Estrada młodych

18 maja 2017 r. (czwartek), godz. 18:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

GRIGOR PALIKAROV (BUŁGARIA) – dyrygent
INSTRUMENTALIŚCI I WOKALIŚCI reprezentujący:
Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Łomży,
Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Zambrowie,
Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Ostrołęce
oraz Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

GRIGOR PALIKAROV
Grigor Palikarov ukończył National Music Academy w Sofii uzyskują tytuł magistra w specjalnościach: dyrygentura orkiestrowa, kompozycja, dyrygentura chóralna i fortepian. Kontynuował studia nad kompozycją podczas dwóch Summer Academies w Austrii z prof. Erichem Urbannerem (Wiedeń).
W latach 1998-1999 Grigor Palikarov debiutował na scenie National Opera and Ballet w Sofii. Od stycznia 2001 roku pracuje tam jako dyrygent wykonując bogaty repertuar operowy i baletowy współpracując z wybitnymi bułgarskimi solistami takimi jak: Ghena Dimitrova, Anna Tomowa-Sintow, Krassimira Stoyanova, Alexandrina Milcheva, Nadia Krasteva, Boiko Tzvetanov, Nickola Giuzelev.
Od 2005 roku piastuje również funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Symphony orchestra – Pazardzhik, a od września 2008 roku został głównym dyrygentem “Classic FM” Symphony orchestra w Sofii.
Koncertował z wieloma wybitnymi solistami takimi jak członkowie Vienna Philharmonic: Albena Danailova (koncertmistrz), Wolfgang Schulz†, Franz Bartolomey, Dieter Flury, Robert Nagy, Svetlin Roussev (koncertmistrz Narodowej Orkiestry Radia Francuskiego), Glenn Dicterow (były koncertmistrz New York Philharmonic).
W ostatnich latach Grigor Palikarov jest zapraszany do wielu orkiestr, oper oraz na międzynarodowe festiwale w Bułgarii i poza jej granicami, między innymi do Niemiec, Austrii, Belgii, Francji, Włoch, Luksemburga, Macedonii, Grecji, Słowenii, Szwajcarii, Tajwanu, Rosji, Anglii, USA, Korei Pd. Grigor Palikarov dokonuje również wielu nagrań dyrygując Orkiestrą Narodową Radia Bułgarskiego. Niektóre jego nagrania zostały wydane na CD i DVD.
Oprócz dyrygowania Grigor Palikarov komponuje oraz występuje jako pianista solista z wieloma orkiestrami w Bułgarii. Jest laureatem wielu bułgarskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz kompozytorskich. Niektóre z jego dzieł były wykonywane na festiwalach oraz nagrane przez National Radio w Sofii.