Gorące rytmy

Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

SIMON PERCIC (SŁOWENIA) – dyrygent
MARCIN DYLLA – gitara
W programie m.in.: G. Bizet / R. Shchedrin – Suita z opery Carmen, M. Błażewicz – Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową

SIMON PERCIC
Słoweński dyrygent Simon Perčič od 2010 roku jest dyrektorem muzycznym International Youth Symphony Orchestra NOVA philharmonic.
Simon Perčič dyryguje orkiestrami w większości krajów europejskich. Dyryguje zarówno orkiestrami smyczkowymi, symfonicznymi, jak również dętymi i ensemblami perkusyjnymi. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach oraz w najlepszych salach koncertowych, m.in Musikverein w Wiedniu i Berlin Philharmonie. Często nagrywa dla radia i telewizji. Jest również dyrektorem artystycznym OrkesterkamP (Letnia szkoła muzyczna i festiwal) oraz Svirel (Międzynarodowy konkurs i festiwal).
W swoim repertuarze ma dzieła od baroku aż do współczesności, włączając w to dzieła klasyczne, jak również rzadko wykonywane kompozycje muzyki współczesnej.
Simon Perčič bardzo lubi pracować z młodymi muzykami i jest często zapraszany do prowadzenia orkiestr w szkołach muzycznych we Włoszech, Armenii, na Węgrzech, w Austrii i Polsce.
Simon Perčič studiował w klasie puzonu w Ljubljana Music Academy oraz w Scuola di musica di Fiesole (Włochy), gdzie rozpoczął również studia w zakresie dyrygowania u znanego fińskiego profesora Jorma Panula. Po studiach rozpoczął pracę jako dyrygent prowadząc orkiestry kameralne oraz prowadząc Slovenian Philharmonic Orchestra and Radio Symphony Orchestra. Brał również udział w kursach mistrzowskich w RNCM w Manchesterze prowadzonych przez profesora Marka Herona jak również Daniele Gattiego, George Pehlivaniana, Jana Cobera i Douglasa Bostocka.
Simon Perčič prowadzi również aktywną działalność dydaktyczną pracując jako nauczyciel, a jego studenci osiągają znaczne sukcesy. Perčič występuje często jako gość na kursach dyrygenckich oraz zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów muzycznych.

MARCIN DYLLA
Zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996-2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.
Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczości oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii Marcin Dylla otrzymał również nagrodę krytyków muzycznych "złotą gitarę" dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty.
Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata takich jak: Konzerthaus (Wiedeń), Musikverein (Wiedeń), Auditorio Nacional (Madryt), Filharmonia w St. Petersburgu, Kleinhand Music Hall (Buffalo N.Y.)
Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976 roku w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995-2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary ad. Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagraniczych uczelniach: na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem prof. Oscara Ghilii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem prof. Carlo Marchione.