A+ A A-

Klasycznie i egzotycznie

27 września 2018 r. (czwartek), godz. 18:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
OLEG ARAPI (ALBANIA) – dyrygent
JOANA KAIMI (ALBANIA) – skrzypce

W programie m.in.: A. Vivaldi - Lato, W.A. Mozart - Symfonia nr 40 g-moll KV 550, G. Druga - Beresha

OLEG ARAPI
Dyrektor artystyczny i dyrygent Narodowej Orkiestry Albańskiego Radia i Telewizji. Pochodzi z mieszanej rodziny albańsko-rosyjskiej. W wieku 9 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, potem także na gitarze i klarnecie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Tiranie w klasie dyrygentury profesora Dirizhim Eno Koco. Rok później uzyskał III nagrodę na Krajowym Konkursie Dyrygenckim, a w 1996 – Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Netanya w Izraelu. Umiejętności dyrygenckie doskonalił w Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego (2004-2006) w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Leonida. V. Nikołajeva.
Działalność zawodową rozpoczął w 1988 od funkcji pierwszego dyrygenta Filharmonii we Wlorze. Dwa lata później objął tam kierownictwo artystyczne (był także dyrektorem naczelnym). W 1992 został mianowany dyrektorem Pałacu Kultury Laberia we Wlorze, a od 1994 pracował z zespołem estradowym. W 1997 roku przeniósł się do Tirany, by poprowadzić chór w Narodowym Teatrze Opery i Baletu. Współpracował również z orkiestrą Albańskiego Radia i Telewizji jako dyrygent i dyrektor artystyczny.
W dotychczasowej karierze kierował wieloma europejskimi orkiestrami, jak: La Scala, Scala Filarmonica, Orchestra Mozart w Bolonii, Haydn Bolzano, Orchestra di Parma teatru Regio. Koncertował w Albanii, Bośni, Chinach, we Włoszech, Hiszpanii, Rosji, na Ukrainie, Ekwadorze i Polsce.

 

JOANA KAIMI
Aktualnie jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Albańskiego Radia i Telewizji. Pomimo młodego wieku jest już utytułowaną skrzypaczką, która przez krytykę jest komplementowana za wyjątkową artystyczną wrażliwość.
Urodzona w Tiranie w 1990 roku, naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 5 lat. W 2008 roku ukończyła National School of Arts “Jordan Misja”, a następnie kontynowała studna na Academy of Arts, którą ukończyła w roku 2014 w klasie skrzypiec prof. Lorenca Radovani.
Joana bierze udział w wielu festiwalach i konkurskach. Jest laureatką pierwszych nagród w Międzynarodowym konkursie “Songs of the Earth” (2001), Konkursie skrzypcowego im. I. Petrela (2003, 2004), Konkursie im. Pjetera Gaci. Jest również zwyciężczynią albańskiej edycji konkursu telewizyjnego “Star Academy” (2006).
W 2006 roku Joana została wygrała konkurs na koncertmistrza European Youth Orchestra, z którą wystąpiła w wielu krajach europejskich. Reprezentowała również Albanię jako solistka w konkursie Eurowizji w 2008 roku.
W swoim bogatym repertuarze posiada dzieła od baroku do współczesności. Spośród jej wielu występów solowych można wymienić koncerty z National School Orchestra w Niemczech w 2003 i 2004 roku, gdzie wykonywała dzieła Pjetera Gaci (znanego albańskiego kompozytora) oraz "Perpetuum mobile"; koncert z Symphonic Orchestra of Arts Academy pod batutą Leonardo Quadriniego, gdzie wykonywała Zapateado Pablo Sarasatego w 2008 roku; "Trilli del diavolo" Giuseppe Tartiniego pod batutą Claudio Buchlera w 2009 roku; Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa z Symphonic Orchestra of National Radio Television pod batutą Briana Ashera Alhadeffa.
Joana wykonuje również koncerty kameralne, wśród których można wymienić koncert w Ministerstwie Kultury Albanii, recital w Pafia (Włochy) w ramach cyklu "Nei suoni dei luoghi 2010" oraz recitale w Tiranie i Shkodra (2013).

 
Filharmonia Kameralna
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
ul. Nowa 2
18-400 Łomża

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj