Krakowiacy i górale – w roli Basi, studencki spektakl Czarodziejski flet W.A. Mozarta – w roli Papageny. Koncert kolęd w Katedrze Legnickiej – solistka. Koncert i Nabożeństwo z okazji jubileuszu Kościoła Ewangelicko Augsburgskiego w Legnicy.
Doświadczenie sceniczne obejmuje udział w następujących spektaklach:
Czarodziejski flet W.A. Mozarta (partia Papageny) dyr. Przemysław Neumann, reż. Sjaron Minailo, Teatr Wielki w Poznaniu; Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale Jan Stefaniego (partia Basi) orkiestra pod dyr. Iwony Borcuch, Kapela góralska – kier. Piotr Majerczyk, Kapela krakowska – kier. Andrzej Rotmański, Chór Camerata Lubelska – przygotowanie Tomasz Orkiszewski, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle" – choreografia Małgorzata Knap, Konsultacja kostiumologiczna – Weronika Krawczak, reżyseria – Tomasz Mazur.
Uczestniczka wielu kursów wokalnych m.in.: Kurs wokalny w Karlove Vary w klasie prof. Jürgena Hartfiela, Kurs wokalny "W kręgu rosyjskiej liryki wokalnej" z prof. Ludmiłą Bożko, Kurs wokalny z prof. Sophia Raynaud, Letni kurs wokalny w Drezdenku prowadzone przez prof. Antoninę Kowtunow, "Summer Vocal Campus" w Rostocku, Niemcy, klasa Fionnuali McCarthy.

 

 

IWONA WALL
Absolwentka Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu, obecnie studentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na wydziale wokalno- aktorskim.
Od najmłodszych lat jej pasją jest śpiew i taniec. Przez 12 lat była członkinią Zespołu Piosenki i Tańca „Tirlitonki” w Kołobrzegu, z którym występowała na różnorodnych scenach w kraju i za granicą. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Swoje zainteresowania związane ze śpiewem rozwija pod okiem wybitnych instruktorów. Od 2014 członkini Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnanensis, a od 2015 studentka szkoły wokalno- aktorskiej, z którymi realizuje wiele projektów muzycznych i edukacyjnych. Brała udział między innymi: w Festiwalu Mozartowskim „Mozart OFF” organizowanym przez Warszawską Operę Kameralną. W 2015 roku na scenie Teatru w Grudziądzu wykonała partię Łucji w spektaklu operowym „Zamek na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego. Uczestniczyła także w nagraniu płyty jubileuszowej z okazji 25-lecia Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnaniensis.  
Od 2016 roku jest tancerką i wokalistką Szczecińskiego Teatru Muzycznego Fame.
W 2018 roku dołączyła do Poznańskiego Chóru Kameralnego Poznań Chamber Choir, z którym realizuje różnorodne projekty muzyczne m. in. na deskach scen Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Szczecińskiej i wielu innych. Wraz z chórem uczestniczyła w nagraniu płyty z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.EWA SZPAKOWSKA
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi (1980) w klasie fortepianu prof. Walentego Parczewskiego i kameralnej prof. Rajmunda Ambroziaka. Jest wykładowcą w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi.
Uczestniczyła w wielu konkursach wokalnych w kraju (im. A. Didura w Bytomiu, A. Sari w Nowym Sączu, im. J. Kiepury w Krynicy, im. K. Szymanowskiego w Łodzi, im. St. Moniuszki w Warszawie, im. A. Tansmana w Łodzi) i  za granicą (Hertogenbosh, Wiedeń – Belvedere). Brała czynny udział jako akompaniator w kursach mistrzowskich prof. T. Żylis-Gara Radziejowice 14-22.11.2000 i 11-24.06.2001, prof. H. Elsnera Przemyśl 2001, G. Bradley Łódź 2000, prof. K. Rymarczyk Lubostroń 2002, prof. H. Łazarskiej Łódź 2005.
Podczas pracy w Teatrze wielkim w Łodzi współpracowała z wybitnymi dyrygentami, śpiewakami z Polski i z zagranicy. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną występując w wielu koncertach w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Austria, Francja, Włochy, Martynika).  Dokonuje nagrań radiowych i telewizyjnych.

 

 
Filharmonia Kameralna
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj